اقامت خود را رزرو کنید
28
Sep, 2022
29
Sep, 2022
Created with Sketch. 1 Created with Sketch.
بزرگسالان
Created with Sketch. 0 Created with Sketch.
کودکان

وبلاگ

آشنایی با اماکن مذهبی تهران

آشنایی با اماکن مذهبی تهران

آشنایی با امام زاده صالح (ع) تهران

ایران سرزمین ارادت، دیدار و زیارت است. تمام زندگی زیارت عشق است. در تهران می توان به زیارت عشق رفت. تهران بیشتر از هزار سال در سایه ی وجودی نورانی به نام امام زاده صالح (ع) که فرزند امام موسی کاظم (ع) و برادر امام رضا (ع) است، نشسته است. اگر رد پای زمان را بر پیکر این بقعه ی مبارک دنبال کنیم شاید نشان بنیاد این بارگاه به دوره ی ایلخانی برسد. هرچند نشانه هایی از سده ی پنجم تا سده ی هفتم هجری را می توان در آن باز یافت. اندک روزگاری بعد از شهادت امام زاده صالح بود یا در سده ی پنجم هجری که بنایی بر سر تربت ایشان ایجاد شد. این بنا با حمله مغولان در سال ۶۱۷ هجری به ری و تهران، ویران شد اما دوباره در حوالی سال ۷۰۰ هجری در روزگار ساخت و ساز غازانی در ری احیا و باز سازی شد.

امام زاده صالح

این جا آستانه ‌ی دیدار و دل های شیدا است. این جا همه میهمان و میزبان هستیم. میهمان دل شیدا و میزبان عشقی بی پایانیم. هر روزه چند خسته دل در این سرا به پناه می آیند و خستگی از دل و جان می زدایند تا زندگی باز به نشاط جاری باشد. هنوز امام زاده صالح روشن است. هنوز صوت از گل دسته های امام زاده به پیش می آید و با صدای زائرین روشن می شود .هنوز کاروان حاجت مندان می آیند و خستگی خود را در می کنند. هنوز تجریش مفتخر به قدوم عاشق هایی است که از راه های دور به زیارت این بزرگوار می آیند.

تکیه ی بزرگ تجریش (هم جوار با امام زاده صالح تهران)

این جا تکیه ای در جوار بازار و امام زاده صالح است. تکیه ی بزرگ تجریش از دوره ی قاجار به یادگار مانده است. این تکیه از بنا های شاخص خشتی در محله ی شمیران بود و با سیل سال ۱۳۶۶ تجریش به کلی تخریب شد و اصالت تاریخی خود را از دست داد. بعد ها اما بازسازی شد. بعد از وقوع سیل در تجریش تعداد کثیری از اشیا مذهبی و تاریخی که داخل تکیه وجود داشتند توسط مردم دلسوز جمع آوری و حفظ شدند. در ۲۵ مهر ماه سال ۱۳۸۳ بود که تکیه یکی از آثار ملی ثبت شده ی ایران شد.

تجریش

همجوار بودن این تکیه ی بزرگ با بارگاه مقدس امام زاده صالح (ع) و همین طور بازار زیبای تجریش، این بنای تاریخی را در یک محدوده ی شلوغ و درنظر همگان قرار داده است. تکیه ی تاریخی تجریش با نقشه ای مستطیل شکل‌امروزه سقفی از نوع شیروانی دارد. اتاق شاه نشین آن در صلح جنوبی و مغازه ها در اطراف آن احداث شده اند. صحن وسط سکویی به شکل مستطیل است که در گذشته مکانی برای اجرای آیین شبیه خوانی بود. این جا هزار راه وجود دارد. همه چیز در رفت و آمد است. به تماشا هم که بنشینی تو را به حرکت می برد. اینجا خاطره ها در مسجد همت، در امام زاده صالح، در تکیه ی بالای تجریش که امروزه حسینیه بزرگ تجریش می نامندش در حرکت هستند.

آشنایی با حسینیه ی جماران تهران

حسینیه ی جماران یک ساختمان یا تکیه ی قدیمی اهالی جماران یا محلی برای عزاداری مردم در محرم و عاشورا بود و دیگر نیست. این جا قلب مردم می تپید و زندگی را در سراسر ایران زمین جاری می کرد.

ایوان حسینیه با فاصله ی حدود دو متر از سطح زمین دربی دارد که امام خمینی (ره) از حیاط منزل می آمد و می رفت. وقتی در این ایوان بر روی صندلی با پوششی از نور می نشست، ملتی از دیدن ایشان آرامش می یافت. عبارت (الله هی العلیا)  بالای سرش و صندلی روی ایوان برای ایشان تکیه گاهی بودند که یکی روح و دیگری جسمشان را نگاه می داشتند.

جماران

محل سکونت امام خمینی (ره) بنیان گذار جمهوری اسلامی و قدرتمند ترین مرد ایران و هم چنین پر نفوذ ترین مرد در جهان اسلام، یک ساختمان آجری ساده با حیاطی کوچک بود. اتاق پذیرایی با یک کاناپه و طاقچه ای ساده به اتاقی پیوند دارد. این دو اتاق مجموعا محل زندگی و ملاقات های ایشان را تشکیل می داد.

حسینه ی جماران در دست بازسازی بود قبل از امامت آن مرد تاریخ ساز و امر گچ کاری آن باید انجام می شد ولی امام با این اقدام مخالفت می کند و می گوید:{ تا من زنده هستم این جا گچ نمی خواهد.}

منزل امام خمینی

آشنایی با امام زاده پنج تن لویزان تهران

بالای تپه ای در محله لویزان در شمال شرق تهران، آرامگاه پیکر پنج تن از سادات علوی قرار دارد. صحن سرسبز و پر دار و درخت این آرامگاه، نمای زیبای کلان شهر تهران و دامنه جنوبی کوه های البرز، چشم هر بیننده ای را نوازش می دهد.

معرفی سادات امام زاده پنج تن لویزان تهران

سه تن از این پنج تن  به نام های سالم، ابوطالب و حسین از سادات موسوی و از علما و بزرگان شهر ری در قرن سوم و چهارم هجری به شمار می روند. آنان به زهد و تقوا آراسته و منشا آثار و برکات بسیاری برای اهالی این دیار بودند. دو تن دیگر، سید رحیم از سادات جعفری و سیدمحمد ثاعم نوه برادر ابوالعظیم حسنی می باشد.

لویزان

تاریخچه امام زاده پنج تن لویزان تهران

این بقعه متبرکه دارای قدمتی چند صد ساله می باشد. پس از بازسازی های انجام شده متاسفانه اثری از ابنیه تاریخی آن موجود نیست. در دوره قاجار ضریح مربع شکلی به صورت مشبک معروف به جعفری و سبز رنگ، به روی پنج قبر ساخته شد. تجدید بنا این بقعه متبرکه در سال هزار و سیصد و هفتاد و شش به همت هیئت امنا اهالی، خیرین، زائرین و با همکاری سازمان امور خیریه و اوقاف آغاز و درسال هزار و سیصد و هشتاد و دو فاز اول آن به بهره برداری رسید.

امامزاده پنج تن لویزان

آرامستان های اطراف امام زاده پنج تن لویزان تهران

در چهار طرف این بقعه متبرکه به خصوص قسمت جنوبی آن آرامستانی قرار دارد که از سالیان دور محل دفن ساکنین این منظقه بوده است. در قسمت شمالی این بقعه نیز سومین گلزار شهدا بزرگ استان تهران قرار دارد که پیکر پاک ۱۴۶ شهید گلگون کفن انقلاب اسلامی و دفاع مقدس در آن جای گرفته است.

آژانس مسافرتی آرامش سفر ماندگار برگزار کننده تورهای تهران گردی از شما دعوت می کند جاذبه های پایتخت را همراه با تورهای گروهی این آژانس به تماشا بنشینید. جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید با شماره ۰۲۱۵۴۰۳۴۰۰۰ تماس حاصل فرمایید.

برگذار کننده خاص‌ترین تورهای داخلی و خارجی

arameshsafar

نظر (0)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

28
Sep, 2022
29
Sep, 2022
Created with Sketch. 1 Created with Sketch.
بزرگسالان
Created with Sketch. 0 Created with Sketch.
کودکان