01

اردیبهشت
1401

راهنمای سفر به کرمان

ارسال شده توسط: گروه تحریریه آرامش سفر/ 20 0

شهر زیبا و تاریخی کرمان بیشتر با بافت تاریخی، کویر بکر و زیبا و البته کلمپه‌های بی‌نظیرش شناخته می‌شود. با توجه به آب‌وهوای گرمسیری و کویری کرمان، بسیاری از گردشگران زمستان را برای سفر انتخاب می‌کنند تا هم شهری در چرخ بزنند و هم از سکوت و زیبایی کویر لذت ببرند. برای همین ما هم راهنمای سفر به کرمان را برایتان آماده کردیم تا اگر قصد سفر به این شهر زیبا را دارید، بهتر برنامه‌ریزی کنید.

اگر هم فکر سفر به کرمان نیستید، شاید بعد از آشنایی با این همه زیبایی بیشتر با کرمان زیبا و دیدنی آشنا شوید و برای همراهی با تور کرمان در تورهای آژانس آرامش سفر، همسفرمان شوید.

راهنمای سفر به کرمان

کرمان کجاست؟

کرمان شهری کویری در نیمه جنوبی کشور است که ۹۸۶ کیلومتر با تهران فاصله دارد. سفر به کرمان خیلی هم سخت نیست. اگر سفر جاده‌ای دوست دارید و حوصله دارید که در این مسیر رانندگی کنید، با ماشین هم می‌توانید به کرمان بروید. در غیر این صورت، هواپیما، قطار و اتوبوس هر سه برای رساندن گردشگران به کرمان آماده هستند.

آب‌وهوای کرمان

شهر تاریخی کرمان آب‌وهوای گرمسیری و بیابانی دارد. این شهر همجوار یکی از زیباترین کویرهای ایران یعنی کلوت شهداد است که به عنوان یکی از گرم‌ترین نقاط ایران شناخته می‌شود.

بهترین زمان سفر به کرمان نیمه دوم سال است تا بتوانید با خیال راحت هم کویر بروید و هم از جاذبه‌های شهر بازدید کنید. گرمای تابستان و هوای داغ این شهر از اواخر اردیبهشت شروع می‌شود و این چند ماه از سال خیلی زمان مناسبی برای سفر به کرمان نیست.

 

راهنمای سفر به کرمان

قسمت جذاب راهنمای سفر به کرمان جاذبه‌ها و دیدنی‌های شهر است. من این راهنمای سفر را برای ۳ روز تنظیم کردم و شما هرچقدر که دوست داشتید، می‌توانید بیشتر هم در شهر بمانید، در کویر کمپ کنید و سفرتان طولانی‌تر شود یا به شهرهای اطراف هم سری بزنید و از زیبایی‌های استان کرمان بیشتر لذت ببرید.

روز اول، بافت تاریخی کرمان

پیشنهاد راهنمای سفر به کرمان برای روز اول، گردش در بافت تاریخی شهر و مجموعۀ تاریخی گنجعلی خان است. مجموعه گنجعلی خان که نسخۀ کوچک‌تری از میدان نقش جهان اصفهان است، بر پایه معماری چهار باغ ایرانی ساخته شده و اطرافش دکان‌ها و حجره‌های متعددی دارد.

بازار سرپوشیده مجموعه گنجعلی خان، عموماً حجره‌هایی دارد که سوغاتی‌های کرمان مثل مس، زیره، گلیم و قالی، کلمپه و ادویه‌جات می‌فروشند. فضای سرپوشیده بازار سنتی هم سقف گچبری‌شده زیبایی دارد.

بازدید این مجموعه تقریباً نصف روز از شما وقت می‌گیرد و علاوه‌بر بازار شامل میدان، مسجد، حمام و مدرسه هم می‌شود. البته درحال‌حاضر فقط حیاط مدرسه قابل بازدید است و فضای داخلی هم به‌خوبی مرمت شده است.

حمام گنجعلی خان بخش دیگری از این مجموعه تاریخیست که به موزه مردم‌شناسی تبدیل شده و تعداد زیادی محسمه مومی دارد. این مجسمه‌ها با پوشش اقشار مختلف جامعه طراحی شده و سبک زندگی ایرانیان در دوران صفویه و قاجار را نشان می‌دهد.

بعد از صرف نهار هم پیشنهاد می‌کنم سری به آتشکده زرتشتیان کرمان بزنید که در نزدیکی میدان شهدا، خیابان برزو‌آمیغی واقع شده است. این آتشکده با معماری مذهبی ایران برای فضای معبد یعنی چهارطاقی ساخته شده و دیدنش خالی از لطف نیست.

راهنمای سفر به کرمان

روز دوم، گردش در ماهان

امروز میخواهیم سری به جاذبه‌های نزدیک کرمان یعنی باغ شازده و آرامگاه شاه نعمت الله ولی در ماهان بزنیم. باغ شازده مجموعه‌ای سرسبز و پر دارودرخت در دل کویر است که نه تنها زیبایی حیرت‌انگیزی دارد، بلکه به عنوان یکی از ۹ باغ برتر ایرانی در سطح جهان هم شناخته شده است. گشت‌وگذار در این باغ دو تا سه ساعت از شما زمان می‌گیرد و بهترین لوکیشن برای عکاسی است.

اگر وارد باغ شوید بعد از عبور از در اصلی، ساختمانی را در انتها می‌بینید که در دو طرف پلکان دارد و شما بدون آنکه متوجه شوید کم‌کم بالا می‌روید تا به عمارت برسید. شیب پله‌های باغ ملایم و فضای بین هر پله وسیع است.

بعد از این باغ زیبا هم باید به آرامگاه شاه نعمت الله ولی بروید که در ۳۵ کیلومتری جنوب ‌شرقی کرمان واقع شده است. معماری این بنا مربوط به دوره صفویست و در واقع محل دفن فردی به نام  شاه نعمت‌الله ولی ماهانی کرمانی، شاعر و عارف ایرانی قرن هشتم و نهم است. معماری این عمارت همراه با گچبری‌های ظریف، رنگارنگ و دیدنیست که از بقعه، چله‌خانه، رواق شاه عباسی، سه صحن به نام‌های اتابکی، میرداماد و وکیلی تشکیل شده است.

ارگ راین و ارگ بم هم می‌تواند دیگر برنامه‌های روز سوم باشد و یا یه روز دیگر به سفرتان اضافه کند. اگرچه بخش زیادی از ارگ بم در زلزله سال ۸۲ از بین رفت ولی درحال‌حاضر مرمت شده است و به عنوان بزرگ‌ترین ارگ خشتی جهان دیدنش خالی از لطف نیست. از طرف دیگر، ارگ راین هم در نزدیکی کرمان دومین شهر خشتی و تاریخی منطقه بعد از ارگ بم است که زیبایی بی‌نظیری دارد و با معماری دایره ای ساخته شده است.

راهنمای سفر به کرمان

روز سوم، آرامش کویر

امروز نوبت کلوت‌های شهداد کرمان و یکی از گرم‌ترین نقاط کره زمین است. همانطور هم که پیشتر گفتم، بهترین زمان برای گردش در کلوت‌های شهداد نیمه دوم سال است تا هم گرمای هوا شما را اذیت نکند و هم بتوانید از تماشای آسمان زیبا و پرستاره کویر لذت ببرید.

البته اگر شب را خواستید در کویر بمانید، باید حتماً تجهیزات کمپ، چادر و لباس مناسب داشته باشید زیرا هوای شب کویر بسیار سرد است و ممکن است حسابی اذیت شوید. این کلوت‌های زیبا و باشکوه ۱۱ هزار کیلومتر مربع وسعت دارند که نمونۀ آن‌ها در کل ایران وجود ندارد. کلوت‌های شهداد از شمال به جنوب کشیده شده که ۱۴۵ کیلومتر طول و ۷۰ کیلومتر عرض دارد.

راهنمای سفر به کرمان

هتل‌های کرمان

دومین بخش مهم راهنمای سفر به کرمان بعد از جاذبه‌ها، اقامت در هتل‌های شهر زیبای کرمان است. اگر دوست دارید با بهترین امکانات پذیرایی و رستوران‌های لوکس در هتلی شیک و مجلل با زمین ورزشی و استخر در کرمان اقامت داشته باشید، به شما پیشنهاد می‌کنم هتل پارس کرمان، هتل گواشیر، هتل هزار و هتل جهانگردی کرمان را انتخاب کنید.

برای اقامت با هزینه پایین‌تر هم می‌توانید سری به هتل اخوان، اقامتگاه سنتی شهباز و هتل کرمانیا بزنید. در ضمن اولین هتل کپری دنیا هم در کرمان بازگشایی شده است. اگر دوست دارید در کپرهای سنتی نواحی کویری کرمان اقامت کنید، به شما پیشنهاد می‌کنم حتماً یک شب هم که شده در این اقامتگاه بومگردی و سنتی سکونت کنید و تجربه‌های جدیدی داشته باشید.

راهنمای سفر به کرمان

غذاهای سنتی کرمان

غداهای سنتی و بومی همیشه بخش مهمی در گردشگری است و راهنمای سفر به کرمان بدون معرفی غذاهای سنتی این شهر تمام نمی‌شود.

آبگوشت بادمجان و کشک و آبگوشت ریزه دو غذای مشهور کرمانی هستند که واقعاً طعم خوبی دارند ولی اگر اهل آش هستید، حتماً آش اوماج و آش گندم شیر را هم امتحان کنید. البته شاید درباره غذای معروفی به نام بز قورمه هم شنیده باشید که کاملاً درست است. بز قورمه یکی از خوشمزه‌ترین غذاهای سنتی کرمان است و نباید طعم فوق‌العاده‌اش را از دست بدهید. در ضمن خورش‌های معروف کرمانی هم خورش به‌آلو و خورش آلوچه است که با زیره پلو سرو می‌شود.

سوغاتی‌های کرمان

در انتهای بحث شیرین راهنمای سفر به کرمان هم می‌خواهم سوغاتی‌های این شهر را به شما معرفی کنیم تا بعد از یک سفر دل‌انگیز و دوست‌داشتنی بتوانید برای خودتان حسابی یادگاری بخرید.

اولین سوغاتی کرمان کولوچه‌های خوشمزه‌ای به نام کلمپه است که واقعاً طعم بی‌نظیری دارد. قووتو برای کسانی که طعم‌های گرم را دوست دارند، انتخاب بی نظیریست و برای گردشگران علاقمند به دسر هم پیشنهادم فالووده کرمانی است.

شاید شما هم شنیده باشید که پته دوزی کرمان حسابی معروف است. پس اگر اهل صنایع‌دستی هستید پته، قالیچه‌های افشار و گلیم شیریکی را به عنوان یادگاری‌های سفر کرمان می‌توانید تهیه کنید. راستی حتماً از رفسنجان پسته‌های خوش‌طعم خندان بخرید.

 

تور کرمان، سفر به دیدنی‌های متفاوت ایران

از نظر من کرمان یکی از شهرهای متفاوت ایران است که واقعاً طبیعت بی‌نظیری دارد. سکوت کلوت‌های شهداد آرامش درونی فوق‌العادی برایتان دارد. تور کرمان برای گردشگرانی که اهل سکوت و مدیتیشن هستند، حسابی پیشنهاد می‌شود. اگر هم اهل معماری، هنر و تاریخ هستید، بازهم از کرمان دست خالی بیرون نخواهید رفت و می‌توانید یک دل سیر از این شهر و جاذبه‌های بی‌نظیر و دیدنی تاریخی‌اش لذت ببرید.

تیم آژانس آرامش سفر برای تور کرمان در روزهای مختلف نیمه دوم سال برنامه‌ریزی کرده است. شما می‌توانید برای تجربه‌هایی متفاوت در این سفرها همراهمان باشید. برای سفرهای اختصاصی به صورت vip هم می‌توانید روی تیم تور داخلی ما حساب کنید، برای رزرو هتل، رزرو بلیط رفت‌وبرگشت، بیمه سفر، همراهی تورلیدر و برنامه اختصاصی راهنمای سفر به کرمان با آژانس آرامش سفر تماس بگیرید. امیدواریم از کرمان زیبا لذت ببرید و از همه مهم‌تر زیبایی و سکوت این شهر متفاوت و دوست‌داشتنی را به شهرتان بازگردانید.

ارسال دیدگاه

لطفا یک نظر بنویسید.
لطفا نام خود را وارد کنید
لطفا آدرس ایمیل خود را وارد کنید.
لطفا یک ایمیل درست وارد کنید