01

اردیبهشت
1401

راهنمای سفر به چابهار

ارسال شده توسط: گروه تحریریه آرامش سفر/ 26 0

تابه‌حال به جنوب ایران سفر کردید؟ یا حتی چقدر تابه‌حال به سفر جنوب فکر کردید؟ چابهار یکی از زیباترین شهرهای جنوب ایران در کنار دریای عمان یا به گفته مورخان دریای مکران و در جنوبی‌ترین نقطه استان سیستان‌وبلوچستان است.

پاییز و زمستان فصل سفر به جنوب که می‌شود، چابهار میزبان گردشگران داخلی و خارجی، کوله‌گردان و طبیعت‌گردانی است که می‌خواهند از این سو تا آن سوی جنوب ایران را بگردند. چابهار تا اواسط اردیبهشت که هوای خوبی دارد، با دریای مواجش میزبان گردشگران است. به همین بهانه ما می‌خواهیم درباره راهنمای سفر به چابهار باهم کمی صحبت کنیم.

تیم تور داخلی آژانس آرامش سفر شما را به خواندن این راهنمای سفر دعوت می‌کند چون مطمئن هستیم که در نیمه‌های این سفر مجازی برای همراهی با تور چابهار حتماً به دوستان یا خانواده زنگ خواهید زد.

راهنمای سفر به چابهار

چابهار کجاست؟

چابهار بندری زیبا در جنوبی‌ترین نقطه استان سیستان‌وبلوچستان است که در گوشۀ جنوب‌شرقی نقشه ایران جا خوش کرده است. بر خلاف تصور این شهر با مرکز استان یعنی زاهدان و حتی بندرعباس، مرکز استان همجوارش فاصله زیادی دارد. پس بهترین مسیر سفر به چابهار مسیر هوایی است. تقریبا بیشتر ایرلاین‌های مهم به چابهار پرواز دارند و می‌توانید خیلی راحت به منطقه آزاد چابهار برسید. البته یادتان باشد آن بالا از پنجره‌های هواپیما از این دریای زیبا که به آب‌های آزاد دنیا وصل است و به اصطلاح رنگ اقیانوسی دارد، حسابی لذت ببرید.

آب‌وهوای چابهار

چابهار هم مثل کیش و قشم، هوایی گرم و البته بسیار مرطوب دارد. از اواخر اردیبهشت تا اواسط مهر اصلاً زمان مناسبی برای سفر به چابهار نیست. گرمای هوا، آفتاب مستقیم و رطوبت بالای ناشی از دریا ممکن است بعضی از گردشگران را حسابی اذیت کند. پس به پیشنهاد راهنمای سفر به چابهار، برای سفر به این شهر زیبا و دیدنی بهتر است در نیمه دوم سال به خصوص روزهای زمستان برنامه ریزی کنید.

راهنمای سفر به چابهار

راهنمای سفر به چابهار

خیلی از گردشگران نمی‌دانند که چابهار نه فقط طبیعت زیبایی دارد، بلکه جاذبه‌های تاریخی و مساجد زیبایش که از فرهنگ و معماری بلوچ تاثیر گرفته، دیدنش خالی از لطف نیست. پس بیایید در سفری چهار روزه باهم سری به جاذبه‌های شهر، منطقه آزاد و البته طبیعت بکر چابهار بزنیم و حسابی لذت ببریم.

روز اول، روز خرید

روز اول را می‌خواهیم خرید کنیم و بعد به سراغ طبیعت برویم. پس سری به منطقه آزاد می‌زنیم و از پاساژهای مختلف دیدن می‌کنیم. با توجه به موقعیت منطقه آزاد چابهار شما می‌توانید انواع شکلات، قهوه، انواع چای، وسایل برقی خانه و … را بخرید. البته باید در خرید وسایل برقی حواستان به مسائل گمرکی هم باشد. قوم بلوچ نوشیدنی خوش‌طعمی به نام شیرچای هم دارند که حتماً باید در این سفر امتحان کنید یا آماده آن را بخرید و نوش جان کنید.

بعدازظهر سری به ساحل هتل لیپار بزنید و غروب خورشید را از این ساحل زیبا نگاه کنید. مطمئن باشید منظره‌ای را که ساحل لیپار به شما در هنگام طلوع و غروب خورشید هدیه می‌دهد، در زندگی تابه‌حال ندیده‌اید.

راهنمای سفر به چابهار

روز دوم، طبیعت بکر چابهار

امروز می‌خواهیم جلوه‌هایی از طبیعت جنوب کشور را در چابهار ببینیم که چشم هر بیننده‌ای را حسابی خیره می‌کند و واقعاً دیدنیست. برای همین راهی شرق می‌شویم و سری به کوه‌های مریخی می‌زنیم.

این کوه‌ها که مشابهش بازهم در ایران دیده می‌شود، به دلیل فعل و انفعالات زمین‌شناسی و فرسایش باد به شکل امروزی درآمده و بی‌نهایت دیدنی و جذاب است. در همین مسیر ادامه می‌دهیم، تا به خلیج گواتر برسیم و از اقیانوسی بی‌نهایت آبی و زیبا لذت ببریم که با هر وزش باد قطره‌های آب را به صخره‌ها می‌کوبد. برای روز دوم ساحل دریا بزرگ و ساحل تیس هم حسابی پیشنهاد می‌شود. یادتان باشد جزر و مد آب این ساحل به قدری زیاد است که بعضی روزها با عقب رفتن آب دریا به شما امکان پیش‌روی تا نیمه‌های ساحل را می‌دهد ولی روز بعدش دوباره آب حرکت سرجایش باز می‌گردد.

راستی در کنار ساحل حتماً غذای دریایی بخورید، اگر دوست داشتید شتر سواری کنید، بازی‌های دریایی را امتحان کنید و بعد به هتل بازگردید تا برای فردا آماده شویم.

راهنمای سفر به چابهار

روز سوم، گشت‌وگذار در شهر

امروز می‌خواهیم به شهر سری بزنیم. همانطور که گفتم معماری شهر و روستاهای اطراف از فرهنگ، آداب و رسوم و آیین محلی تاثیر زیادی گرفته است. پس اگر به مردم‌شناسی و زندگی شهری مردم بومی علاقمند هستید، پیشنهاد می‌کنم امروز سری به موزه محلی چابهار بزنید و بعد به مسجد جامع دزک بروید.

البته برای امروز مسجد جامع تیس با معماری خاص و یک دست سفیدش نیز منتظر ماست. اگر دوست داشتید بعدازظهر هم سری به قلعه پرتغالی‌ها بزنید و غروب خورشید را آنجا تماشا کنید.

روز چهارم، خرید سوغاتی

امروز روز آخر است و می‌خواهیم کمی در بازار سنتی شهر بچرخیم و سوغاتی بخریم. اگر دوست داشتید می‌توانید از پاساژها هم دیدن کنید. عصر به گل‌فشان بروید و گل‌هایی که از دل زمین می‌جوشد را تماشا کنید. این جاذبۀ بکر و طبیعی در جای دیگری از ایران دیده نمی‌شود و برای علاقمندان به طبیعت دیدنش خالی از لطف نیست. بعد از گل‌فشان باید حتماً کفش‌هایتان را که حسابی گلی شده عوض کنید تا برای آخر شب سری به ساحل بزنید.

پیشنهاد می‌کنم برای شب آخر به ساحل لیپار یا تیس بروید، در کنار ساحل، غذایی دریایی یا غذاهای محلی چابهار را نوش جان کنید تا حسن‌ختام سفر صدای مرغ‌های دریایی، لنج‌های باری و غروب خورشید باشد.

.

راهنمای سفر به چابهار

هتل‌های چابهار

چابهار به عنوان یکی از مقاصد دیدنی و خاص گردشگری جنوب ایران، در چند سال اخیر میزبان گردشگران داخلی و خارجی بسیاری بوده است. همین باعث شده تا چابهار حسابی در هتل‌داری و رستوران‌داری قوی ظاهر شود.

در این سفر شما می‌توانید در هتل‌های لوکس و مجللی مثل هتل لیپار، هتل شاهان، هتل فردوس، هتل گدروشیا و هتل لاله چابهار اقامت داشته باشید. تمامی این هتل‌ها با بهترین استاندارهای روز بنا شدند و اقامت باکیفیتی را برایتان آماده کردند. استخر، سالن ورزش، رستوران غذاهای ایرانی، دریایی و بین المللی تنها بخشی از خدمات و امکانات رفاهی این هتل‌هاست.

راهنمای سفر به چابهار

غذای سنتی چابهار

راهنمای سفر به چابهار بدون امتحان کردن غذاهای خوشمزه این شهر تمام نمی‌شود. شاید نشنیده باشید که به چابهار شهر همیشه بهار هم می‌گویند. حالا در شهر همیشه بهار چه غذاهایی بخوریم؟

اگر اهل امتحان کردن غذاهای بومی هستید، در رستوران‌های خاص یا سنتی چابهار که کیفیت بالایی دارند، امتحان کردن غذاهایی مانند بِت ماش، تباهگ، تَخلان، تنورچه، کراهی میگو با پلو زعفرانی و البته خوراک خرما به عنوان دسر را از دست ندهید.

راهنمای سفر به چابهار

سوغاتی چابهار

نوبت خرید سوغاتی سفر است و راهنمای سفر به چابهار به شما پیشنهاد می‌کند که از این سفر شیرینی لندو و انواع ماهی و میگو را حتماً برای مصرف شخصی تهیه کنید.

اما برای خرید یادگاری و سوغاتی اول از همه یادتان باشید که صنایع دستی قوم بلوچ بسیار گران‌قیمت، چشم‌نواز و البته با هنر دست زنانیست که این طرح‌ها و نقش‌های سنتی را پس از گذشت تمام این سال‌ها نسل به نسل به فرزندانشان انتقال دادند. پس مثل هر شهر دیگری در ایران، چابهار هم صنایع دستی گران قیمتی دارد که شاید معروف‌ترینش سوزن دوزی باشد. علاوه بر سوزن دوزی از این سفر می‌توانید سکه دوزی، آینه دوزی، لباس سنتی کارشده و چادربافی را به عنوان سوغاتی و یادگاری بخرید.

راهنمای سفر به چابهار

تور چابهار، سفری که برای هر گردشگری واجب است!

اگر مثل من عاشق مقاصد گردشگری جدید، دریای جنوب، سوغاتی رنگارنگ و البته غذای دریایی باشید، مطمئنم که برای سفر به چابهار حسابی وسوسه شدید.

فرقی ندارد که بخواهید تنها سفر کنید یا با گردشگران دیگر همسفر شوید، در هر صورت برای همراهی و رزرو تور چابهار می‌توانید با تیم تور داخلی آژانس آرامش سفر تماس بگیرید. برای رزرو بلیط رفت‌وبرگشت، رزرو هتل با بهترین نرخ هم می‌توانید با همکاران تیم تور داخلی ما صحبت کنید.

سفرهای آژانس آرامش سفر به مقصد چابهار با همراهی تورلیدر، برنامه اختصاصی راهنمای سفر به چابهار و  بیمه سفر برنامه‌ریزی می‌شود. امیدوارم در این برنامه همسفرمان باشید و بتوانید از این شهر زیبای جنوب ایران با چشم‌انداز اقیانوسی خوش‌رنگ لذت ببرید.

ارسال دیدگاه

لطفا یک نظر بنویسید.
لطفا نام خود را وارد کنید
لطفا آدرس ایمیل خود را وارد کنید.
لطفا یک ایمیل درست وارد کنید