01

اردیبهشت
1401

شناخت حسنیه امینی ها قزوین

ارسال شده توسط: گروه تحریریه آرامش سفر/ 30 0

حسنیه امینی ها قزوین که با نام خانه امینی ها نیز شناخته می‌شود، توسط یکی از تجار معتبر قزوین یعنی حاج محمدرضا امینی در حاشیه قسمت غربی رودخانه ای به نام رود دزج بنا شد. متاسفانه این رودخانه در عصر پهلوی اول برای مدرن سازی شکل شهر و خیابان سازی پر شده و خیابانی به نام مولوی به جای آن ساخته شد.

خانه امینی ها که بعدها توسط بزرگ این خانواده وقف شده و به حسینیه تغییر کاربری داد، یکی از بهترین جاذبه‌های شهر قزوین است که بازدید از آن برای علاقمندان به معماری، عکاسان و دیگر گردشگران توصیه می‎شود. شما برای گردش و بازدید این حسینیه تاریخی و دیگر جاذبه‌های شهر قزوین میتوانید در سفر و تور قزوین با ما همراه شوید. شرکت در تور قزوین آرامش سفر.

حسنیه امینی ها قزوین

حسینه امینی ها قزوین کجاست؟

حسینه امینی ها قزوین آدرس سر راست و راحتی داشته و گردشگران این خانه تاریخی را می توانند در خیابان مولوی پیدا کنند. زمان بازدید از این سایت تاریخی از ۹ صبح تا ۱ ظهر و ۴ تا ۶ عصر برنامه ریزی شده ولی بهتر است که در سفرهای انفرادی بدون تور برای اطلاعات بیشتر حتما با مجموعه تماس بگیرید، زیرا تعطیلات رسمی، وفات و مراسم‌های عزاداری ساعات بازدید این حسینیه تاریخی را تغییر می‌دهد.

در صورتی که قصد بازدید حسنیه امینی ها را داشتید، با توجه به کاشیکاری و پنجره‌های ارسی و رنگارنگ این حسینه توصیه می‌شود که حتما در ساعات اولیه روز از این جاذبه بازدید کرده، تا بتوانید از زیبایی ترکیب رنگ و نور آن لذت ببرید.

تاریخچه حسینیه امینی ها قزوین

حسینیه امینی ها در قزوین قدمتی بیش از صد سال داشته و در دو طبقه در سال ۱۲۷۵ بنا شده است. جالب است بدانید که این مجموعه در زمان خودش یکی از گران‌ترین و لوکس‌ترین خانه‌های شهر بود که با مبلغ چهل و هشت هزار تومان ساخته شد.

این بنا را باید نمونه‌ای کامل از سبک خانه‌های صد سال پیش قزوین با پنجره‌های ارسی، تالارهای میانی، تزئینات و نقاشی‌ در سقف، حجاری و گچبری، کاشیکاری و آینه‌کاری‌های زیبا دانست که بعدها توسط بزرگ خاندان امینی به حسینیه تغییر کاربری داد. این مجموعه در حال حاضر نه تنها جاذبه‌ای زیبا و تاریخی است، بلکه به عنوان بنایی مذهبی در قزوین شناخته می‌شود.

خانه امینی ها در سال ۱۳۰۳ هجری قمری توسط بزرگ این خاندان در آن زمان برای روضه خوانی در ماه محرم، عزاداری عاشورای حسینی و نذر غذا بر ایتام و نیازمندان وقف شده و به حسینیه تغییر کاربری داد. جالب است بدانید که در زمان وقف هنوز خاندان امینی در این خانه ساکن بودند.

حسنیه امینی ها قزوین

تالارهای میانی حسینیه امینی های قزوین

حسینه امینی های قزوین در دو طبقه و با سه تالار بنا شده است. تالارهای این حسینه با یک دیگر موازی بوده و درست در وسط خانه، بین دو حیاط شمالی و جنوبی واقع شده است. هر سه تالار حسینیه امینی ها از پنجره‌های ارسی رنگارنگ ساخته شده که در هنگام عزاداری و روضه خوانی، این ارسی‌ها باز شده و تالاری بزرگ برای گردهمایی را شکل می‌دهد تا به راحتی بتوان مراسم‌های مختلف را برگزار کرده و از مهمانان پذیرایی کرد.. این تالارها همگی مزین به آینه‌کاری‌های بسیار زیبا و فرش‌هایی عتیقه و بسیار ارزشمند است. جالب است بدانید که این فرش ها دستباف بوده و با طرح های سنتی و اسلیمی بافته شده است.

بزرگ ترین تالار حسینه امینی ها، تالار میانی است که ۱۸ متر طول و ۵ متر عرض دارد و دو تالار دیگر نیز با طول ۱۰ متر و عرض ۵ متری بنا شده است. بر خلاف اینکه تالار میانی وسیع‌ترین تالار حسینیه است، زیباترین تالار این خانه تاریخی را باید تالار جنوبی دانست. این فضا سقفی نقاشی شده با آینه‌کاری زیبا، ارسی و شیشه‌های رنگی دارد. از دیگر تزئینات تالار جنوبی باید به گچ‌بری ظریف و زیبا، تزئینات چوبی و رف یا همان طاقچه‌های پر نقش و نگارش اشاره داشت که در نوع خودش در تمام قزوین در زیبایی نظیر ندارد.

معماری حسینه امینی ها استان قزوین

خانه و حسینیه امینی ها همچون دیگر خانه‌های قدیمی قزوین از معماری ایرانی تاثیر گرفته و با تکیه بر پلان باغ ایرانی دارای ۴ حیاط، اتاق‌های متعدد و سه تالار در دو طبقه زیرزمین و همکف است.

همانطوری که پیشتر هم گفتیم این خانه در زمان خودش با مبلغ هنگفتی ساخته شد و مملو از ظرایف و تزئینات با شکوه و اعیانی است. در حال حاضر تالارهای این بنا برای بازدید عموم باز است و به عنوان زیباترین قسمت خانه که میزبان گردشگران بسیار است، شناخته می‌شود.

زیرزمین حسینه امینی ها شامل سردابه، شربت خانه و انبار می‌شود که درست در زیر تالارها قرار گرفته، البته این مجموعه حمام مجزایی هم دارد. همانطوری که می‌دانید معماری خانه‌های ایرانی طی دویست تا صد سال گذشته فضایی برای حمام کردن نداشته و عمده مردم از گرمابه‌های عمومی استفاده می‌کردند. در همان زمان به مرور خانه‌های اعیانی بزرگان شامل حمام خزانه دار شد که این معماری در زمان پهلوی اول به مرور به دیگر خانه‌های ایرانی هم سرایت کرد. حسینیه امینی ها نیز از این قاعده مستثنی نبوده و از همان زمان ساخت دارای حمام مجزا و شخصی بوده است.

 حسنیه امینی ها قزوین

همسفر با تور قزوین

تور قزوین یکی از بهترین بهانه‌ها برای سفر به قزوین و بازدید از جاذبه‌های ارزشمند این شهر تاریخی است. قزوین میزبان نخستین خیابان ایران، خیابان سپه است و جاذبه‌هایی بسیاری را از دوران شاهان صفوی در خود دارد. در دوران معصار نیز اگرچه قزوین پایتخت سیاسی ایران نبود، ولی به عنوان یکی از شهرهای مهم و در عین حال تجاری ایران میزبان جاذبه‌هایی بسیاری است که در نوع خود در زیبایی و شکوه ساخت نظیر ندارد.

اگر قصد گردش و سفری متفاوت به این شهر زیبا و تاریخی را دارید، بهتر است با تور قزوین ما همسفر شده تا علاوه بر بیمه سفر از همراهی با تور لیدر مجرب نیز بهرمند شده، خانه و حسینیه امینی ها و دیگر جاذبه‌های دیدنی و تاریخی قزوین را بازدید کرده و عکس‌هایی ماندگار از این شاهکارهای معماری بگیرید. برنامه سفر ما به قزوین با اقامت در بهترین هتل‌های شهر و صرف غذا در رستوران‌های معروف قزوین برنامه ریزی شده تا علاوه بر گشت و گذار و بازدید از جاذبه‌ها، سفری متفاوت و خاطره انگیز را نیز تجربه کنید.

ارسال دیدگاه

لطفا یک نظر بنویسید.
لطفا نام خود را وارد کنید
لطفا آدرس ایمیل خود را وارد کنید.
لطفا یک ایمیل درست وارد کنید