01

اردیبهشت
1401

آرامگاه بابا طاهر عریان در شهر همدان

ارسال شده توسط: گروه تحریریه آرامش سفر/ 64 0

شهر همدان علاوه بر این‌که مهد تاریخ و تمدن ایران است، شهر مشاهیر بزرگ ایران‌زمین نیز به‌حساب می‌آید. آرامگاه‌های مختلف مشاهیر علم، ادب و هنر ایران در همدان وجود دارد که علاوه بر تاریخی بودنشان، جنبه توریستی و گردشگری نیز دارد. یکی از آن ها آرامگاه بابا طاهر عریان شاعر نامدار ایرانی است که در شهر همدان خودنمایی می کند.

بابا طاهر همدان

موردی که بابا طاهر همدانی را نسبت به شعرای دیگر متمایز می‌کند این است که ایشان شعرهای خود را به دو زبان نوشته‌اند. اشعاری به زبان فارسی (لری، پهلوی و لکی) و همین‌طور به زبان عربی و ابیات او آمیزه‌ای از زهد و حکمت را در خود جای‌داده‌اند که با الهام از قرآن و به عشق پروردگارش بوده است. این نکته بیشتر ایرانی‌ها را ترغیب می‌کند که نگاهی به شعرهای این بزرگوار بیندازند. بیشتر مواقع می‌توان جمعیت کثیری از مردم را دید که برای بازدید از آرامگاه این شاعر بزرگ به آرامگاه ایشان می‌آیند و شعرهای ایشان را می‌خوانند. این مکان به خاطر محیط آرام، صمیمی، عظمت و سادگی‌اش افراد زیادی را به خود جذب می‌کند‌.

وجه‌تسمیه لقب شاعرآرامگاه بابا طاهر در شهر همدان

کلمه‌ی (بابا) نزد فارسی‌زبانان در قدیم به کسی گفته می‌شد که امین، صادق و همین‌طور مهربان بود. البته این شاعر بزرگ لقب دیگری نیز دارد و آن (عریان) است. بابا طاهر همدانی به خاطر رندی و پارسایی و تواضعی که داشت و به‌دوراز مردم زندگی می‌کرد و هم‌چنین یک زندگی فرازمینی داشت، مردم به او لقب عریان را داده بودند. ایشان از همه‌چیز و هم کس فاصله می‌گرفت و در زندگی راه زهد و تقواپیشه می‌کرد. در کتاب‌هایی که ایشان نوشته‌اند بیشتر به زهد و پرهیزکاری و دوری از خوشی‌های دنیوی پرداخته‌اند.

بابا طاهر همدان

موقعیت آرامگاه بابا طاهر عریان در شهر همدان

اینجا آرامگاه شاعر بزرگ ایرانی بابا طاهر است. مکانی که آرامگاه بابا طاهر در آن قرارگرفته است درواقع محل زندگی باباطاهر در هزار سال پیش بوده است. او قبل از آن‌که چشم از دنیا فروبندد وصیت می‌کند که وی را در خانه خویش دفن کنند. هم‌اکنون آرامگاه بابا طاهر در یک میدان مرکزی در شهر همدان، به نام بابا طاهر واقع‌شده است. آرامگاه در بلندترین نقطه میدان قرارگرفته است و به تمام شهر مشرف است. کوه باشکوه الوند از این مجموعه قابل‌رؤیت است و در همراه با فضای سرسبز اطراف آرامگاه، فضای زیبایی را خلق کرده است. وقتی وارد این مجموعه می‌شوید فضا و زوایای زیبایی را که محمدعلی فروغی معمار آن در سال ۱۳۴۴ طراحی کرده است به‌خوبی می‌توان درک کرد. در بیرون فضای داخلی آرامگاه، سنگ‌قبری به چشم می‌خورد که متعلق به مفتون همدانی، شاعر معاصر است که ارادت ویژه‌ای به بابا طاهر عریان داشته است.

مشخصات معماری آرامگاه بابا طاهر عریان در شهر همدان

این شاعر در قرن چهارم یا پنجم هجری زندگی می‌کرد و معماران در ساخت این بنا حس و حال قرن‌های چهارم و پنجم را باهم ادغام کرده‌اند‌.‌ اگر بخواهیم به نمای بیرونی این آرامگاه اشاره‌کنیم باید گفت که این آرامگاه به شکل مستطیل و به رنگ آبی است. معماری این ساختمان چه از داخل و چه از بیرون بسیار فوق‌العاده و متفاوت است‌.

بابا طاهر همدان

استفاده‌ی بسیار از نقش و نگارهای ایرانی در بنای این آرامگاه به چشم می‌خورد و دورتادور مقبره از سنگ مرمر استفاده‌شده است. بر روی سنگ‌ها اشعار این شاعر بزرگوار نوشته‌شده است که درواقع بازتابی از زمان زندگی ایشان است. از لابه‌لای این شعرهای زیبا می‌توان به تواضع و فروتنی شخصیت بزرگ ایشان پی برد. نکته قابل‌توجه این آرامگاه این است که درصورتی‌که درب آرامگاه بسته شود و چراغ‌ها خاموش گردد، به علت سنگ‌های مرمر شفاف استفاده‌شده در دیواره‌ها، یک فضای روحانی ایجاد می‌شود و خواندن اشعار بابا طاهر در این فضا حس و حال سراسر آرامش و عرفانی ایجاد می‌کند.

طراحی این آرامگاه بسیار شبیه به طراحی‌های هوشنگ سیحون است که آرامگاه حکیم عمر خیام در نیشابور، ابوعلی سینا در همدان و کمال الملک در نیشابور را طراحی کرده است و گفته می‌شود طراحی‌های او در طراحی این آرامگاه بسیار اثرگذار بوده است و از آن‌ها الهام گرفته‌شده است.

بابا طاهر همدان

مشخصات سنگ قبر آرامگاه بابا طاهر عریان در شهر همدان

وقتی بر بالای مزار این شاعر می‌رسید، اوج سادگی این مرد را می‌توانید درک کرد. سنگ قبر با زاویه‌ای مثلثی طراحی‌شده است و راحتی و روانی را انتقال می‌دهد.  سنگ استفاده‌شده برای قبر او همان سنگ همدان است که اشاره‌ای به سنگ خارای معروف دارد، هم‌چنین بر روی سنگ ‌قبر او هیچ نوشته‌ای حک نشده است که علت انتخاب سنگی ساده و بدون نوشته برای قبر او، لقب این پیر شاعر و عارف هست؛ سنگی ساده که متناسب با لقب وی یعنی عریان هست. لقب عریان به معنی عاری از تعلقات دنیوی هست.

بابا طاهر همدان

آژانس مسافرتی آرامش سفر ماندگار برگزارکننده انواع تورهای ایران‌گردی از شما دعوت می‌کند تا با شرکت در تورهای همدان این آژانس از آرامگاه بابا طاهر بازدید کنید. جهت کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید با شماره ۰۲۱۵۴۰۳۴۰۰۰ تماس حاصل فرمایید.

ارسال دیدگاه

لطفا یک نظر بنویسید.
لطفا نام خود را وارد کنید
لطفا آدرس ایمیل خود را وارد کنید.
لطفا یک ایمیل درست وارد کنید