01

اردیبهشت
1401

جاذبه های اصفهان نصف جهان

ارسال شده توسط: گروه تحریریه آرامش سفر/ 39 0

کاخ چهلستون اصفهان

کاخ چهلستون اصفهان با ۲۰ ستون بلند که هر یک تنه ی درختی هستند که به زیبایی تراشیده شده اند، موزه ای بی بدیل از نقاشی های دیواری است. تابلوی جنگ های نادر شاه و چالدران و نقاشی هایی از پادشاهان عصر صفوی زینت بخش دیوارهای این کاخ هستند.

انعکاس ۲۰ ستون ایوان این کاخ در استخر جلوی کاخ مجموعا تشکیل چهل ستون را می دهند و علت نام گذاری کاخ نیز همین موضوع می باشد.

اصفهان

کاخ هشت بهشت اصفهان

در گذشته در اطراف خیابان چهارباغ قصرها و کاخ های متعددی وجود داشت که از آن میان تنها کاخ هشت بهشت با یک بنای دو طبقه ی زیبا تصویری از بهشت را به نمایش می گذارد.

پل خواجو اصفهان

تصویر مردم شهر بر روی پله های پل که در حال گوش دادن به صدای آب و لذت بردن از طبیعت هستند، تصویری کلی از پل خواجوست که در اذهان همگان است. سنگ و آجر و کاشی مصالحی است که به دست هنرمندان توانا تبدیل به اثر فاخری شده که هنر و طبیعت را در زندگی مردم جاری می کند.

ساختار دو طبقه پل خواجو اصفهان در سال ۱۰۶۰ هجری قمری تکمیل شد تا علاوه بر پل، عمکرد سد نیز داشته باشد. بخش پایینی پل از ۲۱ دهانه سنگی تشکیل شده است. در بخش غربی پل دهانه ها دارای دریچه تنظیم خروج آب بود و گاها با بستن آن، آب جمع شده در پشت آن به صورت دریاچه در می آمد.

شاه نشین پل که در مرکز و در دو طرف پل قرار دارد علاوه بر آن که مکان تفریح و اقامت شاه بود، به پایداری و  زیبایی پل نیز افزوده است. این پل زیبا با بیش از ۱۳۰ متر طول و ۱۲ متر عرض با کاشی کاری های خشتی هفت رنگ و معقلی تزئین شده است.

پل خواجو

سی و سه پل اصفهان

الله وردی خان که در عصر صفوی سپهسالار ارتش ایران بود با ساختن پلی ارادت خود را به خاندان صفوی نشان داد. سی و سه پل در سال ۱۰۰۵ هجری قمری بنا گردید و در مجاورت عرشه آن دو راهرو بنا گردید تا رهگذران بتوانند از طریق آن هم خود را از باد و باران های شدید محافظت کنند و هم از چشم انداز زاینده رود لذت ببرند.

سی و سه پل با ۲۹۵ متر طول و ۱۴ متر عرض در گذشته محلی برای برپایی جشن های ملی و شادی و سرور مردم بود. پل الله وردی خان، پل جلفا و پل چهل چشمه نام های دیگر این پل بوده است.

منار جنبان اصفهان

یکی از آثار تاریخی شگفت انگیز اصفهان که گردشگران بسیاری را به سوی خود می کشاند منار جنبان است. این دو منار معروف که بر روی مقبره عمو عبدالله از وارستگان سده هشتم قرار گرفته است سبب شده تا کل بنا مشهور گردد.

همان طور که از اسمش بر می آید این منارها قابلیت لرزیدن دارند. البته این منارهای لرزان در نقاط دیگری نظیر اردکان نیز دیده می شود اما آن چه که منار جنبان اصفهان را متمایز می کند ابعاد خاص آن با ارتفاع ۵/۱۷ متر و قطر ۹ متر و کاشی کاری های لاجوردی و فیروزه ای سقف آن می باشد.

این منار زیبا در قرن هشتم هجری بنا گردید و امروزه ایرانگردان و جهانگردان زیادی را به خود جذب می کند. پدیده ی تشدید عاملی است که موجب لرزیدن این منارها می شود. هر چند که لرزش آن به حدی نیست که به سادگی دیده شود اما میزان تکان بیشتر نسبت به نمونه های مشابه، منار جنبان اصفهان را شاخص می کند.

منار جنبان اصفهان

محله جلفا اصفهان

پس از پیروزی شاه عباس در برابر فرمانروایی عثمانی، شاه کبیر صفوی قریب به ۴۰۰ هزار نفر از ارامنه ی ساکن منطقه جلفا را رهسپار اصفهان و ناحیه نسبتا وسیعی در جنوب رودخانه زاینده رود نمود. ارامنه ی کوچانده شده به منطقه ای که جلفای اصفهان خوانده شد شروع به ساخت کلیسایی برای برگزاری مراسمات مذهبی خود نمودند.

کلیسای وانک اصفهان

بنای ساخته شده اولیه بسیار ساده، بی آلایش و صرفا جهت برگزاری مراسمات مذهبی و سیاسی بود. پنجاه سال پس از آن به کمک دولت صفوی، ارامنه توانستند کلیسای درخوری را برپا کنند. کلیسای ناجی یا آن طور که بین همگان رایج است کلیسای وانک پس از ۹ سال به وسیله خشت خام تکمیل گردید که این متفاوت از کلیساهای سنگی ارمنستان بود. می توان تاثیر معماری ایرانی و اسلامی را در تزئینات و همچنین در گنبد کلیسای وانک مشاهده کرد. نقاشی های فضای داخلی کلیسا چشم هر گردشگری را خیره می کند.

از جمله بناهای داخل محوطه کلیسای وانک برج ناقوس است که با نماد دو فرشته مقرب درگاه خدا یعنی میکائیل و جبرئیل، ۳۸ سال پس از برپایی کلیسا بر روی ۴ ستون سنگی استوانه ای بنا گردید. در زیر این برج مقبره های پیشوایان مذهبی ارامنه قرار دارد.

موزه کلیسای وانک از دیگر جاذبه های گردشگری منطقه جلفا اصفهان می باشد که می توانید از دیدن آن لذت ببرید. کتاب های کهن و ادوات چاپ، لباس های مراسمات مذهبی و دیدنی های شگرف تاریخ ارامنه در این موزه نگه داری می شود که شما را با فرهنگ و تاریخ مسیحیت آشنا می کند.

کلیسای وانک اصفهان

کلیسای بیت اللحم اصفهان

ارزش بالای بناهای مقدس ادیان و میراث فرهنگی این اماکن سبب توجه حکام و پادشاهان و هنرمندان بوده است. کلیسای بیت اللحم اصفهان یکی از این بناهاست که در طول ۲۰ سال توسط معماران ارمنی بنا گردید. نقاشی های بی نظیری از عهد عتیق و عهد جدید که در بخش هایی طلاکاری نیز شده است زینت بخش فضای داخلی کلیسای بیت اللحم است.

سوغات اصفهان

اگر از کسی در خصوص سوغاتی اصفهان بپرسید بی درنگ نام گز و پولکی را بر زبان می آورد. سوغاتی اصفهان تنها بدینجا ختم نمی شود، چرا که اصفهان شهر ثبت شده جهانی در صنایع دستی است و مینا کاری، قلم زنی، خاتم کاری، مینیاتور و … هنرهایی است که آثار آن می تواند زینت بخش خانه های شما باشد.

اگر می خواهید از دیدنی های اصفهان لذت ببرید از شما دعوت می کنیم تا با همراهی با تور اصفهان آژانس مسافرتی آرامش سفر ماندگار، زیبایی های نصف جهان را به صورت گروهی به تماشا بنشینید. جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید با شماره ۰۲۱۵۴۰۳۴۰۰۰ تماس حاصل فرمایید.

ارسال دیدگاه

لطفا یک نظر بنویسید.
لطفا نام خود را وارد کنید
لطفا آدرس ایمیل خود را وارد کنید.
لطفا یک ایمیل درست وارد کنید