01

اردیبهشت
1401

آرامگاه مشاهیر همدان

ارسال شده توسط: گروه تحریریه آرامش سفر/ 120 0

همدان علاوه بر این که پایتخت تاریخ و تمدن ایران است، شهر مشاهیر بزرگ ایران زمین نیز به حساب می آید. آرامگاه های مختلف مشاهیر علم، ادب و هنر ایران در همدان وجود دارد که علاوه بر تاریخی بودنشان، جنبه توریستی و گردشگری نیز دارد.

مشاهیر همدان

آرامگاه ابوعلی سینا همدان

در مرکز شهر همدان، میدانی به نام بوعلی به چشم می خورد که در میانه ی آن بنایی قرار دارد که معماری آن جلب توجه می کند. این بنا متعلق به موزه و مقبره ی ابوعلی سینا است. ابوعلی سینا از مشاهیر، پزشکان و فلاسفه ی اسلامی و یکی از بزرگ ترین متفکران جهان است. وی با چندین نام مشهور است: ابن سینا، پور سینا، بوعلی سینا و بوعلی.

ابوعلی سینا در سال ۳۷۰ هجری قمری در بخارا متولد شد. وی تحصیلات مقدماتی خودش را در بخارا شروع کرد و بعد از آموختن قرآن و فقه، به تحصیل علم منطق و ریاضی پرداخت و تا حدود ۱۶ سالگی بر تمام این علوم بسیار مسلط شد. پس از آن به آموختن علم طب و الهیات پرداخت و از حدود ۲۱ سالگی شروع به تالیف کتب و رساله های مختلف کرد. از آثار مهم ابوعلی سینا می توان رساله الهیات شفا، کتاب قانون و اشارات و تنبیهات را نام برد.

آرامگاه ابوعلی سینا توسط دکتر هوشنگ سیحون طراحی شده و برگرفته از گنبد قابوس است. این بنا در سال ۱۳۳۰ ساخته شد و طراحی آن فلسفه هایی دارد. ۱۲ ستونی که در پای گنبد دیده می شود نشانه ی ۱۲ علمی است که ابوعلی سینا به آن اشراف داشته است. سنگی هم در پای گنبد قرار دارد که همگان گمان می برند که سنگ قبر ابوعلی سینا است، ولی این سنگ قبر نیست و مدفن ابوعلی سینا در طبقه پایین قرار دارد.

طبقه ی پایین که بنای اصلی مقبره ابن سینا است برای تولد هزار سالگی او طراحی و ساخته شد. ده ستون در ایوان آن قرار دارد که هر کدام از آن ها نشانه ی صد سال است. ابوعلی سینا در سال ۴۲۱ هجری قمری در سن ۵۸ سالگی بر اثر بیماری دار فانی را وداع گفت. او حدود ۴۵۰ کتاب در زمینه های گوناگون نوشته است که شمار زیادی از آن ها در مورد پزشکی و فلسفه است. کتاب قانون ابوعلی سینا در سال ۱۹۷۳ در شهر نیویورک تجدید چاپ شد. مقبره ابو علی که یکی از آرامگاه مشاهیر همدان است، بازدیدش را در تور همدان آژانش آرامش سفر از دست ندهید.

مشاهیر همدان

آرامگاه بابا طاهر در شهر همدان

این جا آرامگاه شاعر بزرگ ایرانی بابا طاهر است. کلمه ی (بابا) نزدیک فارسی زبانان در قدیم به کسی گفته می شد که امین، صادق و همین طور مهربان بود. البته این شاعر بزرگ لقب دیگری نیز دارد و آن (عریان) است. بابا طاهر همدانی به خاطر زند و پارسایی و تواضعی که داشت و به دور از مردم زندگی می کرد و هم چنین یک زندگی فرازمینی داشت، مردم به او لقب عریان را داده بودند. ایشان از همه چیز و هم کس فاصله می گرفت و در زندگی راه زهد و تقوا پیشه می کرد. در کتاب هایی که ایشان نوشته اند بیشتر به زهد و پرهیزکاری و دوری از خوشی های دنیوی پرداخته اند.

موردی که بابا طاهر همدانی را نسبت به شعرای دیگر متمایز می کند این است که ایشان شعر های خود را به دو زبان نوشته اند. اشعاری به زبان فارسی و همین طور به زبان عربی و ابیات آن ها آمیزه ای از زهد و حکمت را در خود جای داده اند. این نکته بیشتر ایرانیان را ترغیب می کند که نگاهی به شعر های این بزرگوار بیندازند. بیشتر مواقع می توان جمعیت کثیری از مردم را دید که برای بازدید از آرامگاه این شاعر بزرگ به آرامگاه ایشان می آیند و شعرهای ایشان را می خوانند. این مکان به خاطر محیط آرام، صمیمی، عظمت و سادگیش افراد زیادی را به خود جذب می کند‌. دور تا دور آرامگاه ایشان بر روی سنگ ها اشعار این شاعر بزرگوار نوشته شده است که در واقع بازتابی از زمان زندگی ایشان است. از لا به لای این شعر های زیبا می توان به تواضع و فروتنی شخصیت بزرگ ایشان پی برد.

همان طور که در وصف این شاعر بزرگ گفته شده که در اشعار و کلامشان حکمت واضحی نهفته است، می توانیم این موضوع را از کلمات مختصر و پرباری که در اشعار وی وجود دارد و همین طور بعد معنوی آن را نیز دریابیم. استفاده ی بسیار از نقش و نگار های ایرانی در بنای این آرامگاه به چشم می خورد و این دو هنر را با هم در آمیخته است‌‌. این شاعر در قرن چهارم یا پنجم هجری زندگی می کرد و معماران در ساخت این بنا حس و حال قرن های چهارم و پنجم را با هم ادغام کرده اند‌.‌ اگر بخواهیم به نمای بیرونی این آرامگاه اشاره کنیم باید گفت که این آرامگاه به شکل مستطیل و به رنگ آبی است. معماری این ساختمان چه از داخل و چه از بیرون بسیار فوق العاده و متفاوت است‌.

آژانس مسافرتی آرامش سفر ماندگار برگزار کننده انواع تورهای ایرانگردی از شما دعوت می کند تا با شرکت در تور همدان این آژانس از آرامگاه مشاهیر همدان بازدید کنید. جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید با شماره ۰۲۱۵۴۰۳۴۰۰۰ تماس حاصل فرمایید.

ارسال دیدگاه

لطفا یک نظر بنویسید.
لطفا نام خود را وارد کنید
لطفا آدرس ایمیل خود را وارد کنید.
لطفا یک ایمیل درست وارد کنید