01

اردیبهشت
1401

راهنمای سفر به همدان

ارسال شده توسط: گروه تحریریه آرامش سفر/ 24 0

در تور همدان همراه ما باشید تا شهر زیبای همدان را متفاوت ببنید، این شهر پر از میراث گذشتگان است، کمتر جایی را می‌توان دید که غنی‌ترین میراث‌های تاریخی و طیبیعی را با هم در یکجاداشته باشد.

در تور زمینی همدان ساعت ۵ صبح از شهر تهران به سمت همدان حرکت خواهیم کرد. صبحانه در هتل کاوه به صورت بوفه میل خواهید کرد و سپس به سمت روستای زیبای ورکانه خواهیم رفت و در کوچه پس کوچه‌های قدیمی و سنگی این روستا به گشت و گذار خواهیم پرداخت.

تور گردشگری همدان-آرامگاه بو علی سینا

تور گردشگری همدان-آرامگاه بو علی سینا

پس از بازدید از ورکانه و بازگشت به همدان و صرف ناهار، از گنج نامه و سپس از آرامگاه پدر طب جهان ابوعلی سینا و همچنین آرامگاه بابا طاهر عریان بازدید خواهیم داشت؛ دو ابر مردی که به تاریخ این کشور گرد شرافت پاشیدند.

تفاوت این تور همدان با بقیه تورها  بازدید از روستای ورکانه و انتخاب رستوران نعل اشکنه بهترین رستوران شهر  برای مسافرین عزیز است.

خدمات تور همدان

اتوبوس توریستی – تور لیدر مجرب کارت دار – صبحانه بوفه – ورودیه – بیمه مسافرتی – پذیرایی روزانه

برای اطلاع از قیمت تور همدان با آژانس آرامش سفر تماس بگیرید، در ضمن این برنامه سفر همدان پیشنهادی ماست که بنا به شرایط مختلف احتمال تغییر دارد. البته لازم به ذکر است که تور همدان در غالب تورهای متنوعی برگزار می‌شود، مثل تور همدان یک روزه، تور چند روزه همدان و غار علیصدر، تور غارعلیصدر و …

درباره همدان

قبل از سفرمان می‌خواهیم شهر همدان را به شما معرفی کنیم. شهر همدان مرکز استان همدان است که در دامنه شرقی کوه الوند واقع شده است. هرودوت تاریخ بنای شهر همدان را به قرن هشتم پیش از میلاد یعنی در دوره مادها و به دست دیاکو عنوان کرده است. مادها این شهر را هگمتانه می‌نامند. آثار باستانی به جا مانده و کشف شده از دوره‌ی مادها کم نظیر بوده و از دوران هخامنشی، ساسانی و بعد از اسلام نیز آثار متعددی به جا مانده است.

همدان - آرامگاه بو علی سینا

همدان – آرامگاه بو علی سینا

چرا باید به همدان سفر کرد؟

در همدان انواع جاذبه‌ها را می‌بینید. از بلندای الوند تا دامنه‌ی دشت همیشه سرسبز؛ از شکوه داریوش در کتیبه‌های تاریخی آن تا خاطرات به یادگار مانده‌ی هگمتانه؛ از سرخی آتش نوشیجان تا آب‌های روشن علیصدر؛ در کلام بابا طاهر و عین القضات؛ در طعم تلخ و شیرین جوشانده‌های بوعلی سینا و آواز مفتون. از بانگ اذان بر ماذنه های مسجد جامع تا کوچه پس کوچه‌هایی که این بانگ رسا در آن دمیده شده است.

از عشق‌های نهفته در تابوت‌های سنگی اشکانی و کوزه‌های سفالین نصفه و نیمه‌ی اکباتان؛ از خاطرات برج قربان و جلوه‌ی خداوند در نقش و نگار گنبد علویان؛ از ایوان کاشی امام زاده و خون سرخ ۸۰۰۰ مرد سربلند که تاریخ ایستادگی را از سر نوشته‌اند.

بهترین زمان سفر به همدان

همدان را می‌توان جزء شهرهای با آب و هوای نسبتاً سرد محسوب کرد. از این رو فصل تابستان و همچنین خرداد شاید بهترین زمان سفر از لحاظ شرایط آب و هوایی باشد. اما اگر می‌خواهید به دور از هیاهو و شلوغی مکان‌های گردشگری همدان از آن‌ها بازدید کنید می‌توانید در فصل زمستان با بررسی وضعیت جوی رهسپار این پایتخت کهن که ۳۲۰ کیلومتر از تهران پایتخت فاصله دارد شوید.

همدان

آثار تاریخی همدان

جاذبه‌های گردشگری همدان

گنجنامه همدان

گنجنامه در جنوب غربی همدان و در یکی از کوهپایه‌های الوند واقع شده و کتیبه‌ی سنگ نوشته‌ای است که متعلق به دو تن از پادشاهان بزرگ هخامنشی یعنی خشایارشاه و داریوش می‌باشد. گنجنامه در میان دره‌ای زیبا و خوش آب و هوا قرار دارد.

تپه هگمتانه همدان

تپه باستانی هگمتانه در قلب شهر همدان قرار دارد و از مکان‌های تاریخی و دیدنی این شهر به حساب می‌آید. هگمتانه پایتخت پادشاهی مادها و پایتخت تابستانی سلسله اشکانیان و هخامنشیان بوده است. این شهر باستانی نخستین پایتخت ایران زمین به شمار می‌رود. از ویژگی‌های مهم شهر باستانی هگمتانه، معماری و نقشه دقیق و منظم آن است که در میان سایر آثار تاریخی، کم سابقه می‌باشد و در طی صد سال گذشته این منطقه بارها مورد حفاری باستان شناسان داخلی و خارجی قرار گرفته و آثار گرانبها و باارزشی از دوره هخامنشیان و قبل از آن کشف شده است.

آرامگاه ابوعلی سینا همدان

آرامگاه ابوعلی سینا که به آرامگاه شیخ الرئیس نیز شهرت دارد واقع در میدان بوعلی سینا و در زمان قاجاریه ساخته شده است. بنای فعلی این آرامگاه توسط مهندس هوشنگ سیحون و با اقتباس از برج گنبد قابوس معماری شده است. در زیر این گنبد ۱۲ ستون مشاهده می‌کنید که تعداد آن‌ها برابر با تعداد رشته‌های علمی است که ابو علی سینا در آن‌ها صاحب نظر بود.

آرامگاه بابا طاهر همدان

آرامگاه بابا طاهر بر فراز تپه‌ای در شمال غربی همدان قرار دارد. گنبد فیروزه‌ای و منشوری شکل این اثر که بر روی قاعده‌ای هشت ضلعی استوار شده است در کنار سقف کاشی کاری و پله‌های گرانیتی ظاهری زیبا و استثنایی به آن بخشیده است.

گنبد علویان همدان

کمی آن سوتر از میدان امام زاده عبدالله، گنبد علویان در چهارباغ علویان قرار دارد. این گنبد متعلق به اواخر دوره‌ی سلجوقیان و به قرن ششم هجری بر می‌گردد. گچ بری‌ها و معماری بی نظیر گنبد علویان از بهترین نمونه‌های آن در دوره‌ی پس از اسلام می‌باشد.

کلیسای گریگوری استفان همدان

در قسمت شرقی تپه هگمتانه و در محله قدیمی ارامنه کلیسای گریگوری استفان قرار دارد. این کلیسا در سال ۱۶۷۶ میلادی توسط گروهی از ارامنه‌ی اصفهان ساخته شد.

باغ موزه نظری همدان

باغ موزه نظری عمارتی زیبا و مجلل در محوطه‌ی یک باغ وسیع بوده و از شاهکارهای دوره قاجاریه محسوب می‌شود. این عمارت از سال ۱۳۸۸ به موزه مردم شناسی تغییر کاربری داده است و گردشگران می‌توانند در یک نگاه با فرهنگ و آداب و رسوم مردم همدان آشنا شوند.

امام زاده عبدالله همدان

این مکان مذهبی در مرکز شهر همدان و در میدانی با همین نام قرار گرفته است. در این امام زاده دو مزار متعلق به پدر و پسری از سادات به نام‌های احمد و عبدالله بوده که به امام موسی کاظم (ع) می‌رسد. مردم همدان اعتقاد بسیار زیادی به این دو امام زاده داشته و به همین خاطر معمولاً پس از حاجت گرفتن نذورات خود را در این محل ادا می‌کنند.

آرامگاه استر و مردخای همدان

این بقعه یکی از مهم‌ترین عبادتگاه‌های یهودیان ایران به شمار می‌رود. مصالح ساختمانی اصلی این بنا سنگ و آجر بوده و به سبک معماری اسلامی ساخته شده است. بنای فعلی این آرامگاه مربوط به قرن هفتم بوده که بر روی ساختمان قدیمی ساخته شده است.

مجسمه شیر سنگی همدان

مجسمه شیر سنگی از آثار به جا مانده از دوران باستان و به احتمال زیاد دوره‌ی اشکانی است. این مجسمه در ابتدا همراه با قرینه‌ی خود در دروازه‌ی شهر همدان نصب شده بود و پس از فتح ایران، اعراب نام باب الاسد بر آن گذاشتند.

سوغات همدان

این جا همدان است. دیاری با مردم یکدل و بی آلایش که زندگی را نقش می‌بندند در تار و پود روزگاران. آن‌ها با بافتن گلیم و قالی رسم پیشینیان خود را در کنار چرم دوزی و گیوه بافی زنده نگه می‌دارند. علاوه بر این‌ها خوراکی‌های همدان مانند کماج، شیرمال، انگشت پیچ و شیره انگور از جمله سوغاتی‌های این شهر مادی را تشکیل می‌دهند.

همدان

همدان

بهترین هتل‌های همدان

هتل بین المللی بابا طاهر همدان

این هتل ۵ ستاره و ۴ طبقه با ۱۳۰ سوییت بزرگ‌ترین هتل همدان به شمار می‌رود. هتل بابا طاهر در ضلع شرقی آرامگاه بابا طاهر قرار گرفته و بوتیک، کافه کتاب و امکانات مناسب دیگری در این هتل در دسترس است.

هتل پارسیان بوعلی همدان

این هتل ۴ ستاره با ۳۶ اتاق و سوییت در خیابان بوعلی واقع شده است و در کمتر از ۱۰ دقیقه به جاذبه‌هایی نظیر آرامگاه ابوعلی سینا، مجسمه شیرسنگی، آرامگاه باباطاهر و باغ موزه نظری دسترسی دارید.

هتل کتیبه همدان

این هتل ۴ ستاره و تازه ساخت دارای ۱۱۰ اتاق می‌باشد و در فاصله ۱۵ دقیقه‌ای گنجنامه و فرودگاه قرار دارد.

هتل آپارتمان سفیر همدان

هتل آپارتمان سفیر واقع در بلوار جانبازان در فاصله ۱۰ دقیقه‌ای از فروگاه بوده و سوییت‌های آن مجهز به آشپزخانه است.

آژانس مسافرتی آرامش سفر ماندگار برگزار کننده انواع تورهای ایرانگردی از شما دعوت می‌کند تا با شرکت در تورهای همدان این آژانس از جاذبه‌های گردشگری این شهر تاریخی بازدید کنید. جهت کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید با شماره ۰۲۱۵۴۰۳۴۰۰۰ تماس حاصل فرمایید.

ارسال دیدگاه

لطفا یک نظر بنویسید.
لطفا نام خود را وارد کنید
لطفا آدرس ایمیل خود را وارد کنید.
لطفا یک ایمیل درست وارد کنید