31

فروردین
1401

شناخت قلعه و دژ تاریخی الموت

ارسال شده توسط: گروه تحریریه آرامش سفر/ 38 0

قلعه و دژ تاریخی الموت یکی از قلعه­های زیبا و از جاذبه­های باشکوه ایران در استان قزوین است که داستان­های پنهان و رمز و راز بسیاری در دل دارد و بازدید آن خالی از لطف نیست. این قلعه باشکوه و زیبا در استان قزوین و نزدیکی دریاچه اوان قزوین واقع شده و گردشگران در این سفر می­توانند هر دو جاذبه اوان و الموت را با هم بازدید کنند. اگر برای سفر به یکی از پر رمز و راز ترین عجایب تاریخی و گردشگری ایران آماده هستید، با ما در تور الموت قزوین همراه و همسفر شوید.

 قلعه و دژ تاریخی الموت

قلعه الموت قزوین کجاست؟

قلعه الموت قزوین یکی از منحصربه­فردترین قلعه­های تاریخی و متفاوت­ترین جاذبه­های تاریخی ایران با کاربری نظامی بوده که به حسن صباح فرمانروا و رهبر فرقه اسماعیلیه و پیروانش تعلق داشته­است. این قلعه در استان قزوین و ۱۰۸ کیلومتری شهر قزوین واقع شده که با ۳ ساعت رانندگی به آن خواهید رسید. مسیر رانندگی شما تا الموت پر پیچ و خم و بسیار زیباست که نه تنها برای استرات و تماشای طبیعت بلکه برای عکاسی هم پیشنهاد می­شود.

این دژ مستحکم و تاریخی در شمال شرقی روستایی به نام گازر خان واقع شده و در بلندای تپه­ای با ارتفاع ۲۱۶۳ متر از سطح دریا بنا شده­است. الموت در حدود ۲۰۰۰۰ متر مربع مساحت داشته و در سال ۱۳۸۱ در لیست میراث فرهنگی ایران ثبت شده­است.

معماری دژ الموت قزوین

دژ الموت اسماعیلیه کاربری نظامی داشته و در هنگام ساخت به دو قسمت شرقی و غربی تقسیم شده­است. اطراف این قلعه تاریخی تمام پرتگاه است و تنها یک راه برای ورود به آن وجود دارد که در شمال شرقی دژ واقع شده، اتاق نگهبانی دژ نیز در قسمت جنوبی قلعه قرار دارد که در دل سنگ کنده شده است.

در شمال دژ الموت دو اتاق بنا شده که در اتاق اول چاله آبی کوچک قرار دارد. جالب است بدانید که با هر بار خالی شدن آب، این حوضچه مجدد پر می­شود. حوض ۸ متری دیگری هم در جنوب غربی دژ واقع شده که از آب باران پر می­شود. شواهد باستان­شناسی نشان داده که این قسمت از دژ الموت به احتمال زیاد قدیمی­ترین قسمت های این قلعه است که حسن صباح تقریبا ۳۰ سال در آن زندگی کرد.

این دژ تاریخی به دلیل موقعیتی که بر روی صخره و در ارتفاع دارد از دو بخش بالا و پایین تشکیل شده که در عرض متفاوت هستند. در ضمن این قلعه با مصالحی چون ملات گچ، کاشی و آجر ساخته شده و بعد از گذر تمام این سالها بخش عمده­ای از آن هنوز سالم و دست نخورده باقی مانده ­است.

بر اساس شواهد تاریخی پیروان حسن صباح در همین دژ زندگی کرده و تربیت نظامی می­شدند. آن­ها برنامه دقیقی برای تمرین و زندگی داشتند و در اقتصادشان خودکفا بودند. اگرچه قلعه­های دیگری هم در سراسر ایران گوش به فرمان حسن صباح بود و آن­ها در دوره­ای از تاریخ قدرت فوق­العاده­ای داشتند ولی نتوانستند در طول تاریخ حکومت را به دست بگیرند. ساختار طراحی تمامی قلعه­های اسماعیلیان به نحوی بود که نیروی خارجی نه تنها نمی­توانست به آن حمله کند، بلکه راه ورود را نیز نمی­دانست و باید توسط افراد داخل قلعه راهنمایی می­شد. خودکفایی اقتصادی و ذخیره آذوقه هم موجب می­شد که در محاصره­های طولانی ساکنان قلعه دوام آورده و تسلیم نشوند.

 قلعه و دژ تاریخی الموت کجاست

تاریخچه قلعه تاریخی الموت

این دژ تاریخی که در گویش محلی با نام قلعه حسن هم شناخته می­شود، بنا بر روایات تاریخی به حسن صباح رهبر فرقه اسماعیلیه تعلق داشته که همراه با گروهی از پیروانش در این دژ زندگی می­کرده است. بر اساس آنچه در تاریخ آمده حسن صباح پیروانش را در این قلعه تربیت کرده و برای تبلیغات دینی و انجام امور به نقاط مختلف ایران فرستاد. در نتیجه این دژ برای اسماعیلیان به عنوان پایگاه ترویج عقایدشان شناخته ­شده است.

حسن صباح رهبر این فرقه در قم به دنیا آمد و در نیشابور تحصیل کرد. او با بزرگانی چون خواجه نظام الملک توسی و حکیم عمر خیام نیشابوری همکلاس و هم درس بوده و بعد از پایان تحصیلاتش، در سال ۴۶۹ هجری قمری راهی سرزمین خلفای فاطمی یعنی مصر و شهر قاهره شد. دوران تحصیل حسن صباح در قاهره ۳ سال به طول انجامید و او در بازگشت به ایران به الموت رفته و در آنجا مستقر شد. جالب است بدانید که حسن صباح بعدها با خواجه نظال الملک به دشمنی برخواست و دستور ترور او را به پیروانش داد.

تخریب دژ الموت قزوین

همانطور که پیشتر گفتیم حمله و تخریب این دژ کار آسانی نبود و بارها به شکست منجر شد، اما در نهایت این دژ باشکوه و تاریخی در قرن هفتم و با حمله مغول در هم پاشیده شد. سال ۶۵۴ هجری قمری با حمله هلاکو خان مغول به ایران بخش زیادی از این دژ آتش زده و غارت شد. بعد از این دوران بود که از قلعه الموت به عنوان زندان و تبعیدگاه استفاده شد.

با حمله مغول نه تنها این دژ بلکه اقتدار اسماعیلیان تا حد زیادی درهم کوبیده شد به طوری که اسماعیلیان دیگر به قدرت و شوکت سابق بازنگشتند. در صورتی که می­خواهید درباره داستان­ها و راز و رمز این قلعه بیشتر بدانید، می­توانید کتاب خداوند الموت، حسن صباح را مطالعه کنید.

چشم اندازهای اطراف دژ الموت

اطراف دژ زیبا و تاریخی الموت مملو از صخره­های زیبا است که تعداد زیادی از آن­ها قرمز رنگ است و با منتهی شدن به پرتگاه یکی از جذاب ترین چشم اندازهای اطراف قلعه را ایجاد کرده است.

دیگر قسمت دیدنی این قلعه را باید آب انبارهایش دانست که با تکیه بر هنر و معماری آن دوران بنا شده است. همانطوری که می­دانید در گذشته این دژ محل زندگی افراد مختلفی بود که بدون شک همه به آب نیاز داشتند و گاهی اوقات ماه­ها در محاصره نظامی بودند. بر همین مبنا الموت دارای آب انبارهایی بسیار زیبا و دیدنی است که در دل صخره و سنگ کنده­کاری شده و آب چشمه ای به نام کلدر را به این دژ می­رساند.

 قلعه و دژ تاریخی الموت کجاست

همراه با تور الموت برای سفر به رامز و رمز تاریخ

دژ تاریخی الموت یکی از جذاب­ترین و رازآلودترین جاذبه­های ایران در ناحیه قزوین است که سالانه گردشگران ایرانی و توریست­های خارجی بسیاری از آن بازدید می­کنند. اگر شیفته سفر به دل ناشناخته­های تاریخ هستید، بدون شک باید با تور قلعه الموت قزوین همراه شوید تا از این شکوه و زیبایی بهرمند شوید. البته با توجه به نزدیکی قلعه الموت به دریاچه اوان قزوین می­توانید این سفر را با طبیعتگردی دریاچه اوان همراه کرده و سری هم به این طبیعت زیبا بزنید.

برنامه تور قلعه الموت و دریاچه اوان تیم ما با همراهی تورلیدر برگزار شده که از روز اول با گردشگران همسفر شده و تا آخر سفر کنارشان خواهد بود. البته برنامه الموت همچون دیگر سفرهای تیم ما بیمه سفر هم دارد و شما می­توانید برای سفری فراموش نشدنی به این دنیای پر رمز و راز و تمام زیبایی­هایش با ما همراه شوید.

ارسال دیدگاه

لطفا یک نظر بنویسید.
لطفا نام خود را وارد کنید
لطفا آدرس ایمیل خود را وارد کنید.
لطفا یک ایمیل درست وارد کنید