01

اردیبهشت
1401

راهنمای سفر به اصفهان

ارسال شده توسط: گروه تحریریه آرامش سفر/ 25 0

وقتی به اصفهان زیبا و دیدنی فکر می‌کنیم چه چیزهایی به ذهنمان می‌آید؟ میدان نقش جهان، مسجد شیط لطف‌الله، میدان عتیق، کاخ‌های علی قاپو و چهلستون، زاینده‌رود و پل‌های زیبایش، جلفای تاریخی و کلیسای وانک! و هنوز هم باید نوشت…

اصفهان به قدری زیبا و دوست‌داشتنیست که هرچقدر از این شهر زیبا بنویسید کم است و من هرچقدر جاذبه‌های نصف جهان را به شما معرفی کنم هنوز در این شهر پر رمزوراز میتوان گوشه و کوچه‌ای را پیدا کرد که بتوان در آن نشست و در شب‌های بلند زمستان برایش قصه بافت!

حالا چرا آمدیم و از این شهر زیبا گفتیم؟ به مناسبت امروز! اول آذر روز اصفهان می‌خواهیم باهم چشم‌هایمان را ببندیم و در دل کوچه‌ها و جاذبه‌های نصف جهان قدم بزنیم.

 راهنمای سفر به اصفهان

پیشینه نامگذاری روز اصفهان

اصلا بیایید همین اول کار ببینیم چرا امروز به عنوان روز اصفهان نامگذاری شده است؟ در حالیکه بسیاری از مورخان اعتقاد دارند باید سوم اردیبهشت مصادف با زادروز شیخ بهایی را به عنوان روز اصفهان انتخاب کرد، انجمن دوست‌داران اصفهان با شعار “اصفهان برای همیشه، اصفهان برای همه” تاریخ دیگری را برای بزرگداشت روز نصف جهان انتخاب کرد.

از سال ۱۳۸۴ و با کوشش‌های سی تن از اصفهان شناسان برجسته اول آذرماه به عنوان روز اصفهان انتخاب شده و نماد این روز از نقوش مرتبط با نماد ماه آذر در سردرب بازار قیصریه یعنی قسمت شمالی میدان نقش جهان الهام گرفته شده است. این نماد طرحی از دکتر لطف‌الله هنرفر است و با رنگ فیروزه‌ای زیبا و آرامش بخشش شناخته می‌شود.

از طرف دیگر با توجه به تعدد مساجد اصفهان که همگی با گنبدهای زیبا و کاشی‌کاری‌های فیروزه‌ای رنگ تزئین شده‌اند، اصفهان با شهر گنبدهای فیروزه‌ای شناخته می‌شود. اگر روی ایوان عالی‌قاپو بایستید و به میدان نگاه کنید تا چشم کار کند گنبدهای فیروزه‌ای پیش روی شماست!

 راهنمای سفر به اصفهان

بهترین زمان سفر به اصفهان

حالا که بحث نامگذاری روز اصفهان به میان آمده، شاید بسیاری از شما مشتاق این سفر باشید و بخواهید زمانی را به تور اسفهان اختصاص دهید. به پیشنهاد من بهترین زمان سفر به نصف جهان با توجه به آب و هوای کویری و گرمی که این استان و شهرهای اطرافش دارد، نیمه دوم و البته اوایل بهار تا اردیبهشت ماه است.

متاسفانه اصفهان در عید و تعطیلات نوروز حسابی شلوغ است، پس اگر می‌خواهید یک دل سیر این شهر زیبا را در بهار بگردید، بهتر است اردیبهشت را انتخاب کنید. در نیمه دوم سال هم پاییز زمان مناسبی برای اصفهان‌گردی است ولی اگر می‌خواهید لذت تماشای درخت کریسمس بزرگ را همراه با رنگ و لعاب شب‌های سال نوی میلادی در محله جلفا تجربه کنید، بد نیست تا یک بار هم در دی ماه به اصفهان بروید.

خلاصه این اصفهان زیبا شهر دیدنی‌هاست و شما برای هر فصلی از سال می‌توانید برای تور اصفهان برنامه‌ریزی کنید. ولی اگر مثل من از گرمای تابستان فراری هستید، سه ماه تیر، امرداد و شهریور اصلا زمان مناسبی برای این سفر نیست.

 راهنمای سفر به اصفهان

سوغاتی اصفهان

اما به بحث شیرین سوغاتی رسیدیم! همه شما گز و پولکی و صنایع دستی را به عنوان سوغاتی‌های اصفهان می‌شناسید ولی من می‌خواهم بگویم که این‌بار به سراغ تابلوهای زیبا و گران‌بهای قلم‌زنی هم بروید، نقره بخرید و بعد از آن یک دل سیر شهر را تماشا کنید. تماشای اصفهان زیبا خودش بهترین سوغاتی این شهر دیدنیست.

اگر هم به محله جلفا رفتید و خواستید کلیساهای تاریخی این منطقه را بازدید کنید، از خیابان خاقانی و قهوه‌فروشی‌های کوچک حتما نسکافه یا قهوه بخرید و از قنادی معروف و قدیمی خاچاطوریان یک گاتای داغ و یک پروک خوشمزه بگیرید (گاتا و پروک نوعی شیرینی ارمنی است) و با قهوه نوش جان کنید. این شاید متفاوت‌ترین سوغاتی اصفهان باشد که تابه‌حال کمتر کسی به شما پیشنهاد داده است.

برنامه پیشنهادی سفر به اصفهان

همیشه یادتان باشد که برنامه سفر هر گردشگری مختص خودش است و خیلی نمی‌توانیم یک برنامه منسجم را به همه معرفی کنیم. مثلا شاید یکی بخواهد ساعات بیشتری را در میدان نقش جهان بگذراند و از عمارت‌های تاریخی بیشتر لذت می‌برد و گردشگر دیگری ترجیح می‌دهد تا غذاهای سنتی را در بهترین رستوران شهر امتحان کند.

برای همین ما به مناسبت روز اصفهان یک ایده کلی داریم که شما در سفر تور اصفهان می‌توانید آن را با سلیقۀ خودتان تغییر دهید. در این سفر بهتر است یک روز کامل را به میدان نقش جهان اختصاص دهید. بازدید کاخ چهلستون، کاخ عالی‌قاپو، مسجد شاه و مسجد شیخ لطف‌الله و آن همه حجره داخل بازارچه و بیرون میدان خودش یک روز کامل وقت می‌خواهد. از طرفی بهتر است میدان را هم در روز و هم در شب ببینید و از زیبایی‌‌های آن لذت ببرید.

اگر اولین بار است که به میدان می‌روید به پیشنهاد من از سر در قیصریه وارد شوید تا اولین چیزی که پیش روی شماست گنبدهای فیروزی دو مسجد میدان باشد. حتما هم یک وعده نهار و یک شام در میدان باشید و با این چشم‌انداز محشر غذایی نوش‌جان کنید. در همین نزدیکی بافت تاریخی اصفهان برای روز بعد میدان عتیق، کاخ هشت بهشت، پیاده روی در چهارباغ و البته یک وعده غذای کمی گران در حیاط هتل عباسی را هم فراموش نکنید.

برای عصر هم بهتر است با گذر از سی‌وسه پل و پل خواجو یک دل سیر از زاینده‌رود لذت ببرید. یادتان باشد اگر بهار به اصفهان رفتید، تا خرداد ماه زاینده‌رود باز است و برای شب باید حتما ژاکت گرم همراه داشته باشید.

کلیساگردی و جلفا برای روز بعد بگذارید، کلیسای وانک معروف‌ترین کلیسای اصفهان است اما کلیسای بیت اللحم هم گنبد فیروزه‌ای بسیار زیبایی دارد. به نظر من قدم زدن در جلفا و خاقانی و خیابان سنگ‌تراشان در تاریکی شب بهتر است. این پیاده‌روی در کوچه‌های تاریخی باریک با عطر و بوی قهوه را از دست ندهید و برای نهار یا شام حتما به رستوران خانه تاریخی هوانس سری بزنید.

راهنمای سفر به اصفهان

تور اصفهان، شهر گنبدهای فیروزه‌ای

تمام‌ عکس‌هایی که اینجا دیدید را خودم گرفتم، اگرچه عکاس نیستم و عکاسی هم بلد نیستم اما از چشم خودم زیبایی‌های نصف جهان را به شما نشان دادم و از کلمات برای این توصیف استفاده کردم.

حالا اگر به مناسبت روز اصفهان برای سفر به این شهر می‌خواهید برنامه‌ریزی کنید، می‌توانید برای رزرو بلیط با تیم تیکت آژانس آرامش سفر تماس بگیرید و برای رزرو بهترین هتل‌های اصفهان (لینک شود به بهترین هتل های اصفهان) با تیم هتل صحبت کنید.  البته اگر دوست دارید در هتل‌های سنتی اصفهان (لینک شود به هتل های سنتی) سکونت کنید، این امکان را هم برای شما فراهم کردیم تا اقامتی متفاوت را در این شهر تجربه کنید. همچنین برای بیمه سفر و همراهی تورلیدر مجرب هم می‌توانید روی کمک تیم ما حساب کنید. امیدواریم از اصفهان زیبا لذت ببرید و سفری خوش و فراموش‌نشدنی را در شهر گنبدهای فیروزه‌ای تجربه کنید.

راهنمای سفر به اصفهان

ارسال دیدگاه

لطفا یک نظر بنویسید.
لطفا نام خود را وارد کنید
لطفا آدرس ایمیل خود را وارد کنید.
لطفا یک ایمیل درست وارد کنید