01

اردیبهشت
1401

مسجد جامع زنجان

ارسال شده توسط: گروه تحریریه آرامش سفر/ 24 0

معماری مذهبی زنجان

هنر و معماری ایرانی دارای مصرف و مفهوم دینی است و در وهله اول دارای تاثیر آسمانی و سحر آمیز است که در رابطه با آن انسان در مسیر درک خداوند و قدرت الهی قرار میگیرد.

هنر ایرانی در طول تاریخ نمایانگر فرم و زیبایی بوده و این پیشروی را در سایه سنت ها و تجارب تاریخی خود کسب نموده است.

زنجان، گنجینه ای از آثار پیش از تاریخ، دوران تاریخی و عصر شکوفای تمدن ایرانی اسلامی است و جای جای آن سرشار از مساجدی با معماری زیبا و گاه شگفت انگیز است.

مسجد جامع زنجان نماد هویت تاریخی و نمایشگاهی از اندیشه ی انسان مدارانه و خیرخواهانه اهالی بود. شخصیت هایی که در روند تحولات تاریخی، تاثیر به سزایی داشته اند نام نیک آنها ماندگار است. در قدیم، هر بیانیه ای که برای مردم ضرورت داشت در این مسجد بلاغت می شد. همه، از فقیر و غنی در کنار هم، به نماز جماعت می ایستادند. اطلاعات و اخبار از مسجد جامع زنجان به سراسر شهر منتشر می شد.

 عبد-الله-میرزا-دارا

مسجد جامع زنجان به عنوان محوری ترین عنصر کاربری در بافت قدیمی شهر زنجان ، یکی از عینی ترین نمود های معماری سنتی زنجان است که به عنوان ستون فقرات و قلب تپنده شهر زنجان است. مسجد جامع زنجان معروف به مسجد سید از بناهای ارزشمند قدیمی و زیبای زنجان در بافت تاریخی و قدیمی شهر است.

مسجد و مدرسه جامع زنجان در قرن ۱۳ هجری قمری، سال ۱۲۴۲ در دوران قاجار توسط یکی از پسر های فتحعلی شاه قاجار  به نام عبدالله میرزا دارا  که مرید آیت الله سید محمّد مجتهد سردانی بود ساخته شد تا مرکز درس دادن، اقامه نماز و مراجعه های مردمی این مجتهد باشد.

ایوان های چهار گانه ای که در اضلاع مسجد به شکل متوازن قرار گرفته اند بیشتر از هر چیزی در فضای مسجد جلوه گری می کنند. حیاط مسجد، همچون سایر مسجد های چهار درگاهی، به شکل مربع مستطیل بنا شده و ۴۸ متر طول و ۳۶ متر عرض آن است. در ایوان های شرقی و غربی ۱۱۶ حجره به طور قرینه و در قسمت شمالی نیز ۶ حجره جهت استفاده طلّاب علوم دینی ساخته شده است.

مسجد-جامع-زنجان

مسجد جامع زنجان که تاریخی است در بین ارجمند ترین و خوش منظر ترین مسجد ها و مدرسه های دینی زنجان است. یکی از بنا های ارزشمند بر اساس طرح مسجد های چهار ایوانی است. از جمله تزئینات ایوان های شمالی و جنوبی می توان به نقوش گیاهی کاشی هفت رنگ و خط بنایی اشاره کرد که به سبک هنری دوره های قاجار و بیشتر با استفاده از رنگ های مشکی و زرد به کار رفته است.

خاندان حسینی زنجانی از آن زمان تا کنون تولیت مسجد در عهده دارند. این مسجد که در قلب بافت قدیمی شهر و در مناسب ترین مکان قرار گرفته، از سمت غرب به بازار قیصریه، از سمت شرق با کوچه ی مسجد سید، از سوی شمال با خیابان امام خمینی و سبزه میدان در ارتباط است.

مسجد جامع زنجان در دوره زیستن بانی آن به نام های مسجد دارا، مسجد سیّد، مسجد سلطانی و مسجد جمعه شهره بود.

خوابگاه گنبد دار فضایی به عرض ۷ متر و ۹۰ سانتی متر و طول هشت و نیم متر است که بدون رابط در پشت ایوان جنوبی قرار گرفته است. بر فراز این شبستان، گنبد عظیمی بر دیوار های سنگین، به ضخامت ۲۰ متر و ۳۰ سانتی متر استوار شده است.

مسجد-جامع-زنجان-در-شب

فیلپوش ایوان و سطوح جانبی دیوار ها با نقوش اسلیمی و تکرار موتیف های ترنجی زینت داده شده و آن چه بیشتر از همه جلوه گری می کند نقش سمبلیک با درخت زندگی در دو طرف ایوان است که یکی از موتیف های شناخته شده در هنر ایرانی است.

گنبد این مسجد که از نوع دو جداره است و با کاشی های فیروزه ای پوشانده شده از گنبد هایی است که بدون گوشواره و فیل پوش بر روی دیوار های چهار گانه ضخیم نشسته است. در نوک بنای گنبد علامتی از برنز به شکل گوی گنجانده شده است.

اوج استفاده از سبک های معماری و شیوه نوآوری های آذینی در اجزا و رکن های مساجد به خصوص مسجد جامع به ظهور رسیده و این مجموعه را در طول تاریخ خود، به یکی از بنا های ارزشمند و زیبای هنر و معماری دوران قاجار تبدیل کرده است.

در هر غروب که آفتاب می رود که از نظر ها پنهان شود، مسجد جامع، در این فضای مصفای روحانی به روی ساکنان محل آغوش می گشاید.

آژانس مسافرتی آرامش سفر ماندگار برگزار کننده انواع تورهای ایرانگردی از شما دعوت می کند تا با شرکت در تورهای زنجان این آژانس از مسجد جامع این شهر بازدید کنید. جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید با شماره ۰۲۱۵۴۰۳۴۰۰۰ تماس حاصل فرمایید.

 

ارسال دیدگاه

لطفا یک نظر بنویسید.
لطفا نام خود را وارد کنید
لطفا آدرس ایمیل خود را وارد کنید.
لطفا یک ایمیل درست وارد کنید