01

اردیبهشت
1401

شناخت روستای سرخاب اردبیل

ارسال شده توسط: گروه تحریریه آرامش سفر/ 59 0

وقتی بخواهید به روستاهای سرسبز و زیبای غرب ایران سفر کنید، چه انتخاب‌هایی دارید؟ ماسوله، تور ماسال، اسالم، خلخال و تالش؟ همۀ این مثال‌ها از دیدنی‌ترین روستاهای ایران با طبیعتی بکر و جنگل‌هایی انبوه هستند. خوشبختانه هر گوشه از ایران طبیعتی زیبا و سرسبز، جنگل‌هایی دیدنی، آبشارهایی پر آب و کوه‌هایی استواری دارد که آدمی را برای سفر به کمپینگ و طبیعت‌گردی دعوت می‌کند.

روستای سرخاب اردبیل هم یکی از همین روستاهای زیبا و دیدنی ایران است که گویی تکه‌ای از بهشت است و مانند ندارد. البته استان اردبیل جاذبه‌های بسیاری از جمله آبگرم تور سرعین، دامنه‌های سبلان، جاده اسالم به خلخال و ده‌ها مورد دیگر را هم دارد که حتماً دربارۀ آن بسیار شنیدید، ولی تابه‌حال کمتر کسی دربارۀ روستای سرخاب صحبت کرده یا برای سفر به آن توری را برنامه‌ریزی کرده است. برای همین ما کوله‌بارمان را برای سفر به سرخاب آماده کردیم! با ما همراه باشید.

روستای سرخاب اردبیل

روستای سرخاب کجاست؟

روستای سرخاب اردبیل یکی از توابع شهرستان نیر در بخش مرکزی این شهرستان و از زیرمجموعه‌های دهستان دورسون خواجه است. این روستا بر اساس آخرین سرشماری نفوس و مسکن ایران در حدود ۲۹۷ نفر جمعییت و ۶۰ خانوار دارد.

برای رسیدن به سرخاب فقط کافیست خودتان را به استان اردبیل برسانید و سپس یک روز کامل را به طبیعت‌گردی در این ناحیه بکر اختصاص دهید. پیشنهاد می‌شود برای روزهای بعد سفر به جنگل‌های فندقلو، دامنه‌های سبلان، آبگرم سرعین و شهر اردبیل نیز سری بزنید.

جاذبه های روستای سرخاب

بعد از رسیدن به روستای سرخاب اردبیل، شما در یکی از بکرترین روستاهای کوهستانی ایران هستید. اگر هوس کوهنوردی داشتید، حتما GPS و ترک مسیر را همراه داشته باشید تا ایمنی سفرتان حفظ شود. همچنین با توجه به بکر بودن منطقه، پیشنهاد می‌شود تا از کوهنوردان و لیدرهای محلی برای دوچرخه‌سواری، کمپینگ و کوهنوردی کمک بگیرید.

اما علاوه بر کمپ و طبیعتگردی، شما در سفر به سرخاب می‌توانید برای گشت‌وگذار و پیک‌نیک در دره‌های زیبایی مانند جولان بلاغی، آغلاغان دره سی، دره بوغازی، چاخ ناخلار تپه سی برنامه‌ریزی کنید یا سری به اوغوز مزاری ، باش بولاغ، میدان سدی، ساخسولی، زاغا قاباغی، قبرساندق بزنید.

تمامی این روستاها و ییلاقات زیبا در دامنه‌های سبلان واقع شدند و چشم‌اندازی بسیار زیبا به این کوهستان مقتدر دارند. یادتان باشد که حتماً از این مناظر زیبا عکاسی کنید و از سکوت محیط لذت ببرید.

این را هم خوب است بدانید که بر اساس شواهد و نوشته‌های تاریخی روستای سرخاب اردبیل حدود ۲۰۰ سال قدمت دارد و به عنوان یکی از نواحی مسکونی قدیمی استان شناخته می‌شود.

 روستای سرخاب اردبیل

آب و هوای سرخاب و بهترین زمان سفر

آب‌وهوای سرخاب همانطور که از موقعیت کوهستانی‌اش پیداست، بسیار سرد و همراه با بارش‌ باران و برف است. اگر می‌خواهید یک سفر حسابی را تجربه کنید تا بتوانید حسابی از این طبیعت فوق‌العاده زیبا لذت ببرید، باید  بیخیال سفر به سرخاب در زمستان بشوید، زیرا هوای روستاهای این نواحی در زمستان بسیار سرد و پر بارش است.

برای سفر به سرخاب شما از اردیبهشت تا شهریور فرصت دارید تا بتوانید یک کمپ و طبیعتگردی بکر و فراموش‌نشدنی را تجربه کنید، با بهترین مناظر طبیعت عکس بگیرید و سفری را تجربه کنید که شاید تابه‌حال فکر نمی‌کردید، در ایران هم پیدا شود.

سوغاتی‌های سفر به روستای سرخاب اردبیل

در سفر به سرخاب بهتر است لبنیات این منطقه را حتماً به عنوان سوغاتی بخرید، زیرا در این نواحی عشایری زندگی می‌کنند که تقریباً بیشتر نیازهایشان را بدون خرید از شهر برآورده می‌کنند. پیشنهاد می‌کنیم با توجه به کیفیت بالای این محصولات ارگانیک، عسل و سرشیر، انواع پنیر و البته صنایع دستی را به عنوان یادگاری و سوغاتی سفر سرخاب بخرید.

طبیعت روستای سرخاب

روستای سرخاب با توجه به موقعیت کوهستانی‌اش، چشمه‌ها و رودخانه‌هایی پرآب دارد. به دلیل وجود همین منابع آبی است که سرخاب و ییلاقات اطراف بسیار سرسبز و زیبا هستند و شما می‌توانید آب‌وهوایی مطبوع و خنک را حتی در میانه‌های تابستان در ناحیه تجربه کنید.

مراتع اطراف روستاها، دشت‌های سرسبز و دامنه‌های کوهستان نیز فضایی سرسبز با منابع غذایی کاملی را برای چرای دام‌ها فراهم کرده که موجب رونق زندگی عشایر منطقه حتی در همین دوران معاصر شده است. جالب است بدانید، بسیاری از ساکنان روستاهای اطراف برای خرید مایحتاج دامی خود در طی سال چندین بار به سرخاب و روستاهای اطرافش سفر می‌کنند.

 

تور اردبیل بهانه ای برای سفر به روستای سرخاب

روستای سرخاب اردبیل از آن دسته جاذبه‌های طبیعی ایران است که شاید کمتر درباره‌اش شنیده باشید. پس بد نیست که با رسیدن بهار، اردیبهشت امسال بعد از پرس‌وجو از راهنمایان محلی چند روزی برای استراحت در بهشت ایران راهی اردبیل بشوید و بعد از گشت‌وگذار در دیدنی‌های این شهر مانند مقبره شیخ صفی‌الدین اردبیلی، بازار سنتی اردیبل و البته آبگرم‎های سرعین حتماً سری هم به سرخاب زنید.

در این سفر در صورتی که نیاز به تورلیدر مجرب و بیمه سفر داشته باشید، پیشنهاد می‌کنیم تا با تیم تور داخلی ما تماس بگیرید. برای رزرو هتل و بلیط رفت‌وبرگشت به اردبیل یا رزرو ماشین نیز باید با تیم تیکت و بلیط صحبت کنید.

ما برای سفری متفاوت به یکی از زیباترین روستاهای ایران و ییلاقات اطرافش برای شما با هزینۀ مناسب برنامه‌ریزی خواهیم کرد. پس برای سفر به سرخاب و یک خوش‌گذرانی حسابی منتظر تماستان هستیم!

ارسال دیدگاه

لطفا یک نظر بنویسید.
لطفا نام خود را وارد کنید
لطفا آدرس ایمیل خود را وارد کنید.
لطفا یک ایمیل درست وارد کنید