01

اردیبهشت
1401

راهنمای سفر به بجنورد

ارسال شده توسط: گروه تحریریه آرامش سفر/ 59 0

مرکز استان خراسان شمالی شهری جذاب و دیدنی به نام بجنورد است که نه فقط با طبیعت زیبا و سرسبز بلکه با جاذبه‌های تاریخی‌اش نقش مهمی در صنعت گردشگری ایران دارد. این شهر یکی از آن مقاصد گردشگری بکر و جدید ایران در گوشه شمالشرقی کشور است که باید زمانی را برای سفر به آن اختصاص دهید. برای همین راهنمای سفر به بجنورد را برایتان آماده کردم تا اگر هوس سفر دارید، این مقصد جدید را هم در برنامه داشته باشید. از طبیعت زیبایش لذت ببرید. غذاهای خوش‌طعمش را امتحان کنید و البته سوغاتی‌های نسبتاً گران‌قیمتی هم بخرید.

راهنمای سفر به بجنوردفر

بجنورد کجاست؟

بُجنورد که پیش از اسلام به زبان پارسی میانه  بیژن‌گُرد بود و پس از اسلام به بوزنجرد تغییر نام داد، حدود ۲۷۴ کیلومتر با مشهد، مرکز استان خراسان رضوی فاصله دارد. این شهر زیبا و تقریباً کوهستانی که در کوهپایه‌های رشته‌کوه آلاداغ بنا شده با پایتخت هم ۷۲۴ کیلومتر فاصله دارد.

برای سفر به بجنورد تنها انتخابمان دل سپردن به جاده و سفر زمینی است. در طول مسیر هم جاده کوهستانی در دامنه‌های آلاداغ زیبایی بی‌نظیری را برایمان فراهم خواهد کرد، تا از مسیر خسته نشویم. در ضمن، پیش از رسیدن به مقصد، با گذر از شهرهای مهم استان خراسان شمالی هم می‌توانیم سوغاتی‌ها و خوراکی‌های خوشمزه به‌خصوص آجیل بخریم تا عیش سفرمان کامل شود.

بهترین زمان سفر به بجنورد

حالا شاید بپرسید که بهترین زمان سفر به این شهر دیدنی چه وقتی از سال است؟ راهنمای سفر به بجنورد به گردشگران نیمه اول سال را برای سفر پیشنهاد می‌کند. بجنورد آب‌وهوای نسبتاً سردی دارد و از مشهد و تهران سردتر و پربارش‌تر است. پس زمستان خیلی زمان مناسبی برای سفر نیست. پاییز هم سوز سرمای ناخوشایندی دارد. اگر می‌خواهید حسابی سفر به شما بچسبد، سفر به بجنورد را در روزهای دلنشین بهار و روزهای خنک اواخر تابستان از دست ندهید.

راهنمای سفر به بجنورد

راهنمای سفر به بجنورد

راهنمای سفر به بجنورد برای سه روز برنامه‌ریزی شده است. در این سه روز علاوه‌بر جاذبه‌های تاریخی شهر در طبیعت هم گشت‌وگذاری خواهیم داشت. برای همین اگر شیفته این نقطه بکر گردشگری ایران شدید، می‌توانید روزهای بیشتری را برای سفر اختصاص دهید.

روز اول، گذر از دل تاریخ

عمارت سردار مفخم اولین جاذبه بازدید ما در راهنمای سفر به بجنورد است. این بنا که در دوران قاجار بنا شده، محل زندگی یارمحمدخان شادلو و خانواده‌اش بوده است. عمارتی باشکوه  که با ۳۴ اتاق و دو تالار بزرگ، کاشی‌کاری معرق و هفت رنگ با طرح‌ها و نقوش انسانی، حیوانی، اسلیمی و هندسی گردشگران را در همین ساعات اولیه سفر مبهوت خواهد کرد. هر طبقه این عمارت تاریخی دو ایوان شمالی و جنوبی دارد که سرتاسر با کاشی‌های خشتی و هفت رنگ زیبا در اندازه و شکل‌های مختلف تزئین شده است.

بعد از گردشی مفصل در عمارت سردار مفخم به بنای آیینه ‌خانه می‌رویم. این بنا هم مربوط به دوره قاجار است و در زمان خودش بخشی از مجموعۀ دارالحکومه بوده است. کاربری عمارت آینه خانه برای امور اداری و دیوانی، دیدارهای رسمی سردار مفخم با رجال سیاسی عهد قاجار و انجام مراسم تشریفات نظامی، رایزنی دربارۀ مسائل سیاسی و اجتماعی با سران ایل شادلو و دیگر رجال سیاسی دوره قاجار بوده است. بعد از عکاسی در این بنا و صرف نهار پیشنهاد می‌شود گردشگران سری هم به تنها بازمانده دوران باستان در این ناحیه بزنند. این سایت باستانی چیزی جز آتشکده اسپاخو نیست.

از دوران باستان یادگاری زیادی در بجنورد و خراسان شمالی به جا نمانده است. آتشکده اسپاخو که متعلق به دوران ساسانیان است در گذر زمان و علی‌رغم آسیب‌های فراوان همچنان سالم مانده و به‌تازگی کاربری مذهبی آن مشخص شده است. این بنای مقدس نیاز به مرمت جدی و رسیدگی خاص دارد و تنها بازمانده دوران ساسانی در این منطقه است که دیدنش هم خالی از لطف نیست.

راهنمای سفر به بجنورد

روز دوم، دل به طبیعت بسپارید

برای دل سپردن به طبیعت زیبا، راهنمای سفر به بجنورد پیشنهاد می‌دهد تا به معروف‌ترین سایت طبیعی شهر یعنی تفرجگاه بابا امان بروید. این تفرجگاه در ده کیلومتری شهر، یکی از قدیمی‌ترین ییلاقات و پارک‌های گردشگری ایران است. سایت طبیعی بابا امان اگرچه یک پارک طبیعی نیست، ولی یکی از دیدنی‌ترین سایت‌های طبیعی شهر با استخرهای متعدد و ۴۰۰٬۰۰۰ گونه درخت و پوشش گیاهی است که مهم‌ترین آن چنار قطور ۴۰۰ ساله شهر است. پیشنهاد می‌شود صبحانه را در این پارک طبیعی نوش جان کنید تا با هم رهسپار باغ دره بشویم.

باغ دره یکی از زیباترین و بکرترین دره‌های ایران است که حتی تماشا کردنش هم جذابیت دارد. این دره بکر و زیبا از چینش فوق‌العاده، لایه‌های برش‌خورده در دل صخره‌های بسیار بلند، بوته‌های تمشک تشکیل شده که بدون دیدن آن‌ها نباید بجنورد را ترک کنید.

برای عصر هم راهنمای سفر به بجنورد گردش در روستای اسفیدان معروف به بهشت دیدنی خراسان را پیشنهاد می‌دهد. این روستا سراسر توسط کوه‌ها احاطه شده، آب‌وهوای بسیار خنک و مطبوعی دارد. برای طبیعت‌گردانی که تجهیزات کمپ دارند و دنبال شب‌مانی هستند، گردش یک‌ و نیم روزه در اسفیدان حسابی پیشنهاد می‌شود.

اما شاید بپرسید که چرا روستای اسفیدان را برای بخشی از راهنمای سفر به بجنورد پیشنهاد دادم! در این روستا خانه‌ها به‌صورت پلکانی بنا شدند. همسایه‌های بالایی از پشت بام همسایه‌های پایینی به عنوان حیاط استفاده می‌کنند و به زبان ساده، اسفیدان با معماری پلکانی مشابه ماسوله در گیلان، بهشت طبیعت گردی استان خراسان شمالیست.

راهنمای سفر به بجنورد

روز سوم شهر و بازار و خرید سوغاتی

با گردشی که دیروز در طبیعت زیبا داشتیم، راهنمای سفر به بجنورد پیشنهاد می‌کند تا روز آخر را کمی استراحت کنید و بعد باهم راهی بازار شویم. کمی سوغاتی بخریم. غذاهای سنتی بجنورد را تست کنیم و با شیرینیهای سنتی شهر آشنا شویم.

روز سوم را می‌خواهیم در شهر گردش کنیم. برای همین سری به بازار می زنیم. بعد از خرید و گردش به خانه بانک ملی می‌رویم. این بنا در دوران پهلوی و با تلفیق معماری سنتی ایران و معماری اروپا بنا شد. پنجره‌های این عمارت قوس کمانی دارد و کاشی‌کاری‌هایش هنوز سالم مانده است. سقف شیروانی عمارت کلاه فرنگی و سرستون‌های کورتنی این عمارت را به نمونه‌ای جالب و فاخر در معماری تبدیل کرده است. حسینیه جاجرمی‌ها هم پایان گشت‌وگذار ما در بجنورد خواهد بود. این بنا همانطور که از نامش پیداست، کاربری مذهبی داشته و البته تماشای معماری جالب آن خالی از لطف نیست.

جاذبه‌های دیدنی بجنورد زیبا از لیست ما بیشتر است. اگر زمان داشتید و بیشتر در شهر ماندید، مطمئن باشید طبیعت مهربان ارتفاعات آلاداغ شما را راضی خواهد کرد. راهنمای سفر به بجنورد برای روزهای بعدی جاذبه‌های آبشار بیار، کوه بابا موسی و تفرجگاه بش قارداش را هم به شما پیشنهاد می‌دهد.

راهنمای سفر به بجنورد

هتل‌های بجنورد

راهنمای سفر به بجنورد برای اقامت در شهر اول از همه هتل نگین بجنورد را پیشنهاد می‌کند. هتل نگین بزرگ‌ترین هتل خراسان شمالیست که امکانات و خدمات رفاهی ویژه‌ به مهمانان ارائه می‌دهد و اقامتی خوبی را برایتان فراهم خواهد کرد. علاوه‌بر این می‌توانید در  هتل مجلل داریوش هم اقامت لوکس و راحتی داشته باشید. این هتل ۴ ستاره هم تمامی امکانات رفاهی، زمین بازی، رستوران و کافی شاپ‌مجلل را همراه با اتاق جسله و سالن همایش را گردشگران ارائه می‌دهد.

 

غذاهای سنتی بجنورد و خراسان شمالی

حالا نوبت بحث خوشمزه غذاهای سنتی شهر است. راهنمای سفر به بجنورد به شما پیشنهاد می‌کند که اگر اهل امتحان کردن غذاهای جدید هستید، در این سفر آش یارمه، شله ماش بجنوردی، آش قلیه، قابلی بجنوردی که نوعی پلو مخلوط است و دیمه دَنی را حتماً امتحان کنید.

سوغات و صنایع دستی بجنورد

برای خرید سوغاتی در بجنورد شما دو انتخاب کاملاً متفاوت دارید. اگر اهل خوراکیجات هستید، یادتان باشد در این سفر علاوه‌بر آجیل و انواع تخمه، . آب‌نبات، شکر پنیر، قره‌قروت، انگور کلادار یا رزاقی را به عنوان سوغاتی بجنورد بخرید.

اما انتخاب دوم، صنایع دستی شهر است که از فرهنگ مردم خراسان شمالی تاثیر گرفته و طبیعتاً قیمت بالایی هم دارد. برای خرید صنایع دستی پیشنهاد می‌کنم از بین انواع گلیم‌بافی، قالی و قالیچه ترکمن، پشتی ترکمن، زیورآلات، کلاه کرکی، پارچه بافی سنتی، معرق و سازهای سنتی یکی را به عنوان یادگاری سفر انتخاب کنید.

تور بجنورد، سفری جدید به مقصدی بکر و زیبا

آژانس آرامش سفر یکی از اپراتورهای تخصصی در برگزاری انواع تور داخلیست. اگر تا اینجای سفر از همراهی با ما لذت بردید، پیشنهاد می‌کنم برای سفری جدید و متفاوت تور بجنورد را از دست ندهید. در این سفر می‌توانید همراه با بیمه و همراهی تورلیدر از جاذبه‌های دیدنی خراسان شمالی لذت ببرید. اگر هم علاقمند سفری اختصاصی هستید، باز هم نگران نباشید، تیم تور داخلی آژانس آرامش سفر بلیط رفت‌وبرگشت و هتل را برای شما رزرو می‌کند تا فقط برای سفر آماده شوید و از این سفر حسابی لذت ببرید.

امیدواریم درتور بجنورد با ما همسفر شوید. از طبیعت زیبا و مهربان شمالشرقی ایران لذت ببرید و خاطره‌های متفاوت را در مقصدی جدید، تجربه کنید.

ارسال دیدگاه

لطفا یک نظر بنویسید.
لطفا نام خود را وارد کنید
لطفا آدرس ایمیل خود را وارد کنید.
لطفا یک ایمیل درست وارد کنید