31

فروردین
1401

شناخت باغ عفیف آباد شیراز

ارسال شده توسط: گروه تحریریه آرامش سفر/ 24 0

باغ عفیف آباد یکی از زیباترین باغ­های تاریخی شهر شیراز است که با نام باغ گلشن هم شناخته شده و سالانه گردشگران زیادی از آن بازدید می­کنند. کاربری این موزه علاوه بر باغ، کاخ-موزه هم هست و اگر می­خواهید از زیبایی­های آن لذت برده و با چشم انداز تزئینات این عمارت شاهانه­اش عکاسی کنید، می­توانید با تور شیراز ما همراه و همسفر شوید. خرید تور شیراز از آرامش سفر.

 باغ عفیف آباد شیراز

باغ عفیف آباد کجاست؟

باغ عفیف آباد شیراز که به باغ گلشن هم معروف است در انتهای خیابان عفیف آباد واقع شده و در حال حاضر توسط ارتش جمهوری اسلامی ایران اداره می­شود. باغ عفیف آباد شیراز یکی از بزرگ­ترین موزه­های نظامی خاورمیانه است که در طبقه اول کاخ اسلحه­های مختلف، توپ و تانک­های قدیمی و دیگر ادوات نظامی را برای بازدید عموم نمایش می­دهد. علاوه بر عمارت، این مجموعه شامل دو موزه سنتی دیگر و باغی سرسبز و وسیع می­شود که قدمتی به عصر صفویان دارد.

معماری باغ عفیف آباد شیراز

باغ عفیف آباد شیراز در سال ۱۲۸۴ توسط محمد خان قوام الملک دوم بنا شده و مملو از تزئینات ظریف و حجاری است. بعد از عبور از درب اصلی، کاخ با ردیفی از پله­های سنگی با شمایلی شاهانه درست در مقابل شما قرار گرفته که در دو طبقه بنا شده و در مجموع ۳۰ اتاق و یک تالار اصلی دارد. طبقه اول مجموعه موزه نظامی و طبقه دوم موزه عبرت است که شامل نشیمن، اتاق مطالعه و اتاق پذیرایی می­شود.

سر در عمارت عفیف آباد با ۴ ستون گچی تزئین شده و حجاری سرستون­هایش همچون دیگر عمارت­ها و کاخ­های شیراز از ستون­های تخت جمشید الهام گرفته است. در ضمن معمار مجموعه برای حجاری سردر عمارت از سنت ایرانی و هخامنشی تاثیر گرفته و دو شیر ایرانی را به نحوی طراحی کرده که گویی درب ورودی عمارت را با پنجه­هایشان نگه داشته­اند.

ایوان مجموعه حال و هوایی نوستالژیک داشته و با چشم اندازی پاناروما به کل باغ و درب اصلی دارای ۴ ستون بلند است که رو به استخر بنا شده و به کاخ جلوه و چشم اندازی اعیانی داده است. عمارت عفیف آباد با تکیه بر معماری و هنر ایرانی بنا شده و مهم ترین جلوه و المان آن استخری بزرگ در جلوی عمارت، پله­هایی در مرکز کاخ و درب اصلی است که رو به کاخ باز می­شود.

 باغ عفیف آباد شیراز

پیشینه و تاریخچه عمارت عفیف آباد شیراز

باغ عفیف آباد در یکی از قسمت­های اعیان نشین شیراز بنا شده و در زمان خودش محلی برای استراحت و گردش شاهان صفوی بود تا اینکه در زمان قاجار توسط میرا علی خان قوام الملک خریداری و مجدد با تکیه بر معماری ایرانی مرمت و نوسازی شد. در همین سال­ها بود که قناتی برای آبیاری درختان و گیاهان باغ توسط صاحب ملک برای آبیاری گیاهان باغ خریداری شد. باغ و فضای سبز  عفیف آباد مملو از درختان سر به فلک کشیده و گل­های متنوع است. درختان سرسبز و انواع گل و گیاه موجود در عفیف آباد موجب شده تا این مجموعه در شیراز با نام کاخ گلشن هم شناخته شود. در اواخر دوران قاجار بود که بانویی متمول به نام عفیفه خانوم این مجموعه را برای سکونت و تفرج خریداری کرد و با ایجاد تغییراتی در کل عمارت در آن سکنی گزید، بعد از آن این عمارت به موزه عفیف آباد مشهور شد.

موزه های عمارت کاخ عفیف آباد

مجموعه عفیف آباد دارای دو موزه اصلی به نام موزه نظامی و موزه عبرت می­شود. موزه نظامی در طبقه اول بنا شده و شامل انواع اسلحه و ادوات نظامی قدیمی، سلاح­های سرد، انواع شمشیر و مسلسل می­شود. ارزشمند ترین اسلحه­های گنجینه این موزه تفنگ­های شخصی ناصرالدین شاه  مظفرالدین شاه است. موزه عبرت نیز در طبقه بالا واقع شده و به سبک همان دوران چیده شده که شامل کتابخانه، اتاق نشیمن و اتاق مهمان می­شود و اکنون هر دو طبقه برای بازدید عموم باز است.

موزه دیگری هم در این مجموعه واقع شده که خارج از ساختمان کاخ، در سمت راست درب ورودی است و شامل حمام سنتی عفیف آباد و قهوه­خانه می­شود.

حمام کاخ عفیف آباد شیراز و قهوه خانه مجموعه

همانطوری که می­دانید تا زمان قاجار در معماری خانه­های سنتی ایرانی فضایی برای حمام در نظر گرفته نمی­شد و شهروندان برای استحمام باید به گرمابه می­رفتند که طراحی مخصوص خودش را داشت. از اواخر دوران قاجار بود که عمارت­ها و خانه­های اشرافی حمامی سنتی را در عمارت­هایشان ساختند که از فضای مسکونی ساکنان دور بود.

بر همین اساس بعد از ورود به مجموعه عفیف آباد، حمام سنتی این مجموعه در سمت راست و نزدیک به درب ورودی واقع شده و همچون دیگر حمام­های سنتی خانه­های ایرانی شامل دو خزینه آب سرد و آب گرم شده که مملو از حجاری و نقش برجسته است. حکاکی­های دیوار حمام سنتی عفیف آباد شامل نقش فرهاد در کوه بیستون و بارعام خسروپرویز شاه ساسانی می­شود. متاسفانه در حال حاضر نسبت به مرمت این حکاکی­ها بی­توجهی کامل می­شود.

باغ عفیف آباد شیراز

آخرین قسمتی را هم که در گردش عفیف آباد می­توانید بازدید کنید، قهوه­خانه سنتی عمارت با حوضی در وسط است که دیوارهایش مملو از نقاشی­های ارزشمند است. نقاشی­های عمارت عفیف آباد از شاهنامه فردوسی تاثیر گرفته و زیباترین نقاشی آن متعلق به داستان زال و سیمرغ و داستان نبرد رستم دستان با اسفندیار شاهزاده ایرانی است.

همراهی با تور شیراز برای بازدید مجموعه کاخ عفیف آباد

باغ عفیف آباد شیراز یکی از جاذبه­های زیبای این شهر کهن تمدن ایران است که گردش آن در بازدیدهای تور شیراز برنامه­ریزی شده­ است. برای گردش در این باغ و دیگر عمارت­های تاریخی و کهن شیراز می­توانید در این تور با ما همسفر شده و به دنیایی از جاذبه­هایی تاریخی و تمدن سفر کنید.

برنامه سفر و تور شیراز با حضور تورلیدر برنامه ریزی شده که زیباترین جاذبه­های تاریخی شهر را در برنامه بازدید داشته و برای هرکدام توضیحاتی دقیق را ارائه کرده و تمامی عمات­ها و مجموعه­ها را به طور کامل معرفی خواهد کرد. این برنامه همراه با بیمه نامه سفر است و اقامتی را در بهترین و زیباترین هتل­های شهر برنامه­ریزی کرده است. دراین سفر به تمامی دیدنی­های شهر سر زده و از بازار سنتی وکیل مسقطی شیراز و پارچه­های خوش رنگی را به عنوان سوغاتی خریداری خواهیم کرد. در انتها هم غذاهای سنتی شیراز و دیگر شهرهای استان فارس را در بهترین و باکیفیت ترین رستوران­های شهر تست خواهیم کرد.

برای گشت و گذاری متفاوت، عکاسی­ در عمارت­هایی باشکوه و شاهانه، سفر به دل تاریخ ایران و امتحان کردن بهترین غذاهای سنتی استان فارس در تور شیراز منتظرتان هستیم.

ارسال دیدگاه

لطفا یک نظر بنویسید.
لطفا نام خود را وارد کنید
لطفا آدرس ایمیل خود را وارد کنید.
لطفا یک ایمیل درست وارد کنید