01

اردیبهشت
1401

شناخت آب انبار سردار بزرگ قزوین

ارسال شده توسط: گروه تحریریه آرامش سفر/ 69 0

آب انبار سردار بزرگ قزوین به عنوان یکی از جاذبه‌های شاخص معماری ایران، در محله راه ری شهر کهن و قدیمی قزوین بنا شده و در حال حاضر به عنوان بزرگ‌ترین آب‌انبار تک گنبدی ایران و البته جهان شناخته می‌شود که قدمتی کهن ساله داشته و در سال ۱۱۹۱ بنا شده است. این آب‌انبار یکی از جاذبه‌های دیدنی و تاریخی قزوین است که تماشا و بازدید آن برای علاقمندان به تاریخ، معماری و عکاسی در تور قزوین توصیه می‌شود. در ادامه نیز درباره این مجموعه تاریخی و معماری منحصر بفردش بیشتر توضیح خواهیم داد. برای شرکت در تور قزوین کلیک کنید.

آب انبار سردار بزرگ قزوین

پیشینه آب انبار سردار بزرگ قزوین

همانطوری که می‌دانید، علی رغم ارتفاعات کوهستانی البرز و زاگرس در شمال و غرب کشور، ایران در ناحیه‌ اقلیم خشک و بیابانی جهان قرار داشته و بارندگی بسیار کمی دارد. همین مورد موجب شده تا بسیاری از روستاها و شهرهای ایران از آب کافی محروم باشند، در نتیجه ذخیره منابع آبی سالم برای مصرف شخصی همیشه یکی از نیازهای مردم ایران بوده که منجر به ابداع انواع قنات، کاریز و آب‌انبار شده است. از همان ابتدای تاریخ شروع سکونت در ایران، قنات برای دسترسی  مردم به آب سالم از اعماق زمین ابداع شد و آب‌انبارها نیز برای جمع آوری منابع آبی مورد نیاز طراحی و ساخته شدند.

آب انبار سردار بزرگ قزوین در حال حاضر نه تنها یک اثر معماری منحصر بفرد است، بلکه به عنوان بزرگ‌ترین آب انبار تک گنبدی ایران و جهان شناخته می‌شود که در خیابان راه آهن محل راه ری قزوین واقع شده است

این آب انبار در زمان فتعلی شاه قاجار، توسط دو برادر به نام‌های محمد حسن خان و محمد حسین خان که از سردمداران دولت وقت بودند، بنا شد. در حال حاضر این آب انبار سردار بزرگ قزوین به عنوان یکی از آثار مهم و مطرح در لیست میراث فرهنگی ایران ثبت شده و علاوه بر گنبدی بزرگ و زیبا، از معماری منحصر بفرد و خلاقیت‌های ویژه برخوردار است.

معماری آب انبار سردار بزرگ قزوین

منحصر بفردترین ویژگی معماری آب انبار سردار بزرگ، گنبد بزرگ و آجری آن است که با نورگیرهای ویژه و خاص بر روی بدنه گنبد طراحی و ساخته شده است. البته شاخص دیگر این گنبد، دیگر گنبد کوچک مخروطی در مرتفع ترین نقطه است که با کاشی‌های فیروزه ای رنگ تزئین شده است.

این آب انبار در مرتفع ترین قسمت در حدود ۲۸ متر از کف زمین ارتفاع داشته و دارای چهار روزنه اصلی برای تهویه هوای مطبوع فضای داخلی آب انبار است. در ورودی آب انبار نیز طاقی عریض با قوس جناقی و طاق‌های جانبی بنا شده که مزین به انواع کاشی‌کاری، آجرکاری و انواع طرح‌ها و نقوش هندسی است. سقف میانی مجموعه نیز با طرح‌های اسلیمی، باریک و ظریف نقاشی و تزئین شده که جلوه‌ای خاص داشته و تماشای آن چشم هر بیننده ای را به خود جلب می کند.

در حال حاضر و در بدو ورود به مجموعه آب‌انبار، در دو طرف سکوهای سنگی خواهید دید که بدون شک برای استراحت و نشستن تعبیه شده و سپس به راه‌پله‌ای سنگی می‌رسد که با ۵۰ پله به عمق دوازده متری آب‌انبار می رسد. این راه پله سقفی قوسی داشته و شما را به داخل مجموعه و مخزن اصلی آب‌انبار هدایت خواهد کرد.

 آب انبار سردار بزرگ قزوین

گنبد آب انبار سردار بزرگ قزوین

گنبد مجموعه آب انبار سردار بزرگ قزوین یکی از گنبدهای شاخص در معماری ایران است که علاوه بر طرح هندسی بدون نقص، با روزنه‌های نور و بادگیر فیروزه‌ای در راس طراحی شده است. زیبایی این گنبد به دلیل نمای آجری، ساده، بدون نقص و در عین حال عظیم آن است که چشم بیننده را خیره کرده و در مرکز به بادگیری فیروزه‌ای رنگ می‌رسد.

گنبد آب‌انبار سردار بزرگ آجری است و بادگیر فیروزه‌ای آن برای تهویه هوای داخل تعبیه شده است، در ضمن نور داخل مجموعه از روزنه‌های اطراف تامین می‌شود. این گنبد در مرتفع ترین قسمت ۲۸ متر از سطح زمین ارتفاع داشته که با پر شدن قسمت‎‌های مختلف آن به طول سه متر در حال حاضر ارتفاعی ۲۵ متری دارد. این گنبد و تمام مجموعه با آجر ساخته و با ملات شفته آهک و روکش ساروج بنا و تقویت شده است.

 مخزن آب انبار سر دار بزرگ

بعد از ورود به مجموعه آب‌انبار و گذر از پله‌های سنگی، در زیر زمین به مخزن آب‌انبار خواهید رسید که مربعی شکل است و اضلاع ۱۷ متری آن در حدود ۳۶۰۰ متر مکعب گنجایش داشته است.

در گذشته تقریبا تمام منابع آبی موجود در آب‌انبار سردار بزرگ با قنات‌های موجود در شهر سیراب شده، و به مردم می‌رسیده است. این مخزن که با ملات ساروج سه متری روکش شده تا پیش از لوله کشی خانه‌های شهر، محل اصلی تامین آب مصرفی مردم قزوین برای آشامیدن، آشپزی، شست‌وشو و دیگر مصارف روزانه بوده است.

همراهی با تور قزوین برای جاذبه‌هایی که نظیر ندارد

قزوین یکی از شهرهای کهن و تاریخی ایران با جاذبه‌های بی‌شمار است که از دوران شاه طهماسب صفوی و با تغییر پایتخت از اردبیل به قزوین به مرور به قسمت‌های اصلی شهر اضافه شد. در زمان شاه عباس صفوی و با تغییر پایتخت به اصفهان، قزوین همچنان موقعیت سیاسی مهم خود را حفظ کرد و در زمان قاجار با انتخاب تهران به مرکزیت حکومت آقا محمد خان قاجار، قزوین به دلیل نزدیکی به تهران، موقعیت جغرافیایی مناسب و لوکیشن استراتژیک همچنان یکی از شهرهای کلیدی و مهم حکومت ایران بود. همین موجب شد تا عمارت‌ها، کاخ‌ها و کوشک‌ها و جاذبه‌های بسیاری در این شهر ساخته شد و قزوین میزبان برخی از سایت‌های مهم و ارزشمند تاریخ و معماری ایران شود.

آب انبار سردار بزرگ قزوین کجاست

اگر شیفته تاریخ، هنر و معماری هستید، تور قزوین یکی از سفرهایی است که باید حتما آن را تجربه کنید. شما برای گشت‌وگذار در قزوین و بازدید از تمام این جاذبه‌های تاریخی از جمله آب‌انبار سردار بزرگ قزوین می‌توانید در تور قزوین با ما همسفر شده و از همراهی تورلیدری مجرب، بیمه سفر و برنامه سفری دقیق و حرفه‌ای رضایت داشته باشید. برنامه سفر ما همراه با اقامت در بهترین هتل‌های قزوین و امتحان کردن غذاهای سنتی در رستوران‌های درجه یک است، که به سفری جذاب به پایتخت اولیه سلسله صفویان منجر خواهد شد. برای سفری تاریخی و خاطره‌انگیز در تور قزوین منتظرتان هستیم.

ارسال دیدگاه

لطفا یک نظر بنویسید.
لطفا نام خود را وارد کنید
لطفا آدرس ایمیل خود را وارد کنید.
لطفا یک ایمیل درست وارد کنید