01

اردیبهشت
1401

کاخ نیاوران تهران را بیشتر بشناسید

ارسال شده توسط: گروه تحریریه آرامش سفر/ 38 0

مجموعه کاخ نیاوران تهران

فتحعلی شاه قاجار برای تفریحات تابستانی اش و اقامت ییلاقی اش دستور داده بود که در یک منطقه ی خوش آب و هوا که در آن زمان خارج از شهر تهران بود یک باغ باصفا برایش ساخته شود. برای همین در یک نیزاری کنار روستایی اطراف تهران این باغ زیبا ساخته شد. اسم این باغ را نِی آوران گذاشتند که بعدها تبدیل به باغ نیاوران شد. سری به مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران می زنیم تا با این جاذبه گردشگری تهران بیشتر آشنا شویم.

مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران (کاخ نیاوران) در باغ بزرگی به مساحت حدود ۱۱ هکتار در شمال تهران قرار دارد و متعلق به دوره های قاجار و پهلوی است. بعد از انقلاب اسلامی و در سال ۱۳۶۵ کاخ موزه نیاوران برای اولین بار به روی مردم گشایش یافت. شرکت در تور تهرانگردی آرامش سفر.

در شمال شرقی باغ، کاخ اختصاصی نیاوران قرار دارد که در ابتدا برای اقامت و پذیرایی از مهمانان عالی رتبه ی دربار ساخته شده بود اما به محل سکونت محمدرضا پهلوی و خانواده اش اختصاص پیدا کرد. ارتفاع تالار و تزئینات گچ بری سقف و دیوارها، لوسترهای کریستال، تابلوهای نفیس نقاشی هنرمندان ایرانی و خارجی، ظروف چینی، فرش های ایرانی در این تالار چشم هر بیننده ای را به خودش خیره می کند.

 

کاخ نیاوران

 

طبقه همکف این بنا شامل سرسرای بزرگی است که همه ی اتاق ها در اطراف آن شکل گرفته است مانند سینمای اختصاصی، اتاق غذاخوری، سالن پذیرایی، اتاق انتظار و راهروهای فرعی. در ضلع شمالی کاخ نیاوران تالاری به وسعت ۳۵۰ متر مربع به موزه پارچه و لباس های سلطنتی اختصاص داده شده است. پارچه های نفیس اهدایی کشورهای مختلف آسیایی و اروپایی و همچنین سوزن دوزی های مناطق مختلف کشور که حاصل دسترنج هنرمندان ایرانی در این بخش به نمایش گذاشته شده است.

معماری و فضای داخلی کاخ نیاوران واقعا خیره کننده است. همه ی آیینه کاری ها، گچ بری ها، کاشی کاری ها همگی توسط استادان چیره دست ایرانی انجام شده است. در واقع سبک معماری این جا ترکیبی از معماری ایرانی و فناوری مدرن است. به عنوان مثال سقف این جا یک سقف متحرک است که علاوه بر این که باعث تهویه ی هوا می شود نور آفتاب را به این فضا دعوت می کند.

کاخ صاحبقرانیه تهران

به دیگر عمارت این مجموعه یعنی کاخ صاحبقرانیه می رویم. جالب است بدانید این جا سال ها محل پذیرایی از مهمان های ویژه ی دربار بوده است. گوشه و کنار این کاخ پر از اشیای قیمتی و آثار هنری فاخر است که می تواند ساعت های زیادی شما را مجذوب خودش کند.

مجموعه کاخ نیاوران تهران   کاخ صاحبقرانیه تهران

در سال ۱۲۶۷ هجری قمری ناصرالدین شاه قاجار از حاج علی خان واجب الدوله خواست که کاخ صاحبقرانیه را در باغ نیاوران بنا کند. از این جایی که این اتفاق مصادف بود با نخستین قرن ناصرالدین شاه. در آن زمان هر سی سال یک قرن محسوب می شد. این کاخ به صاحبقرانیه معروف شد.

 

کاخ نیاوران

 

حوض خانه به لحاظ معماری یکی از زیباترین بخش های این مجموعه است. آیینه کاری ها، گچ بری ها و ارسی های چشم نواز این کاخ چشم هر بیننده ای را خیره می کند. تابلوهای زیبای هنرمندان ایرانی و سقف های منقش در اتاق های این کاخ به زیبایی این فضا اضافه کرده است. حتی درب های کاخ صاحبقرانیه نیز اثر هنری به حساب می آیند. ظرافت و ترکیب رنگی که در این درب ها به کار برده شده واقعا چشم نواز است و شاید یکی از دلایلی که این کاخ را از دیگر کاخ ها متمایز می کند همین ریزه کاری و ظرافت آن باشد.

دیدن مجموعه عکس های موجود در کاخ صاحبقرانیه نیز خالی از لطف نیست. بعضی از این عکس ها مربوط به ناصرالدین شاه است که از حضور خود در همین فضا عکس گرفته است.

در بخش غربی کاخ صاحبقرانیه موزه جهان نما قرار دارد که برای نمایش آثار اهدایی خاندان پهلوی و یا خریداری شده توسط آن ها ساخته شده است. این جا مجموعه ای از آثار هنری مختلف جهان در قالب اشیای قدیمی و تابلو نقاشی های مدرن است که در معرض دید علاقمندان قرار داده شده است.

کاخ صاحبقرانیه شامل ۴ سالن می باشد که در سالن مرکزی تعدادی از تابلو نقاشی و حجم های ایرانی نگه داری می شود. اثر هنرمندان بنامی چون سهراب سپهری، پرویز تناولی، بهمن محصص و آثار تاریخی در سالن مرکزی دیده می شود. سالن های دیگراثر هنرمندان اروپایی و آمریکای لاتین را در خود جای داده است.

در کاخ موزه صاحبقرانیه می توان سیر تکامل و تحول قریحه و احساس بشری را در دقایقی هر چند کوتاه مشاهده نمود.

آژانس مسافرتی آرامش سفر ماندگار از شما دعوت می کند تا با همراهی در تور تهران گردی این آژانس از مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران و کاخ نیاوران و کاخ صاحبقرانیه دیدن فرمایید. جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره ۰۲۱۵۴۰۳۴۰۰۰ تماس حاصل فرمایید.

ارسال دیدگاه

لطفا یک نظر بنویسید.
لطفا نام خود را وارد کنید
لطفا آدرس ایمیل خود را وارد کنید.
لطفا یک ایمیل درست وارد کنید