31

فروردین
1401

آشنایی با روستای ابیانه اصفهان

ارسال شده توسط: گروه تحریریه آرامش سفر/ 23 0

معرفی روستای ابیانه

ابیانه یکی از قدیمی ترین و معروف ترین روستاهای ایران است که در طول سال پذیرای مهمان های زیادی می باشد. شاید تنها چیزی که لذت قدم زدن در کوچه های باریک این روستا و میان این همه خانه های قدیمی را برای آدم صد چندان می کند سفر به این روستا در طول فصل بهار است. البته در طول تعطیلات عید بیشترین میزان بازدید کننده را در این روستا می بینیم.

 

روستای ابیانه

 

ابیانه موزه ی سرخ رنگ ایران روستایی در استان اصفهان با خانه های کاهگلی سرخ رنگ و کوچه های تو در تو می باشد. لباس های محلی زنان و مردان، بناهای تاریخی گوناگون با در و پنجره های چوبی منبت کاری شده، اندیشه ها و آگاهی اهالی این روستا از تاریخ و پایداری آن ها بر حفظ آداب و رسومشان ابیانه را به موزه ای پرآوازه تبدیل کرده است.شما میتوانید در تور اصفهان هتل عباسی از این روستا دیدن نمایید.

سه محله ی بزرگ هرده، پل و یسمون و محلات کوچک تر بافت کلی ابیانه را تشکیل می دهد. ساختار حلزونی شکل آن به چهار دوره ی ساسانی، سلجوقی، صفوی و قاجار بر می گردد. ابیانه به اعتبار معماری بومی اش و بناهای تاریخی پرتنوع اش جزو روستاهای استثنایی ایران محسوب می شود.

محدوده ی روستای ابیانه از دروازه ی بالا تا دروازه ی پایین است که این دو دروازه با یک مسیر عمومی مستقیم به هم متصل می شوند و تمام کوچه های ابیانه در نهایت به این مسیر عمومی اصلی ختم می شوند.

کل روستای ابیانه را اگر بگردید کوچه ی بن بست پیدا نخواهید کرد. علاوه بر زیبایی ساختمان ها و رنگشان و در و پنجره هایی که دارند، ایوان ها و طاق های چوبی که دارند و مشرف به کوچه ها هستند منظره ی جالبی را به روستا داده است.

اکثر خانه هایی که در روستای ابیانه است مربوط به دوره های سلجوقی و صفوی می شود و بیشتر به صورت چهار صفه ای ساخته شده بود و خانه هایی که اکنون اهالی روستا در حال زندگی در آن هستند به همان حالت اولیه اش بازسازی شده است.

بیشتر خانه های ابیانه به صورت چهار صفه ای ساخته شده اند. چهار صفه به خانه ای گفته می شود که در چهار زاویه ی ساختمان اتاق هایی ساخته می شدند و فضای وسطی که بین آن ها به وجود می آمده است برای مراسم جشن، عروسی و عزاها در نظر گرفته می گردید و برای پذیرایی از مهمان ها بود. نورگیری در وسط این صفه برای تهویه هوا و تامین نور فضای داخلی آن جا تنظیم می شده است.

 

ابیانه

 

زمانی که در کوچه باغ های ابیانه قدم می زنید رنگ سرخ دیوارها و سبزی درختانی که این جا است همانند یک تابلوی نقاشی بسیار زیبا می باشد. این تابلو وقتی در کنار دشت کویر مرکزی ایران قرار می گیرد فضایی متفاوت را به ما نشان می دهد. کویر همیشه با خشکی و بی آبی و طوفان شن همراه است ولی در ابیانه تنها سرسبزی هست و زیبایی.

امام زاده ابیانه اصفهان

بین سبزی درختان و سرخی خاک ابیانه گنبد کاشی کاری فیروزه ای جلوه ی خاصی دارد. این گنبد متعلق به زیارتگاه ابیانه است که مدفن دو تن از فرزندان امام موسی کاظم (ع) به نام های شاهزاده یحیی و شاهزاده عیسی است. صحن این بنا دارای ایوان های بزرگی است و در وسط آن هم حوض بزرگی قرار دارد و ضریح مطهر امام زاده ها در اتاقی در ضلع شرقی این صحن واقع شده است.

مسجد جامع ابیانه اصفهان

مسجد جامع ابیانه قدیمی ترین و مهم ترین بناهای تاریخی این روستا است که متعلق به دوره ی سلجوقی می باشد. درب چوبی منبت کاری شده ی مسجد با گل و بوته و خطوط برجسته تزئین گردیده و در سال ۱۳۱۱ هجری قمری ساخته شده است.

 

ابیانه

 

در گوشه ی شبستان مسجد منبر چوبی بزرگی وجود دارد و تمام بدنه ی جانبی آن منبت کاری شده است و قدیمی ترین اثر تاریخی این مسجد به شمار می رود. این منبر چوبی در سال ۴۶۶ هجری قمری ساخته شده است. این اثر تاریخی در چندین مرحله بازسازی گردیده است.

پوشش کلی سطح داخلی سقف شبستان به شکل های تخته پوش، کرکس پوش و قاب سازی هندسی و تزئینی ساخته شده است. با سرستون های تزئین یافته با هنر ظریف کاری نجاری.

در سقف محوطه ی میانی هم نورگیری با پنجره های شیشه ای بزرگ دیده می شود که روشنایی داخل مسجد را تامین می کند. روبروی درب ورودی اصلی مسجد درب سیاه رنگ دو لنگه ی کوتاهی است که به شبستان قدیم مسجد باز می گردد. سقف، ستون ها و کف این شبستان از چوب ساخته شده و به همان سبک اولیه اش حفظ گردیده است.

محراب چوبی در دیوار جنوبی این شبستان نصب شده و با خط کوفی آیات مبارکه ی آیت الکرسی به صورت برجسته روی آن حک شده است. تاریخ ساخت آن ۴۷۷ هجری قمری است. برخی از کارشناسان معتقدند این محراب تنها محراب چوبی است که در این مدت سالم و محفوظ باقی مانده است.

 

ابیانه

 

مسجد پرزله از بناهای دوره ی صفویه است و تاریخ ساخت آن ۷۰۱ هجری قمری می باشد. مسجد یسمون به قبل از دوره ی صفویه بر می گردد. مسجد حاجتگاه که تاریخ ساخت آن ۹۰۵ هجری قمری است. مسجد حاجتگاه دقیقا در کنار کوه قرار گرفته و در کنار آن هم یکی از آسیاب های روستای ابیانه وجود دارد. ابیانه دارای سه آسیاب آبی بوده است که تنها همین آسیاب فعال می باشد. این آسیاب ها در مسیر آب رود و در شیب زمین ساخته می شده و با نیروی آب به حرکت در می آمدند. آسیاب ها به افراد مورد اطمینان ابیانه سپرده می شدند و از همین آرد مقدار معینی به عنوان دستمزد بر می داشتند. همین آرد آسیاب شده در این جا نیاز اهالی ابیانه را تامین می کرده است.

در کنار همه ی جاذبه های گردشگری این روستا، دیدن غروب ابیانه بسیار لذت بخش است.

آژانس مسافرتی آرامش سفر ماندگار مجری تورهای ایرانگردی از شما دعوت می کند تا با شرکت در تور ابیانه این آژانس از دیدنی های این روستای سرخ و زیبا لذت ببرید. جهت کسب اطلاعات بیشتر از جزئیات اجرای این تور با شماره ۰۲۱۵۴۰۳۴۰۰۰ تماس حاصل فرمایید.

ارسال دیدگاه

لطفا یک نظر بنویسید.
لطفا نام خود را وارد کنید
لطفا آدرس ایمیل خود را وارد کنید.
لطفا یک ایمیل درست وارد کنید