31

فروردین
1401

آرامگاه ابن بابویه تهران

ارسال شده توسط: گروه تحریریه آرامش سفر/ 40 0

قبرستان ابن بابویه در خیابان ابن بابویه در مرکز شهر ری از جنوبی‌ترین منطقه‌های تهران در محله چشمه علی واقع شده است. آرامگاه ابن بابویه، با بیش از ۱۰۰ سال قدمت در شهر ری قرار دارد. قدمت این قبرستان به دوره قاجار برمی‌گردد. این گورستان، دومین قبرستان بزرگ تهران از لحاظ وسعت است، این قبرستان از آثار تاریخی و دیدنی شهر ری است، و مورخان قدمت آن را به دوره ساسانی نسبت داده‌اند. سنگ قبرهای در نوع خود بی‌نظیر و آرامگاه‌های قدیمی و خانوادگی از جمله خصوصیات این قبرستان است. شهرت قبرستان ابن­ بابویه به دلیل وجود چهره­های نامدار ایرانی است که در این قبرستان مدفون شده‌اند. برای شرکت در تور تهرانگردی میتوانید همراه آرامش سفر باشید.

 

آرامگاه ابن‌ بابویه – نمایی از قبرستان ابن‌بابویه تهران

تاریخچه آرامگاه ابن ‌بابویه تهران

بنابر گفته‌های تاریخی، قبرستان ابن ‌بابویه پیش از زمان سلطنت ناصرالدین شاه،کشتزار و باغ وسیعی بود. آرامگاه ابن بابویه را از روی اسم شیخ صدوق که به ابن بابویه معروف بوده، نام‌گذاری کرده‌اند. شیخ صدوق از فقهای شیعه مذهب است. شیخ صدوق در این قبرستان مدفون است و بقعه‌ای نیز بر مزار او ساخته شده است. به دلیل کشف جسد شیخ صدوق از سرداب زیر یکی از باغات، نام ابن بابویه که لقب شیخ صدوق بود، بر این قبرستان گذاشته شد. بقعه ابن‌ بابویه یا همان آرامگاه شیخ صدوق در تاریخ ۵ دی ماه سال ۱۳۷۵ با شماره‌ی ثبت ۱۸۱۶ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

 

آرامگاه ابن ‌بابویه – بقعه شیخ صدوق

تاریخی که زیر خاک‌های ابن بابویه خفته‌ست

قبرستان ابن بابویه در جنوبی‌ترین منطقه تهران، نرسیده به کوه‎‌های بی‌بی شهربانو، با فاصله کمی از حرم شاه عبدالعظیم قرار دارد. زیر خاک‌های این قبرستان تاریخ عظیمی خفته است. مردان بزرگی از تاریخ ما در این قبرستان مدفون شده‌اند، از جمله می­توان به: شیخ صدوق، جهان پهلوان تختی، نسیم شمال، دهخدا، دکتر مصدق، میرزاده عشقی، محمدعلی فروغی، رجبعلی خیاط، مؤذن‌زاده اردبیلی، خانواده بنی صدر اولین رئیس جمهور ایران بعد از انقلاب اسلامی و خیلی از بزرگان دیگر اشاره کرد. قطعه شهدای قبرستان ابن بابویه نیز حال و هوای عجیبی دارد. مقبره شهدای ۳۰ تیر نیز در این قبرستان است. قبر دکتر فاطمی و خواهرشان نیز در همین قطعه شهدای ۳۰ تیر قرار گرفته است.

 

آرامگاه ابن بابویه – قبر علی اکبر دهخدا

 

آرامگاه ابن بابویه – قبر دکتر سید حسین فاطمی

آرامگاه ابن بابویه تهران مکانی برای ملاقات با مشاهیر

اگر به دنبال انتخاب مکانی متفاوت برای گشت و گذار هستید، قبرستان ابن بابویه یک انتخاب خوب و به جا است. از اسمش نترسید، شما در اینجا نه تنها از طبیعت و معماری زیبای آن لذت می‌برید، بلکه مشاهیر ایران را نیز ملاقات می‌کنید. مشاهیری که هر کدام در حوزه‌های مختلف استاد بودند و نام آن‌ها بر سر زبان‌هاست. بزرگان در همه رشته‌ها، از ادبیات گرفته تا ورزش و سیاست و دین.

مزار محمدعلی مظفری، بنیان‌گذار یتیم‌خانه‌های مظفری، شیخ موسی دبستانی عارف و ادیب معاصر و جواد فاضل، نویسنده و مترجم معاصر در قبرستان ابن بابویه به خاک سپرده شدند، تا سندی بر تاریخ پرافتخار کشور عزیزمان ایران، با وجود چنین مردان و زنان بزرگ و تاریخ‌سازی باشد.

 

گورستان خانوادگی ابن بابویه

وجود آراگاه‌های خصوصی و خانوادگی در قبرستان ابن بابویه تهران سبب شهرت هر چه بیشتر این گورستان شده است. زیبایی و معماری ایرانی و تزئینات آرامگاه‌های خانوادگی ابن بابویه انکار ناپذیر است. آرامگاه‌هایی که درون آن را با آینه و شمعدان و گل و گاه وسایل تزئینی آراسته‌اند، که فضای سرد گورستان را به مکانی امن و دلنشین تبدیل کرده است. خانواده‌های بزرگ و مشهوری در این آرامگاه‌ها خفته‌اند، از جمله آرامگاه خانوادگی علامه علی اکبر دهخدا، یکی از معاصرین به نام کشور، که در ابن بابویه  قرار دارد.

آرامگاه ابن بابویه– آرامگاه خاندان دهخدا

سنگ قبرهای عجیب و متفاوت ابن بابویه

در کنار جاذبه‌های تاریخی و قدمت این قبرستان، یکی دیگر از چیزهایی که گردشگران را بر آن می‌دارد که از ابن بابویه دیدن کنند و این خاطره به یاد ماندنی را با خود به همراه ببرند، وجود سنگ‌ قبرهای عجیب و گاه زیبای این قبرستان است. سنگ قبرهایی که انگار زبان دارند و تاریخ را بازگو می‌کنند. سنگ قبرهایی که در عین سادگی منحصر به فرد هستند و در جایی غیر از ابن بابویه شاید دیده نشوند. یکی از این سنگ قبرها، نشان از دفن یک نوزاد را می‌دهد که طراحی جالب روی سنگ قبر نگاه‌ها را به خود جلب می‌کند.

آرامگاه ابن بابویه – سنگ قبر یک نوزاد در قبرستان جالب ابن بابویه تهران

شهر ری، تاریخ تهران

شهر ری از کهن‌ترین و باستانی‌ترین شهرهای ایران و حتی جهان محسوب می‌شود. شهر ری که قدمت بیش از نه هزار ساله دارد، زمانی پایتخت ایران بوده است. شهر ری به دلیل قدمتی که دارد سرشار از مکان‌های تاریخی و دیدنی است. آثار تاریخی‌ از جمله: تپه میل، آتشکده بهرام، برج طغرل، استودان گبرها دامنه بی‌بی شهربانو و … در این شهر باستانی قرار گرفته‌اند که بر جاذبه‌های آن می‌افزایند. این شهر تاریخی مأمنی برای تاریخ دوستان و گردشگران علاقمند به تاریخ است.

بازسازی گورستان ابن بابویه تهران

وزارت کشور، به‌عنوان حفاظت و نگهداری از این گورستان، در سال ۱۳۷۳، دستور منع دفن مردگان را در این قبرستان صادر کرد. بعد از آن، شهرداری به­خاطر عمران قبرستان همه قبرها را به جز تعداد اندکی از مقبره­های خانوادگی را برای هم‌سطح‌سازی زمین قبرستان، تخریب کرد و باغ مشاهیر را ساخت. مقبره­های خانوادگی و قبرهایی که تخریب شدند دارای معماری بی‌نظیر و نمادی از معماری ایرانی بودند و قدمت داشتند. مقبره­های خصوصی و خانوادگی ابن بابویه به علت داشتن عکس­ها، آینه و شمعدان و اشیای دیگر به موزه‌ای از تاریخ معاصر ایران تبدیل شده بود، که متأسفانه طی تصمیم‌گیری برای تخریب و آبادانی قبرستان، از بین رفتند.

یکی از دراویش مشهور به نام عنقا در ابن بابویه مدفون است و دروایش برای بزرگداشت او هر ساله در این قبرستان دور هم جمع می‌شوند و مراسم می‌گیرند، اما از زمان تخریب به بعد اجرای این مراسم هر ساله با مشکل روبه‌رو شد.

آن تعداد مقبره خانوادگی که از تخریب جان سالم به‌در بردند هم الان وضعیت مناسبی ندارند. ابن بابویه الان به صورت مسطح درآمده، اما دیگر به آن رسیدگی نمی‌شود. یکی از تاریخی‌ترین قبرستان‌های ایران دارد رو به نابودی  می‌رود.

 

آرامگاه ابن بابویه – حیاط و حوض قبرستان

حافظیه دوم

در نزدیکی بقعه شیخ صدوق، در فاصله کمی از در ورودی آرامگاه ابن بابویه، بقعه‌ی حاج ابوالحسن جلوه (طباطبایی) عالم شیعه قرن سیزدهم را به گونه‌ای ساختند که یادآور آرامگاه حافظ در شیراز است و به محض ورود به قبرستان قابل دیدن است. این قبر را با شش ستون ساخته‌اند که به محض دیدنش حافظیه را به یاد می‌آورید.

ارامگاه ابن بابویه– مزار حاج ابوالحسن جلوه (طباطبایی)

 جاذبه‌های گردشگری که در نزدیکی ابن‌ بابویه می‌توانید ببینید

برج طغرل

این برج در خیابان ابن بابویه و در شرق آرامگاه قرار دارد. برج طغرل از آثار تاریخی به جا مانده از عصر سلجوقیان است. گردشگران زیادی برای دیدن این بنای تاریخی به شهر ری سفر می‌کنند. این برج، به برج خلیفه نیز معروف است. از شگفتی‌های برج طغرل می‌توان به این اشاره کرد که شبیه عقربه‌های ساعت است و از روی تابش خورشید بر گنبد برج می‌توان زمان روز را تشخیص داد.

تپه میل

تپه میل از آتشکده‌های به جا مانده از دوره ساسانیان است، که در شهر ری قرار دارد. این آتشکده منسوب به بهرام گور است. تپه میل در جنوب شرقی شهر ری و در روستای قلعه نو – چال طرخان بقایای آن وجود دارد. دو پایه بزرگ این بنا از دور به میل شبیه است، و این دلیل نام‌گذاری آن است.

 

آرامگاه ابن بابویه – تپه میل

 

بی‌بی شهربانو

آرامگاهی در شهر ری که منسوب به شهربانو همسر امام حسین (ع) و مادر امام سجاد (ع) است. این بنا به عقیده تاریخ‌شناسان، پرستشگاه زرتشتیان بوده است. به دلیل قرار گرفتن بر روی تپه و نزدیکی به چشمه و نام شهربانو که ترکیبی از واژه بانو است، این عقیده راسخ‌تر شده که بنای بی‌بی شهربانو شبیه یکی از پرستشگاه‌های شهر یزد است که جایگاه آناهید الهه آب بوده است.

استخوان‌دان گبرها

استخوان‌دان گبرها، در نزدیکی کوه بی‌بی شهربانو که از آثار باستانی و دیدنی نزدیک آرامگاه ابن بابویه است، قرار دارد. زرتشتیان اجساد مردگان خود را در طبیعت رها می‌کردند تا حیوانات گوشت آن‌ها را بخورند و وقتی گوشت از استخوان جدا شد، این استخوان‌ها را در استودان که از آهک و سنگ ساخته شده بود، قرار می‌دادند. این مکان در واقع قبرستان زرتشتیان است.

آرامگاه ابن بابویه – استودان‌دان گبرها

یخچال طبیعی کلین

یخچال طبیعی کلین در نزدیکی بقعه شیخ کلینی در شرق بخش حسن‌آباد فشافویه که از توابع شهر ری است، قرار دارد. این بنا بیش از ۴۰۰ سال عمر دارد و مربوط به دوره صفویه است. مردم در تابستان از این یخچال که در زمستان آماده می‌شد، استفاده می‌کردند. از خاک رس و کاهگل در ساخت گنبد این بنا و در پی آن نیز گچ و سنگ و ساروج استفاده شده است.

آرامگاه ابن بابویه – یخچال طبیعی کلین

کلام آخر

ابن بابویه یکی از آرامگاه‌های باستانی ایران است که بازدید از آن خالی از لطف نیست. این آرامگاه ثبت جهانی شده است و سالانه گردشگران زیاد به بازدید از این آرامگاه تاریخی می‌پردازند. معماری آرامگاه‌های خانوادگی ابن بابویه، نشان از اصالت هنر ایرانی دارد.

ارسال دیدگاه

لطفا یک نظر بنویسید.
لطفا نام خود را وارد کنید
لطفا آدرس ایمیل خود را وارد کنید.
لطفا یک ایمیل درست وارد کنید