01

اردیبهشت
1401

قوانین شرکت ماهان ایر برای حمل حیوانات

ارسال شده توسط: گروه تحریریه آرامش سفر/ 33 0

هر شرکت هواپیمایی با توجه به مقررات کشورهای مبدا , مقصد , ترانزیت و نوع هواپیماهای خود قوانین مختلفی را در جهت ارائه سرویس حمل موجود زنده (بر اساس کد های یاتا AVIH ) وضع مینماید. ممکن است در کشورهای مختلف محدودیت ها یا الزامات و بازرسی در خصوص حیوانات صورت پذیرد , بر همین اساس هواپیمایی ماهان سعی دارد تا ضمن ارائه قوانین و روش ها و با توجه به جامعه کنونی که در تمامی مسافرت ها و گردش ها حیوان به همراه خانواده میباشد با تجربه و مهارت چندین ساله خود ،آسودگی و اطمینان خاطر مسافر را با ارائه یک سرویس مطمئن و دلسوزانه فراهم سازد.

برای رزرو بلیط هواپیما با شماره ۰۲۱۵۴۰۳۴۰۰۰ آژانس هواپیمایی آرامش سفر ماندگار تماس بگرید.

بطور کلی جهت حمل موجود زنده ۲ راه وجود دارد:

از طریق پایانه های مسافری( همراه)

بعلت مسائل ایمنی و بازرسی خارج از اختیارات هواپیمایی ماهان و همچنین عدم کنترل حیوانات در مواقع اضطراری , ورود حیوانات اهلی و پرندگان به کابین مسافری ( PETC )مجاز نمی باشد واین امکان فراهم می شود تاحیوان در پایانه مسافری پذیرش و هنگام ورود در فرودگاه مقصد در سالن دریافت بار به مسافر تحویل شود. مسافران می توانند از این سرویس در اکثر مقاصد ماهان بهره مند گردند .

حیوانات در هواپیما

از طریق پایانه های باربری ( غیر همراه/ کارگو ‚ بارنامه )

هنگامی که به هر علتی مسافر نتواند درسفر همراه حیوان خود باشد این سرویس دراختیار وی قرار داده می شود . حیوان اهلی یا وحشی مسافر در پایانه باربری پذیرش و درفرودگاه مقصد به مسافر یا شخصی که در بارنامه معرفی شده , در محل ترخیص بارنامه تحویل داده می شود .

مدارک پزشکی واسناد مورد نیاز در فرودگاه مبداء

– کامل بودن تمام اسناد قابل اطلاق مثل مجوزهای ورود به کشور مقصد مانند:

اصل گواهی معتبر بهداشتی بین المللی صادره از دامپزشکی دولتی کشور مبدا ( یا مقصد) و تائید کتبی قرنطینه دامپزشکی فرودگاه(این گواهی نامه ها در مسیرهای داخلی الزامی نیست )

مدارک واکسیناسیون معتبر

شناسنامه یا گذرنامه حیوان

اصل برگه پرداخت کرایه حمل

تکمیل فرم مخصوص ۰۳ برگی درخواست انجام امور موجود زنده

سگ در هواپیما

شرایط پذیرش

از آنجاییکه قوانین مرتبط با حمل حیوان زنده بر اساس بخشنامه های فرودگاهی و دولتی مداوم در حل تغییر میباشد ، مسافر پیش از هر اقدامی میبایست از امکان این حمل با تماس با فرودگاه مبدا حمل اطمینان حاصل نماید.

مسافر موظف است حداقل ۲۴ ساعت پیش از سفر با ایستگاه مبدا تماس گرفته, تا از موارد و مشکلات احتمالی مطلع گردد و کد AVIH را از دفاتر فروش هنگام خرید بلیط دریافت نماید . حضور مسافر حداقل ۳ ساعت پیش از سفر بین المللی و ۲ ساعت پیش ازسفر داخلی در فرودگاه جهت انجام امور پذیرش ضروریست .

برای سفر بچه های سگ و گربه‚ باید حداقل ۱۰ هفته از تولد آنان گذشته باشد . (دربرخی از کشورها حداقل سن ۱۲ هفته می باشد). بر اساس قوانین سازمان دامپزشکی ایران هر مسافر حداکثر ۰۲ قلاده سگ یا گربه یا ۱۰ قطعه پرنده تزئینی میتواند حمل نماید.

مسافر موظف است چند ساعت پیش از پرواز غذای سبک به حیوان دهد تا دچار ناراحتی نگردد و درصورت وجود پرواز بیش از ۲ساعت بمیزان کافی آب در قفس قرار دهد (بعلت بررسی مقدار آب زمان بارگذاری و درمدت توقف ترانزیت). هواپیمایی ماهان ممکن است حیوانات پر خاشگر , نا آرام , بسیار پیر , بیمار و یا دارای هرگونه ویژگی دیگری که ظاهر ناسازگار با مسافرت هوایی داشته باشد وحیوانات دارای بوی زننده را پذیرش ننماید .

ضمنا” هواپیمایی ماهان از پذیرش حیوانات گران قیمت و یا دارای هرگونه ارزش مادی و معنوی خاص معذور است. این مورد باید توسط صاحب حیوان در ایستگاه مبدا اعلام گردد در غیر این صورت هیچگونه مسئولیتی بر عهده شرکت هواپیمایی ماهان نمی باشد.هواپیمایی ماهان از پذیرش حیوانات وحشی ‚انواع آبزیان , جوجه پرندگان بصورت تنها , پیله حشرات و حیوانات غیر خانگی بصورت روش همراه معذور میباشد. حمل اینگونه حیوانات با دارا بودن تمامی مدارک ذکر شده و رعایت شرایط حمل و نقل بارنامه ‚بصورت غیر همراه امکان پذیر میباشد.

قفس حیوانات در هواپیما

چگونگی محاسبه مقدار کرایه حمل AVIH

پرندگان خانگی: وزن کامل پرنده بهمراه قفس × ۰۴ = (…….kg) مقدار اضافه بار مسیر

حیوانات اهلی و خانگی: وزن کامل حیوان بهمراه قفس × ۰۲ = (…….kg) مقدار اضافه بار مسیر

این هزینه جدا از مقدار بار مجاز رایگان مسافر در هر مسیر و کلاس پروازی است و هر مسافر در صورت نداشتن بار همراه نیز موظف به پرداخت این هزینه بعنوان کرایه حملAVIH میباشد.

قفس مناسب

قفس باید دارای ابعاد مناسب باشد و برای ایستادن طبیعی حیوان به اندازه کافی بزرگ باشد . باید بجهت نگهداری حیوان به حد کافی محکم ‚ مطمئن و دارای منافذ تهویه باشد و درب آن دارای قفل و فاقد چرخ در زیر سطح خود باشد.در صورت عدم وجود این قبیل مشخصات از سفر حیوان ممانعت می گردد .

بستن قلاده درون قفس برای حیوان ممنوع است زیرا پوزه حیوان باید آزاد باشد. حداکثر سه حیوان نهایتا” شش ماهه که با هم به دنیا آمده باشند و با وزن حداکثر ۰۴ کیلو گرم برای هریک می توانند در یک قفس قرار گیرند .در صورت بیشتر بودن وزن یا سن باید در قفس های جداگانه سفر نمایند .حیوان مادر و حداکثر سه فرزندش در صورتی که از سن بچه ها بیش از ۱۲ هفته نگذشته باشد و هر کدام بیش از ۰۲ کیلو وزن نداشته باشند و به راحتی در یک قفس قرار گیرند امکان حمل دارند .

حیوانات در هواپیما

توصیه میشود درتابستان و روز های گرم از پرواز های شب یا صبح زود و در زمستان و روزهای سرد از پروازهای در طول روز استفاده نمایید. ممکن است بر اساس نوع هواپیما و شرایط عملیاتی از پذیرش موجود زنده ممانعت بعمل آید . بطور مثال : حمل موجود زنده در برخی هواپیماهای BAE امکان پذیر نمی باشد . تحویل حیوان در مقصد براساس فرم تنظیم شده در مبدا به فرد ذکر شده صورت می پذیرد. بر اساس فرم تکمیل شده در مبدا هرگونه هزینه اضافی اعم از : خدمات دامپزشکی , قرنطینه , هزینه اسکان , تغذیه , ترخیص , بازگشت به مبدا , جریمه و…. حیوان بر عهده صاحب بار میباشد.

ارسال دیدگاه

لطفا یک نظر بنویسید.
لطفا نام خود را وارد کنید
لطفا آدرس ایمیل خود را وارد کنید.
لطفا یک ایمیل درست وارد کنید