30

فروردین
1401

همه چیز درباره ی ویروس کرونا که باید بدانیم

ارسال شده توسط: گروه تحریریه آرامش سفر/ 18 0

ویروس های کرونا

ویروس های کرونا گروهی از ویروس های مرتبط هستند که باعث ایجاد بیماری در پستانداران و پرندگان می شوند. در انسان، ویروس های کرونا باعث ایجاد عفونت های دستگاه تنفسی می شوند که می توانند خفیف باشند  مانند برخی موارد سرماخوردگی و در مواردی می تواند بسیار شدید و کشنده است مانند: سارس، مرس، کووید ۱۹. علائم در گونه های دیگر متفاوت است مثلا در مرغ ها باعث ایجاد بیماری دستگاه تنفسی فوقانی می شوند  در حالی که در گاوها و خوک ها باعث اسهال می شوند. هنوز واکسن قطعی و یا داروهای ضد ویروسی برای جلوگیری یا درمان عفونت های ویروس کرونا وجود ندارد.

کرونا

این ویروس ها یک لایه ی پوششی دارند و دارای ژنوم RNA تک رشته ای مثبت و یک هسته متقارن هستند. اندازه ژنوم کرونا ویروس ها از حدود ۲۷ تا ۳۴ کیلوباز متغیر است و قطر آن ها در حدود ۱۲۰ نانو متر است. بزرگترین ویروس RNA دار شناخته  شده در بین همه ی ویروس ها ویروس کرونا ویروس جدید است که این اسم از لاتین گرفته شده است، به معنی “تاج” یا “هاله” است ک یاد آور پوشش دور این ویروس هاست که زیر میکروسکوپ دو بعدی الکترونی قابل مشاهده است.

کرونا ویروس

کرونا ویروس انسانی

کرونا ویروس انسانی برای اولین بار در دهه ۱۹۶۰ کشف شد. موارد اولیه کشف شده از این بیماری برونشیت های عفونی در مرغ ها و دو بیمار مبتلا  به سرما خوردگی ساده ( که بعدها تحت عنوان کرونا ویروس ۲۲۹E و کرونا ویروس OC43  شناخته شد.) کم کم بقیه ی اعضای انین خانواده شناخته شدند مانند: SARS-CoV  در سال ۲۰۰۳،  HCOV NL63در سال ۲۰۰۴،HKU1  در سال ۲۰۰۵، MERS-CoV در سال ۲۰۱۲ و    SARS-CoV-2 (که قبلاً با نام ۲۰۱۹-nCoV شناخته می شدند.) همه این موارد شامل عفونت بسیار شدید دستگاه تنفسی و تنگی نفس می باشند.

کرونا

این ویروس را یک لایه از لپید (چربی) در بر گرفته است و خود آن متشکل است از: گلیکو پروتئین غشایی، پروتئین نوکلئوکپسید، پروتئین های غشایی، پاکت ویروسی و آر ان آی هستند. لایه لیپیدی، پروتئین های غشایی و نوکلئوکپسید وظیفه ی محافظت از ویروس را در خارج از بدن میزبان بر عهده دارند. این ویروس ها بعد از این که در بدن میزبان جا خوش کردند فاقد پوشش می شوند و ژنوم موجود در آن ها وارد قسمتی به نام سیتوپلاسم در سلول می شود.

ویروس های کرونا در رده ویروس های بسیار پر خطر هستند. بعضی از آنها می توانند بیش از ۳۰٪ از افراد آلوده را از بین ببرند (مانند MERS-CoV) و بعضی دیگر نسبتاً بی ضرر هستند مانند سرماخوردگی. کروناویروس ها باعث ایجاد سرماخوردگی با علائم عمده مانند تب و گلو درد ناشی از آدنوئیدهای متورم می شوند که عمدتاً در فصول زمستان و اوایل بهار اتفاق می افتد. کروناویروس ها می توانند باعث ذات الریه (یا ذات الریه مستقیم ویروسی یا پنومونی باکتریایی ثانویه) و برونشیت (یا برونشیت ویروسی مستقیم یا برونشیت باکتریایی ثانویه) شوند.  SARS-CoV این ویروس گسترده انسانی که در سال ۲۰۰۳ کشف شد باعث سندرم حاد تنفسی حاد می شود و بیماری زایی منحصر به فردی دارد زیرا باعث عفونت دستگاه تنفسی فوقانی و تحتانی می شود.

کرونا

کرونا ویروس ۲۰۱۹

در دسامبر سال ۲۰۱۹، شیوع ذات الریه در ووهان چین گزارش شد. در ۳۱ دسامبر سال ۲۰۱۹، شیوع این بیماری به گونه جدیدی از کروناویروس مشاهده شد که نام موقت ۲۰۱۹-nCoV توسط سازمان بهداشت جهانی (WHO) به آن داده شد. محققان گمان می کردند که منشا این بیماری در یک محل فروش حیوانات در بازار ووهان چین بوده که نخستین بار از حیوانات به انسان منتقل شده و سپس انتشار پیدا کرده است.

ویروس کرونا

علائم و نشانه های COVID-19 ممکن است دو تا ۱۴ روز پس از مواجهه ظاهر شود و می تواند شامل: تب ۳۸ تا ۴۰ درجه، سرفه های مداوم و خشک، تنگی نفس شدید باشد. علائم دیگر می تواند خستگی، بدن درد، کوفتگی و حتی آبریزش مداوم بینی باشد.

شدت علائم COVID-19 در بعضی افراد به صورت خفیف و در بعضی بسیار شدید بروز می کند حتی گاهی برخی از افراد هیچ علامتی از بیماری ندارند. افرادی که سن بیشتری دارند یا بیماری های مزمن مانند بیماری قلبی یا ریوی یا دیابت دارند، ممکن است در معرض خطر بیماری جدی قرار بگیرند. این علایم شبیه به مواردی است که در مورد سایر بیماری های تنفسی مانند آنفولانزا مشاهده می شود.

بهترین روش های پیش گیری ازابتلا به کرونا ویروس جدید

  • از شرکت در اجتماعات گسترده خودداری کنید.
  • از تماس نزدیک با هر کسی که مریض است یا علائم دارد، خودداری کنید.
  • دستان خود را حداقل به مدت حداقل ۲۰ ثانیه با صابون و آب بشویید یا از یک ضدعفونی کننده بر پایه ی الکل استفاده کنید که حداقل ۶۰٪ الکل داشته باشد.
  • هنگام سرفه یا عطسه، دهان و بینی خود را با آرنج یا دستمال کاغذی بپوشانید و سپس دستمال استفاده شده را دور بیندازید.
  • در صورت تمیز نبودن دست، از لمس چشم، بینی و دهان خودداری کنید.
  • در صورت بیمار بودن، از استفاده اشتراکی از وسایل خانه نظیر لیوان، ظرف، ملحفه و … بپرهیزید
  • سطحی را که اغلب روزانه لمس می کنید تمیز و ضد عفونی کنید.
  • اگر بیمار هستید از محل کار، مدرسه و مناطق عمومی در خانه بمانید مگر این که بخواهید مراقبت های پزشکی را انجام دهید و هم چنین اگر بیمار هستید از استفاده از سرویس حمل و نقل عمومی خودداری کنید.

علائم کرونا

دارو و درمان کرونا ویروس جدید

دانشمندان معتقدند استفاده از داروی درمان بیماری ایدز و بیماری مالاریا می تواند بیماران مبتلا به کرونا ویروس را درمان کند. آن ها در حال انجام تحقیقاتی هستند مبنی بر این که آیا هرکدام از این داروها می توانند کلید نجات از کرونا ویروس ۲۰۱۹ (کووید ۱۹) باشند و مردم را از آسیب جدی یا مرگ حفظ کنند یا خیر. سازمان بهداشت جهانی (WHO) شروع یک آزمایش بزرگ جهانی به نام SOLIDARITY (همبستگی) را اعلام کرد تا دریابد که آیا می توان عفونت ناشی از این بیماری جدید و خطرناک را درمان کرد یا خیر. این یک تلاش بی سابقه و در واقع یک اقدام هماهنگ برای جمع آوری اطلاعات راجع به روش عملکرد این ویروس و چگونگی درمان آن است.

واکسن کرونا

این مطالعه که می تواند شامل هزاران بیمار در ده ها کشور باشد، به ساده ترین شکل ممکن طراحی شده است  تا حدی که مراکز درمانی مخصوص بیماران مبتلا به کووید ۱۹ با آن حجم از افراد مراجعه کننده می توانند در این آزمایش شرکت کنند. متاسفانه کشور ما نیز جزو مناطقی به حساب می آید که شیوع این ویروس در آن با شیب بسیاری در حال اتفاق است به طوری که طبق آخرین آمار بعد از کشور چین و ایتالیا بیشترین آمار مبتلایان به این بیماری متعلق به ایران است. پایتخت ایران، تهران، تا به امروز با ۵۰۹۸ مورد قطعی ابتلا به کووید ۱۹ بالاترین آمار مبتلایان را در بین شهر های ایران دارد.

با وجود تعداد بی شمار و روز افزون بیماران مبتلا به کووید ۱۹، پیدا کردن درمان و دارو به شدت مورد نیاز است. بنابراین محققان و آژانس های بهداشت عمومی به جای ایجاد ترکیباتی جدید که ممکن است سال ها طول بکشد تا آزمایش و تائید شوند، به دنبال بازگرداندن داروهایی هستند که پیش از این به جهت بیماری های دیگر تایید گشته اند. آن ها هم چنین به دنبال داروهای تأیید نشده ای هستند که در مطالعات سابق به خوبی با دو نوع سابق از زیر مجموعه ی کرونا ویروس های مرگبار که منجر به سندرم شدید حاد تنفسی (سارس) و سندرم تنفسی خاورمیانه (مرس) شده اند، مقابله کرده اند.

دارو کرونا

دانشمندان ده ها ترکیب موجود را برای آزمایش پیشنهاد کرده اند، اما WHO بر روی چهار روش امید بخش تر درباره درمان این بیماری متمرکز شده است: یک آزمایش ضد ویروسی تجربی به نام Remdesivir، داروهای مالاریا که شامل کلروکین و هیدروکسی کلروکین است، ترکیبی از دو داروی HIV (ایدز)، لوپیناویر و ریتوناویر و همین ترکیب به علاوه اینترفرون بتا. یک تحقیق کوچک از استفاده از داروی ایدز بر روی این بیماران در چین با شکست مواجه شده است اما سازمان بهداشت جهانی بر این باور است که انجام آزمایش گسترده تر بر روی بیماران بیشتر بسیار ضروری است. لازم به ذکر است که نخستین بار داروی Remdesivir برای مبارزه با بیماری ابولا و ویروس های مرتبط ایجاد شده بود .این دارو با مهار یک آنزیم کلیدی ویروسی، وابسته به RNA پلیمراز، تکثیر ویروس را قطع می کند. اولین بیمار مبتلا به کووید ۱۹ که در ایالات متحده تشخیص داده شد مرد جوانی در استان اسنوهومیش در واشنگتن بود. هنگامی که وضعیت وی بدتر شد، مجدداً تحت درمان قرار گرفت. طبق گزارش موردی در مجله پزشکی، وی روز بعد بهبود یافت. همچنین یک بیمار کالیفرنیایی که Remdesivir دریافت کرده بود و پزشکان تصور می کردند ممکن است زنده نماند، نیز بهبود یافت.

آژانس مسافرتی آرامش سفر ماندگار ضمن آرزوی بهبود بیماران و سلامتی هموطنان، به جهت رفاه حال مشتریان خدمات خود را به صورت غیرحضوری نیز ارائه می دهد. جهت استفاده از خدمات آژانس می توانید با شماره ۰۲۱۵۴۰۳۴۰۰۰ و یا ۰۹۱۹۴۰۳۷۷۴۳ تماس حاصل فرمایید.

 

ارسال دیدگاه

لطفا یک نظر بنویسید.
لطفا نام خود را وارد کنید
لطفا آدرس ایمیل خود را وارد کنید.
لطفا یک ایمیل درست وارد کنید