01

اردیبهشت
1401

راهنمای سفر ماسال

ارسال شده توسط: گروه تحریریه آرامش سفر/ 27 0

حتماٌ بسیاری از شما دربارۀ ییلاقات ماسال در شمال کشور زیاد شنیدید. روستاهای ناحیه ماسال به عنوان زیباترین روستاهای مرتفع گیلان و مقصد موردعلاقۀ بسیاری از گردشگران ایرانی و خارجی شناخته می‌شوند، به همین دلیل بسیاری از طبیعت‌گردان و مسافران به روزهای بهاری و تابستانی نیمه اول سال که می‌رسند برای سفر به ماسال برنامه‌ریزی می‌کنند.

برای همین استقبال گردشگران است که تیم تور داخلی آژانس آرامش سفر، به عنوان اپراتور متخصص برگزارکننده تورهای شمال کشور برای همراهی با گردشگران و همسفران برای بیشتر روزهای سال برنامه ویژه تور ماسال  را تدارک دیده است. از طرف دیگر هم تیم ما برای گردشگرانی که تابه‌حال به این بهشت زیبا و سرسبز سفر نکردند، راهنمای سفر ماسال را آماده کردیم تا برای برنامه‌ای خاطره‌انگیز همراه دوستان و اطرافیانشان برنامه‌ریزی کنند.

پس اگر برنامه‌ای برای سفر به یکی از مقاصد سرسبز و بکر شمال کشور را دارید، در این قسمت از راهنمای سفر با ما همراه باشید تا بیشتر با این بهشت سرسبز گیلان آشنا شوید!

راهنمای سفر به ماسال

ماسال کجاست؟

اولین نکته مهم در راهنمای سفر ماسال این است که گردشگران با مسیر رسیدن به این ییلاق سرسبز آشنا شوند. ییلاقات ماسال در ارتفاعات غرب استان گیلان و نزدیک به کوه‌های تالش واقع شدند. جالب است بدانید که این موقعیت همجواری با کو باعث شده تا از دیر باز این ییلاقات در زبان کهن گیلان به نام ماسال در معنای همسایه کوه شناخته شود.

برای رسیدن به این ناحیه باید خودتان را از هر جای ایران که هستید به رشت برسانید و بعد از رسیدن به مرکز استان، مسیر شهرستان صومعه‌سرا را در پیش بگیرید. در ۵۵ کیلومتری صومعه‌سرا تابلوی ماسال را می‌بینید و می توانید مسیر را تا رسیدن به ارتفاعات ادامه دهید. روستاهای ناحیه ماسال، ۵۰ کیلومتر تا رشت و ۶۰ کیلمومتر هم از تالش فاصله دارند.

بهترین زمان سفر به ماسال

با توجه به اینکه ماسال در ارتفاعات واقع شده، پیش از سفر به این ناحیه باید حتماً در جریان وضعیت آب‌وهوا باشید و بعد عزم سفر کنید. این ناحیه تقریباً هوایی مرطوب و شرجی شبیه دیگر شهرهای شمالی کشور دارد، از طرف دیگر ماسال تقریباً کوهستانی است و از شهرهای ساحلی گیلان خیلی سردتر است.

میانگین دمای هوای ماسال در تابستان حداکثر به ۲۸ درجه می‌رسد و البته نزدیک به ۸۰% درصد رطوبت دارد، پس اگر هوای شرجی دوست ندارید، بهتر است به جای تابستان در بهار به خصوص اردیبهشت زیبا به این ناحیه سفر کنید.

هوای پاییز ماسال هم معتدل است ولی از اواسط آبان رو به سرما می‌رود و کم‌کم باید با وسایل زمستانی کامل در این منطقه کمپ کرد یا در فصل بعدی سری به اینجا زد. زمستان‌های این نواحی و تقریباً تمام روستاهای تالش بسیار سرد است و همیشه حداقل اندکی روی زمین برف نشسته است!

یادتان باشد در هر فصلی از سال که قصد سفر به ماسال را دارید، حتما لباس گرم همراه ببرید. روستاهای مرتفع تالش همگی بالای ابرها واقع شدند و به اندازۀ همان منظرۀ زیبایی که بر فراز ابرها به شما نشان می‌دهند با غروب خورشید به شدت رو به سرما می‌روند و با وزش باد شما بیشتر از هر وقت دیگر به بادگیر احتیاج دارید. پس حتی اگر تابستان هم به ماسال رفتید، بادگیر همراه داشته باشید. حتماً پیش از سفر وضعیت هوا را چک کنید و اگر هوا بارانی بود، سفرتان را به زمان دیگری موکول کنید.

راهنمای سفر به ماسال

جاذبه های ماسال

حالا که به مقصد رسیدید، نوبت گشت‌وگذار است. اول از همه یادتان باشد که ماسال بهشت طبیعتگردان و کسانی است که اهل کمپینگ هستند! پس اگر تجهیزات لازم را دارید و به دنبال مقصدی بکر برای چادر زدن هستید تا در دور از همۀ آلودگی‌های شهری فقط و فقط استراحت کنید، از طبیعت لذت ببرید، چند ساعتی بر فراز ابرها باشید و وقتی زیپ چادر یا در کلبه را باز کردید، پیش رویتان پر از اسب‌های آزاد باشد، باید و باید حتماً ماسال را انتخاب کنید.

خانه‌های روستایی و کلبه‌های روستاهای این ناحیه، بهترین محل اقامت برای کسانی است که وسایل طبیعتگردی ندارند. برای اقامت در ماسال باید بیخیال هتل‌های لوکس صد ستاره بشوید و فقط از آرامش طبیعتی لذت ببرید که به یقین در هیچ جای دیگر ایران پیدا نخواهید کرد.

ییلاق اولسبنگاه

ییلاق اولسبنگاه یکی از آن جاذبه‌های ماسال است که اگر آن را نبینید، سفرتان نصفه‌ونیمه باقی می‌ماند. اولسبنگاه مشهورترین روستای ماسال بر فراز ابرهاست که با مراتع و دشت‌های سرسبزش شناخته می‌شود. شاید خیلی از شما عکس‌های اولسبنگاه را با خانه‌های روستایی و سقف‌های شیروانی رنگی‌اش دیده باشید، در واقع این ییلاق قلب گردشگری ماسال است و هرچیزی که لازم داشته باشید، می توانید از روستاییان بخرید.

دشت آلنزه

برای گردشگرانی که تجهیزات دارند و می‌خواهند یک کمپ فوق‌العاده را در دشتی وسیع تجربه کنند، ما دشت آلنزه ماسال را پیشنهاد می‌کنیم. در این دشت زیبا تا چشم کار می کند، فضای سرسبز و وسیع است و به فاصله چند دقیقه پیاده‌روی به دنیایی از ابرها می‌رسید که زیرپایتان است. اینجا همان دشتی است که ما در راهنمای سفر ماسال برای عکاسی به گردشگران پیشنهاد می‌کنیم.

راهنمای سفر به ماسال

غار آویشو

برای دوستانی که دوره‌های غارنوردی رفتند و تجهیزات کافی دارند، غار آویشو به عنوان یکی از آثار ثبت شده در میراث فرهنگی کشور، جاذبه‌ای فوق‌العاده دیدنی و البته بکر است. عمق شناخته‌شده و کشف‌شده این غار ۱۵۰ متر است و پیمایش آن اصلاً کار مبتدیان نیست!

آبشار رامینه

برای عاشقان آبشار و آببازی آبشار رامینه در دل جنگل، بهترین جاذبه‌ای است که در ماسال می‎توانیم پیشنهاد کنیم. پس کوله‌هایتان را بردارید و کفش‌های مخصوص پیمایش را بپوشید تا بعد از رسیدن به ماسال برای یک جنگلنوردی در دل مناطق بکر آماده شوید، به آشار رامینه برسید و در کنار آبشار غذایی نوش‌جان کنید. اینجا همان جایی است که باید چشم‌هایتان را ببندید و فقط به صدای آب و طبیعت گوش دهید.

سوغاتی‌های ماسال

حالا که جاذبه‌های این ییلاق زیبا را هم دیدیم، نوبت خریدن سوغاتی است. اگر اهل امتحان کردن نان‌های محلی هستید، زرین نان یکی از نان‌های سنتی و محلی گیلان است که در ماسال هم پخته می‌شود. پس بهتر است در این سفر برای وعده‌هایی غذایی، زرین نان را از روستا تهیه کنید یا به عنوان سوغات ماسال به شهر خودتان ببرید.

االبته تمامی غذاهای خوش‌طعم گیلانی در خانه‌های بومگردی ماسال هم پیدا می‌شود، پس یادتان باشد در این سفر اولین و البته خوشمزه‌ترین چیزی که می‌توانید به عنوان سوغاتی ببرید، امتحان کردن غذاهای خوش طعم گیلانی است که شاید مانند آن را در هیچ روستای دیگری در ایران پیدا نکنید.

راهنمای سفر ماسال، برای سفری به یادماندنی

اگر اهل سفرهای تنهایی هستید، ما اطلاعات لازم برای سفر را برایتان آماده کردیم. بازهم یادآوری می‌کنم که پیش از آماده شدن برای سفر حتماً وضعیت هوا را چک کنید و حتی در تابستان هم لباس گرم همراه داشته باشید.

ماسال ییلاق فوق‌العاده‌ زیبایی است که شرایط سفر را نه فقط برای طبیعتگردان، بلکه برای همۀ گردشگران آماده کرده است و علاوه بر دشت‌های زیبایی جهت کمپینگ، فرصت اقامت در خانه‌های روستایی را هم به مهمانانش می‌دهد.

اینجا ییلاقی سرسبز و بکر برای لذت بردن از طبیعت و امتحان کردن خوش‌طعم‌ترین غذاهای گیلانی است، پس آن را از دست ندهید. البته اگر اهل سفرهای تنها نیستید و دوست دارید همراه تور و به صورت دسته‌جمعی سفر را تجربه کنید، اصلاً نگران نباشید. تیم تور داخلی آژانس آرامش سفر نه فقط راهنمای سفر ماسال را به صورت اختصاصی برای شما آماده کرده است، بلکه تور ماسال را هم همراه با برنامه سفر و تورلیدر مجرب تدارک دیده تا هر زمان که فرصت داشتید و یا آماده سفر بودید، با تور همراه شوید و سفری متفاوت‌تر از همیشه را تجربه کنید.

ارسال دیدگاه

لطفا یک نظر بنویسید.
لطفا نام خود را وارد کنید
لطفا آدرس ایمیل خود را وارد کنید.
لطفا یک ایمیل درست وارد کنید