01

اردیبهشت
1401

تور سرعین اردبیل شهر چشمه های آب گرم

ارسال شده توسط: گروه تحریریه آرامش سفر/ 31 0

آشنایی با شهر سرعین اردبیل

در تور سرعین سفری خواهیم داشت به یکی از شهرستان های استان اردبیل. سرعین شهرستانی در ۲۵ کیلومتری غرب شهرستان اردبیل با مساحتی بیش از ۱۲۸۰۰۰۰ متر مربع از شهرهای گردشگری این استان محسوب می شود. جمعیت این شهرستان ۲۲ هزار نفر است که حدود ۷ هزار نفر آن در  شهر سرعین ساکن می باشند.

زبانی که مردم سرعین به آن تکلم می کنند ترکی آذری می باشد. در گذشته جاده سرعین از کلخوران می گذشت که بسیار طولانی بود. احداث جاده جدید علاوه بر تسهیل دسترسی به سرعین،  به آبادانی این شهر نیز کمک کرد.

 

اردبیل

 

وجه تسمیه سرعین اردبیل

سرعین در فرهنگ لغات به معنی سرچشمه می باشد و دلیل این نام گذاری وجود چشمه های آب گرم در این شهر است. این شهر از زمان های دور تاکنون نام های ساری قیه، سارقین، سرائین و سرقین را به خود دیده است.

جاذبه های طبیعی و گردشگری سرعین اردبیل

نقش رشته کوه سبلان در اقلیم منطقه سرعین انکار نشدنی است. این کوه استوار سبب شده تا سرعین از لحاظ خصوصیات چهار فصل بودن و اعتدال آب و هوایی در شرایط ایده آلی باشد که در کمتر منطقه ای از ایران شاهد این چنین شرایط طبیعی و اقلیمی منحصر به فردی هستیم.

آن چه سرعین را مورد توجه گردشگران داخلی و خارجی قرار داده است چشمه های شفابخش آب گرم این شهر می باشد. وجود بیش از ۱۵ آب گرم در این شهر که از امکانات مناسبی برخوردار هستند درخور توجه است.

پیست اسکی و تله سیژ آلوارس سرعین اردبیل

با شرکت در تور سرعین آرامش سفر ماندگار شما می توانید در دامنه های سبلان از پیست اسکی آلوارس لذت برده و اوقات خوشی را بگذرانید. این پیست اسکی بزرگ ترین پیست از لحاظ وسعت در ایران می باشد.

این پیست اسکی در فاصله ی ۱۲ کیلومتری روستای آلوارس و ۲۴ کیلومتری سرعین قرار گرفته است و از آن جایی که این پیست در ارتفاع ۳۲۰۰ متری از سطح دریا قرار دارد در بسیاری از ماه های سال خصوصا در پاییز و زمستان پوشیده از برف است و ماندگاری برف در این ارتفاع عاملی است که سبب می گردد این پیست اسکی برای حدود ۶ الی ۸ ماه از سال قابل بهره برداری باشد.

روستای کنزق سرعین اردبیل

پس از طی ۲ کیلومتر از شرق شهر سرعین به روستای تاریخی کنزق می رسیم. در این روستا دره های متعددی وجود دارد که نام معروف ترین آن ها ساری دره یا همان دره زرد است. غارهای دستکند زیبای این منطقه از جاذبه های طبیعی و باستانی کنزق به شمار می آیند.

روستای ویند کلخوران سرعین اردبیل

دهکده صخره ای ویند کلخوران در فاصله ۵/۴ کیلومتری غرب شهر سرعین که دهکده ای سنگی و زیرزمینی است از دیگر جاذبه های شهر سرعین می باشد.

غذاهای محلی سرعین اردبیل

آش دوغ تهیه شده از دوغ محلی طبیعی که اهالی آن را آیران آشی می نامند. پیچاق قیمه، تره اسفناج، چیغیرتما، انواع کوکو، رشته پلو قیسی، باسترما پلو، ترشی قورمه و ساری حالوا از دیگر غذاهای خوشمزه ی محلی سرعین می باشد.

سوغاتی سرعین اردبیل

عسل سبلان پرخاصیت ترین محصول منطقه است. بهترین نوع عسل این منطقه در دامنه ی پوشیده از سنبل، ریحان، پونه و گون سبلان تولید می شود. شیر طبیعی و محصولات مختلف لبنی و دامی از دیگر تولیدات سرعین محسوب می گردد.

جاجیم های الوان به رنگ های طبیعی، گلیم های خوش طرح، ورنی که یادگار دستان هنرمند زنان و دختران عشایر است، خورجین، جوراب پشمی، نمد و فرش، مسندها و مصنوعات چوبی یادآور خاطرات خوب شما همراهتان به یادگار خواهند ماند.

سرعین همه ساله پذیرای ایرانگردان و جهانگردان فراوانی است که تعداد آن ها بالغ بر ۷ میلیون گردشگر در سال می باشد. در این شهر حدود ۲۵۰ هتل، هتل آپارتمان و مهمان سرا وجود دارد که پذیرای مهمانان و مسافران می باشند.

آژانس مسافرتی آرامش سفر ماندگار افتخار دارد تا از شما دعوت کند با همراهی در تور سرعین اردبیل این آژانس از جاذبه های طبیعی و گردشگری این شهر زیبا بهره مند شوید. شما می توانید جهت کسب اطلاعات بیشتر و یا رزرو تور با شماره ۰۲۱۵۴۰۳۴۰۰۰ تماس حاصل فرمایید.

ارسال دیدگاه

لطفا یک نظر بنویسید.
لطفا نام خود را وارد کنید
لطفا آدرس ایمیل خود را وارد کنید.
لطفا یک ایمیل درست وارد کنید