01

اردیبهشت
1401

راهنمای سفر به کاشان

ارسال شده توسط: گروه تحریریه آرامش سفر/ 25 0

تا حالا چقدر به سفر کاشان فکر کردید؟ از تپه‌های باستانی سیلک تا باغ فین، بازار سرپوشیده تا تیمچه معروف امین‌الدوله و البته دنیایی از خانه‌های تاریخی، پشت‌بام‌های خشتی و البته کویر زیبای مرنجاب همه بهترین دلایل برای سفر به شهری نزدیک پایتخت است.

من به شما قول می دهم سفر کاشان یکی از فراموش‌نشدنی‌ترین سفرهای زندگی‌تان می‌شود. پس همین حالا قلم و کاغذ و تقویم بردارید، راهنمای سفر به کاشان را بخوانید بعد با دوستان یا خانواده‌تان تماس بگیرید تا در اولین تاریخی که می‌توانید با تور کاشان آژانس آرامش سفر همراه شوید و سفری خاص را تجربه کنید. اگر هم خیلی به سفر دسته‌جمعی و گروهی تمایل ندارید، راهنمای سفر به کاشان ما را بخوانید، برای سفر شخصی برنامه‌ریزی کنید و بعد برای رزرو بلیط و هتل با تیم تور داخلی تماس بگیرید.

راهنمای سفر به کاشان

کاشان کجاست؟

کاشان یکی از باستانی‌ترین شهرهای ایران فقط ۲۴۴ کیلومتر با پایتخت فاصله دارد و یکی از شهرهای مهم استان اصفهان است. بسیاری از مورخان کاشان را یکی از اولین شهرهای ایران می‌دانند و البته تپه‌های سیلک گواهیست که نشان می‌دهد کاشان حتی پیش از ورود آریایی‌ها به ایران شهری بزرگ و مهم بوده است.

شما از هرجای ایران می‌توانید از طریق مسافرت جاده‌ای یا با اتوبوس به کاشان زیبا برسید و برای چند روز از زیبایی‌های یکی از شهرهای کویری ایران با ۷۰۰۰ سال قدمت لذت ببرید.

کاشان به قم، آران و بیدگل و کویر مرنجاب نزدیک است و بهترین راه سفر به این شهر با اتوبوس است. اگر هم بدون ماشین به کاشان سفر کردید، نگران رفت‌وآمد نباشید چون بیشتر جاذبه‌های تاریخی نزدیک به‌هم هستند و البته در شهر تاکسی فراوان و ارزان است.

آب‌وهوای کاشان

آب‌وهوای کاشان گرم و کویریست و اگر گرما را دوست ندارید، اصلاً فکر نکنید که در تابستان با میانگین دمای ۴۰ درجه در مرداد می‌شود به این شهر سفر کرد.

بهترین زمان برای سفر به کاشان پاییز و زمستان است، چون در این روزهای سال نه تنها هوا سرد نیست بلکه بسیار مطلوب و ملایم است. البته زمستان زمانی مناسب برای سفر به کویر هم محسوب می‌شود ولی نباید گول این هوای گرم کویری را بخورید چون شب هوا بسیار سرد می شود و ممکن است سرما بخورید. پس حتما لباس گرم به‌خصوص برای کویر همراه داشته باشید.

جاذبه‌ها و دیدنی‌های کاشان

بهترین بخش راهنمای سفر به کاشان، معرفی جاذبه‌ها و دیدنی‌های این شهر زیباست. معمولاً سفر سه روزه تا چهار روزه به کاشان مناسب است اما بازهم مدت زمان سفر به سلیقۀ خودتان بستگی دارد. من هم راهنمای سفر به کاشان را برای مدت زمان چهار روز نوشتم و شما هرچقدر دوست داشتید، می توانید بیشدر این شهر زیبا و تاریخی بمانید.

یادتان نرود که اینجا استان اصفهان است و غیر از کاشان، شهرهای زیبای دیگری چون قمصر، خوانسار و البته خود اصفهان زیبا می‌تواند بخشی از سفرتان باشد.

روز اول، بازار سرپوشیده

روز اول در کاشان را به بازار اختصاص دهید. بازار سرپوشیده کاشان خیلی معروف است و گردشگران بسیاری برای تماشای معماری این بازار به خصوص تیمچه امیم‌الدوله به کاشان سفر می‌کنند. از تیمچه امین‌الدوله هم با هماهنگی بازاریان می‌توانید روی پشت‌بام بروید و از آنجا کل کاشان، خانه‌های خشتی و بادگیر پشت‌بام‌ها را ببینید و هم می‌توانید از سکوت بی‌نهایت لذت‌بخش و تکرار‌نشدنی‌اش لذت ببرید.

در ضمن از همین تیمچه امین‌الدوله می‌توانید فرش و عتیقه‌جات هم بخرید و بعد روی تخت‌ها بنشینید و به سقف خیره شوید. اگرچه بخش زیادی از گچبری‌ها از بین رفته، ولی هنوز زیبایی سقف تیمچه دیدنیست. بعد از بازار هم پیشنهاد می‌کنم تا مسجد آقا بزرگ پیاده بروید و از این معماری باشکوه با گنبد زیبا و باشکوهش لذت ببرید.

عصر هم بهتر است در بافت تاریخی شهر قدم بزنید و اگر حوصله داشتید تا ارگ و دیوار تاریخی شهر پیاده بروید. این دیوار تاریخی تنها بازمانده کاشان قدیم است که خوشبختانه به خوبی مرمت و مراقب می‌شود. اگر هم مثل من خیلی به تاریخ و باستان‌شناسی علاقمندید تپه تاریخی سیلک برای عصر روز اول توصیه می‌شود.

راهنمای سفر به کاشان

روز دوم، خانه‌های تاریخی

روز دوم کاشان نوبت خانه‌های تاریخی است. زیباترین خانه‌های تاریخی کاشان همگی کنار هم هستند، یعنی خانه عامری‌ها ، خانه طباطبایی‌ ها و منزل دختر و دامادشان یعنی خانه بروجردی‌ها!

این سه خانه با معماری اصیل ایرانی ساخته شدند، اندرونی و بیرونی دارند، اتاق پنجدری و شاه‌نشین هر سه به خوبی مرمت شده که با پنجره‌های رنگی و البته گچ‌بری‌های شاهکارش هوش از سر بازدید کننده می‌برد. البته درحال‌حاضر خانه عامری‌ها به هتل تبدیل شده ولی برای بازدید باز است. خانه طباطبایی‌ها هم با گچ‌بری‌هایش معروف است و خانه بروجردی‌ها بادگیری زیبا و باشکوهی دارد که به نماد کاشان تبدیل شده است.

عصر روز دوم را هم به باغ و حمام فین کاشان اختصاص دهید. اینجا همان جاییست که نخست‌وزیر فقید دوره ناصرالدین شاه قاجار، امیرکبیر را با ناجوانمردی به قتل رساندند. باغ فین بر اساس معماری باغ ایرانی طراحی شده و محل شهادت امیرکبیر یعنی حمام باغ هم به موزه تبدیل شده است.

روز سوم، گردش در ابیانه

امروز نوبت ابیانه است. روستای صورتی رنگ ایران با خانه‌های زیبا و مردمی که هنوز به لباس آباواجدادی‌شان پایبند هستند، معماری فوق‌العاده جذاب روستا و البته پوشش گیاهی و درختان مخصوص این ناحیه همگی از مهم‌ترین دلایل سفر به ابیانه هستند.

در این سفر یک‌روزه می‌توانید تمام روستا را پیاده طی کنید، سوغاتی بخرید و نگران استراحت هم نباشید. ابیانه هم هتل و هم رستوران‌های باکیفیتی برای استراحت دارد. البته اگر گشت‌وگذارتان در ابیانه زود تمام شد، می‌توانید سری هم به نیاسر بزنید و آبشار این روستای زیبا را هم ببینید.

راهنمای سفر به کاشان

روز چهارم، کویر مرنجاب

امروز روز کویر است. نزدیک‌ترین کویر به کاشان کویر مرنجاب است که کاروانسرایی تاریخی هم برای اقامت گردشگران دارد. البته اگر تجهیزات کافی دارید، می‌توانید در کویر روی رمل‌ها کمپ کنید ولی حتماً از قبل وضعیت آب‌وهوا را چک کنید.

سکوت مرنجاب بهترین بهانه برای سفر به کویر است، ولی تماشای طلوع و غروب خورشید و عکاسی از این کویر دلچسب را هم نباید فراموش کنید.

هتل‌های کاشان

حتما می‌دانید که بخش مهمی از راهنمای سفر به کاشان معرفی بهترین هتل‌ها و اقامتگاه‌های بومگردی است. اگر دوست دارید در هتل‌های لوکس و شیک با بهترین کیفیت و البته شکل و شمایل مدرن اقامت داشته باشید، هتل‌های امیرکبیر و نگارستان را فقط می‌توانید انتخاب کنید.

اگر یادتان باشد گفتم که کاشان شهر خانه‌های تاریخیست، برای همین بیشتر هتل‌های این شهر همان خانه‌های تاریخی هستند و بهترین کیفیت را ارائه می‌دهند. هتل خانۀ تاریخی عامری ها لوکس‌ترین و گران‌ترین انتخاب شما در این سفر است. بعد از این خانه، می‌توانید هتل‌های خانه تاریخی احسان، خانه تاریخی منوچهری، سرای فلاحتی، هتل امیرالسطان و هتل مرشدی کاشان را انتخاب کنید.

البته لیست خانه‌های تاریخی کاشان که امروزه هتل و اقامتگاه بومگردی هستند، از این موارد خیلی بیشتر است و ما فقط به معروف‌ترین هتل‌های شهر اشاره کردیم. هر زمان که قصد سفر به کاشان زیبا را داشتید، فقط کافیست با تیم هتل ما تماس بگیرید تا با بودجه‌ای که دارید، شما را برای هتلی مناسب و زیبا راهنمایی کنیم.

راهنمای سفر به کاشان

غذاهای معروف کاشان

غذاهای کاشان همان بخش خوش‌عطر و بوی راهنمای سفر به کاشان است. حالا که تا این شهر تاریخی سفر کردید، بعد از دیدن این همه زیبایی و شکوه حیف است که غذاهای خوش‌طعم و بومی شهر را امتحان نکنید.

اولین پیشنهاد من به شما در کاشان کوفته آب سماق است، مطمئن باشید این کوفته یکی از خوشمزه‌ترین غذاهایی است که در زندگی امتحان کردید. شفته نخودچی دومین غذای معروف کاشان است که به شفته کاشی هم معروف است. دیگر غذاهایی که باید حتما درمنوی سفرتان باشد، خوراک گوشت و لوبیا، آبگوشت به، چلو دیزی و تاس کباب کاشانی است.

راهنمای سفر به کاشان

سوغاتی‌های سفر

حتما شما هم گلاب و عرقیات کاشان را به عنوان سوغاتی این سفر می‌شناسید ولی حالا در راهنمای سفر به کاشان می‌خواهم سوغاتی‌های دیگری را هم معرفی کنم که بدون آن ها از این سفر نباید به خانه برگردید.

باقلوای کاشان، کلوچه کاشان، پشمک، حاجی بادام و نان عباسعلی خوراکی‌هایی سنتی خوش‌طعم و معروفیست که باید حتماً در این سفر بخرید. حالا هم که در بازار سرپوشیده چرخی زدید، بد نیست که بدانید فرش دستباف کاشان شهرت جهانی دارد و اگر یه یادگاری گران‌قیمت از این سفر می‌خواهید باید برای گوشه‌ای از خانه‌تان فرش دستباف کاشان و گلیم کاشان را هم بخرید.

راهنمای سفر به کاشان

تور کاشان  همراه با آژانس آرامش سفر

آژانس آرامش سفر یکی از توراپراتورهای متخصص در برگزاری تور کاشان است. اگر می‌خواهید سفری متفاوت به دل کویر را تجربه کنید و از این همه زیبایی لذت ببرید به پیشنهاد من فکر حتماً فکر کنید و در زمانی مناسب با تور کاشان همراه شوید.

اگر هم دوست دارید به صورت اختصاصی سفر کنید، ما راهنمای سفر به کاشان را همراه با تورلیدر، بیمه سفر و ماشین رنت‌شده در اختیارتان قرار می‌دهیم در این سفر اختصاصی رزرو هتل و رزرو بلیط رفت‌وبرگشت را هم به ما بسپارید و فقط برای سفر آماده شوید.

شهر تاریخی هفت هزار ساله ایران در جایی همین نزدیک به پایتخت منتظر ماست تا با هم سفری تکرا نشدنی را تجربه کنیم که ما فقط به بخشی از زیبایی‌هایش اشاره کردیم و باقی را باید با چشم ببینید. امیدواریم در سفر به کاشان دیدنی همسفرمان باشید.

کلمه کلیدی اصلی: راهنمای سفر به کاشان

ارسال دیدگاه

لطفا یک نظر بنویسید.
لطفا نام خود را وارد کنید
لطفا آدرس ایمیل خود را وارد کنید.
لطفا یک ایمیل درست وارد کنید