اقامت خود را رزرو کنید
28
Sep, 2022
29
Sep, 2022
Created with Sketch. 1 Created with Sketch.
بزرگسالان
Created with Sketch. 0 Created with Sketch.
کودکان

وبلاگ

راهنمای سفر به تبریز

راهنمای سفر به تبریز

تبریز شهریست که خیلی از ما آن را با خوراکی‌های خوشمزه‌، پارک ائل گلی و بازارش می‌شناسیم، در صورتی که این شهر تاریخی یکی از مقاصد جذاب گردشگری ایران است و در سال ۲۰۱۸ به عنوان پایتخت گردشگری جهان اسلام انتخاب شد.

تبریز آب‌وهوای خوبی دارد و طبیعتش بی نهایت جذاب و سرسبز است، در نتیجه خیلی فرقی ندارد که شما شیفتۀ طبیعت هستید یا تماشای جاذبه‌های تاریخی را ترجیح می‌دهید چون در هر دو صورت تبریز برای شما دیدنی های‌بسیاری دارد تا برای این سفر وسوسه شوید. پس در این قسم هم با راهنمای سفر به تبریز همراهمان باشید تا سری به آذربایجان زیبا بزنیم و از جاذبه‌ها و دیدنی‌هایش لذت ببریم.

راهنمای سفر به تبریز

تبریز کجاست؟

تبریز شهری در شمالغربی ایران، مرکز استان آذربایجان شرقی که ۶۳۰ کیلومتر با پایتخت فاصله دارد، یکی از شهرهای مهم ایران است که در زمان قاجار نه تنها محل زندگی فرزند بزرگ پادشاه یعنی ولیعهد بود، بلکه به عنوان دروازه اروپا و ورود انواع تکنولوژی به ایران شناخته می‌شد. اولین کارخانه چرم ایران، اولین سینما و اولین قطار برقی ایران تنها بخشی از تکنولوژی وارداتی به ایران بود که در تبریز افتتاح شد و بعد به پایتخت رسید. برای همین بسیاری به تبریز شهر اولین‌ها می‌گویند.

برای هر سه مسیر جاده‌ای، ریلی و هوایی تبریز انتخاب خوبیست و شما از هر نقطه ایران می توانید با قطار و هواپیاما یا ماشین خودتان به این شهر زیبا سفر کنید.

آب و هوای تبریز

آب‌وهوای تبریز سرد است و همانطوری که می‌دانید این شهر در کمربند کوهستانی ایران واقع شده است. تقریباً پاییز آذربایجان همیشه بارانی و زمستان‌هایش پربرف است.

اگر می‌خواهید سفر متفاوتی به تبریز را تجربه کنید و از طبیعت آذربایجان واقعاً لذت ببرید، راهنمای سفر به تبریز پیشنهاد می‌کند حتماً اردیبهشت ماه سفری به این خطه داشته باشید. از اردیبهشت تا اوایل پاییز تبریز واقعا دیدنی و زیباست و بعد از آن هوا رو به سوز زمستان دارد که شاید کمی شما را اذیت کند.

جاذبه های تبریز

همانطور که اول راهنمای سفر به تبریز هم گفتم، این شهر در زمان قاجار محل زندگی ولیعهد بود برای همین نه تنها جاذبه‌های تاریخی بسیاری از این دوران و البته پیشتر از آن در شهر به‌جا مانده، بلکه تبریز توانست در تاریخ معاصر ایران به ویژه در انقلاب مشروطه نقش پر رنگی داشته باشد.

راهنمای سفر به تبریز برای چهار تا ۵ روز بر اساس جاذبه‌های تاریخی و دیدنی‌های طبیعی شهر و نواحی اطرافش به شرح زیر به شما پیشنهاد می‌شود. هر کدام از این دیدنی‌ها و گشت‌وگذار ها بر اساس سلیقه شخصی خودتان می تواند جابه‌جا شود.

راهنمای سفر به تبریز

روز اول

روز اول سفرتان را با بافت تاریخی تبریز شروع کنید و به سراغ بازار سرپوشیده بروید چون این بازار بزرگ‌ترین و وسیع‌ترین بازار سرپوشیده سنتی در منطقه است که هنوز همان بافت تاریخی خودش را حفظ کرده است. تیمچه فرش فروش‌های بازار بسیار معروف است و البته قهوه‌خانه‌هایش با آبگوشت خوشمزه شهرت جهانی دارد. بعد از بازار هم می‌توانید سری به سنگفرش تربیت بزنید که راسته مدرن تری از بازار است و برای خرید روزمره پیشنهاد می‌شود.

در ادامه از سنگفرش تربیت به سنگفرش مقصودیه بروید، میدان ساعت و موزه شهرداری را ببینید و از خانه-موزه استاد شهریار، ارگ تاریخی تبریز، خانه تاریخی بهنام، محله ارمنی نشین بارون آواک و قهوه فروشی‌ها و در نهایت کارخانه چرم که امروزه به دانشگاه هنر تبدیل شده لذت ببرید.

 

روز دوم

روز دوم را به گردش اختصاص دهید. صبح به پارک ائل گلی بروید، صبحانه را همانجا میل کنید و کمی قدم بزنید. ائل گلی تقریباً از شهر ارتفاع بیشتری دارد و بهترین محل برای پیاده‌رویست که آب‌وهوای فوق‌العاده‌ای هم دارد.

بعد از پارک نوبت به بازدید مسجد کبود و موزه آذربایجان می‌رسد. طرف عصر هم بهتر است مقبره الشعرا، موزه قاجار و خانه پروین اعتصامی را بازدید کنید که امروزه مرکز شعر و ادبیات آذربایجان است.

راهنمای سفر به تبریز

روز سوم

امروز می‌خواهیم به اطراف تبریز برویم. می‌توانید مسیر اسکو را در پیش بگیرید و به کندوان برسید. اینجا خانه‌های کله قندی در دل کوه ساخته شده و هتل هم دارد تا اگر خواستید شبی را در چنین فضاهایی اقامت داشته باشید.

از این نمونه خانه‌های روستایی کله‌قندی فقط می‌توانید در کاپادوکیه و انطاکیه ترکیه پیدا کنید که نمونه دیگری در جهان ندارد.

روز چهارم

امروز انتخاب شما باید حرکت به طرف جلفا، تماشای ساحل ارس، گشت‌وگذار در جنگل‌های ارسباران و البته دومین کلیسای تاریخی ایران یعنی کلیسای سنت استپانوس باشد.

جلفا ۱۶۰ کیلومتر با تبریز فاصله دارد و به عنوان منطقه آزاد ارس هم شناحته می‌شود. بازدید کلیسای سنت استپانوس، گردش در بازارچه مرزی و ساحل ارس می تواند یک روز کامل را به خودش اختصاص دهد.

 

کوهنوردی و طبیعتگردی

اگر حسابی بدن ورزیده و آماده‌ و البته تجهیزات کمپ دارید و می‌توانید این گردش را ادامه بدهید، زمانی را برای سفر به کلیبر و بازدید قلعه بابک آماده کنید و بعد در دره‌های اطراف کمپ کنید.

بگذارید همین اول خیالتان را راحت کنم که مسیر قلعه بابک خیلی هم آسان و کوتاه نیست و باید حسابی بدنتان آماده باشد، درغیر این صورت حتماً ادیت خواهید شد. زیبایی این منطقه بکر و فراموش‌نشدنیست و در اردیبهشن همیشه مملو از مه است، قلعه هم درست در بالای ارتفاعات کلیبر واقع شده و تماشایی است. مطمئن باشید از بالای منطقه کلیبر شما منظره‌ای خواهید دید که شاید هرگز فراموش نکنید.

اگر هم اهل کوهنوردی هستید و تجهیزات کاملی دارید، قله بزقوش و قله کمال بهانه‌های خوبی برای کوهنوردی در منطقه است.

هتل های تبریز

مهم ترین مسئله در راهنمای سفر به تبریز هتل و محل اقامت است. برای همین من هتل‌های تبریز (لینک به محتوای هتل‌های تبریز) را برای انتخاب راحت‌تر شما به دو دسته لوکسِ مجلل و متوسط تقسیم می‌کنم.

برای اقامت لوکس و مجلل با بهترین کیفیت روز دنیا هتل کایا تبریز، هتل شهریار و هتل پارس ائل گلی ازگروه هتل‌های زنجیره ای پارس انتخاب‌های خوبی برای اقامت هستند. برای اقامت متوسط و باکیفیت هم هتل‌های معروف و قدیمی مثل هتل گسترش، هتل بین‌المللی تبریز، هتل پتروشیمی و هتل آذربایجان در نزدیکی بازار می توانند انتخاب های خوبی باشند.

شما برای رزرو هر کدام از این هتل‌ها و دیگر مراکز اقامتی تبریز می‌توانید با تیم هتل آژانس آرامش سفر تماس بگیرید و با بهترین نرخ هتلتان را رزرو کنید.

راهنمای سفر به تبریز

غذاهای تبریز

حالا به قسمت خوشمزه راهنمای سفر به تبریز یعنی غذا رسیدیم. حتماً شما هم مثل من فکر می‌کنید که معروف‌ترین غذای تبریز کوفته تبریزی خوشمزه و پر لهاب است، اما خوب است بدانید که تبریزی‌ها با آشپزی و خوراکی‌های خوشمزه شان در گردشگری معروف هستند.

پس اگر اهل امتحان کردن غذاهای بومی هستید، حتماً غیر از کوفته تبریزی، آش ماست، خورش هویج، دیزی سنگی و کباب بناب را هم تست کنید. البته تبریز رستوران‌های ترکی زیادی هم دارد که با انواع بورک و دونر از شما پذیرایی می‌کنند، پیشنهاد می‌کنم یک وعده غذا در این رستوران‌ها را هم از دست ندهید. راستی حتماً برای میان وعده ساندویچ خوشمزه یرلما یومورتا را هم از بازار یا ائل گلی بخرید و مزه کنید.

سوغاتی های تبریز

مثل همیشه در انتهای راهنمای سفر به تبریز، همانطوری که به گردشگران تور تبریز پیشنهاد می‌کنم، می‌خواهم به شما هم بگویم که پولتان را برای دیگران خرج نکنید و اگر می‌خواهید سوغاتی بخرید فقط برای خودتان چند یادگاری از این سفر تهیه کنید. دوره خریدن سوغاتی خیلی وقت است که تمام شده و الان فقط باید از سفر لذت برد.

حالا که به بحث انتخاب سوغاتی رسیدیم، خوب است بدانید که سوغاتی‌های تبریز اول شامل خوراکی و بعد شامل وسایلی گران قیمت می شود.

در قنادی‌های معروف و لوکس تبریز مثل قنادی رکس، قنادی تک درخت، قنادی تشریفات و قنادی کریمی می‌توانید قرابیه معروف تبریز را تهیه کنید. قرابیه سوغاتی آذربایجان است و قیمت بسیار بالایی دارد. این کولوچه‌های گرد و خوشمزه را در هیچ جای دیگری پیدا نخواهید کرد. علاوه بر این نوقا، باقلوای ترکی، ریس هم از دیگر سوغاتی‌های تبریز است.

اما در بحث سوغاتی این را هم خوب است بدانید که تبریز با چرم و نقره‌اش معروف است. چرم تبریز هنوز هم علی رغم هجوم جنس بی‌کیفیت چینی طرفداران خودش را دارد و بازار کیف و کفش تبریز همیشه شلوغ و پرازدحام است. به پیشنهاد من حتماً برای خودتان یک ست کیف و کفش از چرم تبریز بخرید و بعد به سراغ بازار نقره‌فروش‌ها بروید.

بیشتر تازه‌عروسان تبریزی آینه و شمعدان نقره در جهیزیه دارند. نقره تبریز شهرت جهانی دارد و بد نیست برای یادگاری خانه خودتان هم ظروف نقره تزئینی تهیه کنید. البته هنوز تمام نشده چون می‌خواهیم سراغ فرش جهانی تبریز هم برویم که نه تنها شهرت جهانی، قیمت بالا، کیفیت فوق‌العاده و نقوش خاص دارد بلکه به عنوان میراث فرهنگی در لیست میراث جهانی یونسکو هم ثبت شده است.

راهنمای سفر به تبریز

همراه با تور تبریز برای سفربه آذربایجان

اگر برنامه سفر به آذربایجان داشتید، امیدوارم راهنمای سفر به تبریز به خوبی به شما کمک کرده باشد تا بتوانید برای سفر برنامه‌ریزی کنید. اگر هم سفری به این شهر زیبا نداشتید، می دانم که حالا برای همراهی با تور تبریز حسابی وسوسه شدید.

فرقی ندارد که مسافرت دسته‌جمعی دوست داشته باشید، بخواهید تنها یا با دوستانتان با تور تبریز همسفر شوید، در هر صورت ما به صورت تور و به صورت اختصاصی همراه با بیمه سفر و همراهی تورلیدر برای سفر به تبریز برایتان برنامه‌ریزی خواهیم کرد.

هر زمان که قصد همراهی با تور تبریز یا سفر به آذربایجان را داشتید، می‌توانید برای رزو هتل و رزرو بلیط رفت‌وبرگشت با بهترین نرخ، رزرو ماشین برای جاذبه‌های خارج از شهر و همراهی تورلیدر با تیم تور داخلی آژانس آرامش سفر تماس بگیرید. امیدواریم سفری متفاوت به آذربایجان را تجربه کنید و از زیبایی‌های شگفت انگیز و دیدنی، خوراکی‌های خوشمزه و بازار پرجنب و جوشش حسابی لذت ببرید.

کلمه کلیدی اصلی : راهنمای سفر به تبریز

برگذار کننده خاص‌ترین تورهای داخلی و خارجی

arameshsafar

نظر (0)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

28
Sep, 2022
29
Sep, 2022
Created with Sketch. 1 Created with Sketch.
بزرگسالان
Created with Sketch. 0 Created with Sketch.
کودکان