01

اردیبهشت
1401

راهنمای سفر به تهران

ارسال شده توسط: گروه تحریریه آرامش سفر/ 24 0

شاید خیلی از گردشگران تابه‌حال به این فکر نکردند که سفر به تهران همیشه هم کاری نیست و میتوان از زیبایی‌های پایتخت به عنوان شهری که هم نقش مهمی در تاریخ ایران داشته و هم پای دامنه‌های البرز خوابیده، بی نهایت لذت برد.

بیشتر جاذبه‌های تاریخی تهران متعلق به دوران بعد از افشاریه هستند و معماری سنتی پایتخت در دوران قاجار به اوج خودش می‌رسد که شاهکار آن را میتوان در مجموعه کاخ گلستان و بازار تهران دید. البته میراث فرهنگی و جاذبه‌های تهران به همین موارد ختم نشده و این شهر بزرگ میزبان بسیاری از وقایع تاریخ معاصر ایران از جمله انقلاب مشروطه، فروپاشی حکومت قاجار و ملی شدن صنعت نفت هم بوده است. از طرف دیگر تهران به عنوان شهری که در دامنه‌های البرز جنوبی بنا شده است، جاذبه‌های طبیعی بسیار زیبایی دارد و با کمی فاصله از شهر شما می‌توانید هم در دل طبیعت استراحت کنید و هم از مناظری بکر و زیبا لذت ببرید.

حالا با این مقدمه شاید متوجه شدید، همانطور گفتم سفر به تهران همیشه خیلی هم کاری نیست و بعضی وقت‌ها با نگاهی متفاوت‌تر هم می‌شود از زیبایی‌های پایتخت لذت برد. برای همین نگاه متفاوت در سفر به پایتخت، در راهنمای سفر تهران با من همراه باشید تا بیشتر شهر این شهر پر رمز و راز را بشناسیم!

راهنمای سفر به تهران

جاذبه‌های تاریخی جنوب تهران

تهران، پایتخت ایران درست در دامنه‌های جنوبی البرز و در نوار شمالی کشور واقع شده است. این شهر شلوغ و پرازدحام با به سلطنت رسیدن آغامحمدخان قاجار به عنوان پایتخت ایران برگزیده شد و از همان روز نقش پررنگی در وقایع سیاسی ایران ایفا کرد. بسیاری از جاذبه‌های تاریخی تهران در همین دوران ساخته شدند و کم‌کم هستۀ مرکزی شهر بزرگ‌تر شد!

هستۀ مرکزی تهران قدیم هنوز هم یکی از نقاط پرجنب‌وجوش پایتخت است و در همین راستا می‌خواهیم مهم‌ترین و دیدنی‌ترین جاذبه‌های جنوب شهر را به شما معرفی کنم.

مجموعه کاخ گلستان

کاخ گلستان یکی از قدیمی‌ترین کاخ‌های سلطنتی پادشاهان قاجار، درست در کنار بازار اصلی تهران است. البته بخش زیادی از این مجموعه با به سلطنت رسیدن حکومت پهلوی دستور تخریبش صادر شد، اما بخش‌های مهم و زیبایی از آن هنوز باقی مانده که شامل شمس‌العماره، عمارت بادگیر، تالار آینه و کاخ الماس می‌شود.

برای رسیدن به کاخ گلستان می‌توانید خودتان را با مترو خط ۱ به میدان امام خمینی برسانید و از آنجا تنها چند دقیقه پیاده‌روی در خیابان باب همایون دارید تا کاخ گلستان را دست بعد از کاخ دادگستری پیدا کنید.

راهنمای سفر به تهران

سردر باغ ملی و میدان مشق

سردر باغ ملی و میدان مشق، درست در قسمت شمالی باب همایون واقع شده است و از همین خط مترو می‌توانید به آنجا برسید. در میدان مشق ساختمان شهربانی قدیم تهران منتظر شماست. این ساختمان با الهام از معماری هخامنشی ساخته شده و کمی پایین تر هم ساختمان اصلی وزارت امور خارجه به چشم می‌خورد.

موزه پست، موزه ملی و کتابخانه ملک، ساختمان میراث فرهنگی و خیابان سی تیر همگی بافت تاریخی گرداگرد سردر باغ ملی را تشکیل داده‌اند.

موزه ملی ایران

برای عاشقان تاریخ و موزه‌گردی، موزه ملی ایران را درست کنار ساختمان موزه ملک و میدان مشق معرفی می‌کنم. در این موزه تقریباً هر چه از تاریخ باستانی گوشه‌گوشه ایران بخواهید، می‌توانید پیدا کنید.

مجمسه یک تنه مرد اشکانی، مجسمه نیم تنه داریوش هخامنشی، کتیبه‌های خشاریارشا، بسیاری از آثار تاریخی دوره ایلام و دوران پیش از تاریخ، برخی آثار شهر باستانی بیشاپور از دوره ساسانی در این موزه در معرض نمایش قرار گرفته است.

موزه ملی ایران و کمی بالاتر از آن موزه آبگینه و سفالینه‌ها، همراه با کلیسای حضرت مریم، آتشکده زرتشتیان تهران، خیابان تاریخی لاله‌زار و خانه اتحادیه (لوکیشن فیلمبرداری سریال دایی جان ناپلئون)، موزه مقدم در خیابان امام خمینی، خانه تاریخی موتمن الطبا در عودلاجان همگی بخش مهمی از هویت تاریخی جنوب پایتخت را نمایش می دهند.

تا اینجا به مهم‌ترین جاذبه‌های جنوب پایتخت اشاره کردیم، اما این جاذبه‌ها و خانه‌های تاریخی هنوز تمام نشده و از لیست کوتاه ما در راهنمای سفر به تهران به مراتب بیشتر است. البته نباید انکار کرد که گل سرسبد جاذبه‌های جنوب شهر، بازار بزرگ است که نه‌تنها نبض اقتصاد ایران است بلکه گردش در آن برای توریست‌های خارجی هم بسیار جذاب است.

راهنمای سفر به تهران

گردش در مرکز تهران

با روی کار آمدن دولت پهلوی و تاجگذاری رضا شاه در گاخ گلستان، تهران کم‌کم شکل مدرنی به خود گرفت و شهر بزرگ‌تر شد. ییلاقات اطراف تهران و کاخ‌هایی که از شازده‌های قجری به جا مانده بودند، همگی یا در دست سفارتخانه‌های مختلف افتاد، یا بزرگان دولتی در آن ساکن شدند و برخی از آن‌ها هم علی‌رغم معماری زیبایشان تخریب شدند. هسته مرکزی تهران در آن روزها همچنان همان بازار بود ولی با گسترش شهر به مرور مرکز امروزی تهران شکل گرفت.

از مهم‌ترین جاذبه‌های مرکز پایتخت که راهنمای سفر به تهران بازدید از آن‌ها را به شما پیشنهاد می‌کند، باید به مجموعه تئاتر شهر، سردر تاریخی دانشگاه تهران، خانه آندره گدار معمار دانشگاه تهران، کلیسای سنت سرکیس در خیابان ویلا (نجات اللهی)، تالار وحدت (رودکی)، پارک ساعی و پارک لاله، موزه هنرهای معماصر و موزه فرش در کنار پارک لاله اشاره کرد.

بیشتر این عمارت‌ها و بناهای تاریخی در دوران پهلوی بنا شدند و بخش مهمی از میراث و معماری ایران دوران معاصر شناخته می‌شوند.

راهنمای سفر به تهران

راهنمای سفر به تهران و مناطق شمیرانات

در همین مسیر که راهمان را به طرف شمال شهر ادامه می‌دهیم، در شمال تهران به میدان تجریش، امامزاده صالح و تکیه تاریخی تجریش می‌رسیم که یکی از جذاب‌ترین دیدنی‌های راهنمای سفر به تهران برای گردشکران خارجی است.

دربند، پیست اسکی توچال، درکه، موزه زمان در زعفرانیه، کاخ نیاوران و کاخ سعدآباد از جمله دیدنی‌ترین و تاریخی‌ترین جاذبه های شمال تهران هستند که با آن‌ها آشنا می‌شویم.

مجموعه کاخ سعدآباد

مجموعه سعدآباد یکی از وسیع‌ترین مجموعه کاخ‌های سلطنتی در ایران است که یکی از درب‌هایش در زعفرانیه و یکی از درب‌هایش در منطقه دربند باز می‌شود. این مجموعه از چندین کاخ مهم سلطنتی تشکیل شده و در گذشته محل زندگی خاندان پهلوی بود.

زیباترین کاخ این مجموعه، کاخ سبز رضاشاهی است که به دلیل نمای سبز رنگش با این نام شناخته می‌شود. کاخ سبز تا آخرین روز زندگی رضا شاه در ایران محل اقامت وی بود و اتاقی معروف به نام اتاق خاتم دارد که تمام دیوارها و گوشه‌گوشه‌اش خاتم‌کاری است. این اتاق علی‌رغم ابعاد کوچکش یکی از شاهکارهای معماری ایران است.

کاخ سفید هم در قسمت جنوبی کاخ سعدآباد دیگر عمارت زیبای مجموعه است که به عنوان کاخ شهبانو فرح شناخته می‌شود. زیرزمین این کاخ موزه‌ای از آثار هنرمندان معاصر است و درست جلوی درب اصلی آن مجسمه‌ای زیبا از آرش کمانگیر به چشم می‌خورد.

موزه آب، موزه ماشین، موزه پوشاک، موزه جنگ و .. چندین عمارت تاریخی دیگر همگی از کاخ‌های سلطنتی مجموعۀ سعدآباد هستند که زمانی محل اقامت فرزندان رضا شاه بودند و حالا به موزه تبدیل شدند.

راهنمای سفر به تهران

کاخ نیاوران

درست در مقابل پارک زیبای نیاوران عمارت صاحبقرانیه به چشم می‌خورد و در سوی دیگر آن کاخی از احمدشاه قاجار به یادگار مانده که به آن کوشک احمدشاهی هم می‌گویند. این دو عمارت تاریخی همراه با محل اصلی اقامت و زندگی فرح پهلوی و فرزندان وی به عنوان مجموعه تاریخی نیاوران شناخته می‌شود.

کاخ‌های مجموعه نیاوران همراه با کتابخانه سلطنتی در حال حاضر برای بازدید باز هستند و از جاذبه‌های مهم و دیدنی راهنمای سفر به تهران در شمال پایتخت محسوب می‌شوند.

راهنمای سفر به تهران

هتل‌های تهران

حالا که با جاذبه‌های پایتخت آشنا شدید، نوبت اقامت است. بخش مهمی از راهنمای سفر به تهران به هتل‌های تهران اختصاص دارد و ما در لیستی کوتاه می‌خواهیم به تعدادی از هتل‌های معروف شهر اشاره کنیم.

اگر هزینۀ اقامت برایتان مهم نیست و فقط می‌خواهید در هتلی با بهترین امکانات اقامتی لوکس سکونت داشته باشید، هتل‌های شمال شهر مخصوص شماست. هتل‌هایی مثل هتل اسپیناس پالاس، هتل ویستریا، هتل پارسیان استقلال و هتل پارسیان آزادی انتخاب‌های خوبی برای اقامتی لوکس هستند.

اگر برای کار به تهران سفر کردید و باید در مرکز شهر اقامت داشته باشید تا به کارهایتان برسید و هنوز هم انتخاب گران‌قیمت برایتان مهم است، هتل ۴ ستاره آتانا، هتل پارسیان انقلاب و هتل هویزه را انتخاب کنید.

برای بودجه‌ها و انتخاب‌های دیگر هم برای اقامت در پایتخت می‌توانید با تیم هتل آژانس آرامش سفر تماس بگیرید و برای انتخاب هتل از همکاران راهنمایی بخواهید.

راهنمای سفر به تهران

رستوران‌های تهران

تمام کوچه‌ها و خیابان‌های پایتخت این روزها پر شده از بهترین رستوران‌ها، کافه‌ها و فضاهای دنجی که برای گپ‌وگفت و دورهمی جان می‌دهد. البته رستوران‌های لوکسی هم مثل اسکای‌لانژ، رستوران کاخ لیدوما، رستوران وکیل‌التجار یا رستوران گردان برج میلاد می‌تواند سفر شما به پایتخت را به یک سفر لوکس واقعی تبدیل کند، اما پیشنهاد می‌کنم در طول روز از کافه‌های دنج پایتخت به خصوص کافه‌های مرکز شهر هم لذت ببرید.

عمارت گود، کافه ریرا، عمارت دل، عمارت اطلسی، عمارت یار، کافه گودو یاس، کافه گدار، خانه ۱۳۰۷ یا کافه کوشک تنها چند نمونه کوچک از کافه‌های دنج و زیبایی هستند که از زیبایی‌هایشان لذت خواهید برد.

طبیعت زیبای تهران

همیشه هم به شلوغی‌های پایتخت نگاه نگنید، تهران شاید شهر پر رفت‌وآمدی باشد ولی طبیعت بسیار زیبایی دارد. شما با کمی فاصله گرفتن از شهر در فسمت شمالی پایتخت می‌توانید از دامنه‌های توچال، ارتفاعات دربند و درکه، دارآباد و بام تهران هم لذت ببرید. اگر هم اهل روستاگردی باشید، روستاهای زیبا و دیدنی مثل طالقان، سله‌بن، ییلاقات فشم، شمشک و میگون می‌تواند گشت‌وگذاری لذت‌بخش باشد. البته اگر اهل اسکی هستید، پیست اسکی شمشک (لینک شود به محتوای پیست اسکی شمشک) در نزدیکی تهران منتظر شماست!

راهنمای سفر به تهران

راهنمای سفر تهران برای تجربه متفاوتی از پایتخت

شاید شما هم تابه حال اینقدر متفاوت به تهران نگاه نکرده بودید! تهران پر از جاذبه‌های زیبا، خانه‌های تاریخی و عمارت‌های ارزشمند و دیدنی است که نه‌تنها قصه‌های زیادی برای گفتن دارند، بلکه در معماری و هنر هم زبانزد هستند.

هر موقع که قصد سفر به پایتخت را داشتید، علاوه بر راهنمای سفر به تهران آن هم به صورت اختصاصی و فقط برای خودتان، برای رزرو بلیط رفت‌وبرگشت، رزرو هتل محل اقامت، تورلیدر اختصاصی و تورهای ویژه تهرانگردی می‌توانید از تیم تور داخلی آژانس آرامش سفر کمک بگیرید. امیدواریم سفر خوبی به پایتخت داشته باشید و بتوانید از زیبایی‌های تهران زیبا لذت ببرید.

راهنمای سفر به تهران

در این صفحه یاد میگیرم چطور به تهران سفر کنیم

آیا راهنمای سفر زمینی هست؟

خیر تمامی روش های سفر به تهران را برای شما گذاشته ایم.

آیا تور تهران هم راهنمای سفر دارد؟

بله تور تهران هم راهنمای سفر دارد.

ارسال دیدگاه

لطفا یک نظر بنویسید.
لطفا نام خود را وارد کنید
لطفا آدرس ایمیل خود را وارد کنید.
لطفا یک ایمیل درست وارد کنید