01

اردیبهشت
1401

زیباترین پارک های تهران کدام است؟

ارسال شده توسط: گروه تحریریه آرامش سفر/ 29 0

بوستان‌ها و پارک‌های تهران بخش مهمی از فضای سبز پایتخت هستند که نه تنها از گذشته مورد توجه بودند بلکه همچنان فضاهای مهمی از شهر را به خود اختصاص داده اند، به نحوی که علاوه بر پارک‌های قدیمی تهران تعداد زیادی از بوستان‌های پایتخت در سال‌های اخیر افتتاح شده اند. برای همین منظور در ادامه و در قسمت دوم بحث پارک‌های تهران می خواهیم دیگر فضاهای سبز مشهور را به شما معرفی کنیم که نه تنها فضای مناسب برای پیاده روی و استراحت هستند، بلکه با کافه‌ها و رستوران‌های متعدد به جاذبه‌های زیبای تهران نیز تبدیل شده اند. شرکت در تور تهران گردی آرامش سفر.

مجموعه باغ ایرانی در ده ونک

باغ ایرانی در ده ونک، یکی از پارک‌های زیبا و سرسبز پایتخت است که در خیابان شیخ بهایی و یکی از محله‌های قدیمی تهران واقع شده و با طراحی سنتی یادآور بوستان‌های قدیمی ایران است.

باغ ایرانی در حدود ۳.۵ هکتار وسعت داشته و در طراحی فضای سبز آن تلاش شده تا از الگوی چهار باغ ایرانی تاثیر و الهام گرفته شود. از پوشش گیاهی این باغ میتوان به انواع برگ بو، زرشک، شیر خشت، پیر اکانتا، انواع بوته‌های گل رز و گل نسترن اشاره کرد. در اطراف راه‌های اصلی باغ ایرانی نیز چنارهایی بلند و سروهای سر به فلک کشیده به چشم می‌خورد.

از جمله امکانات باغ ایرانی باید به کتابخانه همگانی این مجموعه، زمین بازی مخصوص کودکان، فضای ورزشی روباز و برخی سازه‌های ورزشی اشاره کرد. البته این باغ در مرکز نیز کوشکی نوساز دارد که بر اساس عمارت‌های قدیمی ایرانی طراحی شده و یکی از زیباترین فضاهای این بوستان برای عکاسی است. جالب است بدانید که باغ ایرانی یکی از اولین بوستان‌های کشور بود که گذرهای اصلی پارک را برای عبور معلولین با ویلچر مشخص و آسان سازی کرده و دیگر جای نگرانی برای این گروه از شهروندان جهت استفاده از فضای پارک وجود ندارد.

پارک های تهران

پارک ساعی ولیعصر

پارک ساعی ولیعصر در راستای طولانی‌ترین خیابان خاورمیانه یعنی ولیعصر با وسعتی دوازده هکتاری ساخته شده است. این بوستان قدیمی تهران در منطقه ۶ توسط مهندس کریم ساعی در سال ۱۳۲۴ درخت کاری شده و در اختیار وزارت جهاد کشاورزی وقت قرار گرفت. دو دهه بعد از این طراحی فضای سبز توسط مهندس ساعی، طرحی مبنی بر شکل گیری پارکی به نام ایشان مطرح شد و در نهایت این پارک طی ده سال ساخته و توسط مهندس حسین محجوبی طراحی شد. سال ۱۳۵۲ بوستان ساعی با طرحی پلکانی و جنگلی افتتاح شد و از همان زمان تا به امروز در اختیار وزارت کشاورزی قرار دارد. البته این پارک توسط شهرداری تهران از سال ۱۳۳۴ به این سو به صورت مرتب رسیدگی و تجهیز شده است. امروزه پارک ساعی نه تنها فضایی برای استراحت و پیاده روی شهروندان است، بلکه با فراهم کردن زمین بازی، باغ وحشی کوچک و البته سرا محله ساعی در خدمت ساکنان خیابان‌های اطراف است.

در حال حاضر در باغ وحش پارک ساعی حیواناتی چون خرگوش، قوچ، غاز، قو، مرغابی، سنجاب، طوطی وحشی و طاوس نگهداری می‌شود و از پوشش گیاهی بوستان نیز میتوان به درخت‌های چنار، کاج، سرو شیرازی، سرو نقره‌ای و سرو بادبزنی، برگ بو، افرا، ناروم، سدروس، ماگنولیا، زالزالک، گردو و سیب اشاره کرد.

پارک شهر تهران

بدون شک وقتی از پارک‌های پایتخت صحبت می‌کنیم نباید از قدیمی‌ترین پارک تهران غافل شویم. پارک شهر قدیمی‌ترین پارک تهران است که در منطقه ۱۲ تهران واقع شده و به خیابان خیام منتهی می‌شود. جالب است بدانید که پارک شهر در سال ۱۳۲۹ با تخریب محله قدیمی سنگلج تهران در همان منطقه ساخته شد و در حدود ۲۵ هکتار وسعت دارد. این بوستان قدیمی با ۸ در ورودی، ورزشگاه، کتابخانه و سایت پرنده نگری همچنان یکی از معروفترین بوستان های تهران بعد از گذر این همه سال  و البته در نزدیکی بازار تهران است.

یکی از بهترین امکانات این پارک را باید سایت پرنده‌نگری آن دانست که در سال ۱۳۹۲ افتتاح شد و همین مهم منجر به شرایطی استاندارد و مناسب شده تا بسیاری از علاقمندان به پرنده‌نگری بتوانند در طول مهاجرت و کوچ پرندگان بیش از ۴۰ گونه پرنده را تماشا کنند.

پارک شهر تهران

پارک آب و آتش

پارک آب و آتش تهران در سال ۱۳۸۸ توسط شهردار وقت تهران محمد باقر قالیباف و به عنوان یکی از وسیع‌ترین بوستان‌های تهران افتتاح شد. این پارک در حدود ۲۴۰۰۰ متر مربع وسعت داشته و به دلیل ۴ برج آتش معروفش با این نام شناخته می‌شود.

پارک آب و آتش تهران توسط شرکت اوان کاسپین در محله جردن، خیابان آفریقا، نرسیده به چهرراه جهان کودک طراحی و افتتاح شد. از جمله امکانات این پارک میتوان به پل ابریشم، لانه کبوتر، گنبد مینا برای نجوم و ستاره‌شناسی، محوطه ویژه دوچرخه‌سواری و پیست اسکی، آمفی تئاتر، انواع آلاچیق‌ها و رستوران‌های مختلف اشاره کرد. اما این پارک زیبا و دیدنی تنها با همین امکانات شناخته نمی‌شود، بلکه بسیاری از گردشگران و شهروندان برای پیاده‌روی بر روی پل طبیعت تهران سری به این پارک می‌زنند.

پل طبیعت تهران

پل طبیعت تهران که دو پارک آب و آتش و پارک طالقانی را به یکدیگر متصل کرده، در حدود ۲۷۰ متر طول داشته و از روی اتوبان مدرس رد می‌شود. این پل توسط معمار خوش ذوق ایرانی مهندس لیلا عراقیان و با همکاری مهندس علیرضا بهزادی توسط گروه سازه‌های پارچه‌ای دیبا طراحی و ساخته شد.

مطالعات برای شروع ساخت این پل در سال ۱۳۸۸ شروع شد. در این سال فراخوانی در رسانه‌ها منتشر شده و از همه معماران و شرکت‌کنندگان خواسته می‌شود تا طرح‌های خود را برای ساخت پلی جهت اتصال دو پارک را ارائه دهند. در این میان با برگزیده شدن طرح فعلی، از سال ۸۹ عملیات اجرایی ساخت پل طبیعت شروع شد تا اینکه در نهایت ۲۰ مهر سال ۱۳۹۳ افتتاح شد.

طراحی پل طبیعت با تکیه بر اکوتوریسم پایدار و احترام به محیط زیست انجام شده و شما بعد از رسیدن به پارک طالقانی و یا پارک آب و آتش می‌توانید از روی این پل گذر کرده و به قسمت دیگر بروید. در صورت تمایل هم می‌توانید روی نیمکت‌ها نشسته و علاوه بر چشم انداز اتوبان مدرس دیگر بزرگراه‌های اصلی پایتخت یعنی شهید حقانی، شهید همت و رسالت را تماشا کنید. در صورت تمایل هم می‌توانید به کافه‌های پل طبیعت سر زده و در شرایطی متفاوت از نوشیدن قهوه و یا صرف غذا بر روی اتوبان لذت ببرید که شاید تا به حال تجربه نکرده باشید. اگر هم ماشین ندارید، نگران نباشید زیرا با خط یک متروی تهران و پیاده شدن در متروی شهید حقانی می‌توانید با چند دقیقه پیاده‌روی به پارک طالقانی رسیده و سپس سری به پل طبیعت بزنید.

این پل ۲۹۷ متری در حدود ۲۰۰۰ تن وزن داشته و در حال حاضر بزرگ ترین پل غیر خودرویی ایران است که با ۷۰۰۰ متر مساحت عرض‌های متفاوتی دارد. این پل در برخی نقاط عرض ۶ متری داشته و بعد پهن‌تر شده و عرضی ۱۳ متری در مرکز دارد. بسیاری از شما شاید در همین قسمت وسیع و عریض پل عکس‌هایی را دیده و یا عکس گرفته باشید.

به گفته معمار پل طبیعت، طراحی این پل از پل خواجو در اصفهان الهام گرفته و به دلیل همخوانی‌اش با اصول محیط زیست و توریسم پایدار با نام پل طبیعت شناخته می‌شود. در حال حاضر تنها همتای این پل در زیبایی، پل معلق مشکین شهر در اردبیل، غرب کشور است.

پل طبیعت

در انتها باید گفت که تهران زیبای ما، بوستان‌ها و پارک‌های زیبای بسیاری دارد که ما تلاش کردیم تا به زیباترین، معروف‌ترین و البته قدیمی‌ترین آن‌ها اشاره کنیم. امیدواریم لحظات خوبی را در این فضاهای سرسبز شهری تجربه کرده و از امکانات آن‌ها بهره ببرید.

ارسال دیدگاه

لطفا یک نظر بنویسید.
لطفا نام خود را وارد کنید
لطفا آدرس ایمیل خود را وارد کنید.
لطفا یک ایمیل درست وارد کنید