اقامت خود را رزرو کنید
28
Sep, 2022
29
Sep, 2022
Created with Sketch. 1 Created with Sketch.
بزرگسالان
Created with Sketch. 0 Created with Sketch.
کودکان

وبلاگ

دیدنی های شیراز شهر تاریخ و فرهنگ

دیدنی های شیراز شهر تاریخ و فرهنگ

آشنایی با شهر شیراز

در نواحی جنوب کشور گسترده و زیبای ایران سرزمینی با نام زیبای شیراز، با مردمی مهمان نواز چون نگینی می درخشد. و بر ذهن و روان هر رهگذر و مسافر نقشی به یاد ماندنی به جای می نهد. محل ظهور سلسله های عظیمی چون هخامنشیان و ساسانیان و مهد تمدن و باورهای عمیق زندگی است. در زمان خلفای اسلامی بعد از آن که شهر استخر مرکز پارس، در حملات مداوم و مستمر به طرز شدیدی آسیب دید و از وسعت و جمعیت آن کاسته شد، شیراز رونق گرفت.

جاذبه های شیراز

شیراز که امروز یکی از بزرگترین شهرهای ایران شناخته می شود از ویرانه های خود سر بر آورده است. سیل بسیار شدیدی سال ۱۰۷۹ هجری قمری شیراز را تبدیل به یک ویرانه کرد. متاسفانه بسیاری از آثار ارزشمند و مهم تاریخی در آن سیل از بین رفت.

کسی که بخواهد ایران را بشناسد  باید از شناخت شیراز شروع کند زیرا شیراز شناسنامه تاریخ ایران است. از دوران قدیم تا امروز این شهر روزگاری پایتخت ایران بوده است. در سال ۱۱۸۰ هجری قمری کریم خان زند شیراز را پایتخت ایران قرار داد و دستور به آباد کردن این شهر باستانی داد. بناهای دوران کریم خان زند هنوز به این شهر تاریخی ابهت و زیبایی می بخشد.

جاذبه های شیراز

دروازه قرآن شیراز

در دوران سلطنت دیلمیان بر فارس در مدخل تنگه الله اکبر، طاق بلندی برای دیده بانی ساخته بودند. این طاق که به مرور زمان در حال تخریب بود به دستور کریم خان زند بازسازی شد و در کناره های طاق اصلی، دو طاق دیگر ساخته شد تا مکانی برای استراحت نگهبانان باشد بالای طاق هم اتاقکی ساخته شد و در آن قرآنی خطی قرار دادند تا به رسم باستانی ایرانیان مسافران از زیر قرآن عبور کنند و سلامت به مقصد رسند. از این  جهت این طاق های بلند طاق قرآن و پس از آن دروازه قرآن نامیده شد.

جاذبه های شیراز

حافظیه شیراز، آرامگاه لسان الغیب حافظ

شیراز را شهر شاعران نامیده اند و پیداست که شیراز و شعر در فرهنگ غنی ایرانی چه جایگاهی دارند. این جا حافظیه آرامگاه حافظ شاعر ایرانی است؛ شاعری که هر ایرانی روح خود را در شعرهای او می یابد.

عمر حافظ در میانه ی حمله ی چنگیز و تیمور سپری شد. در دوره ای که از  سربلندی و اتحاد ایران کمتر اثری دیده می شد؛ در دورانی که روشنای سعادت در تیرگی ظلمات گم بود او حرف های ناگفته ی ایرانیان زجر کشیده را در غزل های ناب به گوش همه می رساند.

ساختمان اصلی آرامگاه حافظ در سال ۱۱۸۷ هجری قمری بنا شد. عمارتی زیبا به سبک زندیه که شامل تالاری با ۴ ستون سنگی یکپارچه و بلند و باغی زیبا در رو به رو است.

جاذبه های شیراز

سعدیه شیراز، آرامگاه شیخ اجل سعدی

در ایران بسیاری از  پادشاهان و افراد دارای مقام آمده اند و رفته اند ولی نام هیچ یک از آن ها در حافظه ی تاریخ نمانده است. اما شاعران نه تنها در تاریخ ماندگار شدند بلکه در ذهن و قلب مردم همیشه جای دارند.

مشرف الدین بن مصلح الدین عبدالله در سال ۶۰۶ هجری قمری چشم به جهان گشود. پدرش در دربار سعد بن زنگی اتابک در شهر شیراز صاحب شغلی بود. وقتی پدر مشرف الدین به دیار باقی شتافت اتابک او را تحت حمایت خود قرار داد. مشرف الدین برای قدردانی از این لطف نام حامی خود را به عنوان لقب خود  برگزید.

آرامگاه سعدی شیخ اجل در سعدیه جایی برای دیدار با این شاعر ماندگار است. در دوران حکومت کریم خان زند در سال ۱۱۸۷ هجری قمری به دستور وی آرامگاهی شایسته ی نام سعدی این شاعر بزرگوار ساخته شد. شیخ مصلح الدین سعدی شیرازی چنان تاثیر عمیق و پرمفهومی  بر زبان و ادبیات فارسی گذاشته که تعداد کثیری از ضرب المثل هایی که ایرانیان امروز در صحبت هایشان بکار می برند از شعرهای ایشان گرفته شده است.

جاذبه های شیراز

باغ ارم شیراز

در بالای عمارت باغ هلالی های چشم نوازی ساخته شده است که در اصطلاح معماران سنتوری نامیده می شده است. آن چیزی که این هلالی ها را بسیار زیبا کرده کاشی های نگین و نقش دار است که به شیوه ی خاص کاشی کاری در آن زمان به شکلی دلفریب تزئین شده است. استخر مقابل عمارت، آبنمای بزرگی است که تصویر عمارت در آن پیداست.

پس از نقش آب در زیبایی این عمارت، درختان مهم ترین نقش را در شکل گیری این باغ ایرانی در شهر شیراز دارند. قدمت درخت کاری در ردیف های بسیار منظم، مانند صف بندی سربازان؛ به عهد کوروش کبیر بر می گردد. آبراهه های کثیری که  باغ را تقسیم بندی می کند و عمارتی که در مرکز باغ است، اثری بسیار زیبا در اختیار این شهر و مردمانش گذاشته است.

جاذبه های شیراز

باغ موزه عفیف آباد شیراز

عمارت باغ عفیف آباد ۱۲۰۰ متر مربع مساحت دارد که امروزه موزه نظامی است. اما طبقه بالای عمارت به صورت کاخ و دست نخورده باقی مانده است که قابل بازدید برای مردم سراسر کشور می باشد.

درختان میوه نظیر انجیر، انار، انگور در باغ عفیف آباد تصویری دل انگیز به این فضا بخشیده است. یکی از باغ های فوق العاده زیبای کشور را با ۱۳ هکتار وسعت و بیش از ۱۰۰۰ درخت نارنج در عفیف آباد شیراز می توانید مشاهده کنید که عطر درختان نارنج شور و ذوق را در بازدیدکنندگان این باغ بیشتر می کند.

در دوران قاجار علی محمد خان قوام که فرماندار فارس بوده است عمارت عفیف آباد را در باغ می سازد و این جا محلی برای پذیرایی خانواده و اقوام فرماندار فارس در آن زمان می شود که با توجه به نبودن وسایل خنک کننده بیشتر در فصل تابستان از این عمارت استفاده می کردند. طبقه بالا به کارهای مربوط به استانداری و امورات کشوری اختصاص داده شده بود و طبقه پایین محل زندگی خانواده ایشان بود.

جاذبه های شیراز

مسجد وکیل شیراز

مسجد وکیل شیراز در سال ۱۱۸۸ هجری قمری ساخته شده است و مساحت این مسجد بالغ بر ۱۰ هزار متر متر مربع است. صحن مسجد وکیل نیز با سنگ های بزرگ فرش شده است. مسجد وکیل شیراز با طرح شبستانی و داشتن ایوان یکی از زیباترین مساجد ایران به شمار می رود.

محراب در این مسجد نمازگزار را به اقامه ی نماز ترغیب می کند. در قبله ی محراب سنگ مرمر و کاشی کاری رنگارنگ و نقش گل و بوته زینت داده شده است و در سقف محراب مقرنس کاری بی بدیل کار شده که زیبایی این مسجد را دو چندان می کند.

جاذبه های شیراز

خانه فروغ الملک شیراز

از جمله بناهای تاریخی شیراز، خانه فروغ الملک است. زمانی این خانه به آموزش و پرورش اهدا شد و برای مدتی طولاتی از این خانه به عنوان دبستان استفاده می شد. این خانه مثل اکثر خانه های ایرانی دارای هشتی در ورودی است که به وسیله ی دالانی به حیاط داخلی راه پیدا می کند.

مالکین خانه فروغ الملک از خاندان قوام بودند. این خاندان و خاندان مشیر در دوره قاجار دستور بسیاری از ساخت و ساز ها را دادند. این خانواده ی ثروتمند در خانه ی خود حوضخانه و حمام ساخته بودند و در آن زمان تمام امکانات رفاهی را برای خود و خانواده شان فراهم کرده بودند. تفاوت این خانه با خانه های شیراز در این می باشد که دارای پنجره ای است که رو به حیاط گشوده می شود.

آژانس مسافرتی آرامش سفر ماندگار برگزار کننده تورهای داخلی از شما دعوت می کند تا با شرکت در تور شیراز این آژانس به تماشای دیدنی های شیراز بنشینید. شما می توانید جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره ۰۲۱۵۴۰۳۴۰۰۰ تماس حاصل فرمایید.

برگذار کننده خاص‌ترین تورهای داخلی و خارجی

arameshsafar

نظر (0)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

28
Sep, 2022
29
Sep, 2022
Created with Sketch. 1 Created with Sketch.
بزرگسالان
Created with Sketch. 0 Created with Sketch.
کودکان