30

فروردین
1401

جشن دیوالی در هند

ارسال شده توسط: گروه تحریریه آرامش سفر/ 63 0

دیوالی در هندوستان، جشن دیوالی در هند یکی از قدیمی ترین و محبوبترین جشن های ملی در این کشور میباشد.مردمان هند که به شاد بودن مشهور هستند دلیل آنهم جشن های ملی زیادی میباشد که در این کشور برگزار میگردد.اما جشن دیوالی بر میگردد به زمان های پیش از تاریخ این جشن ۵ روزه در هند با روشن کردن چراغ هایی در شب برگزار میگردد و به جشن نور در هند مشهور میباشد.دیوالی در نپال هم نیز برگزار میگردد.

هند یکی از توریستی ترین کشورهای دنیا میباشد که سالانه گردشگران بسیار زیادی برای دیدن جاذبه های گردشگری این منطقه وارد این کشور میشوند.یکی از مشهورترین جشن های این کشور که موجب جذب توریست بسیاری میشود جشن دیوالی هند بوده که باید با آن آشنا شوید.

جشن دوالی

جشن دیوالی به نوعی همانند جشن نوروز ایرانیان میباشد که مردم خود را مرتب کرده و لباس های نو پوشیده و خانه های خود را شکیل مینمایند و به یک دیگر محبت میکنند و این روز بزرگ در کشور هند را بهم تبریک میگویند.دیوالی پیش درآمدی به سال نو در هند میباشد.در این مطلب ویژه آرامش سفر قصد داریم به ۴ کار مهم و مرسوم در کشور هند که در جشن دیوالی انجام میدهد و اشاره کنیم جشنی که باعث میشود تور هند در ایران به مقصد و هدف آن برگزار گردد.

۱ – روشنایی در دیوالی

در طول پنج روزه جشن دیوالی هندوها خانه های خود را تمیز کرده و پنجره هارا باز میکنند تا الهه ثروت و محبت وارد خانه آنها شود و در طول روز و شب شمع های بسیاری را روشن میکنند تا یکی از اساسی ترین رسم های جشن دیوالی برگزار گردد.دلیل روشن کردن چراغ ها و شمع های فراوان در روز دیوالی در هند به خاطر این میباشد که تاریکی جهل و ناامیدی را از خود دور کنند و به روشنایی خوش آمد گویند.

یکی از نماد های جشن دیوالی روشنایی میباشد.با این نماد آنها شر، خشونت، شهوت، حرص و آز، فحشا، رنج و غیره را از خود و خانه خود دور میکنند.

۲ – غذا در جشن دیوالی

یکی از بخش های مهم جشن دیوالی پذیرایی و خوراک میباشد.مردم در روز های قبل از دیوالی به تهیه غذاها و شیرینی های خوشمزه میپردازند یا مواد تهیه آنهارا خریداری میکنند تا خود این شیرینی های را بپزند.با توجه به اینکه هندی ها عقاید خاصی به گوشتخواری و گیاهخواری دارند شیرینی ها و غداهای متنوعی برای همه نوع سلیقه ها تهیه میگردد تا مهمانان راضی باشند و از آنها به خوبی پذیرایی گردد.

۳ – هدیه دادن در جشن دیوالی

یکی از رسم های بسیار جالب جشن دیوالی در هندوستان دادن هدایا به یک دیگر میباشد.هندو ها در جشن دیوالی در وقتی مهمانی به خانه آنها می آید به آنها هدایایی از قبلی خوردنی های خوشمزه همانند شیرینی های لذیذ و لباس های خاص و یا طلاو جواهرات به زنان و دختران میدهند.در مقابل آنها هم هدایای ویژه ای دریافت میکنند.یه نوعی به یک دیگر عیدی میدهند تا مهمان دوستان و آشنایان خود را خوشحال نمیاند.

۴ – بازی در جشن دیوالی

یکی دیگر از رسم های جشن دیوالی آتش بازی و نورافشانی میباشد.در ۴ شب از جشن دیوالی مکان های خاصی در هند به جشن و نورافشانی مشغول میشوند.دلیل این کار هم این میباشد که به خدایان خود اعلام کنند که در حال اجرای این جشن ویژه میباشند.آنها با روشن کردن آتش یا ترقه و ایجاد سر و صدای زیاد این کار را انجام میدهد و از این کار هم نهایت لذت را برده و خوشحال میشوند.

منبع : edreams

ارسال دیدگاه

لطفا یک نظر بنویسید.
لطفا نام خود را وارد کنید
لطفا آدرس ایمیل خود را وارد کنید.
لطفا یک ایمیل درست وارد کنید