01

اردیبهشت
1401

شناخت موزه های تهران

ارسال شده توسط: گروه تحریریه آرامش سفر/ 21 0

آشنایی با موزه ی آبگینه ی تهران

اینجا خانه ایست که نامش با قوام پیوند خورده است. احمد قوام مشهور به قوام السلطنه که یازده بار قبای ریاست دولت ایران را بر تن کرده است و در دوره های قاجار و پهلوی بارها مصلت نشین وزارت های گوناگون بود.

موزه تهران

این خانه دروازه ای شده است که ما را با خود به سفر می برد در پهنه ای به وسعت ایران. در این سفر باید صحرا به صحرا گشت. آبادی به آبادی، اتاق به اتاق و هر اتاق روایتی است از دستاوردی و دوره ای که بر گستره ی پر تلاطم و شکوفای ایران جای دارد. دهلیز هزار افسانی که از آیین های خاموش می رویند و همین خاموشان هزاره ها هستند که رازها می سازند. دهلیز به دهلیز باید با خاک پیش آمد و سفالینه ها را خواند. گذر زمان روایت تحول ها و ساختن های آدمی  است که می خواست زندگی خود را بهتر کند.

قصه ها رفتند و از قصه ها یادگاران در گنج خانه ی خاک نهفته مانده اند. باستان شناسان دراصل حفاران یادگارها هستند و همچنین کاشفان روایت ها. نقالانی که بر پرده ی خاک نقل ها می یابند و می خوانند و ما را به تماشای یافته های خود می برند. باید با باستان شناسان همراه شد و از دهلیز های لایه های کشف نشده ی تاریخ گذشت. در این گذشتن است که ایران جان می گیرد و ما را در آینه رو در رو می کند.

تالار مینا در موزه ی آبگینه تهران

تالار نخست موزه مینا نام دارد و شاید مینا بهترین عبارت برای نخستین سفال های بی لعابی باشد که از دستاوردهای ایرانیان هزاره های دورتر برجا مانده است. تالار مینا ما را به ضیافتی از یادگاران هزاره های سوم تا اول پیش از میلاد می برد. لوله های سیلندری کشف شده از چغازنبیل قدیمی ترین نشانه های فرآوری ایرانیان در صنعت آبگینه است.

موزه تهران

تالار بلور در موزه ی آبگینه تهران

تالار بلور روایت شفافیت و آبگینگی است. این تالار روایت کشف ایرانیان از خاک است. تالاری ستون وار می باشد همچون تالار صد ستون. این یادگار ها هرکدام ستونی هستند که تاریخ و فرهنگ ایران را نگاه داشته اند. این جا یادگارها شفافند، آن قدر که نور از آن ها بگذرد و ترک ها  گویای عمق رفته هستند.

واقعا چه کسی بود که دانست که می توان از سخت شدن گل ظرفی درست کرد که در آن غذایی خورد. حکایت ظرف خوراک تلاش آدمی بعد از حصیربافی بود. کدام هنرمند بی نام در کدام دوره ی فراموش شده ی تاریخ دانست تا گل را بر چرخ بگذارد و از گرداندن آن نقشی از حجم بسازد.

تالار بلوری

تالار صدف در موزه ی آبگینه تهران

در طبقه ی فوقانی به تالار صدف باید راه گشود. صدفی که گوهرهای تاریخ و ایران را در خود نهفته دارد. باید مانند غواصان مشتاق بود و دل به دریای تاریخ و فرهنگ زد تا نقش هنر بر ذهن و دیدگان حک شود.

این تالار روایتی از از هنروری های قرون اول تا هفتم هجری ایرانیان است. آن زمان که تراش شیشه رخ نمود. در هر آبگینه نقشی نهفته بود و هنرمند تراشکار جهانی پنهان را می دیدید و شروع به کار می کرد تا از لایه های شفاف آبگینه جهانی به درآورد این گونه است که شاخساران درختان و گیاهان و پرندگان بر در و دیوار شفاف شیشه های این دوران نقش بسته است. این جا روایت پایتختی است برای هنر سفالگری و آبگینه سازی ادوار اسلامی ایران.

صدف تهران

تالار لاجورد در موزه ی آبگینه تهران

سفال ایرانی در سفر خود به لاجورد آسمانی می رسد و این گونه لاجورد نام نمایشگاهی دیگر از این موزه شده است. در تالار لاجورد می توان به ادوار تازه تر رسید. آن جا که صنعت صنعتگران ایرانی به رازها آکنده شد‌. این جا تماشاخانه ای است از گذر در روزگار تیموری و صفویه تا قاجار. آن زمان که سفال اشکال گوناگون تری به خود گرفت و تزیین بیشتر جامه ی آن ها را پوشاند‌. این جا از شیشه اشکدانی به وجود آمده است تا زندگی زنان ایرانی را به زیبایی و خیال بیامیزد‌‌.

گیل گمش در موزه ی آبگینه تهران

دیارهای دیرینه چون این سرزمین افسانه های بلند ماندگار دارند چون گیل گمش. در این گوشه پرده ای از گیل گمش بر خمره ای نشسته است که درون و بیرونش جهانی چندگانه از  فرهنگ ایرانی بسازد. گیلگمش از خیال پردازی دیرینه آدمی می گوید. خمره ای که شاید چهار هزار سال پیش از میلاد زاده شده باشد و کاشفان لایه های باستانی از دیدنش شادمان شدند. خمره ای نخودی رنگ که اکسید منگنز روایتی از نقش اسطوره ای را بر آن جای داده است و این گیل گمش است که با انکیدو که دشمنش است مبارزه می کند. در این مبارزه حیواناتی چون بز کوهی و پلنگ او را محاصره کردند.

آشنایی با کتابخانه و موزه ملک تهران

به دیدار روایت خانه ای می رویم که حاج حسین ملک از تاریخ و فرهنگ این سرزمین برجای نهاد.

ملک از بزرگ بازرگانان این دیار بود. سوداگری که کیمیای رهاورد به کاروان عمرش به نور وصال روشن بود. هر گوشه را که بنگرید فرهنگ به صورتی به دیدار می آید و این گونه هنر روایتگر تاریخ می شود. روایت چراغی که بعد از هشتاد سال هنوز روشن است.

باید از دروازه نگار بسته از نقش و هنر کاشی گذشت که یادآور معماری ایرانی است و به دیدار یک عمر خاطره ی مردی رفت که اهل روایت بود. مردی که دغدغه اش رشد و پیشرفت بود به همین دلیل زمینی در میدان مشق تهران فراهم کرد تا سال ها بعد خانه ای نو باشد برای بنای این کتابخانه و موزه که سال ها به دقت و همت گرد آورد و ارزانی ایران نمود و رفت. کتابخانه و موزه ای در جوار موزه ملی ایران.

کتابخانه تهران

تالار سکه در موزه ملک تهران

طنین ضربه های چکش بر سر سکه ها آهنگ خاموش این تالار است. از نخستین یادگار های سوداگری تا سکه های به جا مانده از هخامنشیان. تمدنی که نخستین دولت دوره باستان را پدید آورد‌.

سکه ولایت عهدی امام رضا (ع)

هر سکه تنها با دو روی خود قصه ها برای گفتن دارد. از گذر زمان گرفته تا آمدن و رفتن شاهان و پادشاهی ها و ظهور ادیان گوناگون. سکه های ولایت عهدی امام رضا (ع) روایت دلدادگی ایرانیان به شاه خراسان است.

آژانس مسافرتی آرامش سفر ماندگار برگزار کننده تورهای تهران گردی از شما دعوت می کند جاذبه های پایتخت را همراه با تورهای گروهی این آژانس به تماشا بنشینید. جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید با شماره ۰۲۱۵۴۰۳۴۰۰۰ تماس حاصل فرمایید.

ارسال دیدگاه

لطفا یک نظر بنویسید.
لطفا نام خود را وارد کنید
لطفا آدرس ایمیل خود را وارد کنید.
لطفا یک ایمیل درست وارد کنید