01

اردیبهشت
1401

مدرسه دارالفنون تهران

ارسال شده توسط: گروه تحریریه آرامش سفر/ 17 0

“اگر نیت یکساله دارید گندم بکارید و اگر نیت صدساله دارید آدم تربیت کنید.” این کلمات و جمله ها را کسی نگفته جز میرزا تقی خان فراهانی امیر نظام، اولین صدر اعظم ناصرالدین شاه. او کسی نیست جز امیرکبیر، پایه گذار مدرسه آموزش عالی امروزی در ایران.

سردر دارالفنون رو به شرق ناصر خسرو دارد و گویی هنوز نگران چیزی است؛ چشم به راه امیر نظام است. او که سنگ بنا ساختمان را گذاشت و در افتتاحیه نیامد، در جشن فارغ التحصیلی اولین دانشجویان نیامد، در جشن های بسیاری که در آن جا گرفتند نیامد، امیر دیگر به تهرانی که ساخت نیز نیامد.

مدرسه دارالفنون تهران

وقتی میرزا تقی خان در مصدر کار بود و همه کاره دولت قاجار، در اوایل ۱۲۶۶ هجری قمری دستور ساخت دارالفنون را در زمینی از املاک شمال شرق ارگ تهران صادر نمود. جایی که میدان مشق سربازان بود؛ به نقش و طرح میرزا رضای مهندس تبریزی و اجرای محمد تقی معمار باشی به هیات اولین دانشگاه ایران در آمد.

میرزا رضای مهندس، دارالفنون را با ۴۰ اتاق مربع شکل با طول کمی بیش از ۴ متر در دو طبقه بر اساس سربازخانه بریج انگلستان طراحی کرد.

میرزا رضای مهندس از اولین کسانی است که دانشگاه دیده بود. نه در ایران، بلکه در انگلستان به خرج و توصیه عباس میرزا نایب السلطنه. و در آن جا در امور ساختن قلعه استحکامات و سربازخانه آموزش دیده بود.

مدرسه دارالفنون دو روز بعد از تبعید امیرکبیر در یکشنبه روزی پنجم از ماه ربیع الاول از سال ۱۲۶۸ هجری قمری با بنایی ناقص و ۳۰ شاگرد و ۷ معلم اتریشی آغاز کارش را با حضور ناصرالدین شاه و امرای کشوری و لشکری به جشن و شادی نشست.

مدرسه دارالفنون تهران

اولین مدیر مدرسه دارالفنون میرزا محمد علی خان شیرازی، وزیر امور خارجه بوده است. اعتضاد السلطنه عموی ناصرالدین شاه مشهورترین رییس دارالفنون و رضا خان هدایت مخبر الدوله نیز مشهورترین ناظم دارالفنون بوده است.

تنگ نظری و خشک مغزی آفت همیشه پیشرفت بوده است و مانع زندگی نو. میرزا آقاخان نوری بعد از امیرکبیر تلاش بسیاری کرد که دارالفنون افتتاح نشود و بسیاری از شاهزادگان قاجاریه نیز او را همراهی کردند . ولی علیرغم تمام کارشکنی ها، ناصرالدین دارالفنون را افتتاح کرد و از ادامه کارش حمایت نمود.

در سال ۱۳۰۸ اعتمادالدوله وزیر معارف وقت، مهندس مارکوف روس را مامور بازسازی دارالفنون ساخت و آنچه امروز از دارالفنون می بینید حاصل تلاش های مارکوف روسی و همت اعتماد الدوله می باشد.

با این وجود ساختار بنای اصلی را در مرمت و بازسازی ها حفظ کردند تا پیشینه تاریخی اولین دانشگاه مدرن ایرانی از میان نرود.

مدرسه دارالفنون تهران

تاریخچه نام دارالفنون

دارالفنون اسمی است که بعدا برای این مکان انتخاب گردید.  از نامه های امیرکبیر و مطالب روزنامع وقایع اتفاقیه و اسناد دولتی ذکری از دارالفنون به میان نمی آید.

از این بنا با عناوین: مدرسه، مدرسه جدید، مکتب خانه پادشاهی، تعلیم خانه در دربار و مجامع دولتی سخن می گفتند.

امیرکبیر خود در نامه اش به سفیر ایران برای پیگیری جذب استادان اروپایی از این مدرسه جدید به عنوان مدرسه نظامیه یاد می کنند که احتمالا اشاره ای به مدرسه نظامیه ها و سال های درخشندگی ایران در تمدن اسلامی .

کلمه دارالفنون را برای اولین بار باید در میان خاطرات دانش آموختگان اروپا جست و جو کرد. که در برابر مدارس پلی تکنیک پاریس و لندن واژه دارالفنون را برگزیدند.

شاید، شاید امیرکبیر خود قصد داشته این دانشگاه را نظامیه بنامد که تقدیر مهلتش نداد. او را به تبعید فرستادند و چندی بعد دیگر خبری از امیر نیامد.

مدرسه دارالفنون تهران

فضاهای داخلی و رشته های تحصیلی مدرسه دارالفنون تهران

پس از تمام تغییرات انجام شده در مدرسه دارالفنون امروز، وقتی از در ناصرخسرو وارد دارالفنون شوی با دو راه رودررو در دو طرف می توان به کلاس های سه ضلع مدرسه و حیاط مرکزی راه یافت. ساختمان دو طبقه مدرسه در زمین مستطیلی شکل بنا شده است. و هر گوشه از ۴ ضلع، ۴ پلکان مارپیچی طبقه پایین را به طبقه بالا منتقل می کند . دارالفنون امروزی دارای ۳۲ کلاس است. با تمام بناهایی که بعدها اضافه شده است.

۱۲ کلاس در ضلع شرقی، ۱۲ کلاس در ضلع غربی و ۸ کلاس در ضلع شمالی. سالن های نمایش و غذاخوری در ضلع جنوبی ساخته شده اند. ۷ رشته پیاده نظام، سواره نظام، توپخانه، پزشکی و جراحی، داروشناسی، کانی شناسی رئوس رشته هایی بود که در دارالفنون تدریس می شد. از شاگردان بسیار مشهور این مدرسه می توان به نام هایی همچون : محمد علی فروغی ، کمال الملک ، شهریار شاعر، دکترمحمد قریب و مصطفی چمران اشاره کرد .

آژانس مسافرتی آرامش سفر ماندگار برگزار کننده تورهای تهران گردی از شما دعوت می کند جاذبه های پایتخت را همراه با تورهای گروهی این آژانس به تماشا بنشینید. جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید با شماره ۰۲۱۵۴۰۳۴۰۰۰ تماس حاصل فرمایید.

ارسال دیدگاه

لطفا یک نظر بنویسید.
لطفا نام خود را وارد کنید
لطفا آدرس ایمیل خود را وارد کنید.
لطفا یک ایمیل درست وارد کنید