01

اردیبهشت
1401

خانه موزه ی تهران – موزه مقدم

ارسال شده توسط: گروه تحریریه آرامش سفر/ 28 0

ایران گنجینه ای ماندگار است. گنجینه ی روایت ها، گنجینه زیبایی، گنجینه ای با هزاران هزار یادگار‌‌‌. هرکس در این سرای نقشی از خویش نهاده است و این نقش هاست که ایران را منحصر به فرد می سازد و این نقش ها نقاشان بسیار دارد. آنان که یادگارشان نقشی ماندگار و نشان دهنده ی عشقشان به ایران است. این خانه موزه ای است که به نوبه ی خود شاهد این عشق ماندگار است.

خانه موزه ی تهران

خانه موزه ی مقدم

این جا خانه ی پدری استاد محسن مقدم از بنیان گذاران دانشکده ی هنرهای زیبای دانشگاه تهران است. ایشان استاد باستان شناسی بودند همان کسی که تمام عمرش را صرف جمع آوری هر نشان ریز و درشت این خاک کرد و هر یک را چون فرزندی عزیز داشت و سرانجام همه را به دستان فرزندان این خاک سپرد و رفت.

محسن مقدم زاده ی پایتخت ایران در سال ۱۲۷۹ خورشیدی بود. او از دوران نوجوانی علاقه مند به گرد آوری مجموعه های گوناگون بود. مجموعه هایی از تمبر، صدف و اشیای چوبی همچون چپق جزو دل‌ مشغولی های دوران نوجوانی او بود. مقدم که روزگاری به عنوان شاگرد استاد بزرگ هنر این ملک کمال الملک در مدرسه صنایع مستظرفه تحصیل کرده بود برای پی گیری عشق و علاقه اش به هنر و فرهنگ و گرد آوری آثار گذشتگان راهی فرنگ شد. در کشور فرانسه در رشته باستان شناسی دوره دید و آن هنگام که به همراه همسرش به ایران بازگشت در منزل پدر محمد تقی خان احتساب الملک ساکن شد.

خانه موزه ی تهران

خانه ی پدری استاد محسن مقدم

این منزل بزرگ و با شکوه زمینه ی پی گیری عشق دیر پای محسن مقدم را فراهم کرد. استاد محسن مقدم و همسر ایشان که کارمند موزه ملی ایران بود جدا از فعالیت های علمی، آثار فراوانی را برای حفظ میراث فرهنگی  ایران جمع آوری کردند. مجموعه ای که فقط به عشق ایران گرد آمد. نه تنها از گوشه گوشه ی ایران بلکه از آثار ایرانی از خارج از کشور نیز خریداری شد و به خانه ی اصلی خود یعنی ایران بازگشت.

محسن مقدم در آبان ماه سال ۱۳۵۱یعنی پانزده سال قبل از درگذشتش خانه ی پدری را به همراه تمامی آثار موجود در آن به دانشجویان دانشکده ی هنرهای زیبا و دانش جویان رشته باستان شناسی دانشگاه بزرگ تهران برای مطالعه، یادگیری و پژوهش در تاریخ و سپس به تمامی ایرانیان وقف کرد. دانشگاه تهران این خانه را به همراه بقیه ی میراث ارزشمندش در سال ۱۳۸۸ به موزه تبدیل کرد.

خانه موزه ی تهران

ایوان قاجار در خانه موزه ی مقدم تهران

دوران قاجار را دوره ی مواجه ایران با جهان غرب می دانند. دورانی که فرهنگ و سنن ایرانی با فرهنگ و سنت های غیر خود مواجه می شود که نتیجه آن گاهی ستیز و دشمنی وگاهی سازش و هم زیستی است. در خانه ی مقدم نیز چنین هم جواری هایی وجود دارد. در ضلع شمالی ساختمان اربابی پهلو به پهلو ایوانی بنا شده که مزین به کاشی های دوران زندیه و قاجاریه است. ایوانی برآمده بر پایه های چند ستون و طاق که ناظران را به تماشا وا می دارد. ایوانی که به نام ایوان قاجار شناخته می شود.

گلخانه ی خانه موزه ی مقدم تهران

در انتهای غربی ضلع شمالی خانه ی مقدم گلخانه ای است.گلستانی برآمده از کاشی و سنگ که رنگ به رنگ در هم تنیده است و حاصل  هنر هنرمندان ایرانی است.گلخانه ای مزین به کاشی های لعاب دار قدیمی و هزاره های رنگی حجاری شده با مزمون گل و گیاه. گلستانی از رنگ ها، کاشی ها و آیینه کاری های گوناگون را می توان دید.کاشی های مربوط به دوران صفوی و مشهور به سفالینه های کوباچه در کنار کاشی های خشتی دوران قاجار و پهلوی وقتی با آیینه کاری دوران زندیه همراه شوند منشوری هزار رنگ و هزار نقش می آفرینند.

خانه موزه ی تهران

حیاط خانه موزه ی مقدم

از ویژگی های بارز این موزه هم گونی فضای معماری با آثار تاریخی موجود در آن است. فضایی با مساحت ۲۱۰۰‌ متر مربع شامل سه حیاط بیرونی و بخش های داخلی و سرایداری است.

سالن (پذیرایی) گاه نگاری خانه موزه ی مقدم تهران

اتاق پذیرایی این ساختمان امروزه محل جلوه ی آثار تاریخی است. آثار و اشیا تاریخی مجوعه موزه مقدم که توالی و تسلسلی از فرهنگ و تاریخ ایران را نمایش می دهد. سالن گاه نگاری تجلی گر فرهنگ های گوناگون این دیار در ادوار تاریخی است. سفالینه ها، ابزارهای سنگی، شیشه ها، مهر ها و اشیای فلزی زینت بخش این سالن است.

اتاق پیشخوان خانه موزه ی مقدم تهران

اتاق پیشخوان در زمان زندگی صاحب خانه اتاق جانبی سالن پذیرایی بود. اما امروزه این اتاق به معرفی استاد مقدم و فعالیت های کاری و علمی ایشان اختصاص دارد. عکس ها و لوازم شخصی استاد در یک سوی اتاق و در سوی دیگر آثار تزیینی چوبی، وسایل آشپزخانه و صندوق های قدیمی به نمایش گذاشته شده است.

خانه موزه ی تهران

حوضخانه خانه موزه ی مقدم تهران

زیرزمین خانه ی استاد مقدم اکنون به حوض خانه معروف است. تزئینات و تجملات روی دیوار های حوض خانه تشکیل شده از کاشی های نفیس و گران قیمت و قطعات به دست آمده از ظروف سفالی که متعلق به سده های چهارم تا سیزدهم هجری است. استاد مقدم شخصا بر گذاشتن این آثار نفیس در دیوار نظارت داشته است. اینجا محلی است که می توان جریان تحول صنعت سفال و کاشی در ایران را به نظاره نشست.

دیوار تجدد خانه موزه ی مقدم تهران

دو حیاط داخلی و بیرونی این سرا با دیواری ساخته شده از ستون مارپیچ و تعدادی طاق بر روی ستون ها جدا می شود‌‌. دیواری مشبک، نازک و ظریف با تزیینات کاشی کاری و پایه ستون های حجاری شده مشابه پایه ستون های کاخ چهل ستون اصفهان را می توان دید. پایه ستون ها در هنگام تخریب کاخ خواهر ناصرالدین شاه به این محل منتقل شدند و به سفارش استاد مقدم در این دیوار که مهندس هوشنگ سیحون طراحی و اجرا کرد به کار رفتند.

این جا سرایی است که ما را به سفر زمان می برد و روایت گر تاریخ گوهر بار ایران است‌. استاد مقدم این محل را با آثار ارزنده ای از دوران زندیه و قاجاریه آراست. طاقچه ی گچ بری زندیه یادگاری از اصفهان، شومینه ای از قصر فیروزه  یکی از همسران محبوب ناصرالدین شاه قاجار و بسیار آثار تزیینی دیگر از دوران قاجار و پهلوی که بینندگان را به تماشا می خواند.

طاقچه ی گچ بری زندیه

در این سرا قلم دان و جعبه های چوبی و نقاشی های کشیده توسط استاد مقدم به نمایش گذاشته می شود.

خانه هنوز هست و هنوز مهمان ها می آیند. هنوز سفره ی تماشا برای همه گشوده شده است. هنوز تهران هست و هیاهویش و هنوز در میانه ی تهران می توان ایران را از پنجره ی مقدم تماشا کرد.استاد مقدم در سال ۱۳۶۶ دار فانی را وداع گفتند. پس از فوت همسر ایشان در سال ۱۳۶۹ تولیت این موزه مستقیما به دانشگاه تهران تعلق گرفت.

آژانس مسافرتی آرامش سفر ماندگار برگزار کننده تورهای تهران گردی از شما دعوت می کند جاذبه های پایتخت را همراه با تورهای گروهی این آژانس به تماشا بنشینید. جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید با شماره ۰۲۱۵۴۰۳۴۰۰۰ تماس حاصل فرمایید.

ارسال دیدگاه

لطفا یک نظر بنویسید.
لطفا نام خود را وارد کنید
لطفا آدرس ایمیل خود را وارد کنید.
لطفا یک ایمیل درست وارد کنید