30

فروردین
1401

سفر به اصفهان نصف جهان

ارسال شده توسط: گروه تحریریه آرامش سفر/ 23 0

آشنایی با شهر اصفهان

شهر تاریخی اصفهان که در گذشته به نام های جی، سپاهان و یا صفاهان نیز شناخته می شد یکی از پایتخت های قدیمی ایران است. شهری که در دوره صفویه با نامیده شدن به عنوان پایتخت ایران به اوج شکوه و عظمت رسید. این شهر که ۴۰۰ کیلومتر با پایتخت فعلی ایران یعنی تهران فاصله دارد آثار برجسته ی معماری و شهرسازی را در خود جای داده است؛ آثاری که چشم هر گردشگری را مسحور و خیره می کند.

سفر به اصفهان

اصفهان با داشتن هنرمندان بسیار تعریفی نوین از هنر را جلوه گر می کند؛ جایی که خطاطان، هنرمندان قلم زنی، مینیاتور کاران و کاشی کاران این شهر جلوه ای بی نظیر به آن می دهند و هر گردشگر هنردوستی را سر ذوق می آورند.

جاذبه های گردشگری اصفهان به قدری کثیر و زیباست که پر بیراه نیست اگر گفته شود اصفهان، نصف جهان است؛ جاذبه هایی که با باغ گل ها و باغ پرندگان و تونل آکواریوم ظاهری امروزی نیز به خود می گیرد.

میدان نقش جهان اصفهان

این میدان دیالوگی ماندگار بین انسان معناگرا و فضای شهری است. در سمت جنوب میدان مسجدی را مشاهده می کنیم که به سمت قبله چرخیده و با مناره ها و سردر عظیم خود چشم نوازی می کند. در مقابل مسجد و در ضلع شمال میدان نقش جهان ورودی بازار قرار دارد که بال های خود را در طرفین میدان باز کرده و امروزه فرصتی را به گردشگران می دهد تا ضمن لذت بردن از جذابیت های شهری میدان با هنر اصفهان آشنا شوند.

در ضلع شرقی میدان نقش جهان و درست روبروی کاخ عالی قاپو، مسجد کوچک و فاقد مناره ای قرار دارد. این مسجد که مسجد شیخ لطف الله نام دارد با ظرافت و تزئیناتی مثال زدنی همچون نگینی در میدان نقش جهان خودنمایی می کند. در سمت غرب میدان نیز کاخ عالی قاپو با معماری متفاوت و ایوان مانند رو به میدان، زیبایی میدان را نظاره می کند.

میدان نقش جهان اصفهان با تناسب یک به سه مستطیلی و طاق های دو طبقه در اطراف آن مکانی است که گردشگران از فضای سبز و استخر میدان لذت برده و بناهای باشکوه اضلاع میدان را نظاره کنند.

کاخ عالی قاپو اصفهان

این کاخ که در رقابت با کاخ باب عالی عثمانی بود از طریق تونلی زیرزمینی به میدان نقش جهان، کاخ هشت بهشت و کاخ چهلستون راه داشته است.

کاخ عالی قاپو به عنوان دولتخانه صفوی مرکز کار دولتی بود و شاه عباس به همراه مهمان هایش می توانستند از آن جا جشن ها و مراسم و یا گاها بازی چوگان را که در میدان نقش جهان برگزار می شد نظاره کنند.

این بنای شش طبقه در زمان خود نوعی آسمانخراش محسوب می شد و هر طبقه ویژگی ها و خصوصیات منحصر به فرد خودش را داشت. طبقه اول مخصوص امور اداری و نگهبانان بود. ایوانی با ۱۸ ستون بلند که در زمان خود آینه کاری شده بود از طبقه سوم کاخ عالی قاپو قابل دسترس است. در این ایوان حوض زیبایی قرار دارد که سیستم آبرسانی خاص آن دوره ی آن از شاهکارهای مهندسی شیخ بهایی بود.

سفر به اصفهان

اما متفاوت ترین طبقه ی کاخ عالی قاپو، طبقه ی ششم آن است که در دیواره و سقف آن تنگ هایی توخالی مشاهده می کنید. این اتاق، اتاق موسیقی کاخ بود.

مسجد شیخ لطف الله اصفهان

نقطه مقابل کاخ عالی قاپو در میدان نقش جهان، مسجد شیخ لطف الله قرار دارد که به دلیل استفاده ی خصوصی مسجد مناره و گلدسته ای ندارد. ساخت این مسجد بی نظیر ۱۸ سال به طول انجامید و علاوه بر برگزاری نماز جماعت محلی برای تدریس روحانی بزرگ عصر شاه عباس، شیخ لطف الله بود.

از ویژگی های جالب این مسجد ورودی آن است که به جای ورود مستقیم به شبستان زیر گنبد، از طریق یک راهروی با تزئینات کاشی کاری بسیار زیبا شما را از عالم دنیا به یک عالم روحانی می رساند.

سفر به اصفهان

نقوش کاشی کاری های نخودی رنگ داخل و بیرون گنبد همواره منبع الهام بسیاری از هنرمندان خصوصا در زمینه های محوطه سازی و طراحی پارچه بوده است.

مسجد امام اصفهان

مسجد امام اصفهان از یادگارهای معماری قرن هفدهم میلادی است که کاشی های زرد و آبی رنگ آن جلوه گری می کند. این مسجد که با زاویه ای ۴۵ درجه به سمت قبله چرخیده است شکوه و صلابت معماری اسلامی را عرضه می نماید.

گنبد دو پوسته ی مسجد دارای ۵۴ متر ارتفاع است که اگر در زیر آن شروع به دست زدن کنید پژواک دل انگیز صدا را دریافت خواهید کرد.

مسجد جامع اصفهان

مسجد جامع اصفهان که با نام مسجد عتیق اصفهان نیز شناخته می شود به دلیل تکمیل و بازسازی در ادوار مختلف تاریخ همانند موزه ای سیر تحول معماری اسلامی – ایرانی را به نمایش می گذارد. این مسجد کهن که بنای اولیه آن در قرن دوم هجری احداث گردید در ضلع غربی خیابان هاتف و در بافت قدیمی شهر اصفهان واقع شده است.

سفر به اصفهان

بنای فعلی مسجد جامع اصفهان بنایی چهار ایوانی با ۲۲ هزار متر مربع مساحت است و از هشت ورودی بهره می برد. گنبد این مسجد که در صحن جنوبی قرار دارد از سبک معماری سلجوقی تبعیت می کند.

مدرسه چهارباغ اصفهان

مدرسه چهارباغ در ضلع شرقی خیابان چهارباغ و با پنج ورودی بنا گردید. در ورود به فضای مدرسه با سنگ آبی مواجه می شویم که برای فرونشاندن عطش تازه واردان کاربرد داشت. فضایی به شکل حیاط مرکزی با حجره هایی که در دو طبقه گرد حیاط واقع شده اند خبر از رعایت اصول معماری ایرانی این بنا را می دهد.

مدرسه ملاعبدالله اصفهان

این مدرسه نیز همانند مدرسه چهارباغ از فضای حیاط مرکزی و حجره هایی در دو طبقه حول آن بنا گردیده است. این اثر فاخر عصر صفوی از دیرباز تاکنون به عنوان مرکز علوم اسلامی و محلی برای تدریس و تحصیل مطرح بوده است.

آژانس مسافرتی آرامش سفر ماندگار برگزار کننده تور اصفهان از شما دعوت می کند تا با شرکت در این تور از جاذبه های گردشگری اصفهان دیدن فرمایید. جهت کسب اطلاعات بیشتر و یا رزرو تور با شماره ۰۲۱۵۴۰۳۴۰۰۰ تماس حاصل نمایید.

ارسال دیدگاه

لطفا یک نظر بنویسید.
لطفا نام خود را وارد کنید
لطفا آدرس ایمیل خود را وارد کنید.
لطفا یک ایمیل درست وارد کنید