01

اردیبهشت
1401

راهنمای سفر به گرگان

ارسال شده توسط: گروه تحریریه آرامش سفر/ 36 0

شمال کشور یکی از انتخاب‌های همیشگی گردشگران ایرانی و خارجی برای سفر است. برای همین این‌بار می‌خواهم شما را با شهر زیبای گرگان آشنا کنم تا به دیدن جاذبه‌هایی بروید که کمتر درباره‌اش شنیدید. بتوانید با خیال راحت برای سفر برنامه‌ریزی کنید. در هتل‌های خوبی اقامت داشته باشید و حسابی سوغاتی خوش رنگ و لعاب بخرید. پس در راهنمای سفر به گرگان با من همراه شوید.

مطمئن هستم که این شهر زیبا با جذابیت‌ها، طبیعت سرسبز و فوق‌العاده‌اش شما را برای همراهی با تور گرگان راضی خواهد کرد.

راهنمای سفر به گرگان

گرگان کجاست؟

گرگان مرکز استان گلستان و شهری در شمال‌شرقی ایران است که ۴۱۰ کیلومتر با تهران فاصله دارد. برای رسیدن به این شهر زیبا پیشنهاد من به شما سفر جاده‌ای یا سفر با قطار است تا بتوانید از جاده زیبای این ناحیه حسابی لذت ببرید.

بهترین زمان سفر به گرگان

یکی از سوال‌های راهنمای سفر به گرگان همیشه بهترین زمان برای سفر است. این شهر آب‌وهوای معتدلی دارد ولی تابستان‌هایش به نسبت گرم و شرجیست. اقلیم استان گلستان گوناگون و متنوع است. شما در سفر به این استان زیبا همزمان کوه، جنگل و چمنزار، جلگه و دشت، بیابان و شوره‌زار، دریا، رودخانه، تالاب و زمین کشاورزی را خواهید دید. همین تنوع روی آب‌وهوای شهر هم تاثیر گذاشته است.

راهنمای سفر به گرگان پیشنهاد می‌کند که در بهار، پاییز و زمستان به به این شهر سفر کنید. گرما و رطوبت شرجی شهر می‌تواند سفر در تابستان را سخت کند.

راهنمای سفر به گرگان

راهنمای سفر به گرگان

من سفر گرگان را برای سه روز برنامه‌ریزی کردم. البته طبیعت زیبای این شهر و نواحی اطرافش می‌تواند سفر شما را طولانی‌تر کند. اگر اهل طبیعت و جنگلنوردی هستید، تجهیزات کمپ و چادر دارید، جنگل‌های زیبای این استان را از دست ندهید.

روز اول، جنگل و طبیعت سرسبز

همانطور که گفتم گرگان شرایط محیطی متنوعی دارد. شما در این سفر به کوه، جنگل و دریا دسترسی دارید. برای همین روز اول را بیایید به معروف‌ترین جاذبه شهر یعنی پارک جنگلی نهارخوران برویم.

جنگل ناهارخوران گرگان از معروف‌ترین جاذبه‌های شهر است که بیشتر گردشگران، گرگان را با آن می‌شناسند. این جنگل در ۴ کیلومتری جنوب شهر قرار دارد. در کنار این جنگل‌های سرسبز کافه‌ها، رستوران‌ها، هتل‌ها و بسیاری از خدمات و امکانات رفاهی از گردشگران پذیرایی می‌کند.

البته اگر تجهیزات کاملی دارید، پیشنهاد می‌کنم روز اول به جای نهارخوران به پارک ملی گلستان بروید. این سایت طبیعی بزرگ‌ترین پارک طبیعی ایران است. در این پارک گیاهان، حیوانات و پرندگان متنوعی می‌بینید و می‌توانید ساعت‌ها محو تماشای چشم‌اندازهایی تماشایی شوید.

پس حسابی روز اول را در طبیعت زیبا عکاسی کنید. از انرژی مثبت و سرسبز جنگل بهره ببرید که روز دوم نوبت جاذبه‌های تاریخی شهر است.

راهنمای سفر به گرگان

روز دوم، گردش در شهر

راهنمای سفر به گرگان روز دوم را می‌خواهد در شهر گشت‌وگذار کند. برای همین اول از همه به دیوار دفاعی شهر می‌رویم.

این دیوار به‌طول ۲۰۰ کیلومتر در زمان ساسانیان ساخته شده و بعد از دیوار چین و آلمان سومین دیوار بلند دنیاست. دیوار گرگان یا همان دیوار اسکندر از بزرگ‌ترین دیوار های جهان است که با تکنولوژی دنیای باستان برای مقابله در برابر دشمن ساخته شده است.

در حال حاضر بخش بزرگی از این دیوار ۲۰۰ کیلومتری که از سمت دریای تا نزدیکی شهر کلاله در نزدیکی گرگان کشیده شده، از بین رفته است.

بعد از دیوار برای تماشا و عکاسی از معماری اسلامی به سراغ مسجد جامع گرگان  می‌رویم. این مسجد در دوران سلجوقیان بنا شده، مناره و گنبد کامل و زیبایی هم دارد. جالب است بدانید که معماری این بنا، نقش‌ونگارها و تزئینات سردر و داخل مسجد نشان از هنرمندی استادان معمار دوران سلجوقی دارد.

آخر از همه هم می‌خواهیم به مدرسه عمادیه برویم، که یکی از بناهای کهن شهر است. این بنای تاریخی متعلق به دوران صفویه است و با معماری کامل ایرانی بنا شده است. در حال حاضر این سایت تاریخی مجموعه‌ای از  حمام، آب انبار و آرامستان است که دیدنش خالی از لطفا نیست. در ضمن اگر زمانی باقی ماند، بازار سنتی شهر را هم از دست ندهید.

راهنمای سفر به گرگان

روز سوم، آبشارهای دیدنی

امروز می‌خواهیم سراغ آبشارهای گرگان برویم. اول به طرف آبشار رنگو حرکت می‌کنیم. در ۶ کیلومتری جنوب‌غربی گرگان، آبشاری ۷ متری با بستری نیم دایره قرار دارد که دیدنش نه تنها آرامش بخش است، بلکه صدای آب و طبیعت زیبا روحتان را حسابی جلا می‌دهد.

در ضمن اطراف این آبشار کمپی برای طبیعت‌گردان و کوهنوردان ساخته شده است. پس اگر تجهیزات کاملی دارید، می‌توانید سفری یک‌ونیم روزه به این آبشار داشته باشید.

انتخاب دوم راهنمای سفر به گرگان، آبشار زیارت است. این آبشار در دل جنگل‌های ناهارخوران و در جوار روستایی به همین نام واقع شده است. آبشار زیارت با ارتفاع زیاد و چشم‌انداز زیبایش صحنه خارق‌العاده‌ای را برای هر بیننده به وجود می‌آورد. این منطقه از پرطرفدارترین جاذبه‌های گرگان برای گردشگران است. در روزهای شلوغ سال جمعیّت زیادی به این نواحی سفر می‌کنند، پس توصیه می‌کنم یا با تور گرگان همراه شوید یا از قبل برای رزرو اقامتگاه اقدام کنید.

البته اگر سایت طبیعی آرام‌تری برای صرف نهار یا کمپ بخواهید، غیر از موارد بالا راهنمای سفر به گرگان برای روز سوم دریاچه توشن را پیشنهاد می‌دهد.

این دریاچه در ۵ کیلومتری جنوب گرگان، نزدیک به النگدره و روستایی به همین نام واقع شده است. اطراف دریاچه توشن جنگلی زیبا و سرسبز با درختانی بلند و تنومند است. ماهیگیری، قدم زدن اطراف دریاچه، برپایی کمپ و هوای دلپذیر همگی از مهم‌ترین دلایل جذب گردشگران به این سایت طبیعی زیبا و خارق‌العاده است.

راهنمای سفر به گرگان

هتل‌های گرگان

قسمت مهم دیگری از راهنمای سفر به گرگان، معرفی هتل‌های شهر برای اقامتی لوکس و دلپذیر یا راحت و صمیمی است.

اولین پیشنهاد من به گردشگران، هتل شهاب ناهارخوران گرگان است که در ۴ طبقه با ۴۳ واحد اقامتی افتتاح شده است. این هتل، بهترین انتخاب برای علاقمندان به طبیعت است. هتل شهاب نزدیک به جنگل‌ بنا شده، چشم‌انداز اتاق‌ها رو به فضایی سرسبز و دلنشین است. همین مورد فضای اقامتی مناسبی را برای علاقه مندان به طبیعت و جنگل ایجاد کرده است.

هتل بوتانیک، انتخاب دیگر شما برای اقامت در گرگان است. این هتل لوکس و ۵ ستاره چشم اندازی زیبا به دشت‌های سرسبز شمال کشور دارد. از طرف دیگر با مسیر پیاده‌روی، زمین ورزش و زمین تنیس اقامتی لوکس را برایتان فراهم می‌کند. البته غیر از هتل بوتانیک، انتخاب لوکس دیگری هم دارید که هتل بین المللی ۴ ستاره آذین است. این هتل فاصله کمی تا کاخ آقا محمدخان و پارک جنگلی ناهارخوران دارد. هتل آذین با ۳۲ واحد اقامتی، کادری مجرب و امکاناتی لوکس از گردشگران پذیرایی می‌کند.

البته در این سفر انتخاب‌های دیگری هم دارید. برای هزینه متوسط، راهنمای سفر به گرگان اقامت در هتل جهانگردی ناهارخوران، هتل آپارتمان گل نرگس و هتل آپارتمان اطلس را پیشنهاد می‌کند.

راهنمای سفر به گرگان

غذاهای سنتی و بومی گرگان

در این قسمت از راهنمای سفر به گرگان می‌خواهم غذاهای معروفی را به شما معرفی کنم که باید حتماً در این سفر نوش‌جان کنید.

اولین پیشنهادم غذای سنتی ترکمن‌ها یا همان چکدرمه است. چکدرمه معروف‌ترین غذای استان گلستان است و در بیشتر رستوران های معروف و سنتی شهر پیدا می‌شود. علاوه‌بر چکدرمه در این سفر بهتر است غذاهای خوش‌طعمی مثل ماش پلو، بولامه، بوروک و باسترمه را نیز امتحان کنید.

راهنمای سفر به گرگان

سوغاتی‌های گرگان

آخرین قسمت راهنمای سفر به گرگان، خرید سوغاتی و یادگاری سفر است. اگر مثل من اهل شیرینی هستید، بهترین سوغاتی که باید از گرگان بخرید، نان زنجبیلی و نان خرمایی است. البته حلوای اماج که سوغات مخصوص شهر است را فراموش نکنید. این حلوا، شیرینی مخصوص نوروز است و با آرد گندم، عسل، روغن، پودر پسته، بادام، هل و گلاب تهیه می‌شود.

صنایع‌دستی استان گلستان هم انتخاب های خوبی در اختیارتان قرار می‌دهد. جالب است بدانید که سوغاتی گرگان نتیجه چیزیست که در طول تاریخ طبیعت در اختیار مردم این منطقه گذاشته است.

از این سفر می‌توانید قالیچه ترکمن، ابریشم‌بافی، انواع زیورآلات با نقره و سنگ قیمتی را به عنوان سوغاتی سفر بخرید. در ضمن از لباس سنتی و زیبای مردم ترکمن هم با آن رنگ‌های شاد، گرم و زیبا غافل نشوید.

تور گرگان، سفری که نباید آن را از دست بدهید

شاید با این راهنمای سفر به گرگان بیشتر از هر وقت دیگری برای همراهی با تور هیجان زده شده باشید. اگر می‌خواهید در سفر به این دنیای زیبای پررنگ‌‎ولعاب با ما همراه شوید، به شما تور گرگان آژانس آرامش سفر را پیشنهاد می‌کنم.

البته برای سفرهای اختصاصی، رزرو بلیط رفت‌وبرگشت به گرگان، رزرو هتل، همراهی تور لیدر و برنامه سفر هم می‌توانید با تیم تور داخلی آژانس آرامش سفر تماس بگیرید. برای سفرهای دسته‌جمعی و گروهی هم پیشنهاد می‌کنم  همراه دوستان و خانواده با تور گرگان ما همسفر شوید. مطئن هستم سفری خاص، به یادماندنی و فراموش نشدنی تجربه خواهید کرد.

ارسال دیدگاه

لطفا یک نظر بنویسید.
لطفا نام خود را وارد کنید
لطفا آدرس ایمیل خود را وارد کنید.
لطفا یک ایمیل درست وارد کنید