01

اردیبهشت
1401

جاذبه های طبیعی استان زنجان

ارسال شده توسط: گروه تحریریه آرامش سفر/ 52 0

معرفی استان زنجان

در شمال غرب فلات مرکزی ایران، با وسعت ۲۲۱۶۴ کیلومتر مربع، یک ممیز سی و چهار صدم درصد کل کشور، با جمعیت حدود یک میلیون نفر در میان استان گیلان، اردبیل، آذربایجان غربی و شرقی، قزوین کردستان و همدان قرار دارد. هشت شهرستان، شانزده بخش، بیست و چهار دهستان و هفده شهر، استان زنجان را با مرکزیت زنجان زیبا تشکیل می دهند. سلطانیه، زنجان، ابهر، خرم دره، خدابنده، ایچ رود، طارم، ماه نشان در این جغرافیای زیبا با تاریخی درخشان در استان گسترده اند.برای شرکت در تور زنجان اینجا کلیک کنید.

در دوره هخامنشیان گویا منطقه زنجان جزء سرزمین آتروپاتن یا آذربایجان کنونی بوده. مورخین وجغرافی دانان، زبان مردم زنجان را تا قرن ششم هجری، پهلوی دانسته اند. وزیر ابن خرداد، حمدالله مصتوفی، شمس ویس راضی. اما با ورود ترکان اوغور از قرن پنجم هجری، رفته رفته ترکان در منطقه زیاد شده به طوری که زبان ترک جای زبان پهلوی را می گیرد.

جاذبه های زنجان

پوشش گیاهی زنجان

پوشش گیاهی منطقه ی زنجان، از جنگل و چرا گاه هایی با مناظر و چشم انداز های زیبا تشکیل شده است. جنگل های استان، بیشتر در مناطق کوهستانی و در همسایگی استان سرسبز و بسیار زیبای گیلان است که در آن ها می توان ندای خوش مردان گیلک را شنید.

دشت زنجان

دشت زنجان، با مساحت قابل توجهی از شمال به ارتفاعات طارم و از جنوب به ارتفاعات سلطانیه منحصر می شود. نام دیگر دشت زنجان، خمسه است. نسبت دادن این کلمه به منطقه در منابع و متون از اواخر دوره ی قاجاریه ظاهر شده و در مورد نام گذاری آن دو فرضیه می توان مطرح کرد. نظر نخست به علت استقرار طوایفی از ایلات پنج گانه در این منطقه بوده. نظر دیگر این که، این منطقه از پنج بلوک ابهر رود، زنجان رود، سجاس رود، خرا رود و ایچ رود تشکیل شده.

جاذبه های زنجان

کوه های رنگی آلاداغ، ماه نشان زنجان

کوه های رنگی زنجان و ماه نشان، از شگفت انگیز ترین جاذبه های استان، بلکه سراسر ایران است. آلاداغ، به راستی اعجاز خالق هستی در خلق زیباییست. گاهی چنین می نماید که انگار کودکی خوش ذوق، همه یجان مداد رنگی هایش را با دقت تمام بر روی صفحه سفیدی جاری کرده است. اگر جنگل های سرسبز شمال در گیلان و مازندران به سرسبزی خود می بالند، این کوه ها همچون دره های دامنه های زاگرس در فصل پاییز هزار رنگ، با خاک جلوه گری می کند.

مناظر نادر و بی بدیل، در نگاه نخست به تابلوی نقاشی شبیه اند که نقاش چیره دستی با ذوق سرشار و تلفیق رنگ های زیبا آن را آفریده است. آیا سیاره ای خیال انگیز در این کهکشان لایتناهیست؟ در نگاه اول چنین می نماید که ما در سیاره ی دیگری سیاحت می کنیم. چه کسی جز قادر مطلق قادر است چنین تابلوی خیال انگیزی را در جلوی چشم بگستراند؟ به راستی حیرت انگیز است. آیا این یک فرش خاکیست که بافنده اش خالق هستی است؟

جاذبه های زنجان

قلعه ی لک لک ها، شهرستان ماه نشان زنجان

در فاصله ی یکصد کیلومتری زنجان، ماه نشان و در کنار روستای شکور چی به قلعه ی لک لک ها می رسیم. از زمان های دور مردم این منطقه احترام خاصی به این پرندگان قائل هستند. باور مردم بر این است با مهاجرتی که پرندگان می کنند، به عربستان و خانه ی خدا می روند و وقتی که به آشیانه ی خود در منطقه بر می گردنند، با خود برکت می آورند. به همین خاطر، هر سال مراسمی تحت عنوان برداشت برنج، مقداری از سهم را برای این پرندگان مهربان در زمین های مزارع باقی می گذارند.

قلعه بهستان (کهن دژ)، شهرستان ماه نشان زنجان

قلعه ی بهستان یا کهن دژ در شهرستان ماه نشان، در کنار رودخانه ی قزل اوزون از جمله شگفتی های طبیعت زنجان است. این دژ، سرشار از راه پله های زیگ زاگیست که روزگاری از پایین ترین قسمت ضلع شمالی آن شروع می شده و اکنون ویرانه ای بیش نیست. فضای قلعه شامل اطاق ها، دالان ها و راه پله هاست که بعضی اوغات دارای سقفی تیز و محل هایی به شکل مثلث یا مدور روی دیوار ها برای گذاشتن پی سوز در گذشته بوده است.

جاذبه های زنجان

قلعه بهستان، این دژ شگفت انگیز که در محل به دودکش جن نیز مشهور است، در بیست کیلومتری شهر ماه نشان به سمت زنجان و در فاصله ی یکصد کیلومتری شهر زنجان است و افسانه شهر ماه نشان از همین نام سرچشمه می گیرد. علت نامگذاری این قلعه باستانی به دودکش جن، شاید به باور ها و اعتقادات دیرینه مردم این ناحیه باز می گردد اما در واقع، دودکش جن نوعی سنگی قارچی شکل است که بر اثر فرسایش پدید آمده و به مناره ای بلند و باریک مانند است که سنگ دیگری بر روی آن قرار گرفته است.

قدمت قلعه بهستان را به دوران سلسله ی ماد ارتباط می دهند، اما بدیهی است که باستان شناسان بر اساس پژوهش ها و تحقیقات گسترده پیشینه ی آن را تا دوران هخامنشی به اثبات رسانده اند. دژ بهستان تا قرن پنج هجری قمری مورد استفاده قرار می گرفته است.

جاذبه های زنجان

روستای شیلاندر زنجان

شیلاندر، همچون بهشتی متروک و کوچک با معماری پلکانی است. آبشار های فراوان با این طبیعت بکر، شاداب و با نشاط هر بیننده ای را فریفته و شیفته می کند. ساکنانش رفته اند تا او با نسیم خنک باد که در گیسوی درختان می وزد، با سازندگان نخستینش که روی در نقاب همین خاک کشیده اند، نجوا کند.

جای جای ایران، این وطن محبوب، این سرزمین خدایی با این روح اهورایی که در اوست سرشار زیبایی و لبریز شگفتی هاست و زنجان از این قائده مستثنا نیست.

آژانس مسافرتی آرامش سفر ماندگار برگزار کننده انواع تورهای ایرانگردی از شما دعوت می کند تا با شرکت در تورهای زنجان این آژانس از جاذبه های طبیعی این استان بازدید کنید. جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید با شماره ۰۲۱۵۴۰۳۴۰۰۰ تماس حاصل فرمایید.

ارسال دیدگاه

لطفا یک نظر بنویسید.
لطفا نام خود را وارد کنید
لطفا آدرس ایمیل خود را وارد کنید.
لطفا یک ایمیل درست وارد کنید