بلژیک یکی از بهترین و مرفه­ترین کشورهای اروپایی و حوزه شینگن با جاذبه­های کهن، موزه­ها و مجسمه­های قدیمی است که می­تواند به عنوان مقصدی متفاوت برای سفر به اروپا انتخاب شود. در همین راستا برای سفر به بلژیک، تحصیل در مراکز آموزشی این کشور و یا شروع بیزینس و اخذ انواع ویزای بلژیک دستی باز دارید و می­توانید از همین حالا برای تماس با تیم ویزای ما برای آماده کردن مدارک، شروع برنامه ریزی سفر و ترجمه مدارک آماده شوید.

بلژیک یکی از کشورهای حوزه یورو است و شما با ویزای این کشور می توانید به تمام کشورهای اتحادیه اروپا به صورت قانونی سفر کنید، با این حال به دلیل اینکه ویزا توسط دولت پادشاهی بلژیک صادر شده، باید حتما از فرودگاه­های این کشور وارد حوزه شینگن شوید و بعد از آن به دیگر کشورها سفر کنید.

ویزای بلژیک 

انواع ویزای بلژیک

دولت پادشاهی بلژیک برای اهداف توریستی، تحصیلی، بیزینسی و کاری ویزا صادر می کند و در صورت کامل بودن مدارک ویزای شما با درصد تضمین بالایی صادر می شود.

ویزای بلژیک بر اساس مدت زمان اقامت در این کشور، به دو دسته کوتاه مدت نوع C برای اقامت کمتر از ۹۰ روز و ویزای نوع D برای اقامت های بیشتر از ۹۰ روز است. ویزای توریستی و ویزای توریستی تجاری بلژیک معمولا در نوع C صادر شده و اقامت های تحصلی و کاری هم با نام اقامت ملی یا همان نوع D شناخته می شود. همچنین تمامی این ویزاها بر اساس دفعات مجاز ورود به ویزای سینگل (یک بار ورود) و ویزای مولتی (چند بار ورود) تقسیم می شود.

ویزای توریستی بلژیک

ویزای توریستی بلژیک برای گشت­وگذار در شهرهای زیبایی نظیر بروکسل، انتورپ و دیگر شهرها صادر می­شود. هزینه صدور ویزای توریستی ۸۰ یورو به ازای هر نفر است و صدور آن معمولا ۱۴ روز کاری طول خواهد کشید، البته در برخی مواقع این زمان طولانی­تر هم خواهد شد و ممکن است آفیسر نیاز به مطالعه مدارک بیشتری داشته باشد که در این صورت با شما تماس خواهد گرفت

مدارک شما برای ویزای توریستی بلژیک باید به یکی از زبان های انگلیسی، فرانسوی و یا آلمانی و فقط در دارالترجمه های مورد تائید سفارت ترجمه شود. بر همین اساس علاوه بر پاسپورتی که بیش از ۶ ماه اعتبار دارد، باید تمامی مدارک زیر را به سفارت ارائه دهند:

 • تکمیل فرم درخواست ویزا (فرم درخواست ویزای توریستی بلژیک آنلاین است)
 • عکس با زمینه سفید
 • شناسنامه و دیگر مدارک شناسایی همراه با سند ازدواج برای متقاضیان متاهل
 • اسناد ملکی
 • گردش حساب ۶ ماهه و فیش حقوقی ۳ ماه (هر دو مورد باید جدید باشد)
 • تمکن مالی با مهر و امضای بانک که مانده حساب و گردش ها را به یورو یا دلار آمریکا نشان دهد
 • تمامی مدارک مالی اعم از گواهی های بورس و اوراق بهادار و برگه سهام که نشان دهنده تمکن مالی باشد
 • گواهی اشتغال به تحصیل برای دانشجویان و دانش اموزان (حتما خطاب به سفارت نوشته شده و جدید باشد)
 • گواهی اشتغال به کار برای کارمندان روی سربرگ با امضای مدیر عامل (خطاب به سفارت نوشته شود)
 • مدارک شغلی برای کارفرمایان که می تواند شامل جواز کسب، پروانه بهره­برداری، آگهی تاسیس و موارد مشابه باشد
 • دعوتنامه با تاریخ ورود و خروج، نام دعوت­کننده و اطلاعات تماس وی
 • تائیدیه رزرو هتل برای نشان دادن محل اقامت فرد طی سفر به بلژیک (این تائیدیه می­تواند برای چندین شهر باشد)
 • رزرو بلیط رفت و برگشت (نشان دهندۀ تاریخ ورود و خروج فرد به حوزه شینگن)
 • بیمه نامه سفر معتبر برای تمام کشورهای اتحادیه اروپا
 • نامه هدف از سفر که شامل خلاصه برنامه سفر، بازدید ها، محل اقامت و تاریخ ورود و خروج به اروپا باشد

بررسی ویزای توریستی بر عهده سفارت بلژیک است ولی مدارک درخواست ویزا را شرکت واسطه VFS دریافت کرده و به سفارت منتقل می­کند. بر همین اساس اگر برای ویزای نوع C  درخواست دهید، نیازی نیست که به صورت مستقیم به سفارت بروید و باید وقت مراجعه خود را از VFS رزرو کنید. برای این مهم تنها کافیست تا جدولی را که شامل اطلاعات شخصی و اطلاعات پاسپورت، نوع سفر و تاریخ سفر، تاریخ مورد نظر برای مراجعه را به وبسایت VFS ایمیل بزنید، تا علاوه بر چک لیست مدارک تاریخ مراجعه را نیز برای شما ارسال کنند. بعد از مشخص شدن زمان مراجعه به سفارت، لینکی برای متقاضی ایمیل می شود تا در سایت VFS اکانت ساخته و فرم درخواست ویزا را به صورت آنلاین کامل کند. در این مرحله سعی کنید که تمامی فیلدها را با دقت کامل پر کند.

در صورت ارائه تمام مدارک ویزای توریستی بلژیک، صدور ویزای شما تا حد زیادی تضمین شده است و می­توانید با خیال راحت برای سفر به بلژیک آماده شوید. بر همین اساس جهت مشاوره های بیشتر می­توانید از تیم ویزای ما کمک بگیرید.

ویزای بلژیک 

ویزای تحصیلی بلژیک

اگر مدرک زبان انگلیسی یا فرانسه دارید، مقاله علمی نوشته و نمرات خوبی در پیشینۀ تحصیلی دارید می­توانید شانس خود را برای ادامه تحصیل در دانشگاه های بلژیک امتحان کرده و برای ویزای دانشجویی اقدام کنید.

دانشگاه­ها و مراکز آموزشی بلژیک سالانه برای برنامه­های تحصیلی ویژه در رشته­های مختلف، فاندها و اسکولارشیپ­های متعددی اعلام می کنند و متقاضی می تواند برای این موقعیت ها درخواست دهد. با مکاتبه و قبولی در مصاحبه تحصیلی شما پذیرش از دانشگاه گرفته و با آن می­توانید به سفارت مراجعه کرده و برای اخذ ویزای دانشجویی بلژیک درخواست دهید. ویزای تحصیلی مستقیما توسط سفارت بررسی شده و رزرو وقت مراجعه هم فقط از طریق وبسایت سفارت بلژیک انجام می شود.

وقت مراجعه به سفارت برای ویزای تحصیلی بلژیک همراه با مصاحبه برای برنامه تحصیل و برنامه بعد از فارغ التحصیلی است و بررسی مدارک آن نیز طول می­کشد. در نتیجه لازم است تا بعد از دریافت پذیرش، در اسرع وقت بر اساس ددلاین­ها و زمان شروع ترم برای درخواست ویزای دانشجویی آماده شوید.

با ویزای تحصیلی بلژیک متقاضی می تواند به صورت پاره­وقت مشغول به کار شود و بعد از فارغ التحصیلی ویزای تحصیلی خود را به ویزای کار تغییر دهد تا با درآمد داشتن و پرداخت مالیات بعد از مدتی برای دریافت اقامت هم آماده شود.

ویزای توریستی تجاری

گاهی اوقات متقاضیان قصد حضور در نمایشگاه، ارائه مقاله به کنفرانس ها و شرکت در کنگره ها دارند، همچنین بسیاری از شرکت ها نیروی کاری خود را برای بازدید کارخانه، شرکت و مذاکرات تجاری می خواهند به بلژیک بفرستند. برای این مهم دریافت دعوتنامه از همه مهم تر است و باید حتما هدف از سفر در آن به صورت دقیق ذکر شده و همراه با نام دعوت کننده، نام شرکت و آدرس آن باشد، در نتیجه بهتر است این دعوت نامه در سربرگ و به زبان فرانسه یا آلمانی باشد.

ویزای توریستی تجاری مرتبۀ اول به صورت سینگل صادر شده و اجازه کار و اخذ درآمد را به متقاضی نمی دهد. در صورت نیاز به سفرهای مکرر به شرکت های همکار یا نمایندگی ها می­توان برای دفعات بعد درخواست ویزای مولتی کرد که برای اولین بار ۳ ماهه و سپس ۶ ماه صادر می­شود.

ویزای بلژیک

ریجکتی ویزای بلژیک

دولت بلژیک در صورت کا مل بودن تمامی مدارک ویزای بلژیک را برای متقاضیان صادر می کند. اما در صورتی که درخواست ویزا رد شود بر اساس قوانین اتحادیه اروپا متقاضی حق اعتراض هم دارد.

آفیسر سفارت معمولا به دلایلی چون تمکن مالی نامناسب جهت تامین هزینه های سفر، مدارک جعلی، مطمئن نبودن از ترک اتحادیه اروپا با پایان اعتبار ویزا، مشخص نبودن هتل محل اقامت و موارد مشابه نتیجه ویزا را رد می کند. این نتیجه در نامه­ای که ده بند دارد به متقاضی اعلام می شود و تا ۴ هفته بعد از دریافت نامه می توان به نتیجه آن اعتراض کرد.

با نوشتن این نامه بر اساس فرمت پیشنهادی اتحادیه اروپا می­توانید درخواست تجدید نظر داده و یا مدارک تکمیلی را مجدد به سفارت ارائه دهید. با تغییر نتیجه ویزا سفارت حتما با شما تماس خواهد گرفت، در این میان در صورتی که می­خواهید دعوتنامه ارائه دهید حتما به اعتبار و تاریخ آن توجه  داشته باشید.

در انتهای بحت ویزای بلژیک امیدواریم که مراحل و مدارک اصلی را به خوبی توضیح داده باشیم. در صورتی که نیاز به مشاوره­های بیشتر دارید، با تیم کارشناسان ویزای ما تماس بگیرید تا با خیال راحت از روز شروع برنامه سفر، تا تکمیل مدارک، نگارش نامه­ها و رزروهای ضروری کنار شما باشیم و بتوانید با خیال راحت بابت سفر و اخذ ویزای بلژیک سفر به مقصدی متفاوت در اروپا را تجربه کنید.