دیدنی های شیراز شهر تاریخ و فرهنگ

ارسال شده توسط: گروه تحریریه آرامش سفر/ 106 4

آشنایی با شهر شیراز

در نواحی جنوب کشور گسترده و زیبای ایران سرزمینی با نام زیبای شیراز، با مردمی مهمان نواز چون نگینی می درخشد. و بر ذهن و روان هر رهگذر و مسافر نقشی به یاد ماندنی به جای می نهد. محل ظهور سلسله های عظیمی چون هخامنشیان و ساسانیان و مهد تمدن و باورهای عمیق زندگی است. در زمان خلفای اسلامی بعد از آن که شهر استخر مرکز پارس، در حملات مداوم و مستمر به طرز شدیدی آسیب دید و از وسعت و جمعیت آن کاسته شد، شیراز رونق گرفت.

جاذبه های شیراز

شیراز که امروز یکی از بزرگترین شهرهای ایران شناخته می شود از ویرانه های خود سر بر آورده است. سیل بسیار شدیدی سال ۱۰۷۹ هجری قمری شیراز را تبدیل به یک ویرانه کرد. متاسفانه بسیاری از آثار ارزشمند و مهم تاریخی در آن سیل از بین رفت.

کسی که بخواهد ایران را بشناسد  باید از شناخت شیراز شروع کند زیرا شیراز شناسنامه تاریخ ایران است. از دوران قدیم تا امروز این شهر روزگاری پایتخت ایران بوده است. در سال ۱۱۸۰ هجری قمری کریم خان زند شیراز را پایتخت ایران قرار داد و دستور به آباد کردن این شهر باستانی داد. بناهای دوران کریم خان زند هنوز به این شهر تاریخی ابهت و زیبایی می بخشد.

جاذبه های شیراز

دروازه قرآن شیراز

در دوران سلطنت دیلمیان بر فارس در مدخل تنگه الله اکبر، طاق بلندی برای دیده بانی ساخته بودند. این طاق که به مرور زمان در حال تخریب بود به دستور کریم خان زند بازسازی شد و در کناره های طاق اصلی، دو طاق دیگر ساخته شد تا مکانی برای استراحت نگهبانان باشد بالای طاق هم اتاقکی ساخته شد و در آن قرآنی خطی قرار دادند تا به رسم باستانی ایرانیان مسافران از زیر قرآن عبور کنند و سلامت به مقصد رسند. از این  جهت این طاق های بلند طاق قرآن و پس از آن دروازه قرآن نامیده شد.

جاذبه های شیراز

حافظیه شیراز، آرامگاه لسان الغیب حافظ

شیراز را شهر شاعران نامیده اند و پیداست که شیراز و شعر در فرهنگ غنی ایرانی چه جایگاهی دارند. این جا حافظیه آرامگاه حافظ شاعر ایرانی است؛ شاعری که هر ایرانی روح خود را در شعرهای او می یابد.

عمر حافظ در میانه ی حمله ی چنگیز و تیمور سپری شد. در دوره ای که از  سربلندی و اتحاد ایران کمتر اثری دیده می شد؛ در دورانی که روشنای سعادت در تیرگی ظلمات گم بود او حرف های ناگفته ی ایرانیان زجر کشیده را در غزل های ناب به گوش همه می رساند.

ساختمان اصلی آرامگاه حافظ در سال ۱۱۸۷ هجری قمری بنا شد. عمارتی زیبا به سبک زندیه که شامل تالاری با ۴ ستون سنگی یکپارچه و بلند و باغی زیبا در رو به رو است.

جاذبه های شیراز

سعدیه شیراز، آرامگاه شیخ اجل سعدی

در ایران بسیاری از  پادشاهان و افراد دارای مقام آمده اند و رفته اند ولی نام هیچ یک از آن ها در حافظه ی تاریخ نمانده است. اما شاعران نه تنها در تاریخ ماندگار شدند بلکه در ذهن و قلب مردم همیشه جای دارند.

مشرف الدین بن مصلح الدین عبدالله در سال ۶۰۶ هجری قمری چشم به جهان گشود. پدرش در دربار سعد بن زنگی اتابک در شهر شیراز صاحب شغلی بود. وقتی پدر مشرف الدین به دیار باقی شتافت اتابک او را تحت حمایت خود قرار داد. مشرف الدین برای قدردانی از این لطف نام حامی خود را به عنوان لقب خود  برگزید.

آرامگاه سعدی شیخ اجل در سعدیه جایی برای دیدار با این شاعر ماندگار است. در دوران حکومت کریم خان زند در سال ۱۱۸۷ هجری قمری به دستور وی آرامگاهی شایسته ی نام سعدی این شاعر بزرگوار ساخته شد. شیخ مصلح الدین سعدی شیرازی چنان تاثیر عمیق و پرمفهومی  بر زبان و ادبیات فارسی گذاشته که تعداد کثیری از ضرب المثل هایی که ایرانیان امروز در صحبت هایشان بکار می برند از شعرهای ایشان گرفته شده است.

جاذبه های شیراز

باغ ارم شیراز

در بالای عمارت باغ هلالی های چشم نوازی ساخته شده است که در اصطلاح معماران سنتوری نامیده می شده است. آن چیزی که این هلالی ها را بسیار زیبا کرده کاشی های نگین و نقش دار است که به شیوه ی خاص کاشی کاری در آن زمان به شکلی دلفریب تزئین شده است. استخر مقابل عمارت، آبنمای بزرگی است که تصویر عمارت در آن پیداست.

پس از نقش آب در زیبایی این عمارت، درختان مهم ترین نقش را در شکل گیری این باغ ایرانی در شهر شیراز دارند. قدمت درخت کاری در ردیف های بسیار منظم، مانند صف بندی سربازان؛ به عهد کوروش کبیر بر می گردد. آبراهه های کثیری که  باغ را تقسیم بندی می کند و عمارتی که در مرکز باغ است، اثری بسیار زیبا در اختیار این شهر و مردمانش گذاشته است.

جاذبه های شیراز

باغ موزه عفیف آباد شیراز

عمارت باغ عفیف آباد ۱۲۰۰ متر مربع مساحت دارد که امروزه موزه نظامی است. اما طبقه بالای عمارت به صورت کاخ و دست نخورده باقی مانده است که قابل بازدید برای مردم سراسر کشور می باشد.

درختان میوه نظیر انجیر، انار، انگور در باغ عفیف آباد تصویری دل انگیز به این فضا بخشیده است. یکی از باغ های فوق العاده زیبای کشور را با ۱۳ هکتار وسعت و بیش از ۱۰۰۰ درخت نارنج در عفیف آباد شیراز می توانید مشاهده کنید که عطر درختان نارنج شور و ذوق را در بازدیدکنندگان این باغ بیشتر می کند.

در دوران قاجار علی محمد خان قوام که فرماندار فارس بوده است عمارت عفیف آباد را در باغ می سازد و این جا محلی برای پذیرایی خانواده و اقوام فرماندار فارس در آن زمان می شود که با توجه به نبودن وسایل خنک کننده بیشتر در فصل تابستان از این عمارت استفاده می کردند. طبقه بالا به کارهای مربوط به استانداری و امورات کشوری اختصاص داده شده بود و طبقه پایین محل زندگی خانواده ایشان بود.

جاذبه های شیراز

مسجد وکیل شیراز

مسجد وکیل شیراز در سال ۱۱۸۸ هجری قمری ساخته شده است و مساحت این مسجد بالغ بر ۱۰ هزار متر متر مربع است. صحن مسجد وکیل نیز با سنگ های بزرگ فرش شده است. مسجد وکیل شیراز با طرح شبستانی و داشتن ایوان یکی از زیباترین مساجد ایران به شمار می رود.

محراب در این مسجد نمازگزار را به اقامه ی نماز ترغیب می کند. در قبله ی محراب سنگ مرمر و کاشی کاری رنگارنگ و نقش گل و بوته زینت داده شده است و در سقف محراب مقرنس کاری بی بدیل کار شده که زیبایی این مسجد را دو چندان می کند.

جاذبه های شیراز

خانه فروغ الملک شیراز

از جمله بناهای تاریخی شیراز، خانه فروغ الملک است. زمانی این خانه به آموزش و پرورش اهدا شد و برای مدتی طولاتی از این خانه به عنوان دبستان استفاده می شد. این خانه مثل اکثر خانه های ایرانی دارای هشتی در ورودی است که به وسیله ی دالانی به حیاط داخلی راه پیدا می کند.

مالکین خانه فروغ الملک از خاندان قوام بودند. این خاندان و خاندان مشیر در دوره قاجار دستور بسیاری از ساخت و ساز ها را دادند. این خانواده ی ثروتمند در خانه ی خود حوضخانه و حمام ساخته بودند و در آن زمان تمام امکانات رفاهی را برای خود و خانواده شان فراهم کرده بودند. تفاوت این خانه با خانه های شیراز در این می باشد که دارای پنجره ای است که رو به حیاط گشوده می شود.

آژانس مسافرتی آرامش سفر ماندگار برگزار کننده تورهای داخلی از شما دعوت می کند تا با شرکت در تور شیراز این آژانس به تماشای دیدنی های شیراز بنشینید. شما می توانید جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره ۰۲۱۵۴۰۳۴۰۰۰ تماس حاصل فرمایید.

کاهش هزینه در سفر

ارسال شده توسط: گروه تحریریه آرامش سفر/ 104 0

چطور میتوانیم هزینه های سفر را کاهش دهیم؟ برخی از افراد هستند که به خاطر هزینه های موجود در سفر از رفتن به مسافرت منصرف میشود و این لذت را از خود دور میکنند.اما در این بخش از مقاله های گردشگری سایت آرامش سفر قصد داریم تا با راه کارهایی به شما آموزش دهیم چطور میتوانید هزینه های سفر را کم کنید و یک سفر خاطره انگیز و شاد و زیبا داشته باشید.پس همراه ما در ادامه این مطلب جذاب باشید.

۱ – حمل و نقل عمومی

یکی از مهمترین بخش هایی که باعث ایجاد هزینه های اضافه میشود استفاده نکردن از وسایل حمل و نقل عمومی میباشد.شما اگر در هر شهری که قرار دارید از وسایل عمومی همانند اتوبوس های شهری یا مترو ها برای جابجایی در شهر و یا تاکسی هایی که در آن مسیر فعالیت دارند و هزنیه کمتری را دریافت میکنند استفاده کنید به صورت قابل توجه ای در هزینه های خود صرفه جویی کرده اید.

کاهش هزینه سفر

۲ – زمان سفر

انتخاب زمان سفر شما با هزینه های سفر شما رابطه مستقیم دارد.قطعا میدانید اگر در تعطیلات به مسافرت بروید باید هزینه بیشتری را بپردازید حالا چه هزینه خواب چه هزینه خوراک، اگر در زمانی که مناسبت خاصی وجود ندارد مسافرت بروید و مقصد خود را انتخاب کنید یکی از کم هزینه ترین سفرهارا خواهید داشت چون شما از معدود افرادی هستید که در آن مقصد قرار دارند و نیازمند هزینه های دوچندان برای پیدا کردن برای مثال جای خواب نیستید.

۳ – جای خواب

داشتن جای خواب برای هر فردی یکی از واجبات در سفر میباشد.اگر شما شب را خود استراحت نکنید قطعا در روز بعد انرژی کافی را نخواهید داشت و نمیتوانید به اندازه کافی لذت ببرید.پس در انتخاب جای خواب دقت کنید و برای کاهش هزینه های جای خواب خود به مهمانسرا ها بروید و یا اگر مجردی هستید به مهمانپذیرهایی بروید که در کنار چند فرد دیگر بر روی تخت های دو طبقه بتوانید استراحت کنید و این امر در کاهش هزینه های شما تاثیر مستقیم خواهد گذاشت.

جای خواب

۴ – بلیط ارزان

اگر قصد سفر با اتوبوس را دارید سعی کنید به صورت اینترنتی خریداری نکنید و یا یک الی دو روز قبل برای خرید بلیط اقدام نکنید.برای این کار حضورا دو الی سه ساعت قبل از حرکت تشریف ببرید پایانه مورد نظر در این لحظه شما بلیط لحظه آخری را با حداقل ۲۰ الی ۳۰ درصد زیر قیمت خریداری خواهید کرد.

یا اگر قصد دارید با هواپیما به سفر کنید حتما از بلیط های لحظه آخری استفاده کنید.برای رزرو بلیط هواپیما لحظه آخری میتوانید با آژانس هواپیمایی آرامش سفر تماس بگیرید ۰۲۱۵۴۰۳۴۰۰۰

۵ – خوراک

قطعا مهمترین بخش هر سفری خوراک میباشد.اگر با ماشین شخصی خود سفر میکنید تا جایی که امکان دارد تمامی وسیله های لازم برای خوراک و تهیه غذا را همراه خود بیاورید و خودتان در سفر مشغول درست کردن غذا شوید این کار هزینه های شمارا کاهش میدهد.اما اگر ماشین شخصی ندارید و باید از بیرون غذا تهیه کنید در صورت امکان وسایل غذارا تهیه کنید و خود درهتل محل اقامت خود مشغول تهیه غذا شوید.

۶ – چونه بزنید

اگر قصد دارید خریدی را انجام دهید حتما در خرید خود چونه بزنید.شاید خیلی از افراد این کار را منزله کاهش فرهنگ بدانند اما باید بدانید چونه زدن در تمامی دنیا رواج دارد و حتما در خرید اجناس خود چونه بزنید و در مجموع شما شاهد این خواهید بود که هزینه بسیار خوبی را تخفیف گرفته این و مبلغ قابل توجهی را پس انداز کرده اید.

۷ – معاشرت با افراد محلی

در سفر خود سعی کنید با افراد محلی که در مقصد معاشرت کنید و با آنان صحبت کنید و از آنها بخواهید به شما مکانی مناسب و ارزان برای خواب یا رستورانی مناسب برای غذا را به شما معرفی کنند.قطعا هر فردی شهر خود را به خوبی میشناسد و این کار باعث میشود که شما بتوانید بهترین گزینه ها را انتخاب کنید.

گرانترین شهرهای جهان

ارسال شده توسط: گروه تحریریه آرامش سفر/ 106 0

گرانترین شهرهای جهان در سال ۲۰۱۸ ، شناخت گرانترین شهرهای جهان یکی از بخش های جالبی هست که میتوانیم مطالعه نماییم.مجله اکونومیست طبق شاخص های مشخص شده خود گرانقیمت ترین و ارزانترین شهرهای دنیا را معرفی کرد.این شاخص ها نیز بهای کالا ، هزینه لباس ، هزینه خوراک ، هزینه مسکن و هزینه حمل و نقل در شهرها میباشد که با این معیار گرانترین و ارزانترین شهرهای دنیا در سال ۲۰۱۸ معرفی شد.در این مطلب ۱۰ شهر گران دنیا در سال ۲۰۱۸ را باهم خواهیم شناخت.همراه آرامش سفر باشید.

سنگاپور ، سنگاپور

شهر سنگاپور پایتخت کشور سنگاپور پرجمعیت ترین شهر این کشور میباشد.سنگاپور یکی از مدرنترین شهرهای دنیا و البته آسیا میباشد.این شهر جزو تمیزترین شهرهای دنیا هم بوده و هوایی بسیار تمیز را داراست.با توجه به شلوغی این شهر اما استفاده از تکنولژی و علم توانسته اند این شهر را بدون کمترین درصد آلودگی در دنیا معرفی کنند.سنگاپور ۵ سال پیایی میباشد که گرانترین شهردنیا است.این شهر مدرن و گران یکی از بهترین اقتصاد های جهانی را داراست.

سنگاپور

پاریس ، فرانسه

پاریس پایتخت و پرجمعیت ترین شهر فرانسه میباشد.این شهر یکی از توریستی ترین شهرهای دنیا بوده و سالانه گردشگران زیادی به این شهر اروپایی سفر میکنند.گرانترین شهر فرانسه پاریس به عنوان مهمترین مرکز اقتصادی اروپا شناخته میشود.پاریس نیز یکی از شهرهای مدرن اروپاست که به عنوان یکی از مهمترین مراکز مد در دنیا هم مشهور است.تا سال ۲۰۱۲ زنان در این شهر حق پوشیدن شلوار را نداشتند.سالانه بیش از ۴۵ میلیون توریست از دومین شهر گران جهان بازدید میکند.

پاریس

زرویخ ، سوئیس

زوریخ پرجمعیت ترین شهر در کشور سوئیس  میباشد.این شهر یکی از توریستی ترین شهرهای دنیا میباشد و سالانه گردشگران زیادی به خود جذب میکند.زوریخ جزو تمیزترین و بهداشتی ترین شهرهای دنیا هم میباشد.این شهر حدود ۵۰۰.۰۰۰ نفر جمعیت دارد.زوریخ یکی از با کیفیت ترین شهرهای دنیا برای زندگی نیز میباشد.این شهر تمیزترین آب آشامیدنی دنیارا نیز دارد.

زوریخ

هنگ کنگ ، چین

هنگ کنگ دومین شهر گران آسیا و چهارمین شهر گران دنیا میباشد.هنگ کنگ یکی از شهرهای فوق العاده دنیا میباشد که دارای مهمترین بازارهای مالی و تجاری در جهان است.کمپانی های مشهوری در دنیا در این شهر دارای نمایندگی هستند.جالب است بدانید مردم هنگ کنگ با ضریب هوشی ۱۰۷ باهوش ترین مردمان دنیا میباشند.این شهر نیز یکی از توریستی ترین شهرهای آسیا و جهان میباشد که جاذبه های گردشگری فراوانی نیز دارد.

هنگ کنگ

اسلو ، نروژ

اسلو بزرگترین و پرجمعیت ترین شهر و پایتخت کشور نروژ میباشد.این شهر گران دنیا دارای ۱ میلیونو ۵۰۰ هزار نفر جمعیت میباشد.اسلو دارای جاذبه های گردشگری فراوانی است که گردشگران زیادی به این شهر سفر میکنند.اسلو به دلیل جزیره های فراوانی که دارد یکی از مراکز مهم صنایع دریایی در قاره اروپا به شمار میرود.

اسلو

۵ شهر بعدی بزودی قرار خواهد گرفت …

چهار وسیله مورد نیاز برای طبیعت گردی

ارسال شده توسط: گروه تحریریه آرامش سفر/ 79 0

اگر شما گردشگری حرفه ای هستید و همیشه به شرکت در تور طبیعت گردی علاقمندید و یا خودتان به تنهایی و یا با دوستان به طبیعت میروید نیاز هست ۴ وسیله مهم را همراه خود داشته باشید.این وسایل به دلیل این میباشد که ممکن است برخی از طبیعت گردی ها طولانی شود و مشکلاتی از پیش تعیین نشده ای برای شما ایجاد شود و نیاز هست شما فکر همه جا را کرده باشید.در این مقاله گردشگری سایت آرامش سفر قصد داریم به شما این ۴ وسیله مهم را معرفی کنیم همراه ما باشید.

سفرهای طبیعت گردی از جمله سفرهایی میباشد که شما باید از قبل تمامی وسایل مورد نیاز را همراه خود داشته باشید.زیرا در حین مسیر و حتی در مقصد ممکن است مشکلاتی برای شما پیش آید و یا ساعاتی بیشتر را در این مسیرها بمانید پس بهترین کار این است تا میتوانید وسایل اضافه را همراه خود به سفر نبرید و تنها وسایلی را همراه خود داشته باشید که به آنها نیاز دارید.

پاور بانک

یکی از مهمترین وسیله هایی که هر گردشگری باید همراه خود داشته باشد پاور بانک میباشد.قطعا در هر سفری پیش خواهد آمد که شارژ باطری گوشی شما به اتمام برسد و شما هنوز سفری طولانی در پیش داشته باشید و دسترسی لازم برای شارژ کردن گوشی را نداشته باشید.پس بهترین کار همراه داشتن یک پاور بانک میباشد که در مواقع لازم گوشی خود را شارژ کنید.توجه کنید تا میتوانید پاور بانک های ولتاژ بالا خریداری کنید که حداقل ۳ بار گوشی شمارا شارژ کند.

پاور بانک

دستگاه ردیاب بار، Trackdot

وسیله ای مهم که در چندین مورد میتوانید از آن استفاده کنید.شما میتوانید یک دستگاه ردیاب را در وسایل خود بگذارید یا اینکه این دستگاه را به یکی از همراهان گروه خود بدهید تا در مواقعی که آنها را گم کردید با استفاده از دستگاه ردیابی که به گوشی شما متصل است آنهارا پیدا کنید.اگر روزهای طولانی به طبیعتگردی میپردازید حتما از این دستگاه خریداری کنید و همراه خود داشته باشید.

دستگاه ردیاب

دستگاه تست سلامتی، Tinke

ممکن از در حین تفریح مشکلاتی برای سلامتی شما پیش آید و دسترسی لازم به پزشک را نداشته باشید و نیاز هست در این مواقع خودتان چکاپ اولیه را انجام دهید.شما با استفاده از دستگاه Tinke میتوانید به راحتی میزان فشار خود و تناسب سلامتی تان را بسنجید.فقط کافی است شما انگشت خود را در بخش مشخص شد بگذارید تا همه چک های لازم انجام شود.این دستگاه به گوشی شما متصل میشود و اطلاعات مربوطه در صفحه گوشی خود مشاهده کنید.شما با این دستگاه میتوانید ضربان قلب، میزان تنفس خود را هم متوجه شوید.

تست سلامت

موبایل SpareOne

گوشی موبایل SpareOne وسیله ای بسیار مورد نیاز برای تمامی گردشگران حرفه ای در دنیا میباشد.این گوشی در سال ۲۰۱۳ اختراع شد و جالب است بدانید عمر باطری این گوشی بیش از ۱۵ سال میباشد.پس خیالتان از بابت تمام نشدن باطری گوشی راحت است.این گوشی برای تماس های اضطراری بسیار مورد نیاز میباشد و کاربرد دارد.

سلامت

جاذبه های گردشگری شهر ملایر استان همدان

ارسال شده توسط: گروه تحریریه آرامش سفر/ 96 0

معرفی شهر ملایر استان همدان

ملایر دومین شهر بزرگ استان همدان و در هشتاد کیلومتری جنوب شرق شهر همدان است. برخی ملایر را از واژه مال آیر دانسته اند یعنی سرزمین آریایی ها، اما برخی آن را مال آیر به معنی خانه آتش می دانند. زیرا پرستش گاهی در این تپه است: پرستش گاه “نوشیجان”، یادگار روزگار ماد. در این مقاله با جاذبه های گردشگری شهر ملایر استان همدان بیشتر آشنا میشوید.

ارگ نوشیجان شهر ملایر استان همدان

این مجموعه به راستی چه بوده است؟ پرستش گاه مهر پرستان، قلعه نگهابانان ماد و یا کاروان سرای مسافران؟ هر پژوهشگری سخنی می گوید و من که تاریخم خاموش نشسته ام تا سرانجام خود، راز این بنا را دریابید. این بنا را هم آتشکده می توان دانست و هم قلعه، زیرا نشانی از هر دو در آن هست. هم آتشدان و آتشکده دارد و هم دیوارهایی بلند مانند قلعه. نوشی جان در فارسی کهن یعنی جای جاویدان و بنای ماندگار. اگر به راستی نوشیجان پرستش گاه بوده است باید بپذیریم که این بنا کهن ترین نیایش گاه خشتی جهان است.

ملایر

پنهان شدن ارگ نوشیجان شهر ملایر

هنگامی که ارگ نوشیجان یافت شد، اتاق های آن با نزدیک به چهار میلیون خشت انباشته و سپس روی آن با خشت و خاک و گل پوشانده شده بود تا در تپه ای از خاک و گل پنهان شود. پنهان کردن بنای نوشی جان در زیر خروارها خشت و گل بی تردید در روزگار هخامنشی و پس از کوروش انجام شد. کوروش آزادی دینی بی مانندی در ایران برقرار کرد. اما پسرش کمبوجیه که نخست مانند پدر مهربان و دریا دل بود به زودی دگرگون شد و به سخت گیری بر آیین های دیگر پرداخت و پرستش گاه های آن ها را ویران کرد. شاید یکی از این پرستش گاه ها همین ارگ نوشی جان بوده است. مهرپرستان برای رهاندن پرستش گاه از گزند دشمن همه معبد و و از جمله معبد اصلی را باخشت پر کردند تا فرو نریزد. با چهار میلیون خشت این معبد را پنهان ساختند.

جاذبه های گردشگری شهر ملایر- ارگ نوشیجان

معماری ارگ نوشیجان شهر ملایر

از دیگر جاذبه های گردشگری شهر ملایر ارگ نوشیجان است. ویژگی برجسته ارگ نوشیجان که آن را یگانه می کند گوناگونی بناهای آن است. در آن هم معبد است، هم باروی قلعه، هم تالار و هم انبار. ریزه کاری ها و فنون معماری نیز به آن ویژگی هایی برجسته بخشیده است.

به زیبایی باستانی و اصیل این معبد بنگرید. معماری آن به شکل صلیب یا چلیپا و اگر درست تر بگویم به صورت نیم چلیپا. زیرا پرستش گاه ایزد مهر بود. نماد صلیب بسیار پیش تر از این که در اروپا به کار رود در این بنا و دیگر بناهای ایران باستان به کار رفت. صلیب نماد ایزد مهر یا خورشید و نیز نماد جاودانگی بود. چلیپا همراه با مهرپرستی به اروپا رفت و نماد مسیحیت شد. می توان پنداشت که در طاقچه محراب وار که در شمالی ترین قسمت معبد است نقش یا پیکره ای از مهر جای داشته است.

یکی  از برجسته ترین ویژگی های معماری نوشیجان، استفاده از طاق ها و طاقچه های هلالی است که بعد ها جایگاه مهمی در معماری ایرانی و اسلامی می یابد. معماران نوشی جان با ساختن طاق های هلالی در زیر زمین، کوچه های زیبا پدید آورده اند.

جاذبه های گردشگری شهر ملایر- ارگ نوشیجان

هر چهار انبار ارگ در هنگام کشف، لبالب از آجرهایی بود که قرار بوده برای پر کردن دیگر بناهای نوشیجان به کار روند تا آن ها را از گزند دشمن در امان نگه دارند. در آن ها همچنین ابزارهایی پیدا شد شامل همه گونه ظرف های سفالی، حلقه ها و زیورآلات.

به یاد دارم که در آن روزگاران نیایش گاه نوشیجان در دشتی سبز و در میان باغ هایی دل گشا بود و چشم اندازی بس زیبا داشت. من اگر چه تاریخم و یاد روزگاران کهن زنده ام می دارد اما آرزو دارم که اقامت گاه هایی شایسته در کنار این بنا ساخته شود تا باز این تپه باستانی و ارگ شگفت انگیزش لبالب از ایران گردان و جهان گردانی شود که به دیدار نخستین نیایش گاه خشتی جهان می آیند.

یخچال میرفتاح شهر ملایر استان همدان

ملایر در روزگار قاجار گسترش یافت و از ولایات ثلاث محسوب می شد ولی از آن روی که سرگذشت آن به هگمتانه باستان پیوسته است، پیشینه اش به هزاران سال پیش باز می گردد. درکتیبه های ساسانی، تویسرکان، نهاوند و ملایر جزو تبایع شهرستان احمزان در مادستان نوشته شده است. قدیمی ترین متنی که از ملایر یاد کرده است کتاب “مجمل التواریخ و القصص” نوشته ابن شازه همدانی در قرن ششم هجری است. با این همه ظهور کریم خان زند، برجسته ترین حادثه در زندگی ملایر است، پس از زندیه و قدرت یافتن قاجار، شهر ملایر گسترش واقعی یافت و بسیاری از خانه های قدیمی، بازار و کاروان سراها در آن روزگاران ساخته شده اند، از آن جمله یخچال میرفتاح است. تنها و در گوشه شهر، چه درونش تنهاست.

جاذبه های ملایر همدان

کاربرد یخچال میرفتاح شهر ملایر

از این گونه یخچال های کهن هنوز نشانه هایی بر جای مانده است. در زمستان های سرد درون آن را پر از آب می کردند تا یخ ببندد آن گاه تابستان ها یخ ها را تکه تکه می شکستند و می فروختند. لذتی داشت در گرمای نیم روز تابستان تکه ای یخ بلور در شربت سکنجبین انداختن و گرمای درون را فرو نشاندن.

مشخصات یخچال میرفتاح شهر ملایر

این یخچال قاجاری که به نام بانی آن میر فتاح نامیده می شود، بر روی یک حوض یا چاله بزرگ جای دارد و گنبد گرداگرد آن حوض ساخته شده است. ادوارد پولاک که در اواخر سلطنت ناصرالدین شاه در ایران زندگی می کرد می نویسد: وجود یخ در نوشیدنی های ایرانیان اجتناب ناپذیر است. برای تهیه، نگهداری و ارزانی یخ زحمات زیادی کشیده می شود و پلیس برای قیمت یخ تعرفه خاص معلوم می کند.

جاذبه های گردشگری شهر ملایر- یخچال میر فتاح

شهر زیر زمینی سامن ملایر استان همدان

شهری شگفت، شهری پنهان در زیر زمین، هزار تویی پر رمز و راز که تا سال هزار و سیصد و هشتاد و چهار هیچ کس از آن آگاه نبود. در آن سال هنگام ساخت و سازهای شهری در ده کیلومتری ملایر پیدا شد، یکی از این نقب ها پیدا شد و چون پژوهشگران جست و جو را ادامه دادند با این شهر شگفت روبه رو شدند. در روزگار مادها گویا پرستش گاه ایزد مهر بوده است و در زمان اشکانیان سامن گسترش یافت و برای خاک سپاری مردگان به کار رفت. از حمله اعراب تا جنگ جهانی اول نیز برای بیش از هزار سال نهان گاهی بود برای اندک کسانی که این جا را می شناختند.

تاریخچه شهر زیر زمینی سامن ملایر

شهرهای زیرزمینی در ایران و جهان جملگی دو کاربرد داشتند: کاربرد دینی و یا پناهگاهی. در گذشته به دلیل مزاحمت های بیگانه، پیروان ادیانی مانند مهر پرستی مجبور بودند آیین های مذهبی خود را در زیر زمین های پنهان انجام دهند. هجوم دشمنان نیز گاهی مردم بی پناه را به نهان گاه های زیرزمینی می کشاند.

در دوره اشکانی که این شهر زیرزمینی گورستان و آرام گاه بود مردگان را در در گور دخمه ها و گور خمره ها دفن می کردند. یعنی در تابوت های سنگی و خمره های سفالی می نهادند تا چهار عنصر مقدس آب و باد و خاک و آتش از پیکر مردگان مصون باشد. نزدیک به شصت اسکلت از این جا یافت شده که بیش تر آن ها برای زنان است و بقیه از چند مرد و کودک و یک نوزاد.

ملایر

آثار باستانی کشف شده شهر زیر زمینی سامن ملایر

در این جا ابزارهایی پیدا شد مانند ظرف های سفالی و فلزی، مهره هایی سنگی، سکه هایی از روزهای مغول و صفویه و سفال های نقش دار اشکانی.

وسعت شهر زیر زمینی سامن ملایر

شهر پنهان ثامن تا هزار متر گسترش دارد و  اگر همه آن راه ها باز شوند هزار تویی شگفت انگیز و جهانی در پیش رو خواهید داشت که منبعی بی پایان برای گردشگری است. از ما این سخن را بشنوید که گنجی چون شهر ثامن شایسته هرگونه نگه داری و سرمایه گذاری است.

جاذبه های گردشگری شهر ملایر -شهر زیر زمینی سامن

خانه لطفعلی خان شهر ملایر استان همدان

می گویند بهرام چوبین سردار خسروپرویز از ملایر بوده است هم چنین گفته می شود که یزد گرد سوم آخرین پادشاه ساسانی هم پس از شکست از اعراب مسلمان چندی به ملایر آمد و در این جا پناه گرفت. سیف الدوله حاکم ملایر در زمان ناصرالدین شاه به آبادی این شهر همت گماشت و باغ و آرام گاهش از دیدنی های شهر است. این همه یادگار نشان از پیشینه بس دراز ملایر است و موزه لطفعلیان هم یکی از آن یادگار هاست. ثروتمندان در خانه های خود حوض خانه هایی داشتند که گرمای تابستان را در خنکای آن ها از یاد می بردند. یکی از آن حوض خانه ها، در خانه لطفعلی خان ملایر است.

دیوار خانه لطفعلی خان هیج دریچه ای ندارد. گویا حریم خلوت خانه، ارجمندتر از آن بوده است که روزنه ای به درون آن باز شود. همیشه فاصله ای بود میان هشتی خانه تا حیاط. خانه ایرانی رو به بیرون نبود بلکه راه به درون می برد، خانه ایرانی هم چون اندیشه ایرانی، هم چون موسیقی ایرانی بود که گفتنی ها را بی درنگ نمی گفت، مقدمه و دیباچه و متن داشت تا جز محرمان و رازداران به درون و متن راه نیابند. از خانه لطفعلی خان از جاذبه های گردشگری شهر ملایر است،

جاذبه های گردشگری شهر ملایر - خانه لطفعلی خان

مشخصات بنا خانه لطفعلی خان  شهر ملایر

این بنا صد و پنجاه سال عمر دارد. سازنده بنا محسن مصدقی معروف به مصدق الممالک بود. او با دربار قاجار پیوند داشت و می توانست بهترین معماران را برای ساختن خانه اش به کار گیرد. بعد از او مردی به نام اسدالله لطف علیان این خانه را خرید و نامش بر خانه ماند.

دریچه های ارسی طبقه دوم زیبایی رنگینی به بنا می دهد. ارسی سازی در زمان صفویان در ایران آغاز شد اما در زمان قاجار به اوج خود رسید. و از ویژگی های معماری قاجار شد. در چرخش خورشید این نورهای رنگی بر در و دیوار می چرخند و خلوتی رویایی می آفرینند. شاردن جهانگرد فرانسوی روزگار صفوی می نویسد: در پنجره های خانه های اعیان بزرگان شیشه های کوچک رنگی به کار رفته است که نور از آن ها می گذرد و نقوش زیبایی پدید می آورد. دیدن این جاذبه های گردشگری شهر ملایر را از در سفرتان به ملایر از دست ندهید.

ملایر همدان

حوضخانه خانه لطفعلی خان شهر ملایر

دریچه های ارسی و شیشه های رنگی، آجرچینی دیوارها، آرامش حوض و حیاط همه این ها زیبا است اما همه این ها را باید در یک سو گذاشت و حوضخانه آن را در سوی دیگر. حوضخانه را تابستان نشین نیز می خواندند. از پلکان بلند آن پایین می رفتند تا گرمای نیم روز تابستان جای خود را به خنکای دلپذیر دهد و حرارت بیرون به دست نسیمی نرم سپرده شود که از دریچه ها به درون می آمد.

آب در طراحی حوضخانه نقش اصلی را داشت و همه چیز بر محور آب و گردش آب بنا می شد. لطافت هوای حوضخانه از آب قنات است. می‌توان همیشه در این بهشت زمینی ماند و بیرون نرفت. اما در بیرون نیز بهشت های کوچک دیگری هست پر از خوشه های انگور.

تولید شیره انگور در شهر ملایر استان همدان

ستارگان زاده آفتاب و زمین، هر یک چون خوشه ای از اختران درخشان آویخته بر ریسمان کهکشان و آفتاب پر مهر ایران دامان گرمی برای پرورش همه گونه انگوری بوده است. در افسانه ها و داستان ها انگور را زاده ایران زمین می دانند و کاشت آن را به جمشید اساطیری نسبت می دهند. ملایر شهر پرستش گاه مهر پرستان نوشیجان امروزه بزرگترین تولید کننده شیره انگور در ایران است. در پایان شهریور ماه آب انگور های چیده را می جوشانند تا شیره انگور به دست آید. در پارک سیفیه ملایر این رسم دیرین به مراسمی شیرین تبدیل شده است. پارک سیفیه یادگار سیف الدوله نوه فتحعلی شاه و والی ملایر است و از کهن ترین پارک های ملایر و ایران.

خوشا سرزمینی که از آن شعر و شهد و شکر به اقصای جهان می رفته است و شیرین دهنان عالم آرزوی دیدن و چشیدن شور و شیرین آن را داشتند. خوشا ایران که از آغاز سرزمین مهر بوده است و طوفان های سهمگین دشمنی ها و تهاجم ها نیز آفتاب درخشان مهر و معرفت را خاموش نکرده است.

بسا سرزمین ها که از آن ها جز جهان گیران جهان سوز آدم سوز برنخواسته است. اما بنگرید به این سرزمین به ایران که نامش با شهد نام بهزاد، بزرگمهر، امیرکبیر، فردوسی، کوروش، حافظ، سعدی و مولانا درآمده است. بنگرید به همدان که تا یادش از ذهن می گذرد شیرینی نام سرمستان دانش و عرفان و آدمیت در حافظه ذوق و زبان زنده می شود.

آژانس مسافرتی آرامش سفر ماندگار برگزار کننده انواع تورهای ایرانگردی از شما دعوت می کند تا با شرکت در تور های همدان این آژانس از جاذبه های گردشگری شهر ملایر استان همدان بازدید کنید. جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید با شماره ۰۲۱۵۴۰۳۴۰۰۰ تماس حاصل فرمایید.

راهنمای سفر به یزد

ارسال شده توسط: گروه تحریریه آرامش سفر/ 41 0

تا حالا به این فکر کردید که به اولین شهر خشتی جهان سفر کنید؟ یزد، اولین شهر خشتی جهان در قلب ایران با جاذبه‌هایی بسیار زیباست که به نظر من هر گردشگری حداقل باید یک بار به آن سفر کند. برای همین امروز راهنمای سفر به یزد را برایتان آماده کردم تا با هم گردشی در این شهر زیبا داشته باشیم، برای سفر برنامه‌ریزی کنیم و ازیزد زیبا لذت ببریم. با ما در شهر بادگیرها همراه باشید.

راهنمای سفر به یزد

یزد کجاست؟

شهر خشتی و کویری یزد و البته مرکز استان یزد درست در مرکز ایران، ۶۲۱ کیلومتر با تهران فاصله دارد. برای رسیدن به یزد هم می‌توانید قطار را انتخاب کنید و هم با سفر هوایی و در زمانی کوتاه‌تر به مقصد برسید. البته فرودگاه شهید صدوقی یزد حدود ده کیلومتر با شهر فاصله دارد ولی تمام وسایل حمل‌ونقل عمومی و تاکسی برای رساندن گردشگران به شهر آماده است.

آب و هوای یزد

یزد شهری کویریست و واقعاً تابستان‌های گرمی دارد. میانگین دمای یزد درتیر و مرداد به قدری بالاست که عملاً به شما امکان گردش در فضاهای باز را نمی‌دهد و شاید حتی گرمازده شوید.

به پیشنهاد راهنمای سفر به یزد بهتر است در پاییز و زمستان به این شهر زیبا و دیدنی سفر کنید تا بتوانید حسابی از بافت تاریخی شهر، خانه‌های قدیمی، جاذبه‌ها و دیدنی‌ها و البته کویر کاراکل بیشتر لذت ببرید. البته عید نوروز و اردیبهشت هم زمان خوبی برای سفر به یزد است ولی از اواسط اردیبهشت هوا به شدت گرم می‌شود و خیلی زمان مناسبی برای گشت‌وگذار نیست.

جاذبه‌های یزد

جذاب‌ترین قسمت در راهنمای سفر به یزد برای خود من هم جاذبه‌های این شهر تاریخیست. بگذارید خیلی ساده بگویم که در سفر یزد انگار به دل تاریخ ایران سفر کردید و همه چیز رنگ‌وبوی گذشته و سادگی را دارد. البته من این راهنمای سفر را برای ۴ روز نوشتم و شما بر اساس سلیقه شخصی می‌توانید هرچه قدر خواستید روزهای سفرتان را بیشتر و کمتر کنید.

روز اول، باغ دولت آباد و میدان امیرچخماق

بیایید روز اول را با هم در بافت تاریخی یزد بگذرانیم، از معروف‌ترین جاذبه‌های شهر شروع کنیم و اول از همه به باغ دولت آباد برویم. شهر یزد به شهر بادگیرها معروف است و شاید بدانید که بادگیر با فناوری چرخاندن هوا در طول تابستان بدون استفاده از برق هوای خانه را به خوبی خنک نگه میداشته، به‌نحوی که اگر حتی همین حالا هم زیر یادگیر بنشینید از خنکی آن واقعاً لذت خواهید برد. در واقع این فناوری باستانی ایران نوعی استفاده از انرژی باد بوده است.

باغ دولت آباد و عمارت معروفش به گفته بعضی بلندترین بادگیر جهان و به گفته بعضی دیگر بلندترین بادگیر یزد، در خیابان شهید رجایی واقع شده است. بازدید این باغ حدود یک ساعت از شما وقت می‌گیرد و بعد از آن می‌توانید راهی میدان امیر چخماق شوید.

این میدان نماد شهر یزد است و توسط فردی به همین نام ساخته شده، جالب است بدانید که هنوز هم این میدان به عنوان محلی برای گردهمایی مردم یزد شناخته می‌شود. راستی در این بازدید نخل معروف امیر چخماق را هم می‌توانید ببینید که نماد عزاداری یزدی‌ها برای محرم و صفر است. جالب است بدانید که همه ساله گردشگران خارجی بسیاری برای تماشای این عزاداری سنتی و نخل‌گردانی در ماه محرم به یزد سفر می‌کنند. این نخل وزن سنگینی دارد، تمام از چوب شاخته شده و از قدیمی‌ترین نخل‌های عزاداری ایران است.

برای عصر روز اول هم به میدان تاریخی وقت‌الساعت بروید و یکی از قدیمی‌ترین برج‌های ساعت ایران را ببینید و از آنجا راهی آتشکده زرتشتیان یزد بشوید که به آن آتشکده ورهرام می‌گویند. این آتشکده یکی از کهن‌ترین آتشکده‌های ایران و البته یکی از مقدس‌ترین بناهای مذهبی ایران است.

راهنمای سفر به یزد

روز دوم، خانه‌های تاریخی

امروز را به خانه‌های تاریخی یزد اختصاص دهید و راهی بافت تاریخی شهر بشوید. بافت تاریخی یزد جایی برای قدم‌زدن در کوچه‌های باریک و قدیمیست که هنوز خانه‌های وسیع با معماری اصیل ایرانی در آن جا خوش کرده است.

خانه تاریخی لاری‌ها با گچبری زیبا و حیرت‌انگیز، مدرسه ضیائیه که به مدرسه اسکندر معروف است و حتی شاعر بزرگ حافظ شیرازی هم در غزلیاتش (دلم از وحشت زندان سکندر بگرفت/ رخت بربندم و تا ملک سلیمان بروم) به آن اشاره کرده است، عیش سفرتان را در روز دوم کامل می‌کند.

برج و باروی قدیمی شهر و موزه آب یزد هم دیگر جاذبه‌های روز دوم برای بازدید است.

راهنمای سفر به یزد

روز سوم، خرید و گردش

امروز قرار است سری به بازارچه سنتی شهر بزنید و حسابی خرید کنید. البته راهنمای سفر به یزد پشنهاد می‌کند حتما سری هم به تنها آب انبار ۶ بادگیری شهر بزنید که معماری خارق‌العاده‌ای دارد، بعد برای عصر هم به بقعه دوازده امام، ساباط و بادگیر بروید.

روز چهارم، کمی خارج شهر

روز آخر سفر برای گشت‌وگذار بیرون از شهر یزد است، پس باهم راهی برج خاموشان می‌شویم. در گذشته ایرانیان باستان و البته زرتشتیان اعتقاد داشتند که جسم انسان به دلیل گناه آلوده است و بعد از مرگ نباید به خاک که پاک و مقدس است، سپرده شود. اساس اقتصاد ایرانیان باستان کشاورزی بود و نباید تعجب کرد که چرا مردم تا این حد به زمین وابسته بودند و برای پاک نگاه داشتنش تلاش می‌کردند. برای همین برج‌هایی ساختند و جنازه درگذشتگان را بعد از انجام مراسم مذهبی در آن رها کردند. این برج‌ها امروزه به برج خاموشان معروف است و بخشی از میراث فرهنگی و دینی ایران محسوب می‌شود.

پیشنهاد می‌کنم برای آشنایی بیشتر با فرهنگ غنی باستانی ایران روز چهارم سری هم به آتشکده کهن و باستانی چک‌چک بزنید. البته حتماً پیش از آن با تورلیدر هماهنگ کنید یا با آتشکده تماس بگیرید چون در صورت برگزاری مراسم گردشگران اجازه ورود به این بنای مقدس را ندارند.

راستی اگر اهل طبیعتگردی هم هستید یا به‌صورت حرفه‌ای کوهنوردی می‌کنید، می‌توانید در این سفر برنامه‌ای هم برای کمپ در کویر کاراکل یزد (لینک به محتوای کویر کاراکل) داشته باشید و اگر شانس بیاورید روباه کاراکل که بومی این منطقه است را از نزدیک ببینید. در صورتی که برای صعود بالا هم‌هوا هستید، بعد از چک کردن وضعیت هوا، می‌توانید قله شیرکوه یزد را هم با ارتفاع ۴۰۵۰ متر به عنوان مرتفع‌ترین قله استان یزد، صعود کنید.

راهنمای سفر به یزد

هتل‌های یزد

مثل همیشه در راهنمای سفر یزد به بحث اقامت و هتل رسیدیم. یزد هم مثل اصفهان و کاشان شهری تاریخی است و باید انتظار داشت که بیشتر هتل‌هایش خانه‌های تاریخی و قدیمی باشد که امروزه به هتل تبدیل شده‌اند.

من برای اقامت در یزد پیشنهاد می‌کنم تا برای هتل‌هایی لوکس و گران‌قیمت هتل باغ مشیرالممالک، هتل داد، هتل ارگ جدید، هتل فهادان و هتل ملک التجار را انتخاب کنید. دراین هتل‌ها بهترین خدمات لوکس و البته گران‌قیمت به شما ارائه می‌شود و درعین‌حال در خانه‌ای تاریخی با معماری حیرت‌انگیز و گچبری‌هایی زیبا اقامت خواهید داشت.

اگر هم دوست دارید که هزینه اقامت را کمتر کنید، می‌توانید در هتل‌های ۴ ستاره و ۳ ستاره یزد مثل هتل هومان، اقامتگاه سنتی آلما، هتل سنتی مظفر و هتل سنتی خوان دوحد اقامت داشته باشید. فرقی نمی‌کند چه فصل و ماهی از سال بخواهید به سفر بروید، هر موقع که قصد حرکت به طرف یزد را داشتید با تیم هتل آژانس آرامش سفر تماس بگیرید و برای رزرو هتل درخواست دهید.

راهنمای سفر به یزد

سوغاتی‌های یزد

حالا شاید بپرسید که در این سفر تاریخی با این همه جاذبه اصلاً فرصتی برای خرید نیست! اتفاقاً به شما پیشنهاد می‌کنم که حتماً سری به بازار سنتی بزد بزنید و حتی اگر قصد خرید ندارید، از معماری زیبایش لذت ببرید. اگر هم قصد خرید داشتید، اول به ترمه یزد فکر کنید. ترمه گران‌ترین سوغات یزد و البته کالای سنتی این شهر تاریخیست که به خوبی در فرهنگ ایران جای خودش را باز کرده است.

بعد از ترمه پیشنهاد می‌کنم قطاب و باقلوای یزد، شیرینی حاجی بادام، ارده و حلوا ارده اردکان، کیک یزدی، پشمک، نقل معروف یزد را هم به عنوان یادگاری سفر یزد بخرید.

راهنمای سفر به یزد

غذاهای سنتی یزد

راهنمای سفر به یزد بدون معرفی کردن خوراکی‌های خوش‌طعمی که باید حتماً در این سفر امتحان کنید، تمام نمی‌شود.

معروف‌ترین آش‌های یزدی که باید حداقل یک بار آن‌ها را مزه کنید، آش شولی و آش گندم، آش ماش و آش آبغوره است که طعم بی‌نظیری دارد. برای غذا هم پیشنهاد من قیمه نخود، خورش به‌آلو، قلیه کدو، کوفته نخودچی یزدی و کوفته لپه است. فراموش نکنید که همیشه بخشی از سفر، توریسم خوراکی یا به قول معروف همان رستوران‌گردی و شکم‌گردی است. پس یزد را بدون امتحان کردن این غذاهای سنتی و خوشمزه ترک نکنید.

 

تور یزد آژانس آرامش سفر

اگر اهل سفرهای ویژه و vip باشید، ما علاوه‌بر راهنمای سفر یزد کارهای رزرو هتل و رزرو بلیط رفت‌وبرگشت را هم برایتان انجام می‌دهیم و با بیمه سفر و همراهی تور لیدر سفری سه تا پنج روزه به یزد را برایتان برنامه‌ریزی می‌کنیم.

اگر هم که اهل سفرهای دوستانه و دسته‌جمعی هستید، تور یزد آژانس آرامش سفر با بهترین امکانات، همراهی تورلیدر و بیمه شما را به سفری فراموش‌نشدنی به قلب تاریخ ایران دعوت می‌کند. پس همین حالا تقویم را بردارید و برای اولین تاریخی که فرصتش را دارید در تور یزد (لینک به محتوای تور یزد( ما را همراهی کنید. منتظرتان هستیم!

کلمه کلیدی اصلی : راهنمای سفر به یزد

ماسال بهشت گمشده

ارسال شده توسط: گروه تحریریه آرامش سفر/ 79 0

« ماسال » بهشت گمشده شمال ایران ، ماسال یکی از دیدنی ترین شهر های شمال کشور میباشد که در استان گیلان واقع است.ماسال را به دلیل زیبایی و طبیعت فوق العاده آن به بهشت گمشده مشهور میباشد.طبیعت بکر هوای بسیار عالی و مطبوع هر گردشگری را به ماسال جذب میکند.اگر به شمال کشور و گیلان سفر میکند حتما از ماسال دیدن فرمایید.در این مقاله گردشگری آرامش سفر ماسال را بیشتر خواهیم شناخت.

این بخش از استان گیلان یکی از زیباترین مناطق گیلان بوده که سالانه گردشگران بسیاری را به سمت خود جذب میکند.اگر قصد سفر به ماسال را دارید میتوانید در تور طبیعت گردی این منطقه زیبا شرکت کنید.ماسال از جمله مناطقی میباشد که به صورت یک روزه میتوانید از سمت تهران به این منطقه سفر کنید و از جاذبه های گردشگری ماسال لذت ببرید.ماسال جزو توریستی ترین مناطق گیلان بوده که به عنوان مهمترین جاذبه گردشگری گیلان به شمار میرود.

ماسال

ماسال کجاست؟

ماسال در غرب استان گیلان و میان تپه های تالش و ۶۰ کیلومتری این شهر فاصله دارد.اگر از تهران قصد سفر به ماسال را دارید به صورت میانگین ۶ ساعت در راه خواهید بود.برای سفر به ماسال بهترین زمان از اوایل اردیبهشت تا اواخر مهر ما میباشد به دلیل ییلاق در ماسال شما در این بازه زمانی میتوانید طبیعیت بینظیر تری را شاهد باشید پس اگر هنوز به ماسال سفر نکرده این از تور ماسال آرامش سفر استفاده کنید و این فرصت ویژه را از دست ندهید.

شهرستان ماسال از طرف شمال به شهرستان رضوانشهر، از شرق به شهرستان‌های فومن و صومعه سرا، از جنوب و غرب به شهرستان خلخال و استان اردبیل محدود می‌شود.

تور ماسال

طبیعت ماسال

برای ماسال نمیتوان اسم منطقه گردشگری و یا جاذبه گردشگری را نام برد بهترین سخن برای ماسال باید گفت :« جاذبه گردشگری ماسال » بله به قدری ماسال زیباست که از هر بخش و نقطه آن باید دیدن فرمایید و لذت ببرید.زیبایی های ماسال شمارا خسته نخواهد کرد حتما با یک دوربین عکاسی حرفه ای به این منطقه سفر کنید تا تصاویر خاطره انگیزی را ثبت کنید.

اما اگر بخواییم چند منطقه معروف در ماسال را نام ببریم میتوانیم از بام ماسال نام ببریم یکی از بینظیرترین طبیعت های ایران میباشد که قطعا هر گردشگری برای رفتن به این بام دیدنی لحظه شماری میکند،ماسال را با تصاویر دیدنی و مه آلود و ابری که از این بام زیبا گرفته شده است میشناسید.
آبشار های ماسال که این شهر دارای چندین آبشار میباشد و هرکدام دارای ارتفاعی ۱۰ تا ۱۵ متری میباشد که جلوه خاصی به طبیعت ماسال بخشیده است.

** آیا میدانستید محل شهادت میرزا کوچک خان جنگلی در ماسال میباشد.

** آیا میدانستید که فردین معصومی کشتی گیر مشهور ایران و جهان اهل ماسال میباشد

بازار ماسال

بازار ماسال

ماسال دارای بازارهای زیبایی میباشد که از خورده فروش ها گرفته تا عمده فروش ها در این بازار وارد میشوند و به کسب کار میپردازند.بازار ماسال در جمعه و به جمعه بازار معروف هست و در منطقه شاندرمن  ماقع میباشد.در این بازار شما میتوانید کلیه خوردنی های محلی ماننده ماست پنیر نان های محلی و میوه های ناب و تازه و برنج محلی ماسال را خریداری کنید.

توصیه گردشگری ماسال

برای سفر به ماسال فصل زمستان را انتخاب نکنید به دلیل سرمای بیش از حد و برفی بودن این منطقه رفتن به مناطق گردشگری بسیار سخت بوده و دمای هوا در این فصل سال به زیر صفر میرسد و اگر به این آب و هوا عادت ندارید میتواند برای شما سخت باشد.

منبع : آرامش سفر

آشنایی با اماکن مذهبی تهران

ارسال شده توسط: گروه تحریریه آرامش سفر/ 42 0

آشنایی با امام زاده صالح (ع) تهران

ایران سرزمین ارادت، دیدار و زیارت است. تمام زندگی زیارت عشق است. در تهران می توان به زیارت عشق رفت. تهران بیشتر از هزار سال در سایه ی وجودی نورانی به نام امام زاده صالح (ع) که فرزند امام موسی کاظم (ع) و برادر امام رضا (ع) است، نشسته است. اگر رد پای زمان را بر پیکر این بقعه ی مبارک دنبال کنیم شاید نشان بنیاد این بارگاه به دوره ی ایلخانی برسد. هرچند نشانه هایی از سده ی پنجم تا سده ی هفتم هجری را می توان در آن باز یافت. اندک روزگاری بعد از شهادت امام زاده صالح بود یا در سده ی پنجم هجری که بنایی بر سر تربت ایشان ایجاد شد. این بنا با حمله مغولان در سال ۶۱۷ هجری به ری و تهران، ویران شد اما دوباره در حوالی سال ۷۰۰ هجری در روزگار ساخت و ساز غازانی در ری احیا و باز سازی شد.

امام زاده صالح

این جا آستانه ‌ی دیدار و دل های شیدا است. این جا همه میهمان و میزبان هستیم. میهمان دل شیدا و میزبان عشقی بی پایانیم. هر روزه چند خسته دل در این سرا به پناه می آیند و خستگی از دل و جان می زدایند تا زندگی باز به نشاط جاری باشد. هنوز امام زاده صالح روشن است. هنوز صوت از گل دسته های امام زاده به پیش می آید و با صدای زائرین روشن می شود .هنوز کاروان حاجت مندان می آیند و خستگی خود را در می کنند. هنوز تجریش مفتخر به قدوم عاشق هایی است که از راه های دور به زیارت این بزرگوار می آیند.

تکیه ی بزرگ تجریش (هم جوار با امام زاده صالح تهران)

این جا تکیه ای در جوار بازار و امام زاده صالح است. تکیه ی بزرگ تجریش از دوره ی قاجار به یادگار مانده است. این تکیه از بنا های شاخص خشتی در محله ی شمیران بود و با سیل سال ۱۳۶۶ تجریش به کلی تخریب شد و اصالت تاریخی خود را از دست داد. بعد ها اما بازسازی شد. بعد از وقوع سیل در تجریش تعداد کثیری از اشیا مذهبی و تاریخی که داخل تکیه وجود داشتند توسط مردم دلسوز جمع آوری و حفظ شدند. در ۲۵ مهر ماه سال ۱۳۸۳ بود که تکیه یکی از آثار ملی ثبت شده ی ایران شد.

تجریش

همجوار بودن این تکیه ی بزرگ با بارگاه مقدس امام زاده صالح (ع) و همین طور بازار زیبای تجریش، این بنای تاریخی را در یک محدوده ی شلوغ و درنظر همگان قرار داده است. تکیه ی تاریخی تجریش با نقشه ای مستطیل شکل‌امروزه سقفی از نوع شیروانی دارد. اتاق شاه نشین آن در صلح جنوبی و مغازه ها در اطراف آن احداث شده اند. صحن وسط سکویی به شکل مستطیل است که در گذشته مکانی برای اجرای آیین شبیه خوانی بود. این جا هزار راه وجود دارد. همه چیز در رفت و آمد است. به تماشا هم که بنشینی تو را به حرکت می برد. اینجا خاطره ها در مسجد همت، در امام زاده صالح، در تکیه ی بالای تجریش که امروزه حسینیه بزرگ تجریش می نامندش در حرکت هستند.

آشنایی با حسینیه ی جماران تهران

حسینیه ی جماران یک ساختمان یا تکیه ی قدیمی اهالی جماران یا محلی برای عزاداری مردم در محرم و عاشورا بود و دیگر نیست. این جا قلب مردم می تپید و زندگی را در سراسر ایران زمین جاری می کرد.

ایوان حسینیه با فاصله ی حدود دو متر از سطح زمین دربی دارد که امام خمینی (ره) از حیاط منزل می آمد و می رفت. وقتی در این ایوان بر روی صندلی با پوششی از نور می نشست، ملتی از دیدن ایشان آرامش می یافت. عبارت (الله هی العلیا)  بالای سرش و صندلی روی ایوان برای ایشان تکیه گاهی بودند که یکی روح و دیگری جسمشان را نگاه می داشتند.

جماران

محل سکونت امام خمینی (ره) بنیان گذار جمهوری اسلامی و قدرتمند ترین مرد ایران و هم چنین پر نفوذ ترین مرد در جهان اسلام، یک ساختمان آجری ساده با حیاطی کوچک بود. اتاق پذیرایی با یک کاناپه و طاقچه ای ساده به اتاقی پیوند دارد. این دو اتاق مجموعا محل زندگی و ملاقات های ایشان را تشکیل می داد.

حسینه ی جماران در دست بازسازی بود قبل از امامت آن مرد تاریخ ساز و امر گچ کاری آن باید انجام می شد ولی امام با این اقدام مخالفت می کند و می گوید:{ تا من زنده هستم این جا گچ نمی خواهد.}

منزل امام خمینی

آشنایی با امام زاده پنج تن لویزان تهران

بالای تپه ای در محله لویزان در شمال شرق تهران، آرامگاه پیکر پنج تن از سادات علوی قرار دارد. صحن سرسبز و پر دار و درخت این آرامگاه، نمای زیبای کلان شهر تهران و دامنه جنوبی کوه های البرز، چشم هر بیننده ای را نوازش می دهد.

معرفی سادات امام زاده پنج تن لویزان تهران

سه تن از این پنج تن  به نام های سالم، ابوطالب و حسین از سادات موسوی و از علما و بزرگان شهر ری در قرن سوم و چهارم هجری به شمار می روند. آنان به زهد و تقوا آراسته و منشا آثار و برکات بسیاری برای اهالی این دیار بودند. دو تن دیگر، سید رحیم از سادات جعفری و سیدمحمد ثاعم نوه برادر ابوالعظیم حسنی می باشد.

لویزان

تاریخچه امام زاده پنج تن لویزان تهران

این بقعه متبرکه دارای قدمتی چند صد ساله می باشد. پس از بازسازی های انجام شده متاسفانه اثری از ابنیه تاریخی آن موجود نیست. در دوره قاجار ضریح مربع شکلی به صورت مشبک معروف به جعفری و سبز رنگ، به روی پنج قبر ساخته شد. تجدید بنا این بقعه متبرکه در سال هزار و سیصد و هفتاد و شش به همت هیئت امنا اهالی، خیرین، زائرین و با همکاری سازمان امور خیریه و اوقاف آغاز و درسال هزار و سیصد و هشتاد و دو فاز اول آن به بهره برداری رسید.

امامزاده پنج تن لویزان

آرامستان های اطراف امام زاده پنج تن لویزان تهران

در چهار طرف این بقعه متبرکه به خصوص قسمت جنوبی آن آرامستانی قرار دارد که از سالیان دور محل دفن ساکنین این منظقه بوده است. در قسمت شمالی این بقعه نیز سومین گلزار شهدا بزرگ استان تهران قرار دارد که پیکر پاک ۱۴۶ شهید گلگون کفن انقلاب اسلامی و دفاع مقدس در آن جای گرفته است.

آژانس مسافرتی آرامش سفر ماندگار برگزار کننده تورهای تهران گردی از شما دعوت می کند جاذبه های پایتخت را همراه با تورهای گروهی این آژانس به تماشا بنشینید. جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید با شماره ۰۲۱۵۴۰۳۴۰۰۰ تماس حاصل فرمایید.

راهنمای سفر به تبریز

ارسال شده توسط: گروه تحریریه آرامش سفر/ 47 0

تبریز شهریست که خیلی از ما آن را با خوراکی‌های خوشمزه‌، پارک ائل گلی و بازارش می‌شناسیم، در صورتی که این شهر تاریخی یکی از مقاصد جذاب گردشگری ایران است و در سال ۲۰۱۸ به عنوان پایتخت گردشگری جهان اسلام انتخاب شد.

تبریز آب‌وهوای خوبی دارد و طبیعتش بی نهایت جذاب و سرسبز است، در نتیجه خیلی فرقی ندارد که شما شیفتۀ طبیعت هستید یا تماشای جاذبه‌های تاریخی را ترجیح می‌دهید چون در هر دو صورت تبریز برای شما دیدنی های‌بسیاری دارد تا برای این سفر وسوسه شوید. پس در این قسم هم با راهنمای سفر به تبریز همراهمان باشید تا سری به آذربایجان زیبا بزنیم و از جاذبه‌ها و دیدنی‌هایش لذت ببریم.

راهنمای سفر به تبریز

تبریز کجاست؟

تبریز شهری در شمالغربی ایران، مرکز استان آذربایجان شرقی که ۶۳۰ کیلومتر با پایتخت فاصله دارد، یکی از شهرهای مهم ایران است که در زمان قاجار نه تنها محل زندگی فرزند بزرگ پادشاه یعنی ولیعهد بود، بلکه به عنوان دروازه اروپا و ورود انواع تکنولوژی به ایران شناخته می‌شد. اولین کارخانه چرم ایران، اولین سینما و اولین قطار برقی ایران تنها بخشی از تکنولوژی وارداتی به ایران بود که در تبریز افتتاح شد و بعد به پایتخت رسید. برای همین بسیاری به تبریز شهر اولین‌ها می‌گویند.

برای هر سه مسیر جاده‌ای، ریلی و هوایی تبریز انتخاب خوبیست و شما از هر نقطه ایران می توانید با قطار و هواپیاما یا ماشین خودتان به این شهر زیبا سفر کنید.

آب و هوای تبریز

آب‌وهوای تبریز سرد است و همانطوری که می‌دانید این شهر در کمربند کوهستانی ایران واقع شده است. تقریباً پاییز آذربایجان همیشه بارانی و زمستان‌هایش پربرف است.

اگر می‌خواهید سفر متفاوتی به تبریز را تجربه کنید و از طبیعت آذربایجان واقعاً لذت ببرید، راهنمای سفر به تبریز پیشنهاد می‌کند حتماً اردیبهشت ماه سفری به این خطه داشته باشید. از اردیبهشت تا اوایل پاییز تبریز واقعا دیدنی و زیباست و بعد از آن هوا رو به سوز زمستان دارد که شاید کمی شما را اذیت کند.

جاذبه های تبریز

همانطور که اول راهنمای سفر به تبریز هم گفتم، این شهر در زمان قاجار محل زندگی ولیعهد بود برای همین نه تنها جاذبه‌های تاریخی بسیاری از این دوران و البته پیشتر از آن در شهر به‌جا مانده، بلکه تبریز توانست در تاریخ معاصر ایران به ویژه در انقلاب مشروطه نقش پر رنگی داشته باشد.

راهنمای سفر به تبریز برای چهار تا ۵ روز بر اساس جاذبه‌های تاریخی و دیدنی‌های طبیعی شهر و نواحی اطرافش به شرح زیر به شما پیشنهاد می‌شود. هر کدام از این دیدنی‌ها و گشت‌وگذار ها بر اساس سلیقه شخصی خودتان می تواند جابه‌جا شود.

راهنمای سفر به تبریز

روز اول

روز اول سفرتان را با بافت تاریخی تبریز شروع کنید و به سراغ بازار سرپوشیده بروید چون این بازار بزرگ‌ترین و وسیع‌ترین بازار سرپوشیده سنتی در منطقه است که هنوز همان بافت تاریخی خودش را حفظ کرده است. تیمچه فرش فروش‌های بازار بسیار معروف است و البته قهوه‌خانه‌هایش با آبگوشت خوشمزه شهرت جهانی دارد. بعد از بازار هم می‌توانید سری به سنگفرش تربیت بزنید که راسته مدرن تری از بازار است و برای خرید روزمره پیشنهاد می‌شود.

در ادامه از سنگفرش تربیت به سنگفرش مقصودیه بروید، میدان ساعت و موزه شهرداری را ببینید و از خانه-موزه استاد شهریار، ارگ تاریخی تبریز، خانه تاریخی بهنام، محله ارمنی نشین بارون آواک و قهوه فروشی‌ها و در نهایت کارخانه چرم که امروزه به دانشگاه هنر تبدیل شده لذت ببرید.

 

روز دوم

روز دوم را به گردش اختصاص دهید. صبح به پارک ائل گلی بروید، صبحانه را همانجا میل کنید و کمی قدم بزنید. ائل گلی تقریباً از شهر ارتفاع بیشتری دارد و بهترین محل برای پیاده‌رویست که آب‌وهوای فوق‌العاده‌ای هم دارد.

بعد از پارک نوبت به بازدید مسجد کبود و موزه آذربایجان می‌رسد. طرف عصر هم بهتر است مقبره الشعرا، موزه قاجار و خانه پروین اعتصامی را بازدید کنید که امروزه مرکز شعر و ادبیات آذربایجان است.

راهنمای سفر به تبریز

روز سوم

امروز می‌خواهیم به اطراف تبریز برویم. می‌توانید مسیر اسکو را در پیش بگیرید و به کندوان برسید. اینجا خانه‌های کله قندی در دل کوه ساخته شده و هتل هم دارد تا اگر خواستید شبی را در چنین فضاهایی اقامت داشته باشید.

از این نمونه خانه‌های روستایی کله‌قندی فقط می‌توانید در کاپادوکیه و انطاکیه ترکیه پیدا کنید که نمونه دیگری در جهان ندارد.

روز چهارم

امروز انتخاب شما باید حرکت به طرف جلفا، تماشای ساحل ارس، گشت‌وگذار در جنگل‌های ارسباران و البته دومین کلیسای تاریخی ایران یعنی کلیسای سنت استپانوس باشد.

جلفا ۱۶۰ کیلومتر با تبریز فاصله دارد و به عنوان منطقه آزاد ارس هم شناحته می‌شود. بازدید کلیسای سنت استپانوس، گردش در بازارچه مرزی و ساحل ارس می تواند یک روز کامل را به خودش اختصاص دهد.

 

کوهنوردی و طبیعتگردی

اگر حسابی بدن ورزیده و آماده‌ و البته تجهیزات کمپ دارید و می‌توانید این گردش را ادامه بدهید، زمانی را برای سفر به کلیبر و بازدید قلعه بابک آماده کنید و بعد در دره‌های اطراف کمپ کنید.

بگذارید همین اول خیالتان را راحت کنم که مسیر قلعه بابک خیلی هم آسان و کوتاه نیست و باید حسابی بدنتان آماده باشد، درغیر این صورت حتماً ادیت خواهید شد. زیبایی این منطقه بکر و فراموش‌نشدنیست و در اردیبهشن همیشه مملو از مه است، قلعه هم درست در بالای ارتفاعات کلیبر واقع شده و تماشایی است. مطمئن باشید از بالای منطقه کلیبر شما منظره‌ای خواهید دید که شاید هرگز فراموش نکنید.

اگر هم اهل کوهنوردی هستید و تجهیزات کاملی دارید، قله بزقوش و قله کمال بهانه‌های خوبی برای کوهنوردی در منطقه است.

هتل های تبریز

مهم ترین مسئله در راهنمای سفر به تبریز هتل و محل اقامت است. برای همین من هتل‌های تبریز (لینک به محتوای هتل‌های تبریز) را برای انتخاب راحت‌تر شما به دو دسته لوکسِ مجلل و متوسط تقسیم می‌کنم.

برای اقامت لوکس و مجلل با بهترین کیفیت روز دنیا هتل کایا تبریز، هتل شهریار و هتل پارس ائل گلی ازگروه هتل‌های زنجیره ای پارس انتخاب‌های خوبی برای اقامت هستند. برای اقامت متوسط و باکیفیت هم هتل‌های معروف و قدیمی مثل هتل گسترش، هتل بین‌المللی تبریز، هتل پتروشیمی و هتل آذربایجان در نزدیکی بازار می توانند انتخاب های خوبی باشند.

شما برای رزرو هر کدام از این هتل‌ها و دیگر مراکز اقامتی تبریز می‌توانید با تیم هتل آژانس آرامش سفر تماس بگیرید و با بهترین نرخ هتلتان را رزرو کنید.

راهنمای سفر به تبریز

غذاهای تبریز

حالا به قسمت خوشمزه راهنمای سفر به تبریز یعنی غذا رسیدیم. حتماً شما هم مثل من فکر می‌کنید که معروف‌ترین غذای تبریز کوفته تبریزی خوشمزه و پر لهاب است، اما خوب است بدانید که تبریزی‌ها با آشپزی و خوراکی‌های خوشمزه شان در گردشگری معروف هستند.

پس اگر اهل امتحان کردن غذاهای بومی هستید، حتماً غیر از کوفته تبریزی، آش ماست، خورش هویج، دیزی سنگی و کباب بناب را هم تست کنید. البته تبریز رستوران‌های ترکی زیادی هم دارد که با انواع بورک و دونر از شما پذیرایی می‌کنند، پیشنهاد می‌کنم یک وعده غذا در این رستوران‌ها را هم از دست ندهید. راستی حتماً برای میان وعده ساندویچ خوشمزه یرلما یومورتا را هم از بازار یا ائل گلی بخرید و مزه کنید.

سوغاتی های تبریز

مثل همیشه در انتهای راهنمای سفر به تبریز، همانطوری که به گردشگران تور تبریز پیشنهاد می‌کنم، می‌خواهم به شما هم بگویم که پولتان را برای دیگران خرج نکنید و اگر می‌خواهید سوغاتی بخرید فقط برای خودتان چند یادگاری از این سفر تهیه کنید. دوره خریدن سوغاتی خیلی وقت است که تمام شده و الان فقط باید از سفر لذت برد.

حالا که به بحث انتخاب سوغاتی رسیدیم، خوب است بدانید که سوغاتی‌های تبریز اول شامل خوراکی و بعد شامل وسایلی گران قیمت می شود.

در قنادی‌های معروف و لوکس تبریز مثل قنادی رکس، قنادی تک درخت، قنادی تشریفات و قنادی کریمی می‌توانید قرابیه معروف تبریز را تهیه کنید. قرابیه سوغاتی آذربایجان است و قیمت بسیار بالایی دارد. این کولوچه‌های گرد و خوشمزه را در هیچ جای دیگری پیدا نخواهید کرد. علاوه بر این نوقا، باقلوای ترکی، ریس هم از دیگر سوغاتی‌های تبریز است.

اما در بحث سوغاتی این را هم خوب است بدانید که تبریز با چرم و نقره‌اش معروف است. چرم تبریز هنوز هم علی رغم هجوم جنس بی‌کیفیت چینی طرفداران خودش را دارد و بازار کیف و کفش تبریز همیشه شلوغ و پرازدحام است. به پیشنهاد من حتماً برای خودتان یک ست کیف و کفش از چرم تبریز بخرید و بعد به سراغ بازار نقره‌فروش‌ها بروید.

بیشتر تازه‌عروسان تبریزی آینه و شمعدان نقره در جهیزیه دارند. نقره تبریز شهرت جهانی دارد و بد نیست برای یادگاری خانه خودتان هم ظروف نقره تزئینی تهیه کنید. البته هنوز تمام نشده چون می‌خواهیم سراغ فرش جهانی تبریز هم برویم که نه تنها شهرت جهانی، قیمت بالا، کیفیت فوق‌العاده و نقوش خاص دارد بلکه به عنوان میراث فرهنگی در لیست میراث جهانی یونسکو هم ثبت شده است.

راهنمای سفر به تبریز

همراه با تور تبریز برای سفربه آذربایجان

اگر برنامه سفر به آذربایجان داشتید، امیدوارم راهنمای سفر به تبریز به خوبی به شما کمک کرده باشد تا بتوانید برای سفر برنامه‌ریزی کنید. اگر هم سفری به این شهر زیبا نداشتید، می دانم که حالا برای همراهی با تور تبریز حسابی وسوسه شدید.

فرقی ندارد که مسافرت دسته‌جمعی دوست داشته باشید، بخواهید تنها یا با دوستانتان با تور تبریز همسفر شوید، در هر صورت ما به صورت تور و به صورت اختصاصی همراه با بیمه سفر و همراهی تورلیدر برای سفر به تبریز برایتان برنامه‌ریزی خواهیم کرد.

هر زمان که قصد همراهی با تور تبریز یا سفر به آذربایجان را داشتید، می‌توانید برای رزو هتل و رزرو بلیط رفت‌وبرگشت با بهترین نرخ، رزرو ماشین برای جاذبه‌های خارج از شهر و همراهی تورلیدر با تیم تور داخلی آژانس آرامش سفر تماس بگیرید. امیدواریم سفری متفاوت به آذربایجان را تجربه کنید و از زیبایی‌های شگفت انگیز و دیدنی، خوراکی‌های خوشمزه و بازار پرجنب و جوشش حسابی لذت ببرید.

کلمه کلیدی اصلی : راهنمای سفر به تبریز