01

اردیبهشت
1401

جاذبه های طبیعی استان مازندران

ارسال شده توسط: گروه تحریریه آرامش سفر/ 19 0

استان زیبای مازندران که در بخش شمالی کشورمان و در جوار دریای خزر واقع شده است یکی از منحصر به فرد ترین استان های ایران از نظر تنوع زیستی و گیاهی است. این تنوع به این معناست که در جای جای این استان کوه و دشت و جنگل و منابع آبی بسیار همه در کنار هم و به زیبایی خودنمایی می کنند.

مازندران

دریای مازندران

لذت هیچ چیزی بالاتر از این نیست که در ساحل دریا و زیر آفتاب ملایم و کم نظیر بنشینید و از صدای شکستن امواج لذت ببرید. ساحل دریای خزر در استان های گیلان و مازندران می توان گفت برای همه ی ما خاطره ساز بوده است. اما استان مازندران جاذبه های دیگری هم دارد که می توانند برای ما خاطره ساز باشند.

کوه های مازندران

سلسله کوه های البرز در استان مازندران آب و هوای استان را به دو نیمه تقسیم کرده است. نیمه ی شمالی این منطقه با آب و هوای معتدل و مرطوب و نیمه ی جنوبی آن با آب و هوایی کاملا با لطافت مناطق ییلاقی و کوهستانی در دسترس است.

جنگل های مازندران

شاخصه ی بارز جنگل هیرکانی این است که یکی از قدیمی ترین جنگل های دنیا است و به علاوه جد بزرگ جنگل های اروپایی نیز محسوب می شود. بعد از آخرین عصر یخبندان جنگل های اروپایی از بین رفتند ولی جنگل هیرکانی زنده ماند و بعدها از طریق مهاجرت گونه ها باعث به وجود آمدن جنگل های جدید در اروپا شد. این یعنی جنگل های مازندران بیش از ۴۰ میلیون سال قدمت و ۱/۹ میلیون متر مربع وسعت دارند.

روستای مالخواست مازندران

اگر نیاز داشتید از فضای جنگلی خارج شوید  جاهای متنوعی را ببینید، می توانید در فاصله ی بسیار کوتاه در همین استانی که در تمام کشور به سرسبزی مشهور است مناطق بایر و کویری هم ببینید. برخلاف چیزی که شاید به نظر بیاید استان مازندران یک استان کاملا سرسبز و جنگلی نیست و این شاید یکی از نقاط قوت آن باشد.

در مازندران شاید در فاصله ی کمتر از ۱۰۰ کیلومتر سه نوع اقلیم می توانید ببینید: اقلیم مرطوب ساحلی، اقلیم معتدل کوهستانی و اقلیم خشک کویری. بله اقلیم خشک کویری مثل روستای زیبای مالخواست که در جنوب شرق استان واقع شده است، جایی که کویرهای سمنان شروع می شود.

روستای مالخواست با قدمت بیش از ۱۰۰۰ سال و بافت بومی و محصولات کشاورزی متفاوت در نزدیکی حوزه استحفاظی استان سمنان واقع است. این روستا که در ۱۳۰ کیلومتری جنوب شرقی چهاردانگه ساری قرار دارد از طبیعت بکری برخوردار است.

کلمه ی مال در زبان پارسی به معنای دام است. با توجه به این که شغل عمده ی مردم این روستا دامداری است و همچنین روستا دارای چراگاه های وسیعی است. به همین دلیل چنین وجه تسمیه ای درست به نظر می آید.

در مال خواست هویت و معماری روستا هنوز به طور کامل دستخوش تحولات شهری و آجر و سیمان نشده است و این یکی از زیبایی های آن به شمار می آید.

مازندران

باداب سورت مازندران (چشمه سورت)

مسیر کوهستانی را در پیش می گیریم تا به یکی از عجایب طبیعی مازندران برویم. البته گفتنی است که مسیر بسیار سختی را در پیش داریم. به جایی می خواهیم برویم که با ماشین خودتان نمی توانید بروید. نیسان های آبی ماشین هایی هستند که توان رساندن شما به باداب سورت (چشمه سورت) را دارند.

جادویی که در مورد آن گفته شد چیزی غیر از آب مایه ی حیات نیست. این آب زلال از دل زمین می جوشد و از چشمه ی باداب سورت بیرون می آید و دست آخر این حوضچه های زیبا و این دیواره های پلکانی را تشکیل می دهند.

چشمه های زیبای باداب سورت در بلندای ۱۸۴۱ متری از تراز دریا جای دارند و در ایران بی نظیر هستند. در طول سالیان حرکت این آب ها به سمت پایین سبب پدید آمدن حوضچه های طبقاتی چشم نواز به رنگ های نارنجی، زرد و قرمز و در اندازه های مختلف پدید آوردند. پر آب ترین چشمه ی آن دارای آب بسیار شور و استخری با قطر حدود ۱۵ متر و عمق بسیار زیاد است.

آب باداب سورت به همراه گِل هایش جادویی هستند زیرا می توانند خیلی از بیماری های پوستی و حتی رماتیسم ها را درمان کنند. بنابر این اگر روزی به مازندران آمدید باداب سورت را یادتان نرود.

مازندران

آشنایی با روستای فیلبند بابل

جاده های روستایی که دو سوی آن ها را جنگل پوشانده است در فصل بهار به تدریج و همراه با باز شدن جوانه ها جلوه ای فریبنده می گیرد. راه جاده ای را در پیش گرفته ایم که ما را به بالاترین ارتفاع منطقه یعنی روستای ییلاقی فیلبند می رساند.

پس از گذر از جاده های سربالایی و پیچ در پیچ که همچون ماری عظیم در دامنه ی کوه چنبره زده اند به روستای فیلبند می رسیم. روستایی ییلاقی در حوزه ی مرکزی شهرستان بابل که حدود ۲۷۰۰ متر از سطح دریا ارتفاع دارد. فیلبند مرتفع ترین روستای ییلاقی است که در جنوب بابل در بخش بندپی غربی قرار دارد.

روستای فیلبند در فصل تابستان ۱۲۰۰ خانوار سکنه دارد اما در زمستان به طور کلی خالی از سکنه است. از اماکن متبرکه و مذهبی روستای فیلبند دو تکیه ی قدیمی آن را می توان نام برد که به دلیل خلوص طینت و پاکی نیت سازندگان این بناها این دو تکیه از نظر مردم کرامات خاصی دارند.

فیلبند مردمانی تنومند و سخت کوش دارد. شاید که وجود فلوئور کافی در آب چشمه های این منطقه در استخوان بندی مردمش تاثیر به سزایی گذاشته است. وجود چشمه های فراوان از جمله ویژگی های این روستا می باشد. چشمه ی کوچک موسوم به لار و سیکتی دارای املاح معدنی فراوانی است که برای درمان درد کلیه مفید است.

خانه های موجود در روستای فیلبند غالبا قدیمی و دارای معماری سنتی هستند، به طوری که دیدن این خانه های زیبا آدمی را به عوالم گذشته می برد. گذشته ی روستایی که قدمت تاریخی آن را حداقل ۷۰۰ سال تخمین زده اند.

آژانس مسافرتی آرامش سفر ماندگار برگزار کننده ی تورهای یک روزه و تورهای شمال گردی از شما دعوت می کند تا همراه با تورهای این آژانس از جاذبه های گردشگری استان مازندران دیدن فرمایید. جهت اطلاع از جزئیات تورهای مازندران آژانس آرامش سفر خصوصا تور فیلبند بابل می توانید با شماره ۰۲۱۵۴۰۳۴۰۰۰ تماس حاصل فرمایید.

ارسال دیدگاه

لطفا یک نظر بنویسید.
لطفا نام خود را وارد کنید
لطفا آدرس ایمیل خود را وارد کنید.
لطفا یک ایمیل درست وارد کنید