01

اردیبهشت
1401

قوانین و مقررات جزیره کیش

ارسال شده توسط: گروه تحریریه آرامش سفر/ 42 0

جزیره زیبای کیش در میان آب‌های نیلگون خلیج فارس یکی از جزایر استان هرمزگان است که البته قوانین مخصوص خوش را دارد و هر گردشگری قبل از سفر به جزیره باید اشنایی حداقلی با این ضوابط داشته باشید، البته قوانین و مقررات جزیره کیش بیشتر مربوطه به نحوۀ رانندگی است و بعد از آن هم نوبت به خروج برخی کالاها از منطقه آزاد و قوانین گمرکی می‌رسد.

در یک سفر معمولی و چند روزه اگر بخواهید حسابی خرید کنید یا در خیابان‌های جزیره رانندگی کنید، بعضی از این ضوابط ممکن است برای شما هم صدق کند. به‌همین‌خاطر، ما می‌خواهیم نگاهی به قوانین رانندگی در جزیره داشته باشیم و بعد از آن برای کسانی که قصد خرید دارند، سراغ قوانین گمرکی برویم. پس با ما همراه شوید!

 قوانین و مقررات جزیره کیش

قوانین و مقررات جزیره کیش

شاید خیلی از شما هم شنیده باشید که کیش قانونمندترین شهر ایران است و بدون هیچ استثنایی همه ساکنین و گردشگران موظف به رعایت قوانین و مقررات جزیره هستند. معروف‌ترین قوانین جزیره مربوط به راهنمایی و رانندگی است و بسیاری از کسانی که با خودرو شخصی به جزیره سفر کردند، حتماً به شما هم گفتند که حتی برای بوق زدن بی‌مورد هم ممکن است راننده جریمه شود. در صورتیکه در بسیاری از شهرهای ایران اصلاً چنین چیزی دیده نمی‌شود و اگر راننده‌ای بوق ممتد نزند، انگار رانندگی بلد نیست.

برای همین اول از همه به سراغ قوانین رانندگی در جزیره کیش می‌رویم و باهم نگاهی به ضوابطی که باید موقع راندن ماشین در جزیره رعایت کنید، می‌اندازیم!

 

قوانین رانندگی در جزیره کیش

همانطور که در پاراگراف قبلی گفتم، اول از همه یادتان باشد که بوق زدن بی‌دلیل و الکی در همۀ قسمت‌های جزیره ممنوع است و اگر پلیس ببنید، حتماً ماشین شما را جریمه می‌کند. یعنی به زبان ساده بگویم که شما مثل هر شهر دیگری در ایران برای سلام کردن، تذکر به راننده دیگر، هشدار به عابر پیاده و موارد مشابه حق بوق زدن در کیش را ندارید. اما این تازه بخشی از سختی رانندگی در جزیره برای کسانی است که به قوانین واقعی آیین‌نامه بی توجهند.

در واقع باید یادتان باشد که تک‌تک ضوابطی که موقع امتحان آیین‌نامه در همان کتاب کوچک خواندید، در جزیره رعایت می‌شود. یعنی در همه جا حق تقدم عبور با عابر پیاده است، قبل از ورود به میدان باید ایست کامل داشته باشید، در هر پیچ باید حتماً راهنما بزنید، حق بیرون ریختن آشغال و فیلتر سیگار را هم ندارد. برای همین شاید بد نباشد که قبل از رزرو خودرو در جزیره، یک دور دیگر قوانین راهنمایی و رانندگی را بخوانید!

 

اجاره خودرو در جزیره کیش

اگر بدون ماشین شخصی به کیش رفتید و خواستید رانندگی کنید، دوستانه می‌گویم که به حرف هیچ دلالی گوش نکنید و حتما از مراکز معتبر ماشین کرایه یا به اصطلاح رنت کنید.

بعد از گرفتن ماشین و پرداخت هزینه، حتما دفترچه و سند آن را همراه داشته باشید، در غیر این صورت اگر برای رعایت نکردن قوانین رانندگی در جزیره کیش، پلیس ماشین را نگه دارد بخاطر همراه نداشتن دفترچه رنت ممکن است مجدد با هزینه سنگین‌تری جریمه شوید.

ماشین را حتماً تمیز تحویل بگیرید و تمیز هم تحویل بدهید. ظاهر کثیف و دودگرفته و پرخاک  ماشین در کیش جریمه دارد. در ضمن حتما سرعت مجاز را رعایت کنید، زیرا اگر بیشتر از سرعت معمول جزیره برانید، نه تنها توسط دوربین‌ها عکس گرفته می‌شود و باید جریمه پرداخت کنید بلکه از مرکزی که ماشین کرایه کردید هم با شما تماس می گیرند و به دلیل نقص قوانین باید مجدد جریمه بدهید. با همه این اوصاف شاید خیلی ها ترجیح بدهند که اصلا در جزیره رانندگی نکنند و از خیابان های خلوت کیش با چشم انداز ساحل بیشتر لذت ببرند و هرازچندگاهی دوچرخه سواری کنند.

در ضمن اگر خواستید بنزین بزنید، دو جایگاه را در گل جزیره به راحتی می توانید پیدا کنید. اولی حایگاه ازناو زاده در میدان فارور، بلوار میرمهنا، ابتدای درخت سبز است و دومی در آن سوی جزیره جایگاه گلدیس است که دقیقا روبه‌روی هتل گلدیس واقع شده و آدرس سرراستی هم دارد.

قوانین و مقررات جزیره کیش

قوانین خرید کردن و گمرک کیش

البته ما اینجا خیلی نمی‌خواهیم که بحث را تخصصی کنیم تا حوصله‌تان سر برود، بلکه تنها به نکات مهم گمرکی اشاره می‌کنیم تا اگر می‌خواهید حسابی در جزیره خرید کنید، حتما نیم‌نگاهی هم به این مقررات و ضوابط داشته باشید.

اول از همه یادتان باشد که اگر می‌خواهید وسایل برقی و لوازم سنگین آشپزخانه را از جزیره بخرید، بدون هیچ دورزدنی باید حتماً مراحل طولانی گمرک و خروج کالا از منطقه آزاد را رعایت کنید. پس از همان روز اول حواستان به خرید باشد، تا اگر کارهای گمرکی طول کشید، پرواز برگشت را از دست ندهید.

به طور کلی، بر اساس قوانین و مقررات جزیره کیش گردشگران هر کالایی را که تا ۸۰ دلار آمریکا ارزش داشته باشد، می‌توانند از جزیره خارج کنند و برای کالاهای بیش از ۸۰ دلار باید حتماً عوارض گمرکی بپردازند. برای خروج کالا از گمرک هم باید حتماً بلیط پرواز و مدارک شناسایی همراه داشته باشید.

اگر در کیش سکونت دارید، یادتان باشد که اجازۀ خارج کردن وسایل غیرشخصی مانند لوازم آشپزخانه را ندارید و اگر حیوان خانگی دارید، باید حتماً در سفر به جزیره شناسنامه حیوان و مجوزهای مربوطه که از سازمان دامپزشکی کیش صادر شده یت مربوط به قرنطینه حیوان است، همراهتان باشد.

خروج هرگونه آثار عتیقه، سکه، کتب قدیمی، آثار باستانی و هرگونه فرش دستباف بالای ۲۰ متر از جزیره به طور کلی ممنوع است. در ضمن اگر خواستید خاویار بخرید، اول از همه یادتان باشد که حتما باید خاویار بسته‌ای و پلمپ شده با مهر شرکت شیلات را بخرید و بیشتر از یک کیلو هم نمی‌توانید از جزیره خارج کنید.

در آخر هم فراموش نکنید، اگر همراه با توریست خارجی به جزیره سفر کردید، مسافران همراهتان نهایتاً تا ۵۰۰۰ دلار به ازای هر فرد می‌توانند همراه داشته باشند و بیش از ۱۵۰ گرم زیورآلات و جواهر را هیچ گردشگری اعم از ایرانی و غیرایرانی نمی‌تواند از جزیره خارج کند.

 قوانین و مقررات جزیره کیش

تور کیش و فرصتی استثنایی برای سفر

حالا که درباره قوانین و مقررات جزیره کیش خواندید، شاید دلتان بخواهد که سفری به جزیره داشته باشید و بخواهید با هزینه مناسب تور کیش چند روزی را در جزیره استراحت کنید.

اگر حسابی برای سفر و استراحت در جزیره وسوسه شدید، می‌توانید با تیم تور داخلی آژانس آرامش سفر تماس بگیرید و بلیط رفت و برگشت خود را رزرو کنید. همچنین برای اقامت در بهترین هتل‌های کیش (لینک به محتوای بهترین هتل‌های کیش) همکاران ما شما را راهنمایی خواهند کرد تا اقامت خوبی در جزیره داشته باشید.

امیدواریم قوانین جزیره را که ظاهری سخت دارد، ولی باید در همه شهرها رعایت شوند را جدی بگیرید تا تعداد قبوض جریمه کمتری برایتان صادر شود.! از سفر به کیش و آرامش جزیره لذت ببرید و حسابی استراحت کنید!

ارسال دیدگاه

لطفا یک نظر بنویسید.
لطفا نام خود را وارد کنید
لطفا آدرس ایمیل خود را وارد کنید.
لطفا یک ایمیل درست وارد کنید