31

فروردین
1401

باغ‌های شیراز که باید دید

ارسال شده توسط: گروه تحریریه آرامش سفر/ 52 0

شیراز پنجمین شهر پرجمعیت ایران و پایتخت استان فارس است. شهر شیراز آب‌وهوای معتدلی دارد و بیش از هزار سال است که  مرکز تجارت منطقه‌ خاورمیانه شده است. این شهر به‌عنوان یکی از قدیمی‌ترین شهرهای ایران باستان به‌حساب می‌آید و دو شاعر مشهور ایران نیز یعنی حافظ و سعدی اهل شیراز هستند که مقبره‌های آن‌ها در ضلع شمالی شهر قرار دارد.

علاوه‌بر آثار تاریخی مهمی که در شیراز وجود دارند، این شهر دارای باغ‌هایی تاریخی است که در این مقاله به‌طور خلاصه آن‌ها را بررسی خواهیم کرد. خرید تور شیراز از آرامش سفر.

باغ ارم شیراز

ازجمله باغ‌های شیراز که باید دید، باغ ارم شیراز است که به‌دلیل داشتن پوشش گیاهی فراوان، منظره دلپذیری را برای بازدیدکنندگان به‌ارمغان می‌آورد. این باغ در محدوده جغرافیایی شمال غربی شیراز و در خیابان ارم واقع‌ شده است و به‌عنوان باغ گیاهشناسی دانشگاه شیراز هم کاربرد دارد. باغ ارم شیراز دارای درختانی همچون  بهارنارنج  و رز  است  که آن‌ها را به‌عنوان دختران شیراز می‌شناسند.

 باغ‌های شیراز که باید دید – باغ ارم شیراز

باغ جهان‌نمای شیراز

یکی از قدیمی‌ترین باغ‌ها و ازجمله باغ‌های شیراز که باید دید، باغ جهان‌نمای شیراز است که در شمال شرقی شیراز واقع ‌شده است. لازم به ذکر است که باغی شبیه این باغ درحوالی سمرقند که زادگاه تیمورلنگ است نیز احداث ‌شده است و نام آن جهان‌نما است.

عبارتی در وسط باغ قرار دارد که توسط کریمخان زند ساخته ‌شده است. درطول تاریخ و در دوران انتقال حکومت‌ها، این باغ دستخوش تغییراتی شده است؛ به‌طوری که پس از نابودی سلسله صفویه و نابسامان‌شدن  اوضاع داخلی، این باغ به فراموشی سپرده می‌شود. باغ جهان‌نمای شیراز از دوران نادرشاه افشار تا کریمخان زند مورد بازسازی قرارگرفته است. لازم به ذکر است که در دورانی از تاریخ، به باغ جهان‌نما، زینت‌الدنیا  نیز گفته می‌شد.

باغ‌های شیراز که باید دید – باغ دلگشای شیراز

 

باغ دلگشای شیراز

ازجمله باغ‌های شیراز که باید دید، باغ دلگشای شیراز است. این باغ مربوط به  سلسله‌های ساسانیان، صفویان و قاجاریان است و در شمال شرقی شیراز قرار گرفته و آرامگاه سعدی همان نزدیکی ها است.  ازجمله  مواردی که این باغ با آن شناخته می‌شود، درختان نارنج و آبنماهای زیبای باغ و جاذبه‌های دیدنی است؛ چراکه  از زیباترین باغ‌های تاریخی شهر شیراز است و بازدید از آن به هر بازدیدکننده‌ای توصیه می‌شود. این باغ در دورانی در اوج آبادانی خود بوده است؛ به‌طوری که تیمور دستور ساختن باغی مشابه باغ دلگشای شیراز در سمرقند را صادر کرد.

باغ‌های شیراز که باید دید – باغ ملی شیراز

درباره عمر عمارت موجود در وسط باغ، باید گفت که ساخت آن مربوط به دوره‌ زندیه است.

شیوه‌ معماری عمارت باغ نیز مانند کاخ‌های ساسانی است. این عمارت که از سه‌طبقه‌ تشکیل شده است، دو در ورودی در دو طرف عمارت دارد  که شامل یک تالار بزرگ به‌ همراه چهار شاه‌نشین است .

آبی که از چشمه قنات آرامگاه سعدی جاری می‌شود، از باغ دلگشا هم عبور می کند؛ چراکه این باغ در ۵دقیقه‌ای سعدیه واقع‌ شده است.

باغ ملی شیراز

ازجمله باغ‌های شیراز که باید دید، باغ ملی شیراز است . این با غ زیبا در چهارراه حافظیه واقع شده است. بر اثر گسترش زندگی شهری و افزایش جمعیت، اراضی این باغ کم‌کم تغییر کاربری داده‌اند و به ساختمان‌های مسکونی و اداری تبدیل‌ شده‌اند.  باغ ملی شیراز روبه‌روی آرامگاه حافظ قرار گرفته است.

بوی عطر بهارنارنج در اردیبهشت‌ماه هر سال، تصویری رؤیایی از این باغ برای شما خواهد بود و در سفر به شهر زیبای شیراز، یکی از آن مکان‌هایی است که  حتما باید سری به آن بزنید.

 

باغ عفیف‌آباد (گلشن) شیراز

باغ عفیف ‌آباد یا گلشن، واقع در یک محله مرفه شیراز با مساحتی بالغ‌بر ۱۲۷۰۰۰مترمربع با مجموعه‌ای از  بوته‌های گل‌ رز و گل‌های فصلی اطراف یک عمارت تاریخی مجلل است. قبل از ورود به باغ، باید مدتی در یک پیاده‌روی سنگی خوب قدم بزنید تا به ورودی اصلی برسید.

 باغ‌های شیراز که باید دید – باغ عفیف‌آباد شیراز

بنای اصلی باغ عفیف‌آباد به دوران صفویه باز می‌گردد که در دوران قاجار توسط میرزاعلی‌خان قوام‌الملک  خریداری می‌شود؛ سپس او کل باغ عفیف‌آباد را مجددا سازمان‌دهی و در سال۱۸۶۷ ساخت یک غرفه دوطبقه را در وسط باغ را آغاز کرده است. سال‌ها بعد باغ به خواهرزاده قوام، عفیفه خانم منتقل شد. او از ساختمان مراقبت زیادی کرد و باغ را گسترش داد؛ درنتیجه این مجموعه به‌نام او نام‌گذاری شد. در دوره پهلوی دوم، فرزندان خاندان قوام، باغ را به‌عنوان هدیه‌ای به ملکه فرح تقدیم کردند و سرانجام در سال۱۳۴۰ توسط ارتش ایران در حراجی خریداری شد. طبقه اول باغ عفیف‌آباد یا گلشن، موزه‌ سلاح‌های نظامی و طبقه‌ دوم، موزه‌ عبرت شده است.

باغ‌های شیراز که باید دید – باغ گلشن شیراز

باغ نارنجستان قوام

باغ نارنجستان قوام یکی از زیباترین باغ‌های شیراز است که باید دید. ساخت این باغ به دوران ناصرالدین‌شاه و به دستور علی‌محمدخان قوام  بازمی‌گردد و عمارت باشکوهی در وسط آن متجلی است.  این باغ از دو قسمت بیرونی و اندرونی تشکیل می‌شود که به‌وسیله تونل به یکدیگر مرتبط هستند.

 

باغ‌های شیراز که باید دید – باغ نارنجستان قوام

باغ نظر شیراز

این باغ نام‌های مختلفی ازجمله عمارت کلاه‌فرنگی، باغ نظر، باغ‌ موزه، باغ شاهزاده، عمارت چهارفصل و باغ حکومتی دارد. باغ نظر نخستین باغ ساخته‌شده در دوره سلسله زند بود که در خیابان زند، بین بازار وکیل و ارگ کریمخان قرار دارد. تعدادی درخت سرو، کاج و نارنج‌ترش در باغ وجود دارد. باغ نظر در زمان سلسله زند یک باغ اداری بود، به میزبانی میهمانان خارجی و برگزاری مراسم‌های مختلف اختصاص می‌یافت.

غرفه هشت‌ضلعی با کاشی‌نگاره‌های گل و مرغ و در مرکز باغ، به دستور کریم‌خان زند که در همان محل به خاک سپرده ‌شده، ساخته ‌شده است و چهار آبنما در چهار طرف ساختمان وجود دارد که یکی از آن‌ها تقریبا تخریب شده است. آقامحمدخان بنیانگذار سلسله قاجار (۱۷۸۵ تا ۱۹۲۵) بی‌رحمانه استخوان‌های کریمخان را به کاخ خود در تهران (کاخ گلستان) برد و آن‌ها را در زیر پله‌هایی که هر روز از آن عبور می‌کرد، دفن کرد.

باغ‌های شیراز که باید دید – باغ نظر شیراز

باغ تخت شیراز

ازجمله باغ‌های شیراز که باید دید، باغ تخت است که بر دامنه‌های کوه بابا کوهی، در شمال شهر شیراز واقع ‌شده است و بخش زیادی از آن امروزه تخریب‌ شده است. این باغ به‌دستور  اتابک قراچه ایجاد شده است. این باغ روزگاری از زیبایی خاصی برخوردار بود (در قرن نهم)، اما به‌مرور زمان تخریب ‌شده است. تغییرات اصلی در این باغ و در دوران قاجاریه رخ‌داده‌اند؛ به‌طوری‌ که به‌دستور آقامحمدخان، به‌جای عمارت قدیمی، عمارتی جدید در باغ ساخته می‌شود و او نام جدید باغ را تخت قاجار می‌گذارد. در دوره محمدشاه نیز این باغ دچار تغییراتی می‌شود و مسیر حرکت آب به‌صورت کرت‌های طبقه‌بندی‌شده و پلکانی می‌شود.

باغ‌های شیراز که باید دید – باغ تخت شیراز

.

باغ‌های شیراز که باید دید  باغ  تخت شیراز در گذشته

باغ چهل‌تن شیراز

باغ چهل‌تن با فاصله‌های کم  از شمال حافظیه و جنب باغ جهان‌نما است. این باغ دارای ۴۰سنگ مزار هم‌اندازه با محوطه‌ای باصفا که قدمت آن به دوره زندیه  بازمی‌گردد، است.

چهل قبری که در این باغ موجود است، مربوط به ۴۰نفر درویش که در این باغ هم زندگی می‌کردند و مشغول عبادت بودند، است. هرکدام از این دراویش که وفات می‌یافتند، دیگران او را دفن می‌کردند و درنهایت هر ۴۰نفر دار فانی را وداع گفته و قبورشان در ضلع شرقی حیاط در کنار هم قرار گرفته است.

باغ‌های شیراز که باید دید – باغ تخت شیراز در گذشته

 

 

باغ جنت  شیراز

ازجمله باغ‌های شیراز که باید دید، باغ جنت است که از دوره قاجار باقی‌ مانده و دارای سروهای بلند، آبنماهای زیبا، چمن‌کاری و گل‌کاری است. مالک بنایی زیبای باغ درگذشته مشیرالملک است که امروز خبری از آن نیست.

بخشی از این باغ به‌عنوان محلی برای اقامت گردشگران نوروزی و همچنین محلی برای دوچرخه‌سواران و تمرین‌های مربوط به آنان مورد استفاده قرار می‌گیرد .

باغ‌های شیراز که باید دید - باغ چهل‌تن شیراز

 

باغ هنر شیراز

ازجمله باغ‌های شیراز که باید دید، باغ هنر شیراز با آثاری از هنرمندان شیرازی در غرفه‌های مختلف است که با هدف توسعه فرهنگ و هنر و استقبال شهروندان شیرازی به‌خصوص جوانان برپا شد و اکنون بازدیدکنندگان بسیاری دارد.

باغ‌های شیراز که باید دید – باغ جنت شیراز

باغ پرندگان شیراز

برای علاقه‌مندان به دنیای جذاب پرندگان، باغی به ‌ام باغ پرندگان احداث شده است و بخشی از دیدنی‌های شیراز به حساب می‌آید.

باغ پرندگان دارای ۲هزار پرنده با ۳۰۰گونه مختلف از ۴۲کشورآفریقایی، اروپایی و آسیایی است که همه‌روزه از ساعت ۸صبح تا اذان مغرب، به‌جز روزهای تعطیل و ایام سوگواری، پذیرای بازدیدکنندگان محترم است.

باغ‌های شیراز که باید دید – باغ پرندگان شیراز

 

در این مقاله گریزی چند از جاذبه‌های گردشگری شیراز و به‌ویژه باغ‌های شیراز زده شد که امیدواریم برای شما بازدیدکننده گرامی مورد توجه قرار گرفته باشد.

ارسال دیدگاه

لطفا یک نظر بنویسید.
لطفا نام خود را وارد کنید
لطفا آدرس ایمیل خود را وارد کنید.
لطفا یک ایمیل درست وارد کنید