01

اردیبهشت
1401

راهنمای سفر به قزوین

ارسال شده توسط: گروه تحریریه آرامش سفر/ 23 0

قزوین پایتخت باشکوه صفویان در دوران شاه طهماست، شهری پر از جاذبه‌های تاریخی و دیدنی‌هاییست که برای سفری چندروزه یا سفر آخر هفته بهترین انتخاب است.

غذاهای خوشمزه، عمارت‌های تاریخی، طبیعت دیدنی دامنه‌های جنوبی البرز، بازار سنتی تاریخی با شیرینی‌های خوش‌طعم و مردمی مهمان‌نواز همگی دلایل سفر به این شهر زیباست که شاید خیلی درباره‌اش تابه‌حال فکر نکردید. برای همین امروز راهنمای سفر به قزوین را برایتان آماده کردم تا باهم چرخی در این شهر بزنیم، با هتل‌های معروفش آشنا شویم، سوغاتی بخریم و به شهرمان بازگردیم. مطمئنم بعد از آشنایی با قزوین، در تور قزوین آژانس آرامش سفر همراهمان خواهید شد.

راهنمای سفر به قزوین

قزوین کجاست؟

قزوین یکی از شهرهای نزدیک به پایتخت است که از مسیر اول کرج و هشتگرد ۱۵۰ کیلومتر با تهران فاصله دارد. مسیر دوم هم که از اشتهارد و بویین زهرا رد می شود، ۱۹۰ کیومتر رانندگی جاده ای از تهران است.

شما با ماشین شخصی و اتوبوس می‌توانید به قزوین سفر کنید و اگر وقت داشتید، مسیر را به طرف شمال و رشت ادامه دهید و یک سفر خاص تجربه کنید.

آب‌وهوای قزوین

آب‌وهوای قزوین از دامنه‌های البرز و زاگرس در قسمت شمالی و غربی استان متاثر است. پس باید انتظار هوای سردی از این استان را داشت. اگر زمستان پربارشی در کشور داشته باشیم، زمستان قزوین سرد، پر برف و بارش است. برای همین راهنمای سفر به قزوین پیشنهاد می‌کند، اگر می‌خواهید به این شهر تاریخی و دیدنی سفر کنید، نیمه اول سال زمان مناسبی برای قزوین‌گردی است.

به خصوص اگر مثل من برای دیدن قلعه الموت بی‌صبرانه منتظر هستید یا به دریاچه اوان فکر می‌کنید، بهار و تابستان زمان خوبی برای سفر است. من هم راهنمای سفر به قزوین را برای روزهای خوش‌ آب‌وهوای بهاری و به مدت سه روز برایتان آماده کردم.

راهنمای سفر به قزوین

راهنمای سفر به قزوین و گردش در جاذبه‌های شهر

شاید خیلی از گردشگران  فکر کنند قزوین فقط شهری با جاذبه‌های تاریخی دوران صفوی است. برای این دسته از گردشگران باید به قلعه الموت هم اشاره کرد که پیشینه‌اش شاید حتی به قبل از دوران حسن صباح هم بازگردد.

از این‌ها که بگذریم طبیعت قزوین هم دیدنیست. سفر به این شهر زیبا سه روزی زمان لازم دارد که در ادامه باهم برنامۀ روزهای سفرمان را بررسی می‌کنیم.

روز اول، دوران صفوی

روز اول را می‌خواهیم در خاطرات دوران صفوی مرور کنیم. پس باهم سری به بافت تاریخی قزوین می زنیم و گردش روز اولمان را با کاخ چهل ستون شاه طهماست شروع می‌کنیم. این کاخ با برگزیده شدن قزوین به عنوان پایتخت صفوی، بنا شد و امروزه یکی از زیباترین نمونه‌های معماری عصر صفویست. بعد از کاخ هم به عمارت باغ سپهدار و کاروانسرای سعدالسلطنه می‌رویم.

بعد از صرف نهار، نوبت بازار سنتی شهر است و باید از بازار سعدالسلطنه شروع کنیم. تیمچه حاج کاظم هم دیدنیست و برای علاقمندان به معماری بازار ایرانی، گشت‌وگذار در تیمچه‌ها و دالان‌ها دیدنش خالی از لطف نیست. در ضمن هرچقدر سوغاتی و خوراکی‌ خوش‌طعم قزوینی هم که بخواهید می توانید از بازار سنتی بخرید.

راهنمای سفر به قزوین

روز دوم، قلعه باشکوه الموت

روز دوم را می‌خواهیم سری به قلعه الموت بزنیم و از این شکوه یادگار حسن صباح بازدید کنیم. قلعه‌ای دیدنی، بکر و شگرف که پس از سده‎ها هنوز سترگ و عظیم است.

من به عنوان تورلیدر همیشه به همراهانم گفتم که در برابر قلعه الموت فقط سکوت کنید و از این همه زیبایی لذت ببرید. بعد از این گشت‌وگذ‌ار تاریخی در حالی که هنوز تحت تاثیر این عظمت هستید، به دریاچه اوان قزوین دعوتتان می‌کنم تا کیفتان از این گردش طبیعی- تاریخی حسابی کوک شود. این دریاچه در بهار دیدنیست و همیشه میزبان گردشگران، طبیعتگردان و کوهنوردان است.

راهنمای سفر به قزوین

روز سوم، خرید و قدم زدن

امروز را کمی استراحت کنید تا خستگی دیروز از تن برود و بعد برای قدم زدن در شهر آماده شوید. روز سوم را می‌خواهیم هم سوغاتی بخریم و هم در اولین خیابان ایران قدم بزنیم. خیابان سپه قزوین اولین خیابان ایران است که با اصول مدرن معماری ساخته شده و قدم زدن در این خیابان تاریخی  حس و حال خودش را دارد. پس حسابی در این خیابان عکاسی کنید و بعد سری به موزه شهر و مسجد جامع بزنید. امروز کلیسای کانتور قزوین را هم بد نیست که در برنامه داشته باشید و البته عصر سری به حسینیه امینی ها بروید.

این خانه تاریخی که حسن ختام راهنمای سفر به قزوین است، یکی از بهترین نمونه‌های معماری خانۀ ایرانی با اندرونی، بیرونی، پنجدری، اتاق گوشواره، شاه‌نشین عمارت و البته ارسی‌های رنگارنک و دلنشین است. مطمئن باشید که چشمتان از دیدن این همه زیبایی سیر نخواهد شد و حسابی می‌توانید عکاسی کنید.

راهنمای سفر به قزوین

هتل‌های قزوین

راهنمای سفر به قزوین برای اقامت شما در این شهر زیبا و تاریخی  انتخاب‌های خوبی را آماده کرده است. در این سفر اگر اقامت لوکس در هتل ۵ ستاره با بهترین امکانات اقامتی را می‌خواهید، به شما پیشنهاد می‌کنم در هتل مرمر قزوین، هتل ایرانیان، هتل بغدادی و هتل البرز اقامت کنید.

اگر هم جز آن دسته گردشگرانی هستید که دوست دارند در خانه‌های تاریخی اقامت کنند، غذای سنتی بخورند و پنجرۀ ارسی اتاقشان رو به حیاطی باصفا باز شود، به شما پیشنهاد اقامت در خانه سنتی بهروزی، اقامتگاه سنتی آل آموت (خارج از شهر)، اقامتگاه بومگردی آناده و قلعه عقاب را پیشنهاد می‌کنم.

راهنمای سفر به قزوین

غذاهای سنتی قزوین

قسمت خوشمزه راهنمای سفر به قزوین، بحث خوراکی و غذاهای سنتی این شهر است. شاید شما هم مثل من فقط قیمه نثار را امتحان کرده باشید. ولی بد نیست بدانید که قزوین فرهنگ غذایی متنوعی دارد که امتحان کردن غذاهایش اصل جدانشدنی این سفر است. پس در سفر قزوین غیر از قیمه نثار، حتما کوکو شیرین، شیرین پلو، دیماج، هلیم قزوینی و آش دوغ را هم مزه کنید.

راهنمای سفر به قزوین

سوغاتی سفر قزوین

نوبتی هم که باشد، راهنمای سفر به قزوین می‌خواهد درباره سوغاتی‌های این سفر صحبت کند. حتما درباره باقلوا و قطاب قزوین شنیدید، پس در صدر لیست سوغاتی‌های سفر باقلوا و قطاب را بنویسید. ولی اگر دلتان بازهم شیرینی خواست بد نیست که در این سفر نان نازک و نان برنجی، نان چای و کیک شربتی را هم به عنوان سوغاتی بخرید.

برای یادگاری سفر و به عنوان صنایع‌دستی هم پیشنهاد می‌کنم حتماً  گلیم، فرش دستباف قزوین، انواع جاجیم و نوار بافی، گیوه و گلابتون دوزی را به عنوان سوغاتی و یادگاری سفر برای خودتان بخرید.

راهنمای سفر به قزوین

تور قزوین و سفری که باید رفت

با این همه زیبایی و دیدنی، غذای خوشمزه، شیرینی‌های تروتازه و البته سوغاتی‌های چشم نواز مطمئنم که برای سفر به قزوین وسوسه شدید. تازه وقتی لیست جاذبه‌های دیدنی شهر و طبیعت قزوین را به لیست برنامه‌های سفرمان اضافه کنیم دیگر جای شکی باقی نمی‌ماند که تور قزوین از آن سفرهاییست که باید همراهی کرد. تور قزوین برای روزهای مختلفی از سال برنامه‌ریزی شده و با بیمه سفر و همراهی تورلیدر برگزار می‌شود.

البته غیر از همراهی با تور قزوین، گردشگران می‌توانند به صورت اختصاصی هم برای راهنمای سفر به قزوین، رزرو هتل، رزرو بلیط رفتوبرگشت، همراهی تورلیدر و بیمه سفر درخواست بدهند. می‌توانید برای برنامه ریزی سفرتان با  تیم تور داخلی آژانس آرامش سفر تماس بگیرید و همه جزئیات سفر را به ما بسپارید.

کلمه کلیدی اصلی: راهنمای سفر به قزوین

ارسال دیدگاه

لطفا یک نظر بنویسید.
لطفا نام خود را وارد کنید
لطفا آدرس ایمیل خود را وارد کنید.
لطفا یک ایمیل درست وارد کنید