01

اردیبهشت
1401

آشنایی با شهر همدان

ارسال شده توسط: گروه تحریریه آرامش سفر/ 24 0

آشنایی با شهر همدان

در حدود ۱۱۰۰ سال پیش از میلاد مسیح شهری بوده که به آن آمادانا می گفتند و بعد از گذشت سال ها این نام به آنادانا، اکباتانا، اکباتان، هگمتانه و هگمتان و سپس به همدان تغییر یافت. در این جا می خواهیم شهر تاریخی همدان، پایتخت تمدن و تاریخ ایران را به شما معرفی کنیم. همدان به عنوان یکی از کهن ترین شهرهای ایران از پیشینه ی چند هزار ساله ای برخوردار است. همدان اولین پایتخت ایران در زمان مادها بوده است.

استان همدان مجموعه ی کاملی از میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری است. بیش از ۲۰۰ هکتار از مجموعه ی بافت شهر همدان، بافت تاریخی است. بناهایی از زمان ماد، هخامنشی، اشکانی، ساسانی و بعد از اسلام نیز در بافت این شهر قابل مشاهده است. مدنیت شهر همدان از زمان آمادای و هگمتانه تاکنون به صورت مستمر ادامه داشته است، اگر دوست دارید این شهر زیبا را از نزدیک ببینید با تور همدان آژانس آرامش سفر ماندگار همراه شوید.

آشنایی با همدان- بازار همدان

میدان امام همدان

همدان گردی را از مرکز شهر شروع می کنیم، از میدان امام. نقشه ی میدان امام یا میدان مرکزی امام در سال ۱۳۰۷ توسط کارل فریش معمار و شهرساز آلمانی تهیه شد و بین سال های ۱۳۰۹ تا ۱۳۱۲ این میدان بنا گردید. میدان امام همدان با توجه به قدمتی حدود یک قرن هنوز راه های ارتباطی اش را با خیابان ها و بازار سنتی از دست نداده است. این میدان در سال ۱۳۷۹ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.

طراحی شهر همدان از لحاظ جغرافیای شهری جزء شهرهای شعاعی با دوایر متحد المرکز است و گسترش شهر همدان تا دایره ی سوم هم پیش رفته است. شش خیابان اصلی شهر به میدان امام همدان وصل می شود. این خیابان ها در محل الحاق به میدان و در دو طرف دارای گنبدهای با پوشش فلزی است که تعداد آن ها ۱۲ عدد می باشد و نام ۱۲ پیشوای شیعیان در کنار آن ها دیده می شود.

طراحی و اصول خیابان کشی از این میدان دایره ای شکل به نحوی است که هر چه شهر گسترده تر شود باز هم به گونه ای زیر نفوذ این میدان است.

بازار سنتی همدان

تهیه نیازمندی ها و خرید سوغات گردشگرها را به بازارها می کشاند و اگر این بازارها به صورت سنتی و تاریخی باشند یک نقطه ی جذاب و دیدنی برای آن ها می شوند. بازار سنتی همدان هم بازاری تاریخی متعلق به دوران قاجار است که از کاروانسراها، راسته ها و تیمچه های مختلف تشکیل شده است.

بازار سنتی همدان در سال ۱۳۷۷ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید. در راسته های مختلف این بازار که قدم می زنید جذابیت های خاصی دارد. به عنوان مثال راسته ی میوه و تره بار و ادویه جات که شما فقط رنگ می بینید و هر چیزی که فکرش را بکنید این جا پیدا می شود. در این بازار شغل های مختلفی را می توان دید که هنوز به صورت سنتی در حال انجام کارهای خود هستند، مانند راسته ی آهنگران که به معنای واقعی می توان گفت نان بازوی خود را در می آورند.

قدم زدن در بازار سنتی همدان حسابی شما را سرگرم خواهد کرد و می توانید سوغاتی های مختلفی هم تهیه کنید.

آشنایی با همدان - بازار همدان

سوغاتی چرم همدان

یکی از آن سوغاتی های بسیار مهم همدان، صنایع چرم آن است. شهر همدان یکی از شهرهای مهم تولید کننده و صادر کننده ی چرم در ایران است. سابقه ی طولانی صنعت چرم در این شهر باعث شده که به آن لقب شهر دباغ خانه ها را بدهند. چرم مرغوب همدان یکی از سوغاتی های مهم این شهر است.

در همدان چرم ها به صورت سنتی تهیه می شوند و همین باعث شده است که استحکام بیشتری داشته و بسیار مرغوب باشند. در چرم همدان از مواد گیاهی برای دباغی آن استفاده می شود، از مقاومت خاصی برخوردار است و از لحاظ دوام نسبت به چرم کار شده با دستگاه بسیار بیشتر است.

سوغاتی شیرینی همدان

استان همدان را می توان به عنوان قطب شیرینی سنتی در غرب ایران معرفی کرد. شیرینی های سنتی خوشمزه ی همدان جزء سوغات همدان نیز به حساب می آید. کماج، شیرمال سنتی و نان شیرمال جزء شیرینی های پرطرفدار همدان است. ترد، خوشمزه و منحصر به فرد بودن شیرینی ها به علاوه ی استفاده از مواد مرغوب و خوب از ویژگی های این شیرینی ها به حساب می آید.

سوغاتی های همدان ۹ قلم هستند که ثبت ملی نیز شده اند. حلوا زرده و انگشت پیچ نمونه های خاصی از این سوغاتی های می باشند.

مسجد جامع همدان

مسجد جامع همدان به مسجد عتیق و مسجد اعظم در این شهر شهرت دارد. قدمت بنای قدیمی مسجد به سال ۴۵ هجری قمری بر می گردد اما بنای فعلی مسجد متعلق به دوران قاجار است. مسجد جامع همدان دارای سه ورودی است، یک ورودی نوساز و دو ورودی قدیمی که یکی با دالان طاق دار و دیگری با دالان هشتی مقرنس کاری شده شما را به داخل مسجد هدایت می کند که هر سه زیبایی های چشمگیری دارد.

تزئینات این مسجد با آجر، کاشی معرق ساده و کاشی فیروزه ای انجام گرفته است. در حال حاضر این مسجد دارای سه ایوان، دو شبستان، گنبدی آجری و صحنی وسیع با حوضی بزرگ است.

گنبد علویان همدان

یکی دیگر از مکان های تاریخی همدان، گنبد علویان است. این گنبد ابتدا به عنوان مسجد توسط خاندان علوی ساخته شد ولی بعدها به مقبره ی آن ها تبدیل گردید. این گنبد متعلق به دوران سلجوقی است و تزئینات آن در دوران ایلخانی صورت گرفته است.

گنبد علویان به صورت چهار ضلعی ساخته شده و چهار ستون شبیه برج هایی، چهار گوشه ی آن را در بر گرفته است. هر یک از برج ها دارای پنج طاق نمای فرورفته ی مثلثی شکل است. گنبد علویان از نظر هنر گچ بری و آجرکاری از آثار ارزشمند و کم نظیر قرون ششم و هفتم هجری قمری در همدان است.

این بنا از نظر تزئینات داخلی غنی و در عین حال رمز آلود و چشم نواز است. در قرن هفتم هجری قمری تغییراتی در این بنا داده شده است که از جمله ی آن ها می شود به گچ بری های انبوه به شکل طرح های گل و بوته، اسلیمی و آیات قرآنی در جبهه ی داخلی و ورودی بنا اشاره کرد.

ورودی گنبد علویان همدان با طاقی جناغی در ضلع شمالی قرار دارد. سطوح خارجی بنا دارای آجرکاری های بسیار زیبایی است و سطوح داخلی آن دارای طاق نماهای بلندی است که سراسر پوشیده از طرح های انبوه و بسیار زیبای گچ بری است. محراب گنبد علویان همدان که در ضلع جنوبی واقع شده است با تزئینات بدیع گچ بری که دارد هر بیننده ای را مجذوب خودش می کند.

جاذبه های گردشگری همدان تنها به این چند جایی که به شما معرفی شد ختم نمی شود. اگر می خواهید از دیدن زیبایی های بی پایان همدان لذت ببرید آژانس مسافرتی آرامش سفر ماندگار از شما دعوت می کند تا با همراهی در تور همدان این آژانس، سفری خاطره انگیز را تجربه کنید. شما می توانید جهت اطلاع از جزئیات اجرای تور همدان آژانس آرامش سفر با شماره ۰۲۱۵۴۰۳۴۰۰۰ تماس حاصل نمایید.

ارسال دیدگاه

لطفا یک نظر بنویسید.
لطفا نام خود را وارد کنید
لطفا آدرس ایمیل خود را وارد کنید.
لطفا یک ایمیل درست وارد کنید