01

اردیبهشت
1401

شناخت شهر رشت انزلی لاهیجان در گیلان

ارسال شده توسط: گروه تحریریه آرامش سفر/ 54 0

آشنایی با شهر رشت

رشت یکی از بزرگ ترین و پرجمعیت ترین شهرهای شمال ایران، شهری قدیمی که پیش از اسلام و دست کم در دوره ی ساسانی هم وجود داشت. اگر به شهر رشت سفر کردید از پیاده راه فرهنگی شهرداری، آرامگاه میرزا کوچک، خانه ی ابریشمی که از بناهای زیبای عصر قاجار است، بقعه امام زاده هاشم و موزه میراث روستایی در جاده رشت – تهران، عمارت کلاه فرنگی در پارک محتشم رشت و بقعه ی دانای علی دیدن کنید.

رشت

این شهر زیبا که به شهر باران معروف است در سال ۲۰۱۵ میلادی تحت یک عنوان دیگر در یونسکو بهثبت رسید و آن شهر خلاق خوراک شناسی بود.

موزه میراث روستایی گیلان

موزه میراث روستایی گیلان در شمال ایران و در نزدیکی شهر رشت قرار دارد. این موزه دارای یک باغ با منظره ای زیبا و با طراوت است. به دلیل داشتن معماری خاص، خانه های قدیمی گیلان به موزه هایی برای جهانگردان تبدیل شده اند.

موزه میراث روستایی بیانگر تاریخ و فرهنگ بومی مردم گیلان زمین است. در این جا یک معماری شگفت انگیز دیده می شود که در عین حال بسیار ساده است. این خانه های زیبا و سنتی به اربابان آن زمان تعلق داشته اند. سقف این خانه ها از ساقه های برنج که در زبان محلی به آن گالی می گویند ساخته شده است.

خانه های اربابان از سه قسمت تشکیل شده اند: زمینی برای کاشت برنج، انبار برنج و ستون های گرد برای جلوگیری از حمله ی موش ها به برنج های انبار شده. ساختار این خانه ها به گونه ای طراحی شده اند که بتوانند در برابر سیل مقاومت کنند.

آشنایی با شهر بندر انزلی

اگر از رشت به شمال غرب استان بروید در مسیرتان به بندر انزلی می رسید؛ شهری بین دریا و جنگل و تالاب. تالاب، موج شکن، برج ساعت، بلوار ساحلی، کاخ موزه و کشتی میرزا کوچک که شما را به دل تالاب می برد از مناطق دیدنی بندر انزلی محسوب می شوند.

اگر به بندر انزلی آمدید حتما از غذاهای دریایی و سنتی این شهر استفاده کنید. شما مسافران و گردشگران عزیز می توانید انواع دست بافت های پشمی، حصیری، صنایع دستی و انواع ترشیجات را به سوغات ببرید.

انزلی

آشنایی با شهر لاهیجان

لاهیجان شهر چای و ابریشم، شهری به دیرینگی تاریخ ایران با طبیعتی زیبا و منحصر به فرد. لاهیجان در شرق استان گیلان واقع شده است و به عنوان شهرستان نمونه ی گردشگری – طبیعی – تاریخی ایران شناخته می شود.

شهر لاهیجان علاوه بر طبیعت زیبایش و مناطق تفریحی – گردشگری خوبی که دارد چند بنای زیبای تاریخی نیز دارد. در این مقاله قصد داریم بخشی از زیبایی های عروس گیلان یعنی لاهیجان را به شما معرفی کنیم.

لاهیجان

پل خشتی لاهیجان

این پل در غرب لاهیجان و روی رودخانه ی سیم رود ساخته شده است. بنای اولیه ی آن در قرن نهم هجری قمری یعنی دوره ی کیانیان ساخته شده است و در زمان قاجاریه مرمت گردید. طول ۵۰ متری، عرض ۵/۴ متری و ارتفاع ۱۱ متری از ویژگی های ابعادی پل خشتی لاهیجان می باشد.

دو دهانه ی بزرگ از جمله ویژگی های پل های تاریخی گیلان است که پل خشتی لاهیجان نیز با طاقی جناغی از این قاعده مستثنا نیست. از دیگر نکات کاربردی این پل، سیل برگردانی است که در بخش پایه ی میانی پل واقع است. این پل از معبری باریک برخوردار است و  حس تاریخی بودن آن با جان پناه های آجری آن تشدید می شود. پوشش کف گذرگاه پل ازسنگ های قلوه ای می باشد که با زیبایی خاصی به کار رفته است.

در نمای پل خشتی لاهیجان و در میان دهانه های اصلی، یک ردیف طاق نما به ارتفاع ۳۰ و عرض ۲۰ سانتی متر کار شده است که زیبایی خاصی به نمای پل بخشیده و نمای پل با آجر قرمز رنگ پوشانده شده است. این پل از شکیل ترین پل های گیلان است و در سال ۱۳۵۵ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

آرامگاه شیخ زاهد لاهیجان

یکی دیگر از اماکن تاریخی لاهیجان که در یک منطقه ی خوش آب و هوا و زیبا واقع شده است آرامگاه شیخ زاهد گیلانی می باشد. این بقعه متعلق به شیخ تاج الدین ابراهیم است. شیخ زاهد از عرفای بزرگ قرن هفتم هجری قمری و استاد و مرید شیخ صفی الدین اردبیلی بوده است.

شیخ زاهد در سال ۶۱۵ هجری قمری در روستایی در نزدیکی فومنات متولد شد. پدرش از تبار خراسان و مادرش از اهالی گیلان بود. اجداد پدری اش تا هفت پشت شیخ بودند که این لقب از القاب سلسله ی صفوی به معنای مراد و مرشد است. سلسله تبار شیخ زاهد با ۱۵ عقبه به امام علی (ع) می رسد. آرامگاه شیخ زاهد دارای یک گنبد هشت ترک فیروزه ای است و در میان مزارع برنج و چای و جنگل قرار دارد.

سه ایوان بنای آرامگاه را احاطه کرده و دیوارهای ایوان ها با کاشی کاری های هفت رنگ عصر قاجار تزئین گردیده است. طاقچه هایی با طاق جناغی در قسمت های مختلف ایوان مشاهده می شود.

شیخ زاهد در اواخر عمر و پس از سال ها هدایت و ارشاد مریدان از دو چشم نابینا شد و در سال ۷۰۰ هجری قمری در سن ۸۵ سالگی از دنیا رفت. آرامگاه شیخ زاهد گیلانی از مهم ترین مقاصد گردشگری استان گیلان محسوب می شود.

آرامگاه

مسجد جامع لاهیجان

در مرکز بافت قدیمی شهر لاهیجان، مسجد جامع این شهر واقع شده و مربوط به دوره کیائیان است. سردر و ورودی این مسجد با کاشی کاری های زیبایی تزئین شده است. این مسجد دارای دو مناره بوده که بر اثر زلزله یکی از مناره ها کاملا تخریب شده است و مناره ی آجری که به جا مانده از قدمت این مسجد خبر می دهد. بنای اصلی مسجد جامع لاهیجان در طول زمان دچار تغییرات بسیار شده و فضای مسجد گسترش پیدا کرده است.

آرامگاه چهار پادشاهان لاهیجان

روبروی مسجد جامع لاهیجان یکی دیگر از آثار تاریخی این شهر واقع شده که شامل مسجدی است به نام چهار پادشاهان. سردر این مسجد با کاشی کاری های فیروزه ای و کتیبه هایی با خط کوفی تزئین گردیده است. در کنار مسجد چهار پادشاهان یک بنایی وجود دارد که دیوارهای آن با کاشی کاری، نقاشی و خط مزین شده و دارای چهار درب ورودی می باشد.

اینجا مدفن چهار تن از بزرگان لاهیجان است که مذهب شیعه را به لاهیجان آوردند. آرامگاه چهار پادشاهان متعلق به دوره تیموریان می باشد. در این آرامگاه دو قرآن قدیمی وجود دارد که با خط کوفی نوشته شده است و متعلق به سال ۸۸۳ هجری قمری می باشد.

آرامگاه چهار پادشاهان لاهیجان در سال ۱۳۱۷ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.

آژانس مسافرتی آرامش سفر ماندگار از شما دعوت می کند تا با حضور در تور ترکیبی شمال این آژانس به مقاصد شهرهای استان گیلان از گردش در این خطه ی سرسبز لذت ببرید. شما می توانید جهت اطلاع از جزئیات تور گیلان آژانس آرامش سفر با شماره ۰۲۱۵۴۰۳۴۰۰۰ تماس حاصل نمایید.

ارسال دیدگاه

لطفا یک نظر بنویسید.
لطفا نام خود را وارد کنید
لطفا آدرس ایمیل خود را وارد کنید.
لطفا یک ایمیل درست وارد کنید