آشنایی با شهر کاشان

شهری با بادگیرهای متعدد و مناظری بدیع، شهری که تنها کافی است تا در کوچه و پس کوچه هایش قدم بزنید تا ساختمان های قدیمی با معماری گِلی و خشتی ببینید. شهری که به خاطر جاذبه های تاریخی، طبیعی و فرهنگی زیادی که دارد هر ساله پذیرای گردشگران متعددی است.

کاشان شهری تماشایی و فرهنگ خیز با تمدنی کهن. خیلی ها از این شهر به عنوان دروازه تمدن جهانی یاد می کنند.

کاشان

شهر تاریخی کاشان در کناره ی دشت کویر و در ۲۲۰ کیلومتری جنوب تهران همچون الماسی زیبا و پربها می درخشد. کاشان شهری اصیل و شکوهمند است، شهری که همچنان بافت قدیمی خودش را حفظ کرده و در دامنه های زاگرس پایدار و استوار خودنمایی می کند.

کاشان تمدن کهنی را در خود جای داده است و طبق اکتشافات باستان شناسی محل سکونت مردمانی بوده که ۷۵۰۰ سال پیش در این منطقه زندگی می کردند.

باغ فین کاشان

اولین جایی که در کاشان مسافرین را به سوی خود صدا می زند باغ زیبا و دلپذیر فین کاشان است. فضایی زیبا، دیدنی و جذاب که هویتی زنده و پویا دارد. صدای آب، صدای پرنده ها لا به لای درختان، همه ی این ها و انبوهی از خاطرات و اتفاقا مهمی که در این باغ رخ داده است فضا را دیدنی و البته شنیدنی تر کرده است.

باغ فین کاشان نمونه ای زیبا و ستودنی از یک باغ ایرانی است که نزدیک به ۲ هکتار مساحت دارد. این باغ به دستور شاه عباس صفوی در سال ۹۸۲ هجری قمری ساخته شد و بعدها در دوران قاجار بخش های دیگری به آن اضافه شد.

خانه های تاریخی کاشان

شاید یکی از دیدنی ترین مناظر کاشان آثار و بناهای ماندگاری است که حاصل هنر و دستان پرتوان معماران خوش ذوق ایرانی است. معماری اصیل ایرانی در گوشه و کنار این شهر، زیبایی این شهر را دو چندان می کند.

خانه های تاریخی این شهر همچون نگینی بر انگشتر آثار تاریخی کاشان می درخشند و سالانه میزبان هزاران گردشگر خوش ذوق و هنردوست از سراسر ایران و جهانند. طراحی این خانه ها بسیار غنی و قوی هستند و کاملا با شرایط آب و هوایی این خطه مطابقت دارد.

کاشان حداقل ۱۹ عمارت تاریخی دارد که به خوبی محفوظ مانده اند. این عمارت ها عناصر عمومی خانه های سنتی کاشان را دارا هستند و نسبت به آن ها فضاهای بزرگ تر، معماری ماهرانه تر و عناصر مجلل تری را دارند.

به جرات می توان گفت که اوج شکوه معماری ایرانی در خانه های تاریخی کاشان قابل مشاهده است. گنجینه ای بی نظیر از معماری سنتی و تزئیناتی چشم نواز. آینه کاری ها و گچ بری ها از جمله تزئیناتی هستند که جای جای بنا را زیبا و دلفریب کرده اند. بادگیرها، انبارها و سرداب ها هم به منظور خنک نگه داشتن فضای خانه ساخته می شدند تا ساکنین راحت تر گرمای سخت تابستان را تاب بیاورند.

در طی سال های اخیر این خانه ها مرمت و بازسازی شده اند و تغییر کاربری داده اند. بعضی تبدیل به موزه و مراکز فرهنگی شده اند و تعدادی هم به منظور پذیرایی از مسافرین و توریست ها هتل شده اند.

کاشان

خانه عامری ها کاشان

خانه تاریخی عامری ها از جمله خانه هایی هست که توجه گردشگران را به خود جلب می کند. این خانه در دوره زندیه ساخته شد و در زمان قاجار بازسازی گردید و توسعه پیدا کرد. این خانه یکی از بزرگ ترین خانه های تاریخی کاشان به حساب می آید.

تصور کنید در چنین خانه ی زیبا و بزرگی زندگی می کردید. خانه ای با مساحت حدود ۹ هزار متر مربعف ۸۵ اتاق و چندین حیاط و حوضخانه، خانه ای با ترئیناتی زیبا و هنرمندانه، خانه ای با یک معماری بی نظیر.

خانه عامری ها کاشان بسیار زیبا و هنرمندانه به انواع تزئینات داخلی مانند گچ بری، مقرنس، منبت کاری، گره چینی و رسمی بندی مزین شده است. همه ی سقف ها و دیوارها آراسته و بی نظیرند. ناگفته نماند که پنجره های مشبکی که برای تامین نور فضای درونی و دور نگه داشتن حشرات تعبیه شده اند رنگین کمانی از رنگ های لاجوردی، قرمز، سبز و زرد را در فضا پراکنده می کنند.

خانه بروجردی ها کاشان

خانه تاریخی بروجردی ها مربوط به زمان پادشاهی ناصرالدین شاه بوده و قدمت آن حدود ۱۶۰ سال است. صاحبان این خانه به دلیل تجارت با شهر بروجرد به بروجردی ها شناخته می شدند. آن ها فرش را به بروجرد برده و از آن سوی سماور را با خود به کاشان می آوردند. چیزی که در تزئینات گچ بری بنا نیز مشهود است.

این خانه بیش از ۳۰ اتاق دارد و با داشتن ۳ حیاط و ۳۵۰۰ متر مربع مساحت لقب خانه عشق را به خود داده است، چرا که آن طور که گفته می شود این خانه از سوی آقای بروجردی به منظور ازدواج با دختر تاجر بزرگ فرش کاشان یعنی آقای طباطبایی ساخته شد. تکمیل این خانه ی اعیانی ۱۸ سال به طول انجامید.

تزئینات خانه بروجردی ها بی نظیر است و معماری بی نظیر آن را می توان در پشت بام این بنا دید. سبک خاص معماری بام خانه بروجردی ها که بادگیر بنا نیز می باشد آن را تبدیل به نمادی از کاشان نموده است.

با وجود معماران ماهر در شهر کاشان، خانه های تاریخی آن از بسیاری از کاخ ها نیز باشکوه ترند.

آژانس مسافرتی آرامش سفر ماندگار برگزار کننده تورهای کاشان گردی از شما دعوت می کند تا با رزرو تور کاشان این آژانس به دیدن این شهر تاریخی بنشینید. همچنین در فصل گلاب گیری، تورهای خاطره انگیز گلاب گیری کاشان آژانس آرامش سفر منتظر شما خواهد بود. جهت کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره رایگان با شماره ۰۲۱۵۴۰۳۴۰۰۰ تماس حاصل فرمایید.