01

اردیبهشت
1401

چابهار و بازدید از جاذبه های طبیعی آن

ارسال شده توسط: گروه تحریریه آرامش سفر/ 29 0

آشنایی با چابهار

سیستان و بلوچستان از مناطق منحصر به فرد کشور از نظر تنوع اقلیم، تنوع آب و هوایی، وسعت و زیستگاه های جانوری است که به همین دلیل دیدن آن تجربه فوق العاده ای است که علاقمندان واقعی سفر بی شک از آن استقبال می کنند. دلایل آن خیلی زیاد است اما شاید مهم ترین آن ها طبیعت متنوع این استان باشد؛ طبیعتی که از هر لحظه حضور در آن لذت خواهید برد.

سواحل زیبای چابهار در جنوب غربی ایران واقع شده است. نام پیشین این منطقه کچو بوده است. صخره ها و کوه های بزرگ این دریای آبی بی کران حاصل تغییرات سطح آب و فرسایش سنگ های رسوبی هستند.

چابهار بزرگترین خلیج ایران و یکی از شهرهای سیستان و بلوچستان است که لنگرگاه آن قابلیت پهلوگیری کشتی های اقیانوس پیما را داراست و یکی از مهم ترین مناطق آزاد بازرگانی در ایران به شمار می رود. این بندر به دلیل دسترسی به آب های آزاد همواره از اهمیت بالایی برخوردار است.

چابهار

در طبیعتی پر از زیبایی و تناقض، زیر همین آسمان، در سیستان و بلوچستان شما می توانید شگفتی های طبیعت را از نزدیک مشاهده بفرمایید. از شگفتی های چابهار آب و هوای بهاری و معتدل آن است و برخی معتقدند به همین علت بوده که آن را چابهار یا چهار بهار نامیده اند. در واقع این منطقه گرم ترین نقطه ی کشور در زمستان و خنک ترین بندر جنوبی ایران در تابستان به شمار می رود.

چابهار همیشه بهار تنها بندر اقیانوسی کشور است، جایی که دریای عمان و اقیانوس هند را می توانید مشاهده کنید. چابهار مهم است چون بهشتی از ناشناخته ها و پدیده هاست که هر گردشگری را شیفته ی زیبایی خودش می کند. کوه ها و صخره هایی که از خلیج گواتر سر در آورده اند از پدیده های زیبا و منحصر به فرد زمین شناسی هستند. کوه های باشکوه مریخی یکی از دیدنی ترین مناظر چابهار هستند.

شترها در زیست بوم این منطقه از حیوانات بومی محسوب می شوند. از جمله زیست گاه های این گونه ی شتر، منطقه ی بلوچستان و خصوصا شهر چابهار است.

گل فشان تنگ چابهار

چابهار2

راه را به سوی یکی از این پدیده ها در پیش می گیریم، چیزی که نمونه ی آن را قبلا در جایی ندیده بودیم. زمین ناهموار گلی بیشتر شما را کنجکاو خواهد کرد تا بروید و بالای تپه را ببینید و شگفت زده شوید. بالا رفتن از آن چندان سخت نیست. یک آتشفشان گِلی! احتمالا تاکنون چنین چیزی ندیده اید.

گِل فشان یک پدیده ی منحصر به فرد است که تنها در چابهار می توانید آن را ببینید، بین دشت کهیر و تنگ و در ۲۰ کیلومتری روستای کهیر به شکل یک آتشفشان فعال خودنمایی می کند و از دهانه ی آن گل سرد طوسی رنگی می جوشد. گل افشان تنگ به طور معمول با فعل و انفعال های شیمیایی که در زمین این منطقه اتفاق می افتد گِل سیال بسیار داغ به همراه گازهایی از دهانه ی مخروطی این تپه بیرون می زند.

در واقع این تپه مخروطی که از آن صعود کردید حاصل فعالیت همین گِل افشان در طول سالیان متمادی بوده است. احتمالا تمام این کوه در طول سالیان دراز بر اثر فعالیت این چشمه ایجاد گردیده و امروزه ارتفاع آن ۱۰۰ متری شده است.

هنوز به طور دقیق زمین شناسان دلیل به وجود آمدن پدیده ی گِل فشان را کشف نکرده اند اما جذر و مد دریا و همچنین تحرکات ناشی از منابع نفت و گاز از جمله دلایل این پدیده شناخته می شود. شاید به همین دلیل باشد که بومیان گِل فشان را ناف زمین یا ناف دریا می نامند. آن ها اعتقاد دارند اگر چیزی در دهانه ی این گِل فشان بیفتد از دریای عمان سر بیرون می آورد.

زیباترین و ارزشمندترین چیزی که برای گردشگر می تواند مورد توجه قرار گیرد ترکیب ساحل شنی و صخره است. در کنار گِل فشان که بعد از کنارک قرار دارد تا کوه های مریخی چابهار را می توان مقصدی جذاب با بهترین جاذبه های طبیعی نامید.

کوه های مریخی چابهار

چابهار3

حدود ۴۰ تا ۵۰ کیلومتر پس از چابهار به سمت بندر گواتر کوه هایی در سمت چپ جاده نمایان می شوند که وجود آن ها با منظره ی کاملا متفاوتی که در سمت راست جاده و رو به سوی دریا وجود دارد باعث می شود تا یکی از زیباترین جاده ها و مناظر طبیعی استان به وجود بیاید که به علت این که کمتر شناخته شده اند بازدید کمتری نیز از آن ها صوت می گیرد. کوه های مریخی چابهار که از منحصر به فرد ترین کوه های ایران هستند نمادی از پدیده های ژئومورفولوژیک منطقه به حساب می آیند.

زمین جای قشنگی است اما وقتی در آن جاهایی پیدا می کنیم که ما را یاد سیاره های دیگر می اندازند موضوع قدری هیجان انگیزتر می شود. کوه هایی که فرسایش، ظاهری شیاردار به آن ها داده اند باعث شده است که در کنار این سکوت دریایی یک منظره تخیلی و رویایی به وجود بیاید.

کوه های مریخی چابهار که در گذشته زیر خروارها خاک مفقود بوده اند امروزه با گذشت زمان از زیر خاک سر بیرون آورده اند. در اثر تغییرات جوی و آب و هوا و باران های موسمی، خاک از روی آن ها به دامنه ها ریخته شده و چهره ی اصلی این کوه ها نمایان گشته است.

رنگ کوه ها مریخی چابهار بین طوسی و سفید و جنس آن ها زبر و آهکی است. این کوه ها که چاک چاک  هستند و شکل های نامانوسی دارند نمونه ای از بدبوم ها یا بدلند ها هستند که فاقد پوشش گیاهی اند و به خاطر فرم عجیبشان در میان ایرانگردان و مسافران با نام کوه های مریخی شناخته می شوند.

منظره ی طلوع و غروب خورشید بر فراز این دریای بی کران لاجوردی می تواند هر انسانی را مجذوب زیبایی خود کند. اگر شما هم می خواهید زیبایی های بی نظیر این شهر را از نزدیک مشاهده کنید آژانس مسافرتی آرامش سفر ماندگار از شما دعوت می کند تا در تور چابهار این آژانس شرکت نمایید. جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره ۰۲۱۵۴۰۳۴۰۰۰ تماس حاصل فرمایید.

ارسال دیدگاه

لطفا یک نظر بنویسید.
لطفا نام خود را وارد کنید
لطفا آدرس ایمیل خود را وارد کنید.
لطفا یک ایمیل درست وارد کنید