01

اردیبهشت
1401

شناخت ترمینال های تهران

ارسال شده توسط: گروه تحریریه آرامش سفر/ 48 0

کلانشهر تهران با همه اتوبان‌ها، بزرگراه‌ها، خیابان‌ها و تونل‌های متعددی که برای رفت‌وآمد سریع‌تر و راحت‌تر دارد، همچنان با معضل ترافیک روبه‌رو است. از سوی دیگر علاوه بر حجم بالای ماشین در خیابان‌ها، به دلیل طرح ترافیک در مناطق مرکزی و جنوبی پایتخت بسیاری از شهروندان و حتی گردشگران از وسایل حمل و نقل عمومی برای رفت‌و‌آمد به نقاط مختلف استفاده می‌کنند.

متروی تهران با چندین خط شهروندان را نه تنها در سراسر پایتخت جابه‌جا می‌کند، بلکه به کرج در غرب و شهر ری در جنوب هم می‌رساند. ناوگان اتوبوسرانی تهران هم از این قضیه مستثنی نیست و علاوه بر چند خط BRT در مسیرهای مهم، دارای خطوط مختلف اتوبوس برای دسترسی به تمام نقاط تهران در شمال و جنوب، شرق و غرب است.

اگر می‌خواهید درباره ترمینال‌های تهران بیشتر بدانید، تا مسیرهای شلوغ یا دور را به راحتی پیدا کنید، در ادامه با ما همراه باشید تا با پایانه‌ های اتوبوسرانی تهران بیشتر آشنا شویم.

 ترمینال های تهران

پایانۀ تجریش در شمال پایتخت

اگر می‌خواهید از هر نقطۀ تهران به راحتی به شمال شهر بروید باید سوار BRT های تجریش-راه آهن شوید. این خط شما را از جنوب خیابان ولیعصر یعنی راه آهن به شمال شهر یعنی میدان تجریش و امامزاده صالح می‌رساند. این خط BRT مسیر جنوب تا شمال پایتخت را فقط از خیابان ولیعصر رد می‌شود و در ایستگاه‌های مهمی چون پارک وی، نیایش، میرداماد و میدان ونک، فاطمی، میدان و چهارراه ولیعصر توقف دارد. برای همین شما می‌توانید با این خط به تمام قسمت‌های طولانی ترین خیابان تهران دسترسی داشته باشید.

 

پایانۀ آزادی، از قدیمی‌ترین پایانه‌های تهران

میدان آزادی را باید یکی از مهم‌ترین ترمینال های تهران دانست. این پایانه شلوغ و مهم مسافربری چندین خط BRT مهم دارد و علاوه بر آن اتوبوس‌های زیادی هم در این پایانه ایستگاه دارند.

اگر قصد رسیدن به شرق تهران یعنی تهرانپارس را دارید، یکی از خطوط مه و طولانی BRT از میدان آزادی شما را به تهرانپارس رسانده و با عبور از بلوار آزادی و میدان انقلاب ایستگاه‌های مهمی چون توحید، چهارراه ولیعصر و میدان امام حسین دارد، تا به شرق تهران برسد. پس اگر می‌خواهید به دانشگاه تهران، داشنگاه صنعتی شریف، دانشگاه امیرکبیر، تئاتر شهر و میدان فردوسی بروید، باید سوار این خط BRT شوید.

البته از همین میدان آزادی شما می توانید با BRT دیگری به دانشگاه علوم و تحقیقات بروید. این خط از بزرگراه اشرفی اصفهانی رد شده و علاوه بر صادقیه در میدان پونک نیز ایستگاه دارد. در نتیجه بسیاری از شهروندان و گردشگران می‌توانند با این خط به نقاط مهم غرب پایتخت دسترسی داشته باشند.

اما علاوه بر این دو BRT تعداد زیادی از اتوبوس‌های مختلف که به جنوب و شمال غرب می‌روند در میدان آزادی ایستگاه دارند. دالبته در قسمت انتهایی پایانۀ آزادی، به ترمینال برون شهری یا همان ترمینال آزادی ایستگاه می‌رسید که به تمام شهرهای غربی و شمالی ایران مسافر می‌برد. بر همین اساس شاید بتوان گفت که میدان آزادی یکی از مهم‌ترین پایانه های اتوبوسرانی تهران است.

پایانه افشار و دسترسی به نقاط مهم

ترمینال جنوب هم یکی دیگر از پایانه‌های مسافربری مهم پایتخت است که به شهرهای جنوبی و مرکزی کشور مسافر می‌برد. برای همین این ترمینال هم یک پایانه دارد که به نقاط مرکزی و شمالی شهر اتوبوس دارد. علاوه بر تمام این اتوبوس‌های مختلف، ترمینال جنوب یک خط BRT مهم و پر مسافر دارد که از جنوب تهران مسافران را به پایانه افشار یعنی پل پارک وی می‌رساند. این خط از ایستگاه‌های مهمی چون نواب، کمیل، آزادی، گیشا و نمایشگاه بین‌المللی تهران توقف دارد.

پایانه مترو شهید حقانی

پایانه مترو شهید حقانی در اتوبانی به همین نام یکی دیگر از مهم‌ترین و در عین حال شلوغ‌ترین پایانه‌ های اتوبوسرانی تهران است که علاوه بر ایستگاه اتوبوس،چندین ایستگاه تاکسی برای دسترسی به نقاط مهم شرقی و مرکزی پایتخت دارد. اگر می‌خواهید دسترسی راحت و بدون ترافیکی به شرق پایتخت، منطقه رسالت و میدان ونک داشته باشید، می‌توانید از پایانه اتوبوسرانی شهید حقانی استفاده کنید.

 ترمینال های اتوبوس تهران

پایانه شهید دستواره، مسیر راحت رفت‌وآمد در شمال پایتخت

شمال تهران علاوه بر میدان تجریش یک پایانه خوش مسیر دیگر هم دارد که پایانه شهید دستوراه است. این پایانه کمی پایین‌تر از میدان نوبنیاد واقعه شده و به تمام نقاط شمالی پایتخت، تجریش، قیطریه و اتوبان ارتش اتوبوس دارد. برای رفت و آمد به قسمت‌های شمالی پایتخت می‌توانید از اتوبوس‌های این پایانه استفاده کنید.

پایانۀ کاوه در مرکز پایتخت

در مرکز شهر یکی از مهم ترین پایانه های اتوبوسرانی تهران واقع شده و آن پایانه کاوه است. از این پایانه شما به گیشا، فاطمی، شهرک والفجر و دیگر مناطق مرکزی شهر دسترسی دارید و بدون ترافیک می توانید به میدان انقلاب برسید. با توجه به طرح ترافیک در مرکز شهر و طرح زوج و فرد در دیگر مناطق این پایانه را باید از ترمینال‌های شلوغ و مهم تهران به ویژه برای کارمندان دانست.

تور تهرانگردی و سفر به پایتخت

پایانه های اتوبوسرانی تهران از این لیست کوتاه هم فراتر رفته و شامل دیگر قسمت‌های پایتخت هم می‌شود ولی ما تلاش کردیم تا مهم‌ترین پایانه‌ها را که مسیرهای اصلی رفت و آمد شهری هستند را به شما معرفی کنیم.

در صورتی که قصد سفر به تهران را دارید، می‌توانید به راحتی و بدون نیاز به ماشین با استفاده از حمل و نقل عمومی دراین پایانه‌ها به نقاط مهمی از شهر دسترسی داشته باشید. همچنین در این سفر برای برنامه گشت و بازدید، رزرو بلیط رفت و برگشت و رزرو محل اقامت در بهترین هتل های تهران می‌توانید با تیم مشاوران تور تهرانگردی ما تماس بگیرید.

ارسال دیدگاه

لطفا یک نظر بنویسید.
لطفا نام خود را وارد کنید
لطفا آدرس ایمیل خود را وارد کنید.
لطفا یک ایمیل درست وارد کنید