01

اردیبهشت
1401

شناخت یزد شهر بادگیرها

ارسال شده توسط: گروه تحریریه آرامش سفر/ 56 0

تاریخ شهر یزد

شهر یزد یکی از بزرگ ترین شهرهای ایران است. این شهر در نزدیکی کویر لوت در شرق قسمت مرکزی ایران واقع شده است. شهر یزد قدمتی سه هزار ساله دارد. قدمت این شهر به زمان مادهای اولیه ی امپراطوری ایران باز می گردد. این شهر در مقابل حملات و جنگ های گوناگون در طول تاریخ اما سالم باقی مانده است.

نام یزد به نام یکی از امپراطورهای سلسله ساسانی به نام یزدگرد اول باز می گردد. پس از دوران ساسانیان، دین مبین اسلام دین غالب شهر شد.

یزد

اقلیم شهر یزد

شهر یزد به عنوان یکی از خشک ترین شهرهای کشور شناخته می شود. در روزهای تابستانی گاه دمای این شهر به ۴۰ درجه سانتی گراد نیز می رسد. در یزد به ندرت باران یا برف می بارد و در طول زمستان هوا معتدل و آفتابی و بدون رطوبت است.

بادگیرهای یزد

بادگیر یکی از عناصر معماری سنتی ایرانی است. در این شهر بادگیرهای بسیاری به چشم می خورند. این بادگیرها به طور طبیعی محیطی خنک را برای خانه فراهم می کند و از این جهت تهویه ی مناسبی محسوب می شوند. این بادگیرهای مرتفع به گونه ای طراحی شده اند که بتوانند داخل خانه ها را خنک کنند. زیر این بادگیرها منابع آب وجود دارد. بادگیر باد را دریافت می کند و پس از خنک کردن آن به سمت داخل خانه هدایتش می کند.

معماری و شهرسازی شهر یزد

شهر یزد از لحاظ معماری یکی از شهرهای منحصر به فرد محسوب می شود. ساختمان ها با گِل هایی ساخته شده اند که نور آفتاب را بازتاب می دهند و جذب حرارت را به حداقل می رسانند. بدین ترتیب تحمل آب و هوای گرم و خشک این منطقه برای ساکنانش راحت تر می شود.

این شهر دارای کوچه ها و دالان های متعددی است که با طاق های گنبدی شکل پوشانده شده اند. قدم زدن در این کوچه های باریک شما را به گذشته می برد.

یزدگردی

میدان امیر چخماق یزد

در شهر یزد میدان های زیادی وجود دارد. یکی از میدان های اصلی میدان امیر چخماق است. این میدان بیش از ۶۰۰ سال پیش ساخته شده است و نام آن برگرفته از حاکم زمان با نام جلال الدین چخماق شامی است.

میدان امیرچخماق یزد شامل بازار، تکیه، دو آب انبار و مسجد امیر چخماق یزد می شود. این میدان یکی از شخص ترین جاذبه های تاریخی و گردشگری در یزد به شمار می رود. تکیه و مسجد این میدان هر دو در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

این میدان و مجموعه امیر چخماق نماد معماری یزد و در قلب شهر واقع شده است و قدمت آن به قرن پانزدهم میلادی باز می گردد.

مسجد جامع شهر یزد

مسجد جامع شهر یزد به معماری منحصر به فردش مشهور است. این مسجد باشکوه در قرن ۱۴ میلادی ساخته شده و دارای دو مناره است که بلندترین مناره های سراسر کشور می باشند. ورودی مسجد نیز با کاشی های زیبای سرامیکی تزئین شده است.

باغ دولت آباد یزد

یکی از باغ های قدیمی و تاریخی و در عین حال دیدنی ترین باغ شهر یزد به مثابه یک بهشت در دل کویر است. باغ دولت آباد یزد که قدمت آن به اواخر دوره قاجاریه می رسد ۷۰ هزار متر مربع مساحت دارد. هشتی و بادگیر ساختمان باغ مهم ترین بخش های آن هستند.

این باغ که آرامش و سکوت باغ ایرانی را برای شما به ارمغان می آورد در قرن ۱۸ میلادی ساخته شده است.

آتشکده زرتشتیان یزد

این جا محل نگه داری آتش مقدس زرتشتی در یزد و نیایشگاه زرتشتیان ساکن این شهر است. ارتفاع این ساختمان ۲۱ متر بوده و سرستون های سنگی جلوه ی خاصی به آن بخشیده است. از این مکان و آتش ۱۵۰۰ ساله ی آن حتما دیدن کنید.

یزدگردی

روستای خرانق یزد

بازدید از یزد با رفتن به روستای خرانق کامل می شود. این روستا با خانه های کاهگلی بیش از دو قرن قدمت دارد.

بازار یزد

از بازارهای معروف یزد می توان به بازار خان که قدمت آن به پادشاهی ناصرالدین شاه بر می گردد و به دلیل زیبایی این بنای شگفت انگیز مقصد گردشگران داخلی و خارجی است.

بازار مسگران یزد یکی از بازارهای قدیمی یزد است که با کوبیدن بر روی ورقه های مسی ظروف با اشکال مختلفی را پدید می آوردند.

صنایع دستی یزد

یزد به دلیل صنایع دستی با کیفیتش شهره می باشد. در سال ۱۲۷۲ جهانگرد مشهور مارکوپولو از شهر یزد دیدن کرد و پارچه های ابریشمی تولید شده در این منطقه را مورد تحسین قرار داد. امروزه یزد یکی از مراکز صنعتی تولید محصولات نساجی است.

ترمه، زیلو، سفال و جاجیم از جمله صنایع دستی معروف یزد به حساب می آید.

خوراکی های یزد

از غذاهای معروف یزد می توان به آش شولی نیز اشاره کرد که معروف ترین آش سنتی یزد به حساب می آید که از دیرباز تاکنون در خانه های یزد پخته می شود و برای تهیه ی آن از چغندر، سرکه، رب انار، سبزیجات و … استفاده می شود.

قطاب، لوز، پشمک، حاج بادام و حلوا ارده از جمله خوراکی های یزد می باشد که مسافران به عنوان سوغات با خود به همراه می برند.

آژانس مسافرتی آرامش سفر ماندگار برگزارکننده تورهای ایرانگردی افتخار دارد تا میزبان شما در بازدید از جاذبه های گردشگری یزد باشد. شما می توانید جهت اطلاع از جزئیات اجرای تور یزد با شماره ۰۲۱۵۴۰۳۴۰۰۰ تماس حاصل نمایید.

ارسال دیدگاه

لطفا یک نظر بنویسید.
لطفا نام خود را وارد کنید
لطفا آدرس ایمیل خود را وارد کنید.
لطفا یک ایمیل درست وارد کنید